Колко пари е нормално да се даде като подарък за сватба

  • 61 810
  • 593
  •   2
Отговори
# 60
  • Мнения: 40 892
Ако не са поставяли искане за пари защо 50лв е да минеш тънко? Simple Smile

Аз давам колкото реша на момента и никога не е било малко.

Ами заради теб самата. Аз бих се почувствала скръндза с 50 кинта, след като мога да дам повече. Ще го приема като излагация и самата аз няма да се чувствам добре. Както чета, и ти не даваш 50, нали?

# 61
  • Мнения: 3 391
Ако не са поставяли искане за пари защо 50лв е да минеш тънко? Simple Smile

Аз давам колкото реша на момента и никога не е било малко.

Ами заради теб самата. Аз бих се почувствала скръндза с 50 кинта, след като мога да дам повече. Ще го приема като излагация и самата аз няма да се чувствам добре. Както чета, и ти не даваш 50, нали?

Аз не ходя на всички сватби на които съм поканена. Никога не ходя защото се чувствам длъжна.


На сватбите на моите приятели, към които мъжа ми няма отношение, ходя сама.

Дала съм толкова колкото за голям подарък за РД( като за кръгла годишнина, на пример). Не повече и не по-малко за факта че е сватба и нямам дори приблизителна представа колко струва ресторанта или въобще събитието на човек.

Но никога не бих помислила, че някой е скръндза ако е дал 50лв или по-малко.

Последна редакция: чт, 10 сеп 2020, 12:59 от Eli..........

# 62
  • Мнения: 2 039
Каквото и да казвате,редно е да се покрие куверта и да остане малко отгоре.

# 63
  • Мнения: 3 391
Каквото и да казвате,редно е да се покрие куверта и да остане малко отгоре.

От къде идва този ред?

Тогава на поканата да прикачат и фактурите, за да знам колко да платя ...
И да спрат да го наричат "подарък" и открито да му казват " такса".

Не знам от къде дойде тази мода да плащаме сватбите... Но който каквото иска да прави, разбира се.

# 64
  • Мнения: 40 892
Ели, ти как отиваш на сватба? С букет за 10 лева и нищо друго ли? Любопитно ми е от самоуважение просто какво подаряваш.

# 65
  • София
  • Мнения: 11 987
Даването на сума, която покрива куверта, не е плащане на сватбата. Освен храната и напитките всяка сватба има още много разходи.
Винаги си на минус, но не е нужно минусът да е разоряващ.

Жених се преди 2 години, имахме 20 гости и няколко деца. Не сме плащали за сватбени дрехи, сватбата бе плажна. И пак излезе над 5000 лв.
Хора на възраст сме, не съм очаквала да си покрия разходите. Естествено не съм ги покрила.

# 66
  • Мнения: 5 002
Ама някои очакват даже да са на плюс.А има и такива, чакат да съберат парите от гостите,за да платят ресторанта и когато събраните пари са по-малко от сметката тогава става весело.

# 67
  • Мнения: 9 655
А как се разбира колко струват куверти, нощувки и т.н., че да направя сметките? Трябва предварително да правя проучване ли? Да звъня в ресторанта да питам? А и откъде да знам предварително дали ще ядем кебапчета с шопска салата или Капрезе и сьомга с аспержи? Просто се чудя наистина. Иначе по темата - за мен 200 до 300 лв. общо е нормалното, но който няма възможност не виждам нищо лошо и по-малко да даде.

# 68
  • София
  • Мнения: 11 568
Няма нужда от точни сметки, в по-хубавите ресторанти няма как да сервират кебапчета и кюфтета, но дори и в най-добрите кувертите са до 150 лв, така че и при по-лукс сватба се вписва в тези 300 лв. И за хотела е същото, прието е, ако те го платят, да оставиш малко повече пари.
Мен са ме канили също на сватба, при над 90% гости от София, сватбата беше в малко населено място, в което нямаха роднини и двамата младоженци, бяха го избрали заради ниските разходи, защото там не само куверти, но и църкви, гримьори и тн, всичко е значително по-евтино, сватбата започваше от 10 сутринта до 7, но шофьорите бяха пили, така че платихме по две нощувки. Съответно оставихме значително по-малка сума, отколкото щеше да е в София. И това не е от скръндзавост, а все пак и ние имаме някакъв бюджет и както те са решили да спестят, така и получиха по-малка сума от нас, защото за нас пък излизаше доста повече сватбата им.

# 69
  • Мнения: X
На мен също ми стана интересно какво подаряват хората, които са против парите в плик. Може пък някоя идея да дадат.
Да се даде пари е безлично, да. Ама как една микроволнова или сервиз имат по-голяма сантиментална стойност? С нашоте кумове си говорехме, че ще си купуваме кафемашина и те предложиха да ни подарят за сватбата и да ни остане за спомен лт тях. След някоя друга година като се развали аз какво да го правя този спомен?
Освен тлва има хора от чужбина, които се прибират със самолет за сватбата и имат чудовищно много багаж.Обикбовено обикновеобемистите подаръци ги зарязват в България. В такъв случай пари е най-полезното.

А за това как да гадаем колко струват кувертите: За последната сватба отворих сайта на хотела и разгледах офертите.

# 70
  • Мнения: 2 039
Пари е по-практично.Подаръците често се дублират и може да не са по вкуса на младите.Но всеки сам си решава.
Не знам защо не приемате идеята,че трябва да покриете поне куверта,аз смятам,че е разумно.

# 71
  • Мнения: 5 002
Защото излиза ,,аз правя сватба,каня те,но ти си плати".Но е прието така,а като не ти се дава,отклоняваш тактично поканата.

# 72
  • Мнения: X
Това е свободна интерпретация. Ти просто така се чувстваш и така го разбираш.
Аз подарявам пари и гледам да покрия куверта и нощувката (и да остане малко), защото знам, че сватбите са скъпи и би било хубаво да не рязоряваме приятелите си. Освен това ние не плащаме сватбата, защото тя е платена поне седмица преди самото събитие и младоженците не чакат да съберат подаръците, за да си оправят сметките.
Снощи бях на сватба и младоженците получиха нвкакви големи картини и някакви обрмисти пакети. След няколко дни летят със самолет към вкъщи. Познайте какво ще стане с подаръците.
Винаги има вариант и със списък с подаръци, от които наисъина семейството има нужда, ама тогава пък ще се приеме за претенция и свободата да дадеш, колкото имаш, е по-ограничена.

# 73
  • Мнения: 5 002
На мен ми бяха подарили гоблен.Знам,че е трудоемко да го избродираш,но аз гоблени не харесвам.Изобщо не го рамкирах,две години го местих от гардероб в гардероб и го дадох на мъжа ми да си бърши нещо по двигателя на колата защото било леко релефно и било перфектно.Така,че парите остават най- добрия вариант за подарък.

# 74
  • Мнения: 9 655
Е то пък ако някой си е организирал толкова скъпа сватба, че да се разори, не виждам гостите с какво са виновни. Ако нямаш кинти - не се изхвърляш.

Общи условия

Активация на акаунт