Машина за хляб - 66 тема

  • 38 790
  • 739
  •   1
Отговори
# 540
  • Буркина Фасо
  • Мнения: 13 210
направи още 1-2 сполучливи хляба. после козунака.
само че за него ще трябва да си до машината, да вадиш тестото, да го сплиташ ...

# 541
  • Русе
  • Мнения: 7 794
Браво, Габи! Сега сподели рецептата. Hug

# 542
  • София
  • Мнения: 4 884
Браво, Габи! Сега сподели рецептата. Hug

Ако мислиш, че знам рецептата... Simple Smile Просто следвах тази от книжката, но все пак хлябът се получи. Simple Smile Чак не е за вярване...
Благодаря за съветите!

# 543
  • Мнения: X
Здравейте! Преди месец подарих на майка си хлебопекарната Tefal PF240E38 (иноксовата) след преглед на темата и консултация с вас.

Нещо не е доволна. Опита няколко рецепти от книжката и не й се получиха добре, а спазва пропорциите. Хлябът й често излиза недопечен. Една и съща рецепта с еднакви продукти й дава различен хляб.

А брашното с везна ли го мери или с мерителните чашки? Защото с чашките според влажността количеството се променя и е хубаво тестото да се гледа да е с нужната консистенция и при нужда да му се добавя вода или брашно. В началото на темата мисля имаше видео как точно трябва да изглежда. За недопечен, нека да опита да пече на най-препечената коричка. А ако мисли че ще ѝ е твърда кората, след изпичане да го намаже отгоре смело хляба с вода с една капка олио и да го остави още петнайсетина минути в изключена хлебопекарна.

P.S Моята машина е muhler и още когато я купувах прочетох само крайни отзиви, рецептите от книжката не стават или пък обратното, стават. Оказа се, че са сложили чашка 240 мл, а рецептите са за чашка 300 мл. Когато мериш с везна всичко е окей, с чашка - тестото става една рядка каша. Отделно, освен на най-препечената коричка, отгоре хляба излиза бял на другите две степени, а отдолу с една твърда дебела кора, дефект на повечето евтини модели. Добре, че не ми е първа машина, че щях да я наритам в някой шкаф, а хлебопекарната си е много добра.

# 544
  • Русе
  • Мнения: 7 794
Аз си сглобих рецепта от формулата в другата тема. Стана перфектна топка и не се наложи да добавям нищо в последствие. Външен вид има хляба, дано има и вкус.

# 545
  • София
  • Мнения: 813
Габи, мятай смело козунака, до великден ще си го нагласила.
Аз да си призная, докато си тунинговам рецептата за козунака, домашните кулинари се наложи да похапват козуначени тухлички поне пет пъти, и то при все че козунаци не  е като да не мога да правя , меся си от години. Но аз съм упорита и накрая ми се получи най-мързеливия козунак на света, така му казвам, защото хлебопекарната си меси, аз само сплитам, втасвам и пека във фурната.

# 546
  • София
  • Мнения: 2 920
Аз си сглобих рецепта от формулата в другата тема. Стана перфектна топка и не се наложи да добавям нищо в последствие. Външен вид има хляба, дано има и вкус.

Ще има и вкус Hug. От години ползвам само такава рецепта и издънките се броят на пръстите на едната ръка. Обаче, заедно с първата си машина, купих и кухненска везна. Кой каквото ще да разправя, но работата с грамове а не с чаши, минимизира възможностите за грешки. Разлики идват само от влажността на брашното, но ако в първите 5 минути си до машината и наглеждаш тестото, няма как да се издъниш тотално.

# 547
  • Русе
  • Мнения: 7 794
Везната и машината вървят ръка за ръка у дома. Чаша за мокрите, везната за сухите. Така се научих още в самото начало и така си карам.
Надявам се утре да ми остане време да си купя няколко вида брашна и да я караме малко здравословно.

# 548
  • Мнения: 91
Здравейте! Преди месец подарих на майка си хлебопекарната Tefal PF240E38 (иноксовата) след преглед на темата и консултация с вас.

Нещо не е доволна. Опита няколко рецепти от книжката и не й се получиха добре, а спазва пропорциите. Хлябът й често излиза недопечен. Една и съща рецепта с еднакви продукти й дава различен хляб. Ядосва се, че не може да си намери ежедневна рецепта, а аз се чувствам малко виновна, защото вместо да я улесня, както се надявах, аз я затрудних. Затова се включвам отново с въпрос. Моля, ако някой използва тази хлебопекарна и си има любими рецепти, които прави на нея, да ги сподели с мен! Може да е за бял или за черен хляб, за хляб със семена... или за какъвто и да е хляб всъщност! Ако има и някакви трикове и чалъми за по-добър хляб... Благодаря ви!
Преди 3-4 месеца си закупихме хлебопекарна Tefal, но по-евтиният вариант PF210138. Никога не съм имала хлебопекарна, месила съм на ръка, но не се имам за голяма пекарка. Нямам провал с машината, а я ползвам или всеки ден, или през ден. Правила съм класически бял хляб, пълнозърнест, бърз, тесто за пица от книжката и още няколко рецепти намерени по форумите и групите. Резултатите винаги са на ниво. Сравних вашия и нашия модел и според мен са много близки, да не кажа същите, като изключим няколкото добавени програми. Това, което се опитвам да кажа е, че би трябвало всичко да е Ок при и вас, защото машината ви е добра. Съветвам ви да накарате майка си да си прочете внимателно упътването още веднъж и да следва дословно инструкциите - поредност на слагане на продуктите, тяхната температура, температура на помещението и т.н. В самата книжка има рецепта за френски хляб, с която от Тефал съветват да се започне. Също така, ако имате възможност, обърнете й и вие внимание. Надявам се да ме разберете правилно, не искам да обидя или подценя майка ви, но от собствен опит знам, че обикновено след една възраст упътванията не се четат внимателно и инструкциите спират да се следват Simple Smile Ако пък наистина всичко е направено както трябва, а провалите продължат, бих ви посъветвала да си занесете машината на ремонт, може да се окаже, че има проблем със самата бройка. Аз лично напоследък правя предимно този бял хляб (не е от книжката), който ми допада:
1. 320 мл. вода,
2. 2 с.л. олио,
3. 2 ч.л. сол,
4. 1 ч.л. захар,
5. 1 и 1/2 ч.л. мая
6. 600 гр. брашно.
Пропорциите са за 1 кг. хляб на 1 програма на хлебопекарната, за обикновен бял хляб, която мисля, че при вас е програма 4.
Успех! Simple Smile

