Пазарът на недвижими имоти, какво се случва реално? -Тема 46

  • 33 660
  • 738
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: X
От центъра на града до Аспарухово са макс. 4 км. и два светофара Simple Smile Но се съмнявам там да се предлагат жилища с размерите на малък гараж Simple Smile Във Владиславово също, което мисля, че по-скоро повишава качеството на живот.

Добре, тогава възниква друг въпрос - след като цените на жилищата в Бургас са по-високи от (или най-малкото равностойни на) тези във Варна, това очевидно е по-причина , че много народ се е юрнал към Бургас и иска да купува имоти. Защо тогава чета в няколко постинга, че "в Бургас няма и бизнес". Как растат цените в град, където няма какво да се работи и [почти] никой не започва и не извършва предприемачески дейности?

# 691
  • Бургас
  • Мнения: 6 023
Ще ти кажа защо растат цените. Всъщност - те вече почти не растат, но пораснаха доста в последните години.
1. Бургас е привлекателен град за околните малки градове -- Сливен, Ямбол, Елхово, Болярово и пр., които идват насам с надеждата да намерят работа, макар и не много високо платена. Щото в Сливен и Ямбол съвсем няма какво да се работи. И тази категория хора, които са предимно работници, извършващи ръчен труд, продава в Сливен и Ямбол и се мести към Бургас. Във Варна такъв процес няма - там от Шумен и Добрич не идват, или поне не масово. Споменатите категории хора купуват предимно евтино, и предимно в "Меден рудник". Поради тази причина комплексът се напълни с такива живеещи, които заедно с традиционно населяващите района роми го правят особено "привлекателен" за други инвеститори.

2. Южното Черноморие, Слънчев бряг, районите около Созопол са по-привлекателни за руснаците, които бяха един от основните фактори за скок на цените преди 5-6 години. Факт е, че руснаци изкупиха сума ти апартаменти в Бургас. Не предпочитат Варна - може би тук плажът е по-близо, разстоянията са по-малки и пр. Има и реална статистика по данни на нотариуси, че най-големият процент руски граждани са купили имоти в Бургаска област, в сравнение с цялата останала страна.

3. Тук има много сива икономика. Много пари изпод дюшека, много пари от живеещи в чужбина, които също бяха извадени и вложени в имоти. Много работещи в туризма, неосигурени на пълна заплата, със заплати в кеш, брой и на ръка.

4. Бургас е много хубаво място за живеене, ако имаш пари. Ако напр. работиш дистанционно, или работиш в София и се прибираш през уикенда - има много такива хора, мъжете работят така, жените гледат децата. Има моряци пътуващи и пр.

5. Има и завръщащи се от чужбина, натрупали някой лев, инвестират в имоти, отдават под наем. Квартирите лятото продължават да бъдат популярни и предпочитани пред хотелите. Сума ти хора това работят.

Но работа за висококвалифицирани кадри, за млади хора - тук няма. Само за бармани и сервитьори. И обслужващ персонал. Всички випуски на езикови гимназии и ПМГ в последните години след бала се изнасят към София и чужбина и си идват само лятото и на Коледа.

И да обобщя - цените се вдигат, защото има търсене. Ако няма търсене, няма да се вдигат. Факт е, че и тук има суша на пазара на продавачите - купувачите са повече.
Ако искаш имот без "Меден рудник", особено в по-добрите квартали, ще трябва да потърсиш бая.

# 692
  • София
  • Мнения: 4 668
Интересно защо, обаче, до колкото съм забелязъл, наемите в Бургас са по-ниски от варненските. Нали цените на имотите са сходни.
По субективна преценка, бургаските са 1/2 от софийските.

# 693
  • Мнения: 1 684
В Бургас се купуват имоти , за да се живее в тях или да си имаш жилище на морето. Няма толкова много студенти,  за да са високи наемите.

# 694
  • София
  • Мнения: 1 595
Скрит текст:
Скрит текст:
Говорим за ч.лице...
Не сравняваме хотела с апартамент,  нали?
Скрит текст:
А ако това стане според тебе колко ще станат наемите?
Според мен двустаен ще е 1500лв.
А дали някой изобщо ще иска да строи!?
А дали някой изобщо ще иска да си дава/продава парцела за строеж на кооперация, или ще тегли по една майна на социалистите и ще си построи къща?
Или ще отчуждаваме и парцелите? Като през социализма?

Дали не ти хрумва, че тоя 2-3ти апартамент е купен, като са платени вече 5 вида данъци на тия пари.
Човек се е лишавал, старал се е, рискувал е, страдал е, живял е в чужбина, плакал е, викал е, лишавал се е от нормален живот.

