Американски колеж - двадесет и първа тема

  • 52 698
  • 739
  •   1
Отговори
# 660
  • Мнения: 5 425
Ако кандидатства, ще е с буквално нула подготовка. Иначе училището изобщо не е за него.
Чак нула подготовка - не. Да види формата на изпита и да прочете/изтренира веднъж указанията от колежа за есето. Но иначе твърдо подкрепям подхода.
Пиша го за другите - Тинки си ги знае тези неща.

# 661
  • софия
  • Мнения: 25 976
Има много прекрасни момичета от темата (и не само тази), които помагат деликатно и тихо Heart Това е и едно от нещата, заради които наистина обичам форума.

Дъждец, дъщеря ми ходи в Лого 3 на ПИ, но не знам дали по това време не са приключили вече. Ако има и искате, нека отиде да усети формата и да не се вглежда в резултата от там Simple Smile

# 662
  • Мнения: 818
Да, дам и моите "пет лева", както се казва по темата за "никаквата подготовка". Писала съм и преди, колежа не беше първото желание на дъщеря ми, в началото на 7 клас каза, че иска да се пробва и това беше. Не сме ходили на отворени врати, не сме проучвали целенасочено. Имахме информация от близки приятели, чиито деца са учили или учат там, толкова.
Подготвя се за НВО при учителка по математика и на школа по БЕЛ. Не е писала есета по формата (ако изобщо има такава) на колежа. Не е решавала задачи тип кенгуру, не ги може. Имаше 16% на есето и беше приета 42-а. На НВО също се представи повече от добре с 92 и 94 точки.
Оставихме избора тя да го направи, и към момента мисля, че беше правилния.
Признавам, че ако аз трябваше да избирам, не съм сигурна дали бих взела същото решение.
Но ние учим децата си да решават сами от както са заприличали на хора, а от нас се иска да ги подкрепяме.
Подобно беше решението и на малката ни дъщеря, която в трети клас на края реши, че иска да учи в СМГ. Обаснихме й че децата се готвят за приема там едва ли не от ДГ, но й казахме че каквото зависи от нас ще я подкрепим. И така една година си решаваха задачи с баща й, ходеше от време на време и при учителка и детето успя.
Та, извинявам се за дългия пост, но искам да кажа, че когато децата наистина искат нещо, спокойни са, уверени в знанията си, обясни им се че нищо фатално не се случва ако не бъдат приети и т.н., те успяват.

# 663
  • софия
  • Мнения: 5 012
Е, в името на баланса, ще споделя, че моето дете се подготвяше. Ходеше на уроци и по мат и по бел. Частни, но все пак сфромиращи малка (много малка) групичка.
Водили сме много обширни разговори по темата през 2017 с Ежко и още няколко потребителя, няма нужда да ги повтаряме, а и не искам по никакъв начин пак да влизам в нея, но сега накратко, много сбито, бих казала, че няма верен/грешен подход. Все пак е път, личен - кой каквото избере възоснова на чуства и разум. (пожелавам най-добрата възможна пропорция между двете)

П.С - за да съм наистина полезна и да съм честна, сега - 5 години по-късно, мисля, че относно писане на есе смятам, че трябва да се оставят децата на искреност и не шлифоване на исказа. Обаче ако има пропуски относно граматаика и правопис, същите трябва да бъдат отстранявани. Тоест да разделим подготовката по писане от тази по български.

# 664
  • Мнения: 818
о да, не ме разбирайте погрешно, аз не казвам да не се подготвят децата за изпита в колежа, просто споделих с цел да успокоя майката, която каза че ще са с никаква подготовка, че все пак и този вариант понякога е успешен Simple Smile

може би ако дъщеря ми искаше толкова много, като доста деца от темата, които с години са си мечтали да учат там, и аз бих я записала на курс/учител за подготовка специално за колежа.

Исках само да кажа, че и със знанията които имат/ще имат при подготовката за НВО имат шанс. Simple Smile

# 665
  • софия
  • Мнения: 25 976
Дъщеря ми също не се готви целенасочено за изпита в Колежа, единствено ходи на ПИ в Лого. Готвеше се за НВО, като отделяхме повече внимание на математиката, защото при нея има голямо притеснение и има нужда да решава повече задачи, за да има поне малко увереност. Есета не е писала целенасочено. Докато ходеше на английски в ББС център пишеха есета и от там, каквото е възприела, това беше. Учеше в набедено за "елитно" ДУ, не МГ. Готвеше се за НВО, защото трябваше да има избор, ако нещата с Колежа не се случеха. На него  се представи чудесно - 87,5 и 95,5.
Една от приятелките ѝ в Колежа не е ходила на никакви уроци и е решила за Колежа началото на календарната година, в която кандидатстваха. Учила е в нематематическо ДУ.

