Отдаване и наемане на имоти - какво се случва реално? - ТЕМА 21

  • 38 501
  • 822
  •   1
Отговори
# 675
  • Мнения: 6 307
Аз по стечение на обстоятелствата ползвам А1  и са пълна скръб. Мисля сме на план 50 МВ. От Виваком нямам забележки. При необходимост познатият да смени рутера.

# 676
  • пустинята Гоби
  • Мнения: 7 336
Аз съм на Виваком и има проблем с рутера, сигнала не стига до последната стая. Идваха три пъти, не могат да го оправят - стените ни било дебели Rolling Eyes (кабелите са отвън). Чакаме усилвател и ще се реши проблема.

# 677
  • Мнения: 1 088
@Гликоза, отново смесваш нещата с доставчиците и сигнала в апартамента. Това че само в хола има обхват, зависи единствено от рутера и от това дали и къде си сложил усилватели/рипийтъри. Операторът не може да ти помогне за този проблем, защото нито е причинен от тях, нито е тяхна отговорност.

Ако самата интернет връзка е нестабилна, тя ще е нестабилна дори в хола където има сигнал.
Не разбирам защо пак намесваш телефонните кабели. Интернет през телефон не се предлага в България от поне 10г. ако не и 15. Кабелите за телефон (DSL/ISDN) макар че като накрайник приличат на тези за компютърна мрежа (Ethernet), не са същите и не са съвместими. Абсолютно никой доставчик в днешно време няма да ти използва телефонната мрежа в апартамента, дори и да иска не може.

Понеже явно си в Германия, там до съвсем скоро се предлагаше все още DSL интернет, защото телефонната мрежа е развита и операторите се възползваха от нея, вместо да изграждат нова собствена. Не става дума само за уличната мрежа, а и в самите сгради още от 80-те год. насам има изградена вътрешна телефонна мрежа. В мазето има комуникационен шкаф, където излизат кабелите от всички апартаменти, оператора се прекарва само до мазето и оттам те включва, а при тебе интернета ти "излиза" от телефонната букса в апартамента. Не се прекарват кабели по стълбището, не се дупчат стени и не се замазва нищо. Затова се бяха вкопчили в тоя DSL до последно и едва сега почнаха да минават на оптика (Glasfaser).

В България такива условия има в много малко сгради. В старите сгради, където има телефонна мрежа, кабелите са твърде стари и не стават, а на много места изобщо няма телефон. Затова операторите си изграждаха своя мрежа не само до сградата, а и до крайната точка на клиента. Поради което имаш няколко кабела на различни оператори. В новите сгради вече има вътрешно окабеляване, но пак не е с телефонна мрежа, защото когато почна масовото ново строителство, стационарния телефон вече почти беше отживелица. Твоят апартамент от 2002г. сигурно е един от последните с вградена телефонна мрежа. После строяха с мрежа за кабелна телевизия (по която се предоставяше и интернет), после директно с Ethernet (компютърна мрежа), а от скоро вече с оптична мрежа в самата сграда. Затова в БГ феноменът DSL интернет се появи само за кратко и изчезна, защото нямаше нужните условия за да се наложи.

Да се върна на случая - няма как да гадаем от тук какъв е проблема, още повече, че информацията, която даваш, е малко... противоречива. Трябва да се види на място. Това, което е сигурно е, че телефонните кабели нямат отношение към проблема, и че силата на сигнала в стаите си е ваш проблем и няма да ви го реши никой доставчик.

# 678
  • Мнения: 971
Най-добре си извикайте специалист (не е проста работа).

Може да промените междувременно разположението на рутера, ъгъла на антените и канала, на който излъчва безжично, ако има такава възможност. ЛАН окабеляване също може да свърши работа. В краен случай смяна на рутера или купуване на рипийтър/втори рутер би могло да помогне.  

Но причината да си смениш квартирата заради интернета ми изглежда несериозна. По-добре сегашния ви доставчик да се смени, ако не разреши проблема.

# 679
  • Мнения: 110
С наемите стана тегаво, ако ми се изнесат бих пробвал на по нисък наем, изглеждащи читаво хора, но със срок до  31.07  (нямам ТЕЦове), за да съм готов за следващия сезон и да мога да предложа адекватни цени и условия.

НАП започна масирани проверки на собствениците на апартаменти, които се отдават за краткосрочен наем.

Питат с какви пари е купен имотът

Искат достъп до профила в платформата

Данъчните събират данни за приходите за последните 5 години

https://trud.bg/%D0%BD%D0%B0%D0%BF-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%B … B0-%D0%B2-airbnb/

Нека искат, ама от Еър Бнб, аз съм си забравил паролата.  Леко е фалшива тази новина, сигурно да не подскачат собствениците на хотели, както автобусините превозвачи срещу споделеното пътуване. Нали тиквата иска да угоди на всички.

# 680
  • Мнения: 1 088
Данъчните са се сетили братче, до преди 1-2г когато беше бум, никой не се интересуваше от AirBnB, сега като и без това замря бизнеса и няма обороти, ще търсят под вола теле.
Който не е декларирал, негов проблем, сега ще прави таблици и ще се обяснява.

Това с паролите за платформите обаче ми се вижда безумно, от какъв зор ще си давам паролата. Най-малкото е нарушение на общите условия на всяка платформа да си даваш паролата на трети лица. В статията пише, че и без това от самите сайтове им дават информация за броя и обема на резервациите, това трябва да им стига. Останалото нека го видят от банковите преводи, много хора плащат онлайн с карта, така че е проследимо.

