РЕСТОРАНТСКИ/кръчмарски рецепти

  • 300 726
  • 467
  •   1
Отговори
# 360
Облепваме чашка с фолио за свежо съхранение. Върху него облепваме по стените и дъното с листове сьомга. Вътре се пълни със сместа ...


Въобще не мога да си го представя как става  Embarassed
За съжаление не мога да представя снимка. Фолиото се поставя с цел да се улесни  изваждането от чашката на ордьовъра. А листовете сьомга първо ги кръстоса, като краищата им излизаха малко извън чашката. Тя беше, все пак неголяма - от рода на тимбалчетата, така че с 2 кръстосани листа  се запълни тимбалчето /или както там се казва/.
Просто споделих - видя ми се много красиво, но ще призная, че още не съм го направила. Може би забравих да отбележа, че краставицата им беше прясна, но аз си помислих, че вероятно ще може и с кисела, но тогава пропускаш лимоновия сок- не зная...

# 361
  • Разпиляна във въображението
  • Мнения: 24 882
И аз пробвах тестото за Пица - върхът

# 362
Sylya, искам да те попитам дали трябва предварително да е загрята фурната на 180градуса, или директно на 250-300 градуса. Виждам, че има някаква разлика, а зная от опит , че нещата ги изпортвам при пекането. Явно това тесто за пици стана хит!

# 363
  • Мнения: 529
Ето я, ако някой иска:

     Яйчна салата


  яйца - 11 бр.
  майонеза - 380 гр.
  шунка - 240 гр.
  лим. сок - 0,20 гр.
  сол на вкус
  горчица - 10 гр.
  черен пипер на вкус

Яйцата са сварени и се нарязват на едро. Всичко се обърква и е готово!  chef

Според мен само белтъците се нарязват на едро, жълтъците пък се разбиват с майонезата до получаване на хомогенна смес.

# 364
  • Мнения: 3 219
Sylya, искам да те попитам дали трябва предварително да е загрята фурната на 180градуса, или директно на 250-300 градуса. Виждам, че има някаква разлика, а зная от опит , че нещата ги изпортвам при пекането. Явно това тесто за пици стана хит!
Моята фурна има програма за пица и е на 220 градуса. Загрявах я и тогава слагам пицата.

# 365
  • СОФИЯ
  • Мнения: 44
[Моята фурна има програма за пица и е на 220 градуса. Загрявах я и тогава слагам пицата.
Момичета някой да знае рецепта за "панджаро с маскарпоне" на Спагети Къмпати , това е десерт
с орехов блат и крем,помят с малинов сироп.Невероятно е вкусен но все не мога да докарам блата и крема .МОЛЯ ПОМОГНЕТЕ

# 366
  • Мнения: 30
паста "ПАТАФРИ" :

2 яйца
белтъците се отделят и към жълтъците се прибавят:
1 с.л. олио
3 с.л. брашно
4 с.л. бира
1 пакетче сусам
1 ч.л. подправка за пиле /на KOTAHYI или на Picantina на Chef's Best/
белтъците се разбиват на сняг и към тях се прибавят жълтъците, като бъркаме бавно с дървена лъжица
много вкусна панировка особенно за пилешки хапки /пилешко месо на хапки - в марината: 1-2 с.л. водка, 1/2 с.л. мед., соев сос, олио и от същата подправка за пиле. месото стои в маринатата няколко часа . Стават страхотни пилешки хапки -  "топят се в устата" newsm10 newsm10 newsm10
Благодаря за рецептата magi_77 HugСно6ти ги правих и наистина се топят в устата Peace

# 367
  • Мнения: 1 283
Момичета, често /най-вече събота/ следя кулинарните предавания на Антони Томпсън по Zone Club /ако го имате този ТВ канал/. Самият той предлага много бързи и общо взето лесни рецепти. Погледнах в сайта им, но от месец им висят едни и същи рецепти, явно не си дават много труд да си го обновяват, но иначе предаването е first - той си пада и майтапчия. За тези, които не разбират английски- доста често е със субтитри. Често кани прочути гости- ресторантьори- един от друг по-прочути - водещи на кулинарни предавания по ББС,собственици на ресторанти /както и самия водещ/. Почти редовен гост му е Мери Бери.

Моля те напиши сайта, за да го видя   bouquet

# 368
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 448
Искам да попитам някой знае ли как правят сосчето, което слагат в дюнерите? Praynig

# 369
  • Мнения: 1 802
Цитат
Как се прави истински сос за дюнери (и не само за дюнери)

Преди време бях питала един арабин майстор на дюнери как се прави соса, който слага на дюнерите. Той ми отговори, че немога да си го направя сама, защото основната съставка я купувал от Сирия. Снощи ровейки из нета попаднах на истинската рецепта за тоя сос и нямах търпение да го споделя с вас.
В арабската кухня тахана се използва много често, добавят го към сосове, салати, дипове, заливки за ястия. В арабските страни тахана се продава навсякъде. Ето как може да си го приготвим сами.

Продукти:
4 ч.ч семена от сусам,
1/4-1/2 ч.ч олио


Семената леко се подсушават във фурната, така, че да не се промени цвета им и се изстудяват. Слагат се в блендер с метален нож с малко олио и се обработва до получаване на паста, примерно 5 мин. Периодично изключвайте блендера и разбърквайте сместа. При необходимост добавете още масло докато се получи мека паста, на гъстота трябва да е като кондензирано мляко. На цвят е като кафе с мляко. Получават се около 3 ч.ч. Съхранява се в плътно затворен буркан до няколко месеца. Преди да започнете да правите пастата, опитайте сусама да не горчат семената, защото после ще горчи крема.