# 549
  • София
  • Мнения: 12 006
Здравейте! Преди месец подарих на майка си хлебопекарната Tefal PF240E38 (иноксовата) след преглед на темата и консултация с вас.

Нещо не е доволна. Опита няколко рецепти от книжката и не й се получиха добре, а спазва пропорциите. Хлябът й често излиза недопечен. Една и съща рецепта с еднакви продукти й дава различен хляб. Ядосва се, че не може да си намери ежедневна рецепта, а аз се чувствам малко виновна, защото вместо да я улесня, както се надявах, аз я затрудних. Затова се включвам отново с въпрос. Моля, ако някой използва тази хлебопекарна и си има любими рецепти, които прави на нея, да ги сподели с мен! Може да е за бял или за черен хляб, за хляб със семена... или за какъвто и да е хляб всъщност! Ако има и някакви трикове и чалъми за по-добър хляб... Благодаря ви!
Рецептите не винаги могат да се следват дословно. " Една и съща рецепта с еднакви продукти й дава различен хляб. " - нормлано е, всяко брашно, дори и еднакво на опаковка, дори на партида има различна влажност, която се влияе от много фактори. Някои брашна просто са кофти и не се получават хубави печива в машината. Аз имам голма машина с 2 бъркално затова не мога да ти дам рецепта, а не съм убедена, че ако мои рецепти се разделят на 2 (половин доза) ще е удачно да се ползват при на майка ти машината. В общи линии хубаво е след забъркване, първите 10-15мин тестото да се наблюдава и ако има нужда да се коригира, т.е. да му се добавя брашно или течност. За недоопечения хляб - да пробва леко да намали маята (ако недоопеченото е отгоре, т.е. прекалено е бухнал и не може да се опече отгоре), друго което може да направи е да избере най-високата степен на коричка (ако моделът има таква опция).

# 550
  • Русе
  • Мнения: 7 794




И първи проби в новата машина, Лидълска.
Създадох си сама програма само с месене и втасване, но определено трябва да помисля още върху минутите. Пекох във фурната. Рецептата е на Мах-мама от козуначената тема.

# 551
  • Мнения: 6 622
Първото нещо, което направих в лидълската ми машина е козунак. Правих го по рецепта на Звездев с леки корекции. Стана разкош без изобщо да съм до него. Чудни конци се получиха.


Месих на програмата за сладък хляб. Средна степен на изпичане, обаче следващият път ще го сложа на по-високата степен на изпичане.
Правих го така:
Разбих 3 яйца със вилица, добавих им 150 мг топло мляко, към 180 гр захар, малко повече от половин кубче лидълска мая (разтворих я в млякото), 1 и 1/2 есенция ром, 60 гр разтопено масло, 60гр олио, 2 щипки сол. Всичко това го обърках в една купа и го изсипах в казанчето. Отгоре сложих 560 гр брашно, половината беше лидълско за баница, а другата половина беше лидълско тип 500. След 3 часа имах чуден топъл козунак.

# 552
  • София
  • Мнения: 4 884
Днес сътворих първото козуначе в моя живот. Току що го излапахме. Може ли някой да сподели каква е тайната на козуначените конци и защо отдолу и отстрани коричката беше поизгоряла. Пробвах да направя и тесто за пица, резултатът излезе доста лепкав и не успях да изпека пърленки от тестото, защото беше някак жилаво и лепкаво по непознат за мен начин. За пица стана, но докато го разстилах, пак лепкаше ужасно.

# 553
  • Мнения: 12 129
Тайната за мен е да замесите и втасате тестото в хлебопекарната, но след това да го извадите, да го замесите и сплетете за последно, да го сложите в тавичка да втаса още веднъж във фурната и да го изпечете там.

# 554
  • София
  • Мнения: 813
Много добре изглежда като за първи път Габи. Тайната на конците е в месенето и в мазнината. Ктегорично отричам доизмесването на ръка, аз лично пускам два пъти програмата за Пица, която ми е реално само месене на тестото и втасване, след първото месене оставам не повече от 20 мин да втаса, то не втасва много за 20 мин, пускам второ месене, след него оставям да втаса като хората, вадя, сплитам и втасване/печене във фурната. Винаги ми се получават прекрасни конци. Има и нещо друго за конците се сещам сега, брашното трябва да е Силно. Това дето пише за Козунак ... не е за козунак всъщност.
За лепненето на тестото, предполагам ти е дошло маалко брашното, добавяй по една лъжица, докато спре да лепне.

Общи условия

Активация на акаунт