Имам енергия само с ниско тегло

  • 11 525
  • 241
  •   1
Отговори
# 210
  • Paris, France
  • Мнения: 14 022
Това за забавянето на метаболизма е може би "всеизвестна тайна" по отношение на темата за отслабването. Затова с гладуване се отслабва бавно и трудно, защото става пренастройка на метаболизма - защитна реакция на организма, т. к. той не знае докога ще продължи това гладуване. Природен механизъм да се запази живота по-дълго в случай на период на липса на ресурси и гладуване.

Това за забавянето на метаболизма при гладуване не е "всеизвестна тайна", а огромна, дебела заблуда и абсолютна лъжа. Други заблуди относно отслабване с пълен глад са, че се натоварват черен дроб и бъбреци, че се отравя организма, че след това се надебелява още повече. Има тонове проучвания, които можеш да си намериш сама, с лабораторни изследвания на всякакви показатели, тестване на метаболизъм преди и след глад.

Да, първите 3-5 дни обмяната на веществата намалява, но в следващите тя се увеличава и седи висока до започване на нормално хранене или изчерпване на телесните мазнини.

Ето случай на 50 дневен глад, от 96 на 75 кила е отслабнал човекът. По време на глада е тялото му е изразходвало около 1630 калории дневно, след захранване - по 1430 дневно. По време на глада той е имал по-висок метаболизъм при равно физическо натоварване.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4982520/

Нормално е при загуба на много килограми да намалеят калорийните нужди. Не е все едно дали мърдаме 50 кила или 100. Някой 50 килограмов може да си тури една раница с 50 кила вътре и да опита да ходи, тича и лежи цял дан с нея. Определено ще му трябват допълнителни калории.

Намаляването на калории, заедно с увеличаване на физическа активност намаляват метаболизма. Отслабналите в The biggest looser са върнали теглото + още, защото на някои метаболизмът станал от около 500 калории на ден. При отслабването с кетогенна диета такова намаление не се случва.

https://www.dietdoctor.com/biggest-loser-fail-ketogenic-weight-loss-study-success

Толкова е фрапантна разликата, че в The biggest looser вече слагат участниците на кетогенна диета.

http://www.tribune242.com/news/2019/apr/23/biggest-loser-challenge-goes-keto/

Пълният глад е по-ефективен от кетогенна диета, но е много по-труден в началото. Ангус Барбиери, гладувал над година, от 207 става 82кг, си запазва новото тегло до смъртта си и за почти 20 години не надебелява. Умрял е при катастрофа, не от гладуването.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Angus_Barbieri%27s_fast#:~:text= … g%20this%20period.

За щитовидните хормони по-късно.

Съжалявам, не мога да помогна с конкретна група за ХА. Виждала съм на френски, английски, португалски, руски, но не съм писала там, защото бързо се оправих сама.

# 211
  • Мнения: X
Не знам, но специално за щитовидните хормони бях попаднала на информация, че при ХА са ниски. А моите тогава не мисля, че може да са били ниски, имах всички "симптоми" на хипертиреоидизъм. Също и на повишен кортизол, но без напълняването (не знам може ли да се отслабва лесно при висок кортизол).
Сега всичко е постарому... Повече прилича на адренална умора (която не я признават за заболяване), понеже симптомите не са много постоянни, телесната ми температура понякога е ниска, но понякога е нормална, следобед много често ми се приспива, но вечерта ми е разминало, будя се нощем, но понякога успявам да спя нормално. В онзи хубав период никога не ми се приспиваше през деня, заспивах вечер като легна, когато реша, а на сутринта ставах пълна с енергия, нещо, което никога преди (и сега вече) не е било типично за мен.

# 212
  • Paris, France
  • Мнения: 14 022
Това, което описваш със сънливостта през деня и бъдещето нощем ми прилича на нисък сутрешен кортизол и ИР с глюкозна нетолерантност.

Много объркано звучиш. Симптомите на нисък и висок кортизол си приличат. Щитовидните не можеш да ги знаеш какви са преди да ги изследваш.

Познавам хора, които са хипертироидни и не могат да отслабнат.

Не разбирам защо се вкарваш във филми вместо да идеш да се изследваш. С резултатите ще лъсне кое колко е и какво ти има.

Като си спряла спорта може да си си омезнила вътрешните органи, нищо че теглото ти е същото и с новия, по-нисък инсулин да вдигаш КЗ. Всичко може.

Кетогенната диета вдига кортизол и измества денонощния цикъл.

# 213
  • Мнения: X
Ами сега ще се изследвам, досега винаги имаше нещо, което да ме спира, но това е друга история. Но за да си върна предишното състояние, трябва да разбера какво точно ми даваше цялата тази енергия тогава.
Защо звуча объркано?
Висок кортизол - мобилизиране на организма, висок тонус, концентрация, енергичност, превъзбуденост. По принцип от кортизол се пълнее, но и се изразходва много енергия, което може да компенсира това предполагам. Нисък кортизол - отпуснатост, вялост, сънливост, равнодушие... Как си приличат? Искаш да кажеш, че адреналната умора включва и нисък и висок кортизол, но неадекватно изменящ се в денонощието? Но лекарите не го признават за заболяване, защото нивата не са извън нормите, но не са и като при здравите хора и скапват ежедневието...
Ще пиша как са се развили нещата, дано не са пак "всичко ти е наред, така че си напълно здрава и не си за тук" ...

