Отдаване и наемане на имоти - какво се случва реално? - ТЕМА 21

  • 38 452
  • 822
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 9 773
Тони, да се преграждат стълбищните площадки с решетки навсякъде, където е възможно, е "традиция" в България, поне от начало на 90-те години на миналия век, когато настана вакханалия с обири по домовете. И в 99% от случаите решетката "затваря" 2-3 апартамента. Решетката е сложена с цел допълнително обезопасяване поне срещу набезите на квартални гаменчета-непрофесионалисти. Но това не означава, че стълбищният коридор е част от конкретен апартамент или е място за складиране на шкаф с буркани от село, примерно.
Голямо възмущение пада за панелки/ЕПК-та/стара тухла от младите купувачи, че бабите и дядовците си държели боклуците по стълбите и по етажните коридори. Е, точно за това става дума в случая на Драго. Въпреки, че съм по-близо до групата на пенсионерите, отколкото до групата на младите, съм 100% съгласна с Драго. В общия коридор съм слагала някакви едри неща за изхвърляне или при ремонт за кратко време, но така че да не пречат на останалите. И след това съм ги махала. За постоянно нищо не държа там, освен саксии с цветя през зимата.
Ако не пречи на съседите (с тяхно изрично съгласие), бих държала или разрешила на наематели да си държат на стълбищната площадка детско колело/триколка/детска количка. И май това изчерпва възможностите.

П.С. 3-4 седмици си държах стария хладилник в собствения коридор, докато чаках фирма да дойде да го вземе за рециклиране, въпреки че ми пречеше да влизам и излизам, и въпреки че можех да го оставя и на стълбищната площадка. Така съм преценила, че е редно, респективно че не е редно.

# 46
  • София
  • Мнения: 8 561
[...]канари от дрехи за пране събрани на площадката чакащи пералня (затворена е само за нас и никой не вижда, но все пак!) [...]
Аз си представих от онзи тип заграждения, при които не се вижда какво има в така оформеното "антре". Ако не съм разбрала правилно... Разбира се, че ако пречи на съседите дори само визуално, наемателите пак са изхвърляне моментално (то не че зайчето и фасовете не стигат!) Simple Smile
ММ е свалял сам стар и тежък бойлер в мазето, за да изчака там фирмата за изнасянето (нямаше място вкъщи, уви).

Въпрос: такива заградени части от коридори отговарят ли на изискванията за пожарна безопасност? Изобщо, тази практика законна ли е? Не питам заради Драго, просто в блока на родителите ми има доста такива и винаги ми е било чудно.

# 47
  • Мнения: 8 796
Абе хора, защо не ползвате плащане по банков път? Толкова е удобно, а тук колко хора написаха, че си взимат парите лично и досаждат на наемателя.
Разписка не искат ли наемателите? Плащате ли данъци?
Жилището може да си го виждате, ако наемателят ви повика за някакъв проблем.

И, както каза Драго, каква е връзката между плащането на ръка и НЕплащането на данъци? Само погледни колко пъти и аз, и други наемодатели сме обяснявали какво, как и в какви срокове се плаща в НАП - да не мислиш, че специално за да се направим на знаещи във форума, сме го разучавали от сайта на НАП?
Ами, има връзка.
Аз точно затова попитах, защото знам от вашите постове, че по-голямата част плащате данъци. И защо тогава не използвате удобството да си получиш наема директно в банковата сметка и евентуално да получиш смс.
За наемателя също е удобно, ще си направи едно платежно на всяко  първо число от месеца, има си документ, друг се грижи да помни и да плаща наема.

Иначе, ако някой не плаща данъци, той си получава парите на ръка и без разписка. Той няма друг изход. Това е сивата икономика. Ще трябва да ходи.

Това, че наемодателят посещава всеки месец, да, във всеки договор е написано, но това е негово право, а не задължение. Според мен не трябва да се 'възползваш' всеки месец. Simple Smile  Идете първите два месеца, след това след 6 месеца, след година...

# 48
  • Мнения: 6 288
Явно не ме разбирате, никой не вижда, съм го ползвала не съвсем точно. Понеже е особен случая и нетипичен, та доста описание трябва , за да си го представи някой външен... Затворена , но се ползва и от съседите - обща собственост е. Последен етаж е и това, че е затворена не я прави моя или част от имота ми. Иначе щях да я нарека антре или коридор, а не площадка. Ако беше в моя имот нямаше да ми пука какво има там. Има 3ма съседи, които минават през нея 3-4 пъти годишно, но това не означава, че може да се ползва кой за каквито цели иска и да струпва багаж, което е дори незаконно и е свързано с пожарната безопасност и завземането на общи части. Обособена е от построяването на сградата, за да можем да сложим кукички за закачане на мокри дрехи на стената и табличка за кални обувки, т.е. в рамките на разумното и без да пречим на останалите съседи...

