Отдаване и наемане на имоти - какво се случва реално? - ТЕМА 21

  • 38 474
  • 822
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: X
И на мен винаги ми отказват. А сегашната живее на другия край на София.
Сега, няма да лъжа, че специално за посещението прибирам, изчиствам и ароматизирам с по-голямо усърдие от обичайното, но и  нормален ден вкъщи не е кочина.

# 16
  • Мнения: 25 749
Без такива. Идвания, гости и подобни никога не е имало в моята квартира. Не мога да си представя че някой чужд ще ми идва вкъщи  и то даже и в договор ще го пише. пълни глупости.  Плаща се всичко по банка и он лайн. Да, може да не е мое, но е вкъщи, защото след като аз живея тук значи сега аз отговорям за този апартамент , аз се грижа за него и аз решавам  кой , кога и как да каня на  "гости". Хазяйна не е за да си ходим на гости, а  за да помогне ако има някакъв проблем, да дойде,  да види и да поправи.
Но такива посещения всеки месец са пълен абсурд и ако ще да ви е златен апартамента, никога не бих се съгласила и не бих позволила такова нещо.
Ние пък не сме умрели да ви идваме на гости. Обаче имота трябва да се наглежда, защото много наематели не пазят и после хазаиня трябва да извади от джоба си куп пари да си оправи жилището; да си загуби време с майстори и ядове.
И още нещо. Хазяина не ви е общ работник, да ви "поправи"нещо ако сте строшили.

# 17
  • Мнения: 6 876
И друг път съм писала - не ми е приятно някой да ми влиза в дома. ССФ свекърва си не иска на разстояние по-малко от сто километра, пък камо ли наемодателката.
За бързо-за бавно - все си е криво и е чужд човек. И не бих желала да подпиша такъв договор, защото един месец да нямам възможност и излиза, че си нарушавам договора и ако той се съобрази едва ли не ми е направил някаква неземна услуга.
Разбирам и съображенията на наемодателите обаче, но аз не съм сигурна, че бих живяла при такова споразумение.

# 18
  • Мнения: 9 794
Един месец едва ли би бил особен проблем, ако не е имало проблеми преди това. И наемателите, и хазяите ходят по почивки, примерно. Или командировки, примерно. Има случаи всякакви. Не дай Боже - в болница можеш да влезеш.
А иначе - пазар голям, всеки да избира това, което го устройва - наемател или респективно хазяин.

П.С. Да попитам - ССФ какво означава?

Последна редакция: сб, 22 авг 2020, 12:58 от man_darin_ka

# 19
  • Мнения: 2 488
ССФ - средно статистическа форумка.🙂

# 20
  • Мнения: 9 794
E, в такъв случай поне се ориентирам какво е средностатистическото ниво на ССФ.

# 21
  • Бургас
  • Мнения: 6 023
И в моите договори пише, че мога да влизам всеки месец, но не влизам с години. В началото - да, за да се уверя, че пазят. После вече не.
Танграта, не те ли притесняват наематели-студенти? Какво ще рече едностаен - колко кв.м? Тераса има ли?

# 22
  • София
  • Мнения: 4 668
"Чисти" студенти рядко имам. Или са и работещи или завършили, работещи.
Имам и 2ки. Момичето студентка, момчето работи.
Да чукна на дърво, партита не правят. Те самите нямат време и искат да им е чисто.
Имам чуждестранни студенти, държат добро състояние.
Към 42кв и 21кв тераса.
Имам и към 42 кв без тераса, 500 лв е наемът.

# 23
  • Мнения: 2 170
Включвам се и аз.
В момента даваме под наем един тристаен апартамент, една къща и магазин на сравнително добри локации. Всичко си беше ново и свежо.

В интерес на истината в договорите ми също има точка, според която мога да влезна в жилището при предварително удоговорена среща. Смятам го за напълно нормално. Няма да им ровя на хората по вещите- отивам да видя какво се случва, пази ли се и после си тръгвам.

Не съм влизала от почти 2 години и точно това съм се наканила да направя в близко време.