Тахан сос (за дюнери)
Продукти
3 с.л. тахан,
6 с.л. кисело мляко,
3 с.л. лимонов сок,
2-3 скилидки чесън (пасиран),
сол, пипер,
ситно нарязан копър или магданоз (не е задължителен)


Всичко объркайте добре в блендера. Опитайте на вкус. При необходимост добавете лимонов сок или сол. Съхранявайте соса в хладилник няколко дни. Соса е превъзходен за фалафели, месо, кюфтета.

Пикантен Тахан сос

2 скилидки чесън,
3-4 с.л. тахан,
1-2 с.л. много хладна вода ,
2 с.л. лимонов сок,
малко чили пипер,
сол,
магданоз,
зехтин.


Чесъна стрийте с чилито и сложете в блендер. Добавете таханената паста, лимоновия сок, водата и разбийте до еднородна маса. При необходимост добавете вода докато соса не стане с консистенцията на майонеза. Сипете соса в купичка, полейте с зехтин и наръсете с магданоз.. Преди сервиране охладете.
източник

Белия аз го правя така:

Продукти:
лимонов сок 1-2 чаени лъжички
250 грама кисело мляко
2-3 супени лъжици майонеза
1 счукана скилидка чесън

# 370
  • Мнения: 171
Здравейте bowuu.Чудя се,дали някоя от Вас знае професионална тайна за приготвянето на "Лазаня" Rolling EyesДнес купих от готовите кори и много ми се иска да не се "изложа" този път(имам неуспешен опит от преди няколко години Embarassed).Ще ви бъда много благодарна,ако споделите рецептата с мен и останалите ценителки на италианската кухня  bouquet

# 371
  • In transit
  • Мнения: 11 891
Цитат
Как се прави истински сос за дюнери (и не само за дюнери)

Преди време бях питала един арабин майстор на дюнери как се прави соса, който слага на дюнерите. Той ми отговори, че немога да си го направя сама, защото основната съставка я купувал от Сирия. Снощи ровейки из нета попаднах на истинската рецепта за тоя сос и нямах търпение да го споделя с вас.
В арабската кухня тахана се използва много често, добавят го към сосове, салати, дипове, заливки за ястия. В арабските страни тахана се продава навсякъде. Ето как може да си го приготвим сами.

Продукти:
4 ч.ч семена от сусам,
1/4-1/2 ч.ч олио


Семената леко се подсушават във фурната, така, че да не се промени цвета им и се изстудяват. Слагат се в блендер с метален нож с малко олио и се обработва до получаване на паста, примерно 5 мин. Периодично изключвайте блендера и разбърквайте сместа. При необходимост добавете още масло докато се получи мека паста, на гъстота трябва да е като кондензирано мляко. На цвят е като кафе с мляко. Получават се около 3 ч.ч. Съхранява се в плътно затворен буркан до няколко месеца. Преди да започнете да правите пастата, опитайте сусама да не горчат семената, защото после ще горчи крема.

Тахан сос (за дюнери)
Продукти
3 с.л. тахан,
6 с.л. кисело мляко,
3 с.л. лимонов сок,
2-3 скилидки чесън (пасиран),
сол, пипер,
ситно нарязан копър или магданоз (не е задължителен)


Всичко объркайте добре в блендера. Опитайте на вкус. При необходимост добавете лимонов сок или сол. Съхранявайте соса в хладилник няколко дни. Соса е превъзходен за фалафели, месо, кюфтета.

Пикантен Тахан сос

2 скилидки чесън,
3-4 с.л. тахан,
1-2 с.л. много хладна вода ,
2 с.л. лимонов сок,
малко чили пипер,
сол,
магданоз,
зехтин.


Чесъна стрийте с чилито и сложете в блендер. Добавете таханената паста, лимоновия сок, водата и разбийте до еднородна маса. При необходимост добавете вода докато соса не стане с консистенцията на майонеза. Сипете соса в купичка, полейте с зехтин и наръсете с магданоз.. Преди сервиране охладете.
източник

Белия аз го правя така:

Продукти:
лимонов сок 1-2 чаени лъжички
250 грама кисело мляко
2-3 супени лъжици майонеза
1 счукана скилидка чесън



тъй като горния цитат аз съм го писала в другия форум искам да кажа, че соса, който си предложи няма нищо общо с истинския сос за дюнери. Казвам това защото много преди да открия тахана като съставка съм правила твоя вариант или това си е чист чеснов сос.
Вече таханова паста се продава във всички по големи магазини в БГ, аз си бях купила турки от Пикадили. Много е добър.  Peace

# 372
  • Мнения: 1 802
Mikkey®™ благодаря за внесеното разяснение, но аз си го харесвам така както съм го написала и така си го правя, ако ще и чеснов сос да се води!  Peace

П.П. Все пак, ако ти пречи моя сос мога да го изтрия...

# 373
  • Габрово
  • Мнения: 12
Днес за обяд направих пици с тестото на Sylya. Станаха превъзходни! Направих тестото точно по рецептата и се получи идеално, никога не съм яла по-вкусен блат за пица! Благодаря за прекрасната рецепта!   bouquet

# 374
  • Мнения: 4 202
Облепваме чашка с фолио за свежо съхранение. Върху него облепваме по стените и дъното с листове сьомга. Вътре се пълни със сместа ...


Въобще не мога да си го представя как става  Embarassed
За съжаление не мога да представя снимка. Фолиото се поставя с цел да се улесни  изваждането от чашката на ордьовъра. А листовете сьомга първо ги кръстоса, като краищата им излизаха малко извън чашката. Тя беше, все пак неголяма - от рода на тимбалчетата, така че с 2 кръстосани листа  се запълни тимбалчето /или както там се казва/.


Май вече схванах  Peace
Мерси!

Общи условия

Активация на акаунт