Последна редакция: пн, 24 авг 2020, 14:30 от drago_2008

# 49
  • Мнения: 9 773
Отговарям - отчитам лично показанията на водомерите и електромера към момента на плащането на наема. И се плащат заедно с наема.
И "наглеждам" жилището. Напомням, че ходенето ми е с предварителна уговорка за ден и час, които устройват и мен и тях, никого не изненадвам неприятно с внезапни посещения. Влизам там, където ме поканят - в кухнята е било винаги, както и в банята - заради водомерите. В стаята не съм влизала никога - примерно последните ми наематели бяха с едно дете, после се роди още едно в това жилище, няма начин да поискам да вляза в стаята със спящо бебе или спящ съпруг - тираджия, който се е върнал от маршрут. Впечатленията ми от кухнята, банята и коридора са били достатъчни, за да си съставя мнение как поддържат жилището. Съвсем нормално и приемливо като за жилище с малки деца - много неща в кухнята, не е била подредена като за снимка в списание, но с деца е съвсем нормално. Не очаквам от наемателите да се юрнат да правят някакво грандиозно чистене, само защото аз ще минавам. Просто трябва да е в рамките на нормалното състояние за помещение, в което се живее.

Точно при отчитане на водомерите с едни наематели забелязах, че топлият водомер не е ОК. Бяха счупили пломбата и бяха пробвали нещо там да връткат. Което и ВиК майсторът, когото извикахме, им е обяснил лично какво точно са правили.

Както казах - пише го в договора, чели са и са се съгласили, подписали са, при мен е така. Който не е съгласен, си търси друго жилище.

# 50
  • Мнения: 8 796
Драго,
така е, имаш право, за общите части.
По-лесният вариант е да заложиш на пожарната, да ги извикаш един път, да съставят акт или предписание на Етажната собственост да отстрани проблемите, да изчисти всички предмети от  пътя за евакуация.  Съответно всички съседи плащат глобата и те се настройват срещу съседа, ползващ коридорите.  След това пожарната пак ще дойде, да види дали са отстранени щетите. И периодично да идва даже.

Може и по съдебен ред, защото това, че някой ползва обща част за лични цели си е нарушение.

# 51
  • Мнения: 2 170
evenfall, ние отдаваме под наем магазин.

Последна редакция: пн, 24 авг 2020, 17:21 от AlexM1590

# 52
  • София
  • Мнения: 8 561
Явно не ме разбирате, никой не вижда, съм го ползвала не съвсем точно. Понеже е особен случая и нетипичен, та доста описание трябва , за да си го представи някой външен... Затворена , но се ползва и от съседите - обща собственост е. Последен етаж е и това, че е затворена не я прави моя или част от имота ми. Иначе щях да я нарека антре или коридор, а не площадка. Ако беше в моя имот нямаше да ми пука какво има там. Има 3ма съседи, които минават през нея 3-4 пъти годишно, но това не означава, че може да се ползва кой за каквито цели иска и да струпва багаж, което е дори незаконно и е свързано с пожарната безопасност и завземането на общи части. Обособена е от построяването на сградата, за да можем да сложим кукички за закачане на мокри дрехи на стената и табличка за кални обувки, т.е. в рамките на разумното и без да пречим на останалите съседи...
Значи не съм те разбрала, да. В такъв случай, това с прането става просто поредното провинение и по никой начин не е лична работа на наемателите . Дано си се отървала от тези хора и да си имаш читави и отговорни. Съществуват такива! Simple Smile
А как стоят нещата с пожарната и със закона, във връзка с това преграждане? Може би има разлика между последен и непоследен етаж, но все пак ми е интересно - някакви проблеми имало ли е при вас или при ваши съседи (примерно пожарна инспекция или пък при покупко-продажба)?

# 53
  • Мнения: 6 288
Преграждането е направено по време на строежа, не сме го правили ние. Има го в проектите. Още тогава са преценили, че така ще е по-удобно за собствениците на последния етаж. Явява се обща собственост за ползване от 4 души тази площадка. Други четирима имат срещу нас и те такава... При нас просто в момента другите 3-ма не ползват имотите си и само от дъжд на вятър наминават.
Относно пожарната безопасност са монтирани  на двете преграждения метални пожароустойчиви не знам каква си степен врати.