Няма правило. Нека децата само бъдат спокойни и да вярват в това, което знаят и могат. Другото се нарежда така, както трябва Simple Smile

# 666
  • Мнения: 818
да, тази ми дъщеря не беше в СМГ, а в кварталното училище, което също е важно, защото на повечето деца от СМГ едва ли са им нужни допълнителни уроци по мат. Simple Smile

# 667
  • София
  • Мнения: 4 096
Обещах да ви дам номер. Simple Smile От днес 592. Ако помня правилно, миналата година бяха към 700, така ли е?

# 668
  • софия
  • Мнения: 5 012
Обещах да ви дам номер. Simple Smile От днес 592. Ако помня правилно, миналата година бяха към 700, така ли е?
e как заковахте числото на Фран..... Уау! Bowtie

Фран, признай си..... Какви ги мътиш?

Лельо Ог, стискаме палци Simple Smile

# 669
  • Мнения: 7 170
Няма да съм от позналите, но се радвам, че кандидатите ще са повече и ще са над 600.
Успех на всички.
Жалко, че си нямам едно ученолюбиво дете, АК щеше да бъде пак нашият избор.

Обещах да ви дам номер. Simple Smile От днес 592. Ако помня правилно, миналата година бяха към 700, така ли е?
Има ги в първи пост от темата. Ето ги:
За 2008 - около 550 ученици
За 2009 - около 500 ученици
За 2010- 454 ученици
За 2011- 355 ученици
За 2012- 384 ученици
За 2013 - 399 ученици
За 2014 - 457 ученици
За 2015 - 460 ученици
За 2016 - 415 ученици
За 2017 - 492 ученици
За 2018 - 538 ученици
За 2019 - 658 ученици
За 2020 - 743 ученици

Последна редакция: пт, 26 фев 2021, 15:50 от Фран

# 670
  • София
  • Мнения: 4 096
Амели, благодаря! То с палци ако ставаше...Sweat Smile 
  Не се е готвил специално, той и за НВО не се е готвил особено много. Подозирам, че кандидатства заради брат си, щото не може да остане по-назад. Не му е първо желание АК, но според мен ще му лепне като ръкавица, а първото му желание изобщо не е за него. Преди години с номер 1 бях 110% убедена, че ще го приемат, а това изобщо не е място за него. Сега, за съжаление, мисля точно обратното...Rolling Eyes
  Та надявам се на палците, да! Simple Smile

# 671
  • Мнения: 5 425
Жалко, че си нямам едно ученолюбиво дете, АК щеше да бъде пак нашият избор.
Да е жив и здрав и да избере това, което му е по сърце.
Жалко ще е да остане стар ерген! Wink

Амели, благодаря! То с палци ако ставаше...Sweat Smile 
  Не се е готвил специално, той и за НВО не се е готвил особено много. Подозирам, че кандидатства заради брат си, щото не може да остане по-назад. Не му е първо желание АК, но според мен ще му лепне като ръкавица, а първото му желание изобщо не е за него. Преди години с номер 1 бях 110% убедена, че ще го приемат, а това изобщо не е място за него. Сега, за съжаление, мисля точно обратното...Rolling Eyes
  Та надявам се на палците, да! Simple Smile

Каквото и да стане ще е за негово добро! Успех от мен!

Последна редакция: пт, 26 фев 2021, 16:04 от Ezhko

# 672
  • Мнения: 19 373
Дъщеря ми се пробва на едно есе днес. Резултатът е катастрофален. Стигнала е до увода и тезата.
Сега прочетох на първа страница какво представлява изпитът.
Четенето с разбиране подобно ли е на това на НВО?

# 673
  • софия
  • Мнения: 25 976
Горе-долу е същото, но малко по-завъртяно. Отговорите не са пред очите ти, както казва детето. Въпросите са повече.
Да не се шашка за есето. Нека прочете няколко и на изпита да следва себе си, а не определена форма.

# 674
  • Мнения: 19 373
Сега видях и откъсите на първа страница. Ще й дам някои.
Благодаря за съветите! Доста трудно ми се струва.

Общи условия

Активация на акаунт