Отдаване и наемане на имоти - какво се случва реално? - ТЕМА 21

  • 38 398
  • 822
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 5 882
А защо трябва да е по банков път. За мен е повод да се видим, имала съм проблеми с наемателли, наглеждам си имота и така. Уговарям се с хората още при договора. И защо решихте, че не плащам данъци? Друго казах и за друго иде реч. Знам че има има опция по банка, чувала съм и за това Grinning

# 31
  • Мнения: 6 268
За мен е безотговорно да не ходим. Не бих го допуснала! Иначе нямаше да намерим зайчето, което гледаха в общите части (вярно, че в клетка, но....), канари от дрехи за пране събрани на площадката чакащи пералня (затворена е само за нас и никой освен инцидентно качил съсед не вижда, но все пак!), запалки оставени на покрива да се нагряват от слънцето, фасовете скрити под керемидите. Предупреждения няма да има повече, ама бяхме хора, иначе по договор можеше да ги няма вече и да са загубили депозита като не спазват клаузите по него....
Който каквото иска да ми разправя, да се възмущава, освен за имота отговорност имаме и към другите собственици във входа.

Последна редакция: пн, 24 авг 2020, 15:06 от drago_2008

# 32
  • Мнения: 9 684
Абе хора, защо не ползвате плащане по банков път? Толкова е удобно, а тук колко хора написаха, че си взимат парите лично и досаждат на наемателя.
Разписка не искат ли наемателите? Плащате ли данъци?
Жилището може да си го виждате, ако наемателят ви повика за някакъв проблем.

Тук толкова пъти беше обяснявано, че отдаването под наем не е само да си прибираш наема и нищо да не правиш. Е, за мен едно от тези неща, които правя, е да отида веднъж месечно да хвърля поглед на жилището и да си взема наема и консумативите. За сметка на личното ми удобство и личното ми свободно време. Дали им досаждам? Сигурно е така, ама иначе те пък може да решат въобще да не ми досаждат с плащане на наем. Не веднъж се е случвало да закъсняват с наема и да си мълчат - не се обаждат, аз звъня - те не отговарят, шикалкавят, неприятно в най-общия случай.
И да искат, и да не искат разписка - аз им давам и на тях, освен моята. Пък след това дали си ги събират и си ги пазят - тяхна си работа. Аз моите си ги събирам и пазя в папка заедно с договора и описа. Ако тръгнат да си бият ...., само грабвам папката  и съм готова документално за приключване на отношенията. Ежемесечното отчитане на показанията на водомерите и електромера спестява и на мен, и на тях много по-досадно и сложно изчисляване на остатъчното дължимо по фактури и реални показания към момента на напускането. На тях им гарантира връщане на повече от депозита, ако няма някакви сериозни поражения в имота.
И, както каза Драго, каква е връзката между плащането на ръка и НЕплащането на данъци? Само погледни колко пъти и аз, и други наемодатели сме обяснявали какво, как и в какви срокове се плаща в НАП - да не мислиш, че специално за да се направим на знаещи във форума, сме го разучавали от сайта на НАП?

# 33
  • София
  • Мнения: 4 668
Аз имам и наематели, които плащат 100% по банков път.  За 3 години сме почти напълно непознати. Дори и за имената им не съм 100% сигурен. Наскоро май им научих малките имена. Но да ме питате кой в кой гараж е, не мога да ви кажа.  Отделно физиономията-хич. А сме се виждали вече 3 пъти, за тия 3 години.
С другите наематели се знаем много добре.  Говорим си всеки път. Изгражда се доверие. Знам и грубо каква им е програмата, какво да очаквам.
Дори и само входната врата да ти отворят, и да подушиш мирише ли, или е чисто, пак е доста.

# 34
  • София
  • Мнения: 5 882
Така е, 100 пъти по - удобное, по банка и не ги знаеш даже какво и що. Така е. Но моят опит показва, че колкото повече сляпо доверие имаш на наематели, толкова повече изненади и проблеми накрая. Та няма как. Интересувам се от всичко и посещавам веднъж месечно.

