Борба с алкохолизма – къде, кога и как?

  • 11 077
  • 109
  •   1
Отговори
# 45
  • Far away from here...
  • Мнения: 1 305
Вероятно знаете, но все пак ще напомня, че съществуват сбирки и на т.нар. "съзависми" - хората, които живеят или са в много тесен контакт със зависимите.
Освен усещането, което дават, че на практика съвсем не си сам в това, помагат да преосмислим поведението си - в много случаи, мислейки, че помагаме на болните, всъщност повече им вредим.

# 46
  • Sofia
  • Мнения: 6
Вероятно знаете, но все пак ще напомня, че съществуват сбирки и на т.нар. "съзависми" - хората, които живеят или са в много тесен контакт със зависимите.
Освен усещането, което дават, че на практика съвсем не си сам в това, помагат да преосмислим поведението си - в много случаи, мислейки, че помагаме на болните, всъщност повече им вредим.

@Луна и грош
Не ми беше известно, звучи доста полезно.
Ще поразровя в интернет дали има връзки към такива групи, междувременно, имате ли някоя група предвид?

# 47
  • Far away from here...
  • Мнения: 1 305
http://aa-bg.dir.bg/_wm/basic/?df=775982

http://www.al-anon-bg.org/

Ал-Анон са въпросните групи, по-горе давам линкове за повече информация. Имат скайп сбирки, както и АА.

# 48
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Много благодаря и аз за информацията
Simple Smile

# 49
  • Варна
  • Мнения: 4 108
Кое ви кара да се надявате на промяна? Ще кажа защо питам: нашата пияница няма проблеми от битов характер - свекърва ми му дава пари за цигари, пере го, зарежда хладилника и нашият няма действителна причина да преосмисли поведението си.
Отделно всички сме виновни за неговите проблеми, сметки не плаща, на мм не помага, но видиш ли има претенции за наследство.
Води веднъж една друга пияница и друг път доведе куче. Осъзната мозъчна дейност, разумна имам предвид, той не показва, а само паразитира по най-долен начин.
Та на какво се надявате?

# 50
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Мира Иванова,Вие имате съвсем различно мислене,за Вас този човек паразитира и пречи.За мен той има заболяване.И има право да води приятели и домашен любимец (за любимеца наистина трябва да няма алергични хора,а и финансовата част не е малка),но кучето може би е било взето за приятел,този човек вероятно се чувства самотен.
Хората с депресия не могат да се стегнат,това е все едно да карате далтонист да се вгледа по-внимателно,за да види цвета,който му показвате.
Съжалявам,че Ви се налага да съжителствате с този човек,но като син на свекър и свекърва Ви,има право на наследство.То остава да лишават от наследство болните...
Вашата гледна точка за Вас е правилна,Вие приемате света по друг начин.Абсолютно сигурна съм,че никак не Ви е лесно,но...и той е човешко същество,при това със сериозен проблем.Не само телата боледуват,душата също боледува.

# 51
  • Far away from here...
  • Мнения: 1 305
Мира Иванова, в случая, който описвате - нищо.
Няма как да се помогне за разрешаването на проблем, ако самият човек не го счита за такъв.

# 52
  • Варна
  • Мнения: 4 108
Мира Иванова,Вие имате съвсем различно мислене,за Вас този човек паразитира и пречи.За мен той има заболяване.И има право да води приятели и домашен любимец (за любимеца наистина трябва да няма алергични хора,а и финансовата част не е малка),но кучето може би е било взето за приятел,този човек вероятно се чувства самотен.
Хората с депресия не могат да се стегнат,това е все едно да карате далтонист да се вгледа по-внимателно,за да види цвета,който му показвате.
Съжалявам,че Ви се налага да съжителствате с този човек,но като син на свекър и свекърва Ви,има право на наследство.То остава да лишават от наследство болните...
Вашата гледна точка за Вас е правилна,Вие приемате света по друг начин.Абсолютно сигурна съм,че никак не Ви е лесно,но...и той е човешко същество,при това със сериозен проблем.Не само телата боледуват,душата също боледува.

Син на свекървата (свекърът е покойник) на практика, в ежедневието, в мислите и в действията е само пияндето.
Мм и аз сме по проблемите, плащането на сметките, ремонта на къщата и поддръжката на градината.
Наследниците ще наследят според бащите си, тези на пияницата не съм сигурна всъщност.
Това положение им е от баща им. Той отсега смята до каква възраст няма да търсят децата му за неговите задължения.
Наистина е паразит, деградирал и нагъл, нямаме причина да толерираме такова поведение и му е ясно.

# 53
  • Мнения: 8 520
Ами аз виждам, че с малко говорене, но явно на място, успявам да му бъда полезна в промяната на мисленето. Или поне до толкова, че да контролира пиенето си.
Има в момента дни, в които пие само едно питие или пропуска и него. И определено не е на фаза с една бира да се напие или да не може да спре.

# 54
  • Мнения: 7 241
Мира, това, което си написала, е толкова злобно, че останах безмълвна. Това е болест, осъзнай това! Болестта променя и поведението на болните, те не са това, което са били преди да се разболеят. Моли се да не ти идва на главата!

# 55
  • Мнения: X
Мира, това, което си написала, е толкова злобно, че останах безмълвна. Това е болест, осъзнай това! Болестта променя и поведението на болните, те не са това, което са били преди да се разболеят. Моли се да не ти идва на главата!
Това е болест, която човек сам си причинява и от която,  ако иска - може да се излекува. Моят алкохолик често шофира пиян, нищо не може да го спре, сигурно не искаш да си на пътя на такъв "болен"...

# 56
  • Варна
  • Мнения: 4 108
FrauDanna, нашата пияница не е късметлия с безсърдечни зверове като нас, факт е.
След като му берем срамовете, мием лайната и повърните, посяга на наши вещи, той си знае, че е смятан за миризлив боклук. Не смятам да му щадя психиката, съвсем никак.

# 57
  • Мнения: 7 241
Мира, не ги прави тези неща щом не искаш. Или в живота си мълчиш, чистиш там каквото спомена, и си изливаш неудовлетворението в бг мама. Най- много да се разболееш така.

# 58
  • Варна
  • Мнения: 4 108
Искам да видите и друга гледна точка, че с тези съпричастности, дето ги усещам - само в услуга сте на проблема.
Не търся подкрепа тук, имам я на живо и не мълча в реалния живот.
До мъжа си съм и в говната, били те и братски, но не ги толерирам. Не са ни център на живота и никакъв фактор.

# 59
  • Мнения: 774
Пиянството е болест и ако човек истински обича алкохолика ще търси и намери начин да му помогне.Това е болест .Както от рака се умира ,така и от алкохола се умира.Никой не е застрахован,че няма да му се случи в семейството.

Общи условия

Активация на акаунт