Последна редакция: чт, 03 дек 2020, 14:47 от Не се сърди, човече

# 681
  • Мнения: 2 827
Не разбирам, това че си плащала данък, това че си в засегнат сектор, защо трябва да значи че някой трябва дати помага? Не се заяждам, но всички плащаме данъци, и аз плащам много, но не очаквам от държавата да ми помогне когато клиентите ми са намалели. Това е частен бизнес, а всички ми приличат като в детска градина - всяко дете седнало и си върти бизнеса, но когато се удари веднага се вика госпожата да помага. Който иска частен бизнес и да почели повече от едната заплатав добри времена, трябва да е готов да поеме удара в тежки времена, ако не може, отива на заплата, работи за друг и в тежки времена се записва на бюрото по труда, взима безплатни пари, лежи, яде и дебелее.

# 682
  • София
  • Мнения: 4 668
И на мен този момент със споделянето на паролата за сайтове ми беше последната капка, която преля чашата, че всъщност говорим за изсмукана партенка, а не за реална новина.
Типичен похват на журналистите от Труд. Знам от 1ва ръка как съчиняват статии.
Simple Smile

# 683
  • Мнения: X
Не разбирам, това че си плащала данък, това че си в засегнат сектор, защо трябва да значи че някой трябва дати помага? Не се заяждам, но всички плащаме данъци, и аз плащам много, но не очаквам от държавата да ми помогне когато клиентите ми са намалели. Това е частен бизнес, а всички ми приличат като в детска градина - всяко дете седнало и си върти бизнеса, но когато се удари веднага се вика госпожата да помага. Който иска частен бизнес и да почели повече от едната заплатав добри времена, трябва да е готов да поеме удара в тежки времена, ако не може, отива на заплата, работи за друг и в тежки времена се записва на бюрото по труда, взима безплатни пари, лежи, яде и дебелее.
Защото е нормално в момент, когато държавата ти забранява да работиш, да ти помогне да оцелееш, Ако остави десетки хиляди бизнеси да фалират, ще има стотици хиляди безработни. При този вариант държавата освен, че ще се наложи да издържа 9 месеца тези хора няма да има приходи от данъци и осигуровки. Не случайно в уж комунистически Китай и в целия цивилизован запад подкрепиха супер сериозно бизнеса. Замисли се над това.

# 684
  • Мнения: 1 088
Май и модераторът държи заведение, така усещам аз нещата...

# 685
  • София
  • Мнения: 5 980
Комунистическата държава Китай, се намеси по-сериозно в Държавният си сектор, не в частния бизнес.
Там обаче всеки носи маска, и не пита защо. Изобщо никакво сравнение не може да се направи с Китай, нито като икономика, нито като манталитет на хората. Изобщо това там е друг свят.
Паралели са напълно невъзможни. Не кавам за добро или лошо.

# 686
  • София
  • Мнения: 4 668
Преди няколко дни си отдадох освободения едностаен, като от 500 беше намален на 450 лв.
Успях да го отдам преди да е изтекло предплащането при 1 мес предизвестие.
Имаше още с първите огледи кандидати, които го искаха за 480, но ми се сториха малко странни.
Пазарът е по-зле от обикновено, но не чак толкова зле. Кандидати продължават да циркулират.
Разбира се, имаше и невероятни оптимисти, идват да гледат апартамент за 450 и се разочароват, че не е двустаен ...
За сега нямам свободни, по-натам ще видим.

На други 3 (същите от пролетта), самоинициативно им промених наема от 600 на 500.

# 687
  • София
  • Мнения: 2 421
Не че имам голям опит, но и аз да споделя.
Малък апартамент с една спалня в топ център, след основен ремонт, всичко чисто ново, обявихме го за 450Е и за 10 дни имаше само едно обаждане. Свалихме на 800 лева и има интерес. Половината наематели се пазарят за 700-750-780. Други не се пазарят, но не ги одобрявам, примерно заради домашен любимец. Честно казано не очаквах да има пазарлък като при продажба. Rolling Eyes
Има и разни странни кандидати...
Ще видим какво ще стане.
Май е по-добре по-малко пари, но по-надеждни кандидати, отколкото повече пари, но по-рискови (като професии, възраст, характер и т.н.), нали? Но пък кой може да каже кой какъв човек е и как ще се отнася с имота от една-две срещи...

# 688
  • Мнения: 6 307
Аз не бих отстъпила на кандидати с "недостатъци", които не отговарят на предварителните условия, които сте си поставили. По-добре 1 мес свободен от това после да съжалявате...
Предвид сегашния пазар ми се струва по-вероятно да го отдадете на хубави хора за около 700-750 лв. Нямам представа как сте го обзавели, но ако не е нещо истински дизайнерско този наем ми се струва по-реалистичен.

# 689
  • София
  • Мнения: 4 668
Понякога и 50 лв са решаващи. Просто в момента има избор и кандидатите подбират. Подбират и по цената.

Има различни кандидати. Понякога на ум се моля да не го харесат, че да се чудя как да им отказвам. Понякога изглеждат нормално, но в последствие започват проблеми.
Трудно е да се прецени. То ако не беше, щеше по естествен път проблемните да се филтрират и никой да не ги взима.

Общи условия

Активация на акаунт