# 214
  • Paris, France
  • Мнения: 14 022
И с нисък, но и с висок кортизол може да се пълнее и слабее. Нищо не зависи само и единствено от кортизол. Аз отслабнах с висок кортизол. С нисък дебелеех.

Има един чернодробен ензим, който при мазен черен дроб се качва, но ако има недостиг на В6 пада. Ако този ензим излезе в норма, човекът може да има омазнен дроб, но заради дефицит на В6 хормонът да излиза в норма.

Кортизолът може да е нисък или висок заради проблем с адреналин, но и проблем с хипофиза.

Аз имах нормално TSH като надебелял. Според докторът било високо, трябвало да е под 2. Даде ми Т4. Ми Не се чувствах добре и го спрях. Първият път исках да скоча от прозореца, така ми тупаше сърцето.  Като се сложих кето и отслабнах се оправи и TSH. Качи се Т4 сам, а Т3 падна. Нормално, но леко завишено ТSH, ниско Т4 и високо Т3 е клинична картина на ИР и зависи от ИР. Ако бях пила щитовиден хормон, щях да си влоша ИР и от там и щитовидната.

А при висок кортизол има загуба на мускул и тонус. Интересно е:

https://paulrobinsonthyroid.com/symptoms-of-low-cortisol-high-co … dosterone-issues/

Опитай да вземеш направление, поне за половите и някои щитовидни! Тук има теми, в които разчитат хормони. Можеш и тук да ги сложиш. За ОГТТ мога да ти ги разчета.

# 215
  • Мнения: X
Невена, обръщам се към теб, тъй като си запозната с хипоталамичната аменорея. Ето изследванията ми от днес:

Правени са на 16-ти ден от цикъла обаче, просто вчера ме прати лекарката. Моята лаишка интерпретация е, че хормоните от мозъка (FSH и LH) са наред, но прогестерона го няма, а той е яйчников хормон. LH този път хич не е нисък, но прогестерона Close Това вече отдалечава ли нещата от тази гадост ХА?

# 216
  • Paris, France
  • Мнения: 14 022
В момента от дълго време нямаш цикъл и затова ги направи на 16 ден, така ли?

# 217
  • Мнения: X
Просто така се падна. Вчера ходих на гинеколог и тя ми даде тези изследвания.

# 218
  • Paris, France
  • Мнения: 14 022
Когато има редовен цикъл, тези изследвания трябва да се направят между 3ти и 5ти ден. Сега изобщо не са показателни. Поне знаеш ли в коя фаза са? За мене естрадиолът е нисък, а LH е доста висок независимо от фазата (за млада жена).

Има една тема за разчитане на хормони. Питай там!

Най-добре питай гинеколожката. Щом не ти е казала конкретен ден, значи може би ги иска точно в тази фаза, но аз от нея не разбирам.

# 219
  • Мнения: X
Благодаря за отговора, Невена!
Ако темата е тази, в която отговаря denis. - писала съм и в нея.
В понеделник ще ходя да ги разчита лекарката. Предишния път като ходих каза единствено, че "всичко е наред" и толкова.
Сега не е избирала деня, каза да отида на следващия, защото от 12-и излизала отпуска и да може да ги види и да решава какво да се прави, това каза.
Тъй като нямам признаци на овулация, би трябвало да е фоликулярна фаза...
Обикновено когато нещата са в референтни граници, лекарите казват, че всичко е перфектно и причината е "някакъв стрес" за организма. Дано да каже нещо за този нисък (липсващ) прогестерон. То май в тази фаза е такъв, но LH не е ниско, т. е. май сега не е в проклетия хипоталамус проблема...

# 220
  • Мнения: 9 656
При половите хормони се гледат не само стойностите, а и отношенията. Лекарката ще ти ги разчете.

# 221
  • Мнения: X
Знам, но се опасявам да не каже пак просто "всичко е наред"... Защото това означава отново да не разбера къде е проблемът.

# 222
  • Paris, France
  • Мнения: 14 022
За прогестерона вече ти писах. И моят беше нисък. Трябва ти магнезий, който очевадно ти липсва щом си ИР и качваш инсулин и витамин С. Витамин С вдига прогестерона с над 70%, но само когато клетките са опразнени от глюкоза. Магнезият ми поправи ниския прогестерон, а и ИР. В молекулата на естествения прогестерон влиза и магнезий. Той е нужен за над 200 ензимни реакции. Като липсва, при някои почват да се развалят щитовидната, при друг черен дроб, при трети яйчници.

Иди в темата за отслабване с ИР и виж добавките!

# 223
  • Мнения: X
Ами ще го започна пак магнезия тогава. Макар че преди години съм имала такива периоди със схващане на пръстите на краката, крампи, но не съм имала проблеми с цикъла. След увеличаването на протеини и мазнини обаче, бях започнала да пия лаксатив, от който със сигурност съм имала такъв дефицит, появиха се крампи и тогава пих магнезиев цитират два месеца, после още два.

Ще видя добавките, но сега наистина ми е най-важно да се каже конкретно какво е станало, очевидно е нещо, което никога преди не е било, ако се открие проблемът за мен ще е най-добре, защото отхвърли ли се връзката със здравословната промяна - връщам се към нея и мисля, че каквото и да е - тогава ще може да се оправи...

# 224
  • Мнения: 2 055
Здравей StrangeRose,  попаднх на историята на тази жена,  може да ти е от полза. Тя също има период,  в който има загуба на цикъл.

https://www.marksdailyapple.com/my-health-is-better-than-it-has- … en/#axzz2ETlj5B6i

Общи условия

Активация на акаунт