Доходите като лекар или призванието е най-скъпата цена

  • 4 522
  • 72
  •   1
Отговори
# 30
  • Варна
  • Мнения: 36 601
Служебните паркинги на всички болници са като луксозен автосалон.Фейсбуците на децата им са пълни със снимки от екзотични почивки,вилите и къщите им като замъци.Изписват ненужни лечения да дърпат клинични пътеки от ЗК,докато не дадеш пари на ръка или не платиш избор на екип не почват операция.

Колко лекари познаваш лично и достатъчно отблизо за да си така категорична? Остави фейсбуците какво показват, и моят може да покаже стил на живот, който не водя. Била ли си на място, когато изписват ненужните лечения и богатеят с пачките от ЗК? Лесно се плюе.

Аз познавам доста лекари в различни области. С няколко от тях сме станали близки през годините. Никой няма луксозна кола и не живее в палат. Двама са с призната специалност. Съвсем не казвам, че няма богати сред тях, но както написах не е правило. Не може да се обобщава на едро.

# 31
  • Мнения: 5 002
Ами лично на мен ми писаха рак 4 стадий, назначиха ми лъче и химиотерапия, направих си лъчето в същата болница  в която ми поставиха диагнозата и ми назначиха терапиите и като отидох в друга болница да правя химиотерапията лекарите се хванаха за главата и я отмениха и казаха,че и лъчето е било ненужно и излишно.И а познай дали имам рак или разсейки?И това в университетска болница.

# 32
  • Варна
  • Мнения: 36 601
Не си първата, няма да си и последната. И какво доказва това? Доказва, че всички лекари точат пари, взимат рушвети, карат скъпи коли и живеят в палати?

По твоята логика - баща ми пък беше диагностициран с рак. Истински, злокачествен. Операция, химиотерапия, сега редовно скенер и следене. Излекуван, без разсейки. Ето я другата страна на монетата.

# 33
  • Мнения: 25 600
Лекарите са като хората от останалите професии – първо работят за име, после името работи за тях.
И аз познавам заможни лекари, но всички до един са утвърдени специалисти с богат опит, които се скъсват от работа на по 2-3 места, даже им се чудя дали им остава време да си харчат парите.
Да, и при тях има мърша, но къде ли няма?

# 34
  • Мнения: 120
Да бъдеш лекар е призвание. Трябва да си готов да помогаш безвъзмездно на хората. Ще положиш Хипократова клетва. Отвръщавам се от печалбари на гърба на народа. При теб ще идват ХОРА за помощ. Не можеш да ги връщаш ей тъййй.
Предлагам ти да се запишеш за IT специалист. Не си за хуманна професия.

А аз се отврАщавам от хора, които смятат, че грижата за здравето им е безплатна. Като се развали колата, плащате ли, за да я оправите? В цял свят медицинските услуги са скъпи. Призвание било. Да, призвание е, защото тези хора са инвестирали огромна част от времето и енергията си, за да бъдат лекари, не за да работят "безвъзмездно". Вие работите ли за без пари?

# 35
  • Варна
  • Мнения: 36 601
Съгласна съм. Призвание е, но не трябва да е безплатно. Толкова години учене и влагане на средства се очаква да се възмездят.

Между другото, личи си кои работят с мерак и сърце, а кои само за пари. Независимо дали прегледът е по каса или не, личат си.

# 36
  • Мнения: 5 002
Със призвание не можеш да си плащаш сметките,да пазаруваш в магазина и да живееш,но всичко трябва да си има мярка.Едно е определиш цена на труда си,друго е да изнудваш и да лъжеш.

# 37
  • Мнения: 68 643
Аз пък тази логика не я разбирам - учил си, чел си, вършиш си съвестно работата - значи имаш право на едни големи пари.
Че то не важи само за медицината това, и в другите области е така - свестни хора са учили, чели, работят съвестно, ама нямат големи пари.
Има си пари в медицината според мен - един преглед можеш да си го оцениш на 20, можеш и на 50 лева за домашно посещение да речем.

# 38
  • Мнения: 5 002
Има прегледи и по 200 лева и часовете за тях са заети месеци напред.Но те са си определили цената и ако искаш.Не работят със ЗК.

# 39
  • Мнения: 68 643
Един адвокат да речем - хонорарите им нямат горна граница, само долна. Може да си определи хнорар 50 лева за консултация, може и 5 000 лв. Въпорсът е колко хора ще могат да си позволят хонорар 5 000 лв. За адвоката ще е добре - ще спечели. Но ще успее ли да помогне на хора? При лекарите е същото.
Та това е въпросът- кой за какво го прави - за пари или за да помага...
Ясно е, че не може да е безплатно. Но да е съобразена цената с реалността в БГ поне малко...за да може помощта да стигне до повечко нуждаещи се.  Ако такава цел изобщо стои пред конкретният лекар де...щото нали...може и да не стои.

# 40
  • Мнения: 5 002
Всеки ползва услуги според възможностите си.Но да работиш със ЗК и да  искаш рушвети,да изписваш ненужни лечения и лекарства (да осакатяваш и инвалидизиращи хора) за пари е престъпление.За това ги и бият и боя им е малко на такива.Като ти е малка заплатата в болницата,отвори си кабинет и вземай колкото искаш.

# 41
  • Варна
  • Мнения: 36 601
Всеки ползва услуги според възможностите си.Но да работиш със ЗК и да  искаш рушвети,да изписваш ненужни лечения и лекарства (да осакатяваш и инвалидизиращи хора) за пари е престъпление.За това ги и бият и боя им е малко на такива.Като ти е малка заплатата в болницата,отвори си кабинет и вземай колкото искаш.

Ето, тук се съгласих. НА ТАКИВА. За боя не съм съгласна, но айде. Въпросът е, че не всички са ТАКИВА. Това се опитвам да кажа.

# 42
  • Мнения: 120
Аз пък тази логика не я разбирам - учил си, чел си, вършиш си съвестно работата - значи имаш право на едни големи пари.

Лично аз не познавам лекар, който, в момента, в който си вземе дипломата, да го чакат с отворени обятия и огромна заплата. Тепърва започва специализацията (евентуално) и доказването. Просто смятам, че имат право поне да не ги хулят, че не работят безплатно, както във всички други професии. Отделен е въпросът защо в сфери, в които не се изисква и мъничка част от тази квалификация, получават далеч по-високи заплати. И това се приема за нормално.

По въпросите на автора: Както споменаха по-горе, ще имаш възможности да работиш не само като лекар "на терен", в компании за клинични проучвания или пък във фармацевтични такива. За част от длъжностите там дори не се изисква да специализираш, ако след завършване не си се ориентирал към конкретна специалност или пък нямаш времето/възможността да го направиш.

Може би в училището ти има център за кариерно ориентиране. Ако пък не, би могъл да помолиш някой твой учител да те свърже с твои съученици, които вече учат медицина или са лекари? Така ще можете да обсъдите и необходимата подготовка.

# 43
  • Мнения: 68 643
Хулят ги не защото работят за пари. А защото някои просто се оливат 😉

# 44
  • Мнения: 5 002
Те не работят без пари.Какво искат младите лекари,хората да им плащат,че се учат на тях ли?Като им се виждат малки заплатите да отидат да заварят с аргон,ще вземат по 3-4000.

Общи условия

Активация на акаунт