Има ли изход от капана на алкохолизма?

  • 1 080
  • 39
  •   1
Отговори
  • Мнения: 12
Здравейте, мили хора!
Пиша тази тема със свито сърце, но и с надежда, че мога да спася баща си. Аз съм жена на 25 години и за съжаление целият ми живот е преминал под тежестта на алкохолизма. Баща ми е на 57 години и от както се помня преминава през тежки периоди на запои. В продължение на седмица или две той изпива литри твърд алкохол, спира да се храни, става изцяло нефункционален, лъже и се крие в името на това да си вземе "дозата". След този период следват обещания, че никога повече няма да допусне да се стигне до там. До скоро периодът, в който той не пиеше продължаваше 3, 4 дори 6 месеца. За съжаление ситуцията вече не е такава. Периодите му на запой продължават по-дълго, а между тях той никога не спира изцяло алкохола. След работа пие 100-200мл твърд алкохол. Постепенно увеличава количеството и в рамките на месец, най-много два вече е в следващ запой. Преди по-малко от година стигна до състояние на дилириум, от което излезе след престой в болница. Семейството ми и аз винаги сме били много подкрепящи и през годините сме търсили не еднократно лек за неговата болест. Последният ни опит за помощ беше при д-р Станиславов в Александровска. За съжаление без особен ефект. Приемаше Атаракс определен период от време, но и с него нямахме успех.
Към този момент той отказва да се лекува и да влезе в клиника, но болката да виждаме как чезне пред очите ни е бекрайна. Иска ми се да вярвам, че надежда има.
Моля за съвет. Добър психиатър или алтернативно лечение...всяка полезна информация е добре дошла!

# 1
  • София
  • Мнения: 35 289
Трябва му психиатрично лечение в клиника, престой, детоксикация, медикаменти, групови занимания в АА и спонсор, като работата с психиатър да не спира. И той да има воля, вие твърда такава без изключения !

Не му позволявайте битов алкохолизъм, вие сте съзависими.

# 2
  • Мнения: 12
Благодаря за съвета! Може би най-трудната част е да го убедим, че лечението в клиника има смисъл и ще му помогне да тръгне по пътя на лечението. За съжаление при него липсата на воля е била основен проблем през годините..

# 3
  • Мнения: 7 434
Борба с предизвестен край за съжаление.

# 4
  • София
  • Мнения: 35 289
Ами, трябва да решите доколко е ваш проблем при всички обстоятелства, но със сигурност трябва да сложите точка на вашата кооперативност в неговото пиене.

# 5
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 539
А причината за пиенето търсихте ли през тези две десетилетия?

# 6
  • Мнения: 12
Ами, трябва да решите доколко е ваш проблем при всички обстоятелства, но със сигурност трябва да сложите точка на вашата кооперативност в неговото пиене.
През годините сме опитвали всякакви подходи. От проява на разбиране и търпение, така че да не се чувства нападнат, до ултиматуми и заплахи, че ще го оставим. Относно "кооперирането" - такова не съществува. Той пие скришом и отрича, че е пиян.

А причината за пиенето търсихте ли през тези две десетилетия?
В неговия случай има наследствена обремененост. Баща му и чичо му са имали същия проблем.

# 7
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 539
Наследствената обремененост не се проявява просто ей така, живее си човекът щастливо и изведнъж почва да пие. А и ти нещо на 25 все още си живееш с родителите, малко нестандартно. Ако трябва да гадая, човекът се чувства притиснат от живота и чувства че не получава много в замяна. Нещо семейната динамика май го кара да пие, ама вие си знаете. Щом не иска той да се лекува няма как да го накарате, особено ако му повтаряте всеки ден колко е обременен.

# 8
  • Мнения: 12
Наследствената обремененост не се проявява просто ей така, живее си човекът щастливо и изведнъж почва да пие. А и ти нещо на 25 все още си живееш с родителите, малко нестандартно. Ако трябва да гадая, човекът се чувства притиснат от живота и чувства че не получава много в замяна. Нещо семейната динамика май го кара да пие, ама вие си знаете. Щом не иска той да се лекува няма как да го накарате, особено ако му повтаряте всеки ден колко е обременен.
Ще ми интересно да ми разкажеш с колко наследствени алкохолици си живяла и как точно се проявява тази обремененост. Не съм сигурна как направи извод, че живея при родителите си и това каква точно връзка има с темата. Очевидно в твоите представи щом човек напусне семейния дом проблемите на хората, които са го отгледали вече нямат значение.
Останалата част от коментарът ти ще оставя без отговор, струва ми се откровено злобна.