# 35
  • София
  • Мнения: 8 519
При мен така се случи, че въпреки многото години под наем, само веднъж имах хазяйка, която е идвала няколко пъти да си вземе наема от вкъщи вместо от работата на някоя от нас (бяхме 3 съквартирантки-студентки, та си е напълно нормално). Друг е въпросът, че и аз й бях ходила на гости в Кремиковци; а и апартаментът си беше стара панелка без кой знае какво за съсипване Simple Smile Не помня дали сме имали клауза в договора и каква точно е била. Но все пак, бяха ненатрапчиви посещения и по-скоро се радвахме като е идвала да се видим (беше голяма терца тази жена, пасвахме си чудесно).
Честно, аз бих предпочела  наемодателят ми да не ми създава излишен ангажимент кога да съм вкъщи, за да се срещнем. Нали затова има договор, приемо-предавателни протоколи, снимки, депозити... А това, че законът не дава възможност тези формалности реално да ни защитят, е еднакво голям риск и за двете страни. Сестра ми веднъж имаше хазяйка, уж интелигентна жена преподавателка в университет, която оказа алкохоличка със семейни проблеми; накрая ходеше и се напиваше у тях (явно за компания) всяка седмица по веднъж, та сестра ми просто се принудиха да се изнесат.
Но ако се случва рядко и колкото да се убеди, че му поддържаме имота в добро състояние - ок. Всеки месец обаче е абсурд! За един месец какво точно ще съсипя? И ако мога тотално да съсипя нещо в рамките на месец, значи спокойно мога да го направя точно като излезе от вратата наемодателят, а после да си бия камшика.

Между другото, за наглеждане на имот разбирам да мине през всички стаи да види, че стените са чисти, че настилки и дограми са окей, а уредите и мебелите са си там и без видими щети. Ако някой ми гледа дали е разхвърляно, дали съм измила съдовете и дали съм постлала килим или не съм... това бих го счела за проблем с човека. Бях писала, че моят наемодател последните 7 години беше италианец. Е, нямаше как да си наглежда имота човекът, но точно това ни караше да се чувстваме по-отговорни и да го уведомяваме за всичко случващо се с общите части, както и с апартамента. Плащахме наема през Paypal и беше супер удобно.

# 36
  • Мнения: 9 684
Аз като (бивш) наемодател, не препоръчвам "сприятеляване" или да го наречем скъсяване на дистанцията с наемателите. Често това се възприема превратно от наемателите като признак на слабост (мека Гана) и веднага следва забавяне на плащания/искания за промени в обзавеждането. По мои лични впечатления.

Също на база лични впечатления от писаното в темата, "наглеждането" от наемодателите не включва проверка с чеклист на всички възможни кътчета в апартамента. По правило хазяйките не сме невръстни девойки без опит, така че се ориентираме бързо в обстановката дори без да обикаляме навсякъде в жилището. Не и че е грандиозен ангажимент 1 ден в седмицата, в която трябва да се плаща, което е един път в месеца, наемателят да отдели час за посещението на хазяина.

Между другото се сетих нещо - когато плащането е лично, а не по банков път, и се пада в отпускарски сезон, как процедирате като наематели/как са процедирали наемателите ви? Плащат предварително (преди да заминат на почивка) или след като се върнат от почивка. В повечето случаи моите наематели са плащали след. Ако са благоволяли да се обадят предварително, просто са минавали на уведомителен режим - така и така заминавам на море, ще платя, като се върна. По-често като тръгна да им звъня, защото не се обаждат за плащане и казват - ами аз съм сега на морето, като се върна еди кога си, ще платя. И обикновено след морето се тръгва и към - ами хайде на заплата, щото нали бях на море и парите свършиха.

# 37
  • Мнения: 18 318
От началото на ИП сме само по банков път.

# 38
  • Мнения: 2 460
Между другото се сетих нещо - когато плащането е лично, а не по банков път, и се пада в отпускарски сезон, как процедирате като наематели/как са процедирали наемателите ви? Плащат предварително (преди да заминат на почивка) или след като се върнат от почивка. В повечето случаи моите наематели са плащали след. Ако са благоволяли да се обадят предварително, просто са минавали на уведомителен режим - така и така заминавам на море, ще платя, като се върна. По-често като тръгна да им звъня, защото не се обаждат за плащане и казват - ами аз съм сега на морето, като се върна еди кога си, ще платя. И обикновено след морето се тръгва и към - ами хайде на заплата, щото нали бях на море и парите свършиха.

При продължително отсъствие наематели-чужденци по своя инициатива предплащаха летния период. Три месеца по-късно, когато се връщаха да кажем седмица след периода за плащане на наем, просто ми пишеха и предлагаха да изпратят парите от чужбина. Предвид доказаната им коректност, отказвах, защото таксата се превод е безумна, и ги изчаквах да се приберат в България, когато се виждахме за наема. Така или иначе, ключовата дума е коректност. Не обичам да ме разиграват. Не бих приела "уведомителен" режим. Ако се чуем и съм се съгласила, разбира се, но да ме уведомяват... може по изключение, като втори път няма да има.

# 39
  • Мнения: 1 176
През ИП и когато някой няма възможност за лично плащане по каквито и да е причини, по което и да е време на годината, даваме опция банков път или изипей, според това какво предпочита наемателя.