Въпреки всичко съм спокойна, защото така си направих договорите, че каквото и да направят като сериозни щети или мизерии- ще си го платят в двоен размер. Не говоря за нещо, което се е счупило или просто вече му е дошло времето. Ако се случи такова нещо, просто трябва да бъдат така любезни да ни уведомят.
Много хора ми казваха, че няма кой да ми подпише договорите, даже като ги четоха доста се кокориха, но ето, че има.

Не искам да рискувам ново, свежо жилище да бъде разнебитено и направено на нищо. В крайна сметка малко или много даваме под наем жилищата с цел печалба, а не да създадем пълен комфорт на някой непознат. Услуга е това, заплаща се и си има своите особености.

Ние бяхме под наем в чужбина известно време. Еми, влизали са хазяите. Помолих ги да се събуят, защото сме с малко дете, пък да влизат където искат.
Никога не съм нахълтвала в някоя стая без да попитам удобно ли е да влезна там. Събувам се, не сядам на приказки...влизам, проверявам каквото ме интересува за 5 мин. и им пожелавам приятен ден.

# 24
  • Мнения: 2 465
Въпреки всичко съм спокойна, защото така си направих договорите, че каквото и да направят като сериозни щети или мизерии- ще си го платят в двоен размер.

Alex, съгласна съм с поста ти. Мисля си, обаче, че подчертаното е много трудно изпълнимо. Не един и двама наематели си тръгват внезапно, неплатили дори режийните, а от депозита, бил той и в размер на два наема, няма да остане много за покриване на щетите в двоен размер. А веднъж тръгнали си наемателите, върви гони Михаля.

# 25
  • Мнения: 2 170
За това също сме се погрижили. Просто договорът е съобразен с почти всяка възможна ситуация.
Пазя касовите бонове от почти всичко в жилищата, така няма да си измислям нереални суми. Нямам за цел да набутам никого. При забавяне на сметки и наеми с много време- дължат неустойка. Разбира се, проявяваме човещина и влизаме в положение. Не сме някакви киселяци, които те преследват за наема. При освобождаване на жилището си имам предявено предизвестие, което трябва да се спази и задължително оглед преди приключване на взаимоотношенията.
Удряме по един подпис, че всичко е изрядно, уредите-както следват по договор (количество, видове, модел, марка) са там и по живо по здраво.

Мъжът ми много ме натиска да вземем помещения с цел отдаване под наем конкретно на студенти, но не желая. Има свестни такива, но аз не мога да ги преценя какви са.
Предпочитам по улегнали хора, такива са и наемателите ни- в къщата имаме чуждестранно семейство с деца, в апартамента е двойка съвсем нормални млади хора.

# 26
  • Мнения: 14 635
Винаги съм споменавала,че може да направя посещение след предварителна уговорка.За последните наематели вече го написахме в договора.Не се бях сетила до момента,тогава го прочетох тук.Не съм писала всеки месец,но си фигурира.Никой не ми е оспорвал това досега.

# 27
  • Мнения: 25 749
Разбира се, че с уговорка. Естествено, че ще бъде в удобно за двете страни време. Не допускам че някой ще ходи изненадващо в наемателите си, ей така да ги навести.

# 28
  • София
  • Мнения: 5 953
Посещавам наемателите, само когато те ми се обадят да ми кажат да мина да си взема наема. Т. Е. Когато ме поканят. Влизам една крачка в коридора или на вратата, зависи от ситуацията, питам дали всичко е наред, разменяме няколко изречения, вземам си наема и си тръгвам. Веднъж месечно, или сега по - рядко заради кризата. В началото с нови наематели държа да ходя, после почвам да пропускам няколко месеца. Така ми е спокойно, че сме имали проблемни наематели. Затова си го пиша в договора.

# 29
  • Мнения: 8 819
Абе хора, защо не ползвате плащане по банков път? Толкова е удобно, а тук колко хора написаха, че си взимат парите лично и досаждат на наемателя.
Разписка не искат ли наемателите? Плащате ли данъци?

Жилището може да си го виждате, ако наемателят ви повика за някакъв проблем.  Аз съм имала наематели, които ни викат и за крушката на лампата дори, толкова не искат нищо сами да оправят (или от страх да не повредят още повече ).

Общи условия

Активация на акаунт