Докато ти си си правил кефа и си мързелувал.
Сега искаш по социалистически да уредиш мързеливите с чужд обяд, и да накажеш работливите.
Скрит текст:
Какъв ли ще е дългосрочният ефект?
Нали през социализма беше така!? Дават ти точно толкова апаратамент (ед.ч.), колкото ти е необходимо.
Да, ама накрая пак фалира. 5 ПЪТИ! Уж голяма далавера било за всеки да има по един апартамент. Ама чудно що, не проработи. Тъй че, хубаво да раздаваш с широки шепи на тия, дето не могат да си заработят, но накрая магарИто е с 2та крака в блатото ...
На никого не му хрумва тази идея, защото за да придобиеш няколко имота не става с обикновена заплата, пък била тя и на IT. Това става с частен бизнес, а за да имаш голям частен бизнес е ясно как се случват тук нещата. Simple Smile
Напълно погрешно!
Аз емигрирах в Канада, след като фалира частният ми бизнес.
След това съм учил 3то висше, работил съм, плащал съм 40% ДАНЪЦИ, съсипвал съм си здравето. Още не ми е доизплатен студентският заем.
След това купих 2 едностайни и 1 двустаен апартамент в строеж, с риск и на по-ниска цена.
След това си изтеглих частното пенсионно осигуряване от Канада, и купих още един 1стаен. Пари, на които също платих данъци.
След това теглих канадски потребителски заем вариращ между 5 и 6%, който е 100% неизплатен и до днес, и вече 5-6 години му плащам лихвите, между 270 и 350$ на месец.
След това купих със заем малък 3стаен, завършен, на добра цена. Лихвите му ги плащам и до днес.
След това ипотекирах тези, които не бяха ипотекирани, и купих още няколко, отново в строеж, отново с риск. И тези лихви също плащам и до днес. Между процесите съм теглил и български потребителски (освен канадския), в момента даже имам такъв за 70к лева. И лихвите отново си ги плащам като поп. Нещо от порядъка 800 лв вноска, от които 500лв лихви. На месец!

Някой дали си прави труда, да ми отбива от облагаемия доход тези 1500 лв лихви на месец!?
А безотчетните пари дадени по крадливи майстори? На които също съм плащал данък доход или лихва.
Така че, лесно е да се наднича в чуждото канче. И най-лесно е да се лежи и да се мрънка.

Тангра, извинявай, но колкото имота си придобил, в толкова заеми си затънал. Нищо против, явно си правиш сметката след време всичко да е изплатено и да си с тия имоти напред, което е чудесно. Но да придобиеш 4 имота на цената на огромни заеми и лихви не е като да придобиеш 4 имота с готови пари, да са ти от раз изплатени, готови за избиване на инвестицията. Последното е доста трудно постижимо със заплата, колкото и да е голяма, освен ако не си Севделина Арнаудова или някой от нейния кръг. Мисля, че потребителят това имаше предвид. Иначе да имаш 2-3 имота с ипотеки и заеми не е толкова трудно, ако заплатата ти е прилична. Познавам човек с три апартамента и три ипотеки, в единия живее, другите са под наем, с наемите плаща ипотеки, в някакъв момент в бъдещето ще му излезе сметката, но в момента за нищо друго не мисли и говори, освен за вноски, лихви, наеми и срокове, направо целия му живот се върти около Голямата схема Simple Smile

# 695
  • София
  • Мнения: 4 668
Вноските и лихвите са ми мижави, спрямо дохода.
Споменах ги по-горе, като отговор, че не всичко е 100% печалба, цветя и рози. Иначе, грам не ги приказвам.

Но пък веднага ме засилихте в другата крайност.  След като се оказа, че успявам не чрез схеми и кражби, то започнахте да ме оплаквате, че изнемогвам от лихвите и само за това мисля и говоря, демек съм се побъркал.
Егото ви не може ли да преглътне и среден вариант, трудя се като всички и се справям криво ляво.

# 696
  • Мнения: 1 088
Така изглежда.
Някои хора никога не напускат родното село/градче/наследственото жилище, стоят и се оплакват, че няма работа, че цените за високи, заплатите ниски и т.н. Други се развиват, рискуват, избират образование и работа в перспективни сфери; местят се от село в София или от България в Канада (и обратно), теглят кредите, купуват, препродават.
Пазарът се дрижи предимно от втората група хора. Първата група чакат да се спука балона, да дойде кризата и цените да са поне наполовина надолу и т.н.
Честно казано не разбирам и двамата къде видяхте завист в изказването на Мария56? Тя просто сподели мнение и впечатления от аналогична ситуация (продажба на жилище) в друг град. И каза, че хората с пари от провинцията купуват имоти в София, в което от инвестиционна гледна точка има логика. Къде е завистта тука?

И какво общо има това със тия които се оплакват, че няма работа и тия, които "рискуват" да се местят в София или в чужбина (големия риск, направо...)?! Има такива, които си стоят в родния град, развиват си бизнес, и не се оплакват. А от тия дето са или са били в чужбина па колко оплакващи се има, бедна ти е фантазията. Като са в чужбина се оплакват колко е трудно, като се върнат пък се оплакват колко е зле в БГ.

И къде е сега връзката между всичко това, и мнението на Мария?

# 697
  • Мнения: 976
Вноските и лихвите са ми мижави, спрямо дохода.
Споменах ги по-горе, като отговор, че не всичко е 100% печалба, цветя и рози. Иначе, грам не ги приказвам.