Аз искам да дръпна на другаде темата, защото вече второ издание не съм го виждала коментирано - има ли тук наемодател, които отдават търговска площ/магазин?

# 40
  • Мнения: 6 843
Като сме плащали по банков път, винаги сме плащали на 1-во число от месеца. Четири години и половина без нито едно изключение.
Да се очаква от наемателите да плащат предварително е точно толкова некоректно, колкото и те да очакват наемодателят да ги чака, понеже са били на море или на планина. Точно това имах предвид и с предишния си коментар по темата, че като стане веднъж-дваж-триж и почва да нагарча и едната страна да се чувства излъгана. По банков път няма място за мрън-мрън, има ли ме, няма ли ме. Няма място и някой после да коментира дали наемателят е имал три купа непрано пране.

# 41
  • Мнения: 2 460
Като сме плащали по банков път, винаги сме плащали на 1-во число от месеца. Четири години и половина без нито едно изключение.
Да се очаква от наемателите да плащат предварително е точно толкова некоректно, колкото и те да очакват наемодателят да ги чака, понеже са били на море или на планина. Точно това имах предвид и с предишния си коментар по темата, че като стане веднъж-дваж-триж и почва да нагарча и едната страна да се чувства излъгана. По банков път няма място за мрън-мрън, има ли ме, няма ли ме. Няма място и някой после да коментира дали наемателят е имал три купа непрано пране.

Никой не очаква такова нещо. Предложиха го самите наематели. Очакването е да се плаща в уговорения в договора период. Без закъснения.

# 42
  • София
  • Мнения: 8 519
mandarinka, аз пък, като бивш наемател, нямам проблем с по-топли отношения, ако така си дойде от само себе си. Както има всякакви наематели, така има и всякакви наемодатели. Може да се каним на гости, може и да не сме се виждали никога за 7 години. Не променя човекът, който съм, нито разбирането ми за поет ангажимент Simple Smile  
Не знам как реши, че след като на теб ти се струва окей, то и за друг непременно ще е приемливо да има конкретен ден и час за срещи с външен за живота му човек. Някои плащат наем по банков път, за тези хора ежемесечни визити означават излишна занимавка. Но вероятно и за това си има хора и хора, така че все ще се срещнат тези, които ги устройва такава ситуация - няма нищо лошо, стига и за двете страни да е комфортно Simple Smile

Откакто спрях да живея със съквартиранти, винаги съм плащала наема предварително, когато съм планирала отсъствие. Според мен така е редно, значи така трябва да се случва; просто даденост от живота, като това да станеш за работа. Освен това, ако не плащаш кеш, е и по-лесно да платиш предварително - не зависиш от удобно време за среща и плащане на хазяина, а и заминаваш с чиста съвест, че всичко дължимо е платено, та ако решиш можеш да си прахосаш и последната стотинка от сметката.

welt, 100% съм на твоето мнение! Плащала съм наема и от балкона на вилата в Гърция (бях забравила да го пусна предварително, та римайндъра ме хвана вече на морето). Срокът по договор беше 1-10 число, но с Паоло се бяхме уговорили, че е ок да плащам и по-рано. Римайндърът ми беше за първо число.

# 43
  • Мнения: 6 268
Welt, а вие дали прочетохте, че е на площадката прането? Дали това е редно, като иде реч за общите части?! Или да си гледаш животни пак в общите части? Да вземат Вашите съседи да си хвърлят мръсните гащи пред входната врата на земята, щото утре им било ден за пране?! Да си хвърлят фасовете под керемидите (защото изрично е забранено на етажа да се пуши и те са приели това при наемането!), да вземат така да подпалят и мушамата и дървената скара и да замине целия покрив на сградата, нещо което се е случвало...
Вие си се възмущавайте колкото си искате. Нито им влизам по спалните, нито в гардеробите им ровя. Винаги питам кога на ТЯХ им е удобно да минем и обикновено на вратата седим. Не мога и възмущението Ви да разбера, при все че това при нас са уговорки направени ПРЕДИ наемането! Вие не сте ми наемател и Вас не касаят... Щом сме се договорили с хората, значи за тях не е абсурдно, нито тормоз.

Последна редакция: пн, 24 авг 2020, 12:35 от drago_2008

# 44
  • София
  • Мнения: 8 519
Драго, площадката е била затворена, доколкото разбрах? Значи не е обща част, а част от жилището. И аз не проумявам за заека, нито за фасовете. Супер възмутително е, от такива хора бих се отървала възможно най-бързо, защото може да ме вкарат в някакви излишни разправии, ако съм им наемодател! Но специално за това колко пране имало събрано и къде точно са го струпали... защо да те интересува, нали не те карат ти да го переш, нито пък ти поврежда имота по някакъв начин?

Общи условия

Активация на акаунт