Последна редакция: пн, 24 авг 2020, 16:34 от drago_2008

# 54
  • София
  • Мнения: 8 561
Ясно, благодаря Simple Smile Нищо общо с това при нашите. Звучи много удобно вашият вариант.

# 55
  • Мнения: 1 176
evenfall, ние отдаваме под наем магазин.
Супер, имам нужда да чуя гледни точки за ремонта при смяна на наематели.

До момента така се е случвало, че не сме имали повече от месец преди да намерим нови. Винаги сме отдавали помещението във вида, в който са го оставили предните с елементарно почистване, естествено. Ремонт си е правил винаги новият наемател, като ние сме го подкрепяли финансово с отстъпки от наем-два, според случая и степента на амортизация. Не е било от стиснатост и мързел - просто всеки бизнес има специфични нужди, ако щеш и като цвят на стени.
Сега обаче е хем лято, хем криза, и много се затлачиха нещата. Мислим как да го стегнем. Санитарният възел и складът са ясни. Дилемата е какво да правим с основното помещение - търговската част. Та как постъпвате вие и в какво състояние (цвят на латекс, вид на подови настилки) го пускате на пазара?

# 56
  • Мнения: 2 170
evenfall, ние отдаваме под наем магазин.
Супер, имам нужда да чуя гледни точки за ремонта при смяна на наематели.

До момента така се е случвало, че не сме имали повече от месец преди да намерим нови. Винаги сме отдавали помещението във вида, в който са го оставили предните с елементарно почистване, естествено. Ремонт си е правил винаги новият наемател, като ние сме го подкрепяли финансово с отстъпки от наем-два, според случая и степента на амортизация. Не е било от стиснатост и мързел - просто всеки бизнес има специфични нужди, ако щеш и като цвят на стени.
Сега обаче е хем лято, хем криза, и много се затлачиха нещата. Мислим как да го стегнем. Санитарният възел и складът са ясни. Дилемата е какво да правим с основното помещение - търговската част. Та как постъпвате вие и в какво състояние (цвят на латекс, вид на подови настилки) го пускате на пазара?
От години сме с едни и същи наематели, преди това мъжът ми го е правил по негова преценка. Иначе е с бял латекс(такъв, който може да се мие), гранитогрес и окачени тавани с вградени осветителни тела. Отделно има СОТ и ролетна врата/щора, която се спуска, когато няма никой в помещението. Не ги смятам за задължителни. Складът е в същото състояние, като останалата част от помещенията. Санитарното помещение е съвсем обикновено, новичко, но нищо особено.

# 57
  • Somewhere far away
  • Мнения: 4 097
Абе хора, защо не ползвате плащане по банков път? Толкова е удобно, а тук колко хора написаха, че си взимат парите лично и досаждат на наемателя.
Еми ха де, и аз същото питах, ама веднага ми наскачаха веднага едни яростни наемодателки противници на този метод тук. Grinning
Много ще ми е интересно да видя мнението на хора , които никога не са живели под наем, ако те един ден се наложи да излязат под наем - на тях приятно ли ще им  бъде един непознат човек да им звъни на вратата всеки месец ?

# 58
  • Мнения: 9 773
Ами договорът за наем не върви само с права, а и със задължения. И го подписваш доброволно, насила никой не те кара.
Инкасаторката за водата е непознат човек и звъни веднъж на 3 месеца на вратата. Може да те мързи да й отвориш или да си оставиш на вратата бележка с показанията на водомерите, но това означава или че ще плащаш повече по фактура, или че наемодателят ще е вътре, защото наемателят е използвал повече вода от начисленото.

И наистина не мога да разбера каква е тази драма с посещение за 10-15 мин. веднъж месечно в удобно и за двете страни време. Хайде сега, не ми казвайте, че сте чак толкова заети и това ви обърква тотално живота.

# 59
  • Somewhere far away
  • Мнения: 4 097

Инкасаторката за водата е непознат човек и звъни веднъж на 3 месеца на вратата.
Може би в повечето блокове. При нас не е така, инкасаторка за водата влиза само във входа, всичко се отчита във входа, никой не ми влиза в банята и никой не ми звъни на вратата.
Единственото звънене /и то много рядко/ се случва за да й отворим  долу вратата и то пак не е лично, защото се случва с домофона. Wink

Общи условия

Активация на акаунт