Но пък веднага ме засилихте в другата крайност.  След като се оказа, че успявам не чрез схеми и кражби, то започнахте да ме оплаквате, че изнемогвам от лихвите и само за това мисля и говоря, демек съм се побъркал.
Егото ви не може ли да преглътне и среден вариант, трудя се като всички и се справям криво ляво.
Тук угодия ако си забелязал няма. Все едно да има мир в Близкия Изток. Каквото и да кажеш все някой ще те захапе. Дори само за спорта дето се казва.

# 698
  • Мнения: X

Но работа за висококвалифицирани кадри, за млади хора - тук няма. Само за бармани и сервитьори. И обслужващ персонал. Всички випуски на езикови гимназии и ПМГ в последните години след бала се изнасят към София и чужбина и си идват само лятото и на Коледа.

Познавам хора, които работят в кол-център, обслужващ американски транспортни фирми. Кол-центъра е в Бургас, транспортьорите, разбира се, са в САЩ. И заплатите в тоя център на абсолютно всички нива са нето над 1200 лева/месец, а има и над 2000. Знам и адвокатска кантора, която заработва повече от добре. Знам и собствениците и работниците на зъботехническа лаборатория, които също много добре се справят финансово. Не знам откъде сте останали с впечатлението, че в Бургас работа има "само за бармани и сервитьори".

# 699
  • София
  • Мнения: 4 668
Това са изключения. Ако наистина имаше достатъчно работа нямаше всички бургазлии между 18 и 35 да изчезват.
А Бургас има уникално добър климат. Ако наистина имаше добри опции за работа, цените щяха да са х2 на София, да не кажа повече.
Например както е съотношението Ванкувър - останалата част от Канада.
Разбира се, за това помага много липсата на университети.
Принципно кол център не се брои за връх на технологичността. Май не е необходимо висше образование. Езиците не ги броя за образование. Не че е лошо. Хубаво е да има платени професии.
Но един кол център пролет не прави.

# 700
  • Мнения: 40 931
Да, бе. Някоя зимна вечер като те повее бургаският вятър да видим пак ли ще говориш за добрия климат. Малко на Хелзинки мяза, там такъв студ съм брала, хем по термометър не беше нищо кой знае какво, нещо като -5 само.

# 701
  • Бургас
  • Мнения: 6 023
Гери, и аз познавам такива хора. И такива със собствен бизнес познавам, и адвокати, и лекари, и пр., които живеят повече от добре. Но те не са мнозинство. Нискоквалифицираният труд не се заплаща така, както например в София. А възможностите за висококвалифициран труд са ограничени.

Целият випуск на дъщеря ми от ПМГ замина за София и чужбина. И това е от години. И никой не се връща.
А в горния курс се освобождават и места за деца, защото родителите им - хора с добро образование и възможности, също се местят в София и чужбина.
И няма да казвам колко е заплатата й в София в една от аутсорсинг компаниите. Тези 1200 в Бургас не ги и поглеждат.
Тук Съдърланд съкрати 150 души. Магазините по центъра масово празни и се дават под наем. Брандове напускат МОЛ-а.

Климатът не е лош - но пролетта е отвратителна. Вятър и студ. За сметка на това - лято почти до зимата:)
В Бургас да се живее е удобно, особено ако си в центъра. Къси разстояния, близост на ДГ и училища, хубава Морска градина. Част от кварталите също са добре облагородени. Само пари да имаш.

# 702
  • Мнения: 18 504
Това за заплатите в кол центъра е по-скоро тъжно. В някои хранителни вериги непрекъснато търсят хора за приблизително същите заплати.

# 703
  • Мнения: 976
Tо с пари навсякъде се живее добре.Дори в Иркутск...

# 704
  • София
  • Мнения: 4 668
Целият випуск на дъщеря ми от ПМГ замина за София и чужбина. И това е от години. И никой не се връща.
От поне 30 години. Щях да го пиша и преди това.
Климатът не е лош - но пролетта е отвратителна. Вятър и студ. За сметка на това - лято почти до зимата:)
В Бургас да се живее е удобно, особено ако си в центъра. Къси разстояния, близост на ДГ и училища, хубава Морска градина. Част от кварталите също са добре облагородени. Само пари да имаш.
Ако си живял/а само в Бургас, нормално е да ти изглежда пролетта малко отвратителна. Ако живееш и на други места, обаче, оценяваш какво си загубил/а.
Никъде другаде не можеш да се разхождаш целогодишно, почти всеки ден, ей така за кеф. Да си показваш носа навън (в други градове) е доста неприятно през доста дни от годината. Например, в София зимата е доста по-сурова и с несравнимо повече сняг, и мокрота. Лятото е много по-горещо. В София е много по-променливо времето и вали много повече, всички сезони, особено пролетта и лятото. Докато в Бургас времето е стабилно слънчево. Бургас е един от най-слънчевите градове в Европа. Бургаското летище е съвсем официално най-слънчевото летище в цяла Европа.
Това за вятъра са легенди, говорени от хора, които не са от града. Градът е в залив и защитен от Стара Планина. Вятърът е само понякога, и най-вече откъм морето. Ако си решил да се разхождаш по морската градина, в най-студения ден от годината. (Защото само в най-студения ден от годината става инцидентно -5)

Общи условия

Активация на акаунт