Отговори
# 60
  • сред маслини и портокалов цвят
  • Мнения: 1 265
Благодаря,Монда!Но не открих рецепта в Google.Случайно да я знаеш...  chef
Не съм Монда Mr. Green,но ще ти кажа как аз я правя.

На око.
2ч.ч ориз-----ползвам на фирма ЕКО-персийски-много е хубав.
1 ч.ч леща/кафява/
повечко лук.
Сварява се лещата с вода и малко сол,преди да стане готова се слага ориза и се варят заедно.Задължително се слага капака на тенджерата.Сипва се в чиния и се залива с добре изпържения лук/нарязан на ленти/.Когато се сложи ориза водата трябва да може да го покрие,не повече-на слаб огън се вари.

Оризът е хубаво да се накисне в хладка вода за час-преди да се прибави към лещата.



Аз само да добавя, че е по-вкусно, когато лукът се пържи в зехтин. Повечко лук в повечко зехтин. Grinning

# 61
  • Мнения: 590
 jasmin, права си ! Peace В оригинал е със зехтин, но аз не го обичам и така си го готвя,трябваше поне да  спомена тази промяна.Благодаря,че ме поправи Hug
Боли ме глава и не мисля.

# 62
  • Мнения: 872
Мжадара се връзва много добре като вкус с табулито.

Искам да питам за един десерт, мисля че е ливански, много съм се ослушвала и оглеждала за него, уви - нищо. Преди години една ливанка ме е черпила.Плънката е с кашкавал, отгоре е с мед, поднася се затоплено.  Мисля ,че беше с натрошен хляб, но за това не съм много сигурна. Така като го обяснявам ,чак на мен ми свучи странно като комбинация.Ако някой се сеща за подобна рецепта,да пише, ще черпя.  Wink

# 63
  • Мнения: 13 512
Мжадара се връзва много добре като вкус с табулито.

Искам да питам за един десерт, мисля че е ливански, много съм се ослушвала и оглеждала за него, уви - нищо. Преди години една ливанка ме е черпила.Плънката е с кашкавал, отгоре е с мед, поднася се затоплено.  Мисля ,че беше с натрошен хляб, но за това не съм много сигурна. Така като го обяснявам ,чак на мен ми свучи странно като комбинация.Ако някой се сеща за подобна рецепта,да пише, ще черпя.  Wink
на аттайф ми прилича обяснението....прави се с  едно сирене - халлуми, дето се точи като конци.
a може и кнефе да е. прави се отгоре кадаиф, отдолу сиренето, пеяе се и сиропира. По-вероятното второто да е, ама не ми се струва точно онбяснението ти.

Последна редакция: пт, 02 фев 2007, 01:21 от monda

# 64
  • Мнения: 872
Точеше се ,на мен ми заприлича на кашкавал, за меда сигурна съм,защото пред очите ми са го слагали. А това сирене -халлуми ,с какво може да се замени? Тя го е правила тук ,в България, дали това сирене се продава тук? Тя си пазаруваше предимно в Била, не ми се вярва да го има там.

# 65
  • Мнения: 13 512
Да, има и тесто за кнефе...слага се захарен сироп по  принцип, а не мед. А сиренето- най-близко е рикотата....може би с такова го е правила. сега ще потърся нещо в гугъла

пс- ето снимка

Последна редакция: пт, 02 фев 2007, 01:42 от monda

# 66
  • Мнения: 13 512
Сетих се сега за нещо, което се правеше с хляб- Айш ас Сарая.
Хлябът/на филии без кората/ се нарежда в тава и се намазва с масло,притиска се силно и отгоре се слага моцарелата и поръсва с грис. пече се до златисто  и  се обръща .поръсва се с настърган шам фъстък и се сиропира.

# 67
  • Мнения: 331
Я аз да попитам подправката "сумак" ("сомак") - за какво се използва? Купих си един пакет от арабски магазин , успешно го натиках в една салата, ама за друго не се сещам.

Виждам че никой не е отговорил. Купих си сумак в Турция - препоръчаха ми го при правенето на пилаф (ориз). Все още не съм пробвала  Embarassed. За друго не знам  newsm78

# 68
  • Стара Загора
  • Мнения: 526
А някой знае ли в Стара Загора има ли арабски магазин, откъдето могат да се купят някои от продуктите за тези рецепти?

# 69
# 70
  • Мнения: 13 512
Ей, страхотна си, манел  bouquet
Как ли не съм се чудила как да обясня какво е заатар...а то било мащерка

# 71
  • Мнения: 1 798
Салата "Фатуш"

1 зелена салата – маруля
1 връзка репички
1 краставица
1 средно голям домат
1 връзка магданоз
15 листа пресен джоджен
1 лимон
сол
зехтин
сумак
един арабски хляб /за дюнер/
Зеленчуците се нарязват на ситно и се разбъркват. Арабското хлебче се запържва в олио до "старо злато" и се добавя в салатата начупено на малки парченца. Добавя се солта, подправката - сумак, лимона и зехтина. Съотношението на зеленчуците може да варира в зависимост от предпочитанията. Оригиналният вариант е с много магданоз и не много домати, т.е. преобладава зеленото в салатата.

******************************************************
Оризов крем с розова вода и ядки

5 с.л. царевично нишесте
3 до 5 с.л. захар (на вкус)
2 с.л. розова вода
3 ч.ч. прясно мляко
1 ч.л. ситно настъргана лимонова кора
1/3 ч.л. бадеми или фъстъци, нарязани на дребно
2 ч.ч. сварен ориз
Разбийте нишестето, малко захар и около 1 ч.ч. мляко на гъста паста. Поставете останалото количество мляко (заедно със захарта) да заври и след това започнете да добавяте постепенно разтвореното нишесте, като бъркате непрекъснато. Дръпнете съда от котлона добавете розовата вода, лимонова кора и сварения предварително ориз. Разсипете в отделни купички и поръсете с ядките и настъргана лимонова или портокалова кора.

# 72
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 715
А някой знае ли в Стара Загора има ли арабски магазин, откъдето могат да се купят някои от продуктите за тези рецепти?
Не, няма!

# 73
  • Мнения: 505
момичета страшни вкусотии сте приложили, но аз искам да ви потам за един ДЕСЕРТ с грис, яла съм го преди време но като се сетя за него и направо не мога да си преглътна слюнките... ooooh!
та самият сладкиш е комбинация от ГРИС и брашно , прилича на кекс , но е сиропирано и има някакъв спецефичен вкус, вероятно придобит от  специална подправка... пробвала съм се да го направя, но резултата го оприличавам на ТУТКАЛ.. та ако може да ми кажете ТАКАВА рецепта,.. стига да съм обяснила какво искам де...

# 74
  • Мнения: 15 619
Я, и аз да крадна малко тертипи...

Общи условия

Активация на акаунт