# 9
  • Мнения: 171
https://По медицински ,алкохолизма е хронично заболяване като всяко друго психично заболяване.Може единствено да се контролира ,което става ,ако болният осъзнае че има проблем.В България има много добра система за психично здраве и моят съвет е ,ако той не иска да се лекува при акт на агресия ,извикайте полиция и искайте да го откарат принудително в най близката психиатрия.Така той й да не иска е принуден да се лекува,а й това може да го стресне .За Анонимни Алкохолици в България, нямат добра организация.Дано се осъзнае в психологията и там ще приложат ефективна медикаментозна терапия,която ще облекчи алкохолната абстиненция, защото при алкохолика алкохола е като бензина за колата ,за да върви и функционира .В психиатрията ,може да поискате да му бъде поставена инжекция,която е доста скъпа ,но при употреба на алкохол,той започва да повръща и може да умре ,ако веществата в нея се съединяват с алкохол.Ако той е от проклетите алкохолици това със сигурно ще го стресне.Няма лечение на алкохолизма , както няма лечение за шизофренията и други психични заболявания.Но има контрол на заболяването при осъзнаване на болния,а това осъзнаване става когато той стигне дъното .

# 10
  • Мнения: 12
https://По медицински ,алкохолизма е хронично заболяване като всяко друго психично заболяване.Може единствено да се контролира ,което става ,ако болният осъзнае че има проблем.В България има много добра система за психично здраве и моят съвет е ,ако той не иска да се лекува при акт на агресия ,извикайте полиция и искайте да го откарат принудително в най близката психиатрия.Така той й да не иска е принуден да се лекува,а й това може да го стресне .За Анонимни Алкохолици в България, нямат добра организация.Дано се осъзнае в психологията и там ще приложат ефективна медикаментозна терапия,която ще облекчи алкохолната абстиненция, защото при алкохолика алкохола е като бензина за колата ,за да върви и функционира .В психиатрията ,може да поискате да му бъде поставена инжекция,която е доста скъпа ,но при употреба на алкохол,той започва да повръща и може да умре ,ако веществата в нея се съединяват с алкохол.Ако той е от проклетите алкохолици това със сигурно ще го стресне.Няма лечение на алкохолизма , както няма лечение за шизофренията и други психични заболявания.Но има контрол на заболяването при осъзнаване на болния,а това осъзнаване става когато той стигне дъното .
Лечението на тази болест става единствено със съгласието на болния. Единственото място където са го приемали, когато е бил в тежко състояние е токсикологията.
За АА не сме предприемали нищо, защото отзивите за тях не са много положителни.
За първи път чувам за тази инжекция, ще проуча как стоят нещата с нея, макар че ми се струва опасно, предвид желанието за алкохол, което изпитват зависимите.
Благодаря за отговора!

# 11
  • Мнения: 7 434
Наследственото предразположение е много силен фактор. Има се впредвид предразположение към зависимости. Това е и първият въпрос на психиатъра. Мило момиче, похвално е, че искаш да помогнеш на баща си. Така трябва да бъде. Съветвам те обаче да поставиш себе си на първо място и да се опиташ да се съхраниш. Който не е минал по този път едва ли ще те разбере.

# 12
  • Мнения: 12
Наследственото предразположение е много силен фактор. Има се впредвид предразположение към зависимости. Това е и първият въпрос на психиатъра. Мило момиче, похвално е, че искаш да помогнеш на баща си. Така трябва да бъде. Съветвам те обаче да поставиш себе си на първо място и да се опиташ да се съхраниш. Който не е минал по този път едва ли ще те разбере.
Благодаря!
Трудно е, но смятам, че всеки човек отгледан с любов и грижа има дълг към своите родители, макар допуснатите грешки.

# 13
  • Мнения: 2 000
Aко зависимият не иска да съдейства на лечението, веднага щом го пуснат ще хване пак чашката. Трябва да е кооперативен в някаква степен, колкото и малка да е тя, иначе няма смисъл.
Но лечение трябва и той не може да спре сам, нужни са медикаменти, иначе е опасно за живота му. Не може ей така да спре да пие и всичко да е наред, трябва медицински надзор. Тази инжекция е със съмнителни ползи за мен, би имала ефект само върху част от зависимите, другите въпреки нея ще посегнат към чашката.

Бих препоръчала да се запознаете с мнението на д-р Габор Мате относно зависимостите. Има много инфо в интернет, a книгите му вече са преведени на български. Потърсете 'В света на гладни духове' смятам, че ще ви е от помощ, ако не на баща ви, на вас да разберете защо се случва всичко това.

Успех пожелавам! Трудно е, но не и невъзможно. Трябва помощ, но трябва и помощта да се приеме.

# 14
  • Мнения: 12
Aко зависимият не иска да съдейства на лечението, веднага щом го пуснат ще хване пак чашката. Трябва да е кооперативен в някаква степен, колкото и малка да е тя, иначе няма смисъл.
Но лечение трябва и той не може да спре сам, нужни са медикаменти, иначе е опасно за живота му. Не може ей така да спре да пие и всичко да е наред, трябва медицински надзор. Тази инжекция е със съмнителни ползи за мен, би имала ефект само върху част от зависимите, другите въпреки нея ще посегнат към чашката.

Бих препоръчала да се запознаете с мнението на д-р Габор Мате относно зависимостите. Има много инфо в интернет, a книгите му вече са преведени на български. Потърсете 'В света на гладни духове' смятам, че ще ви е от помощ, ако не на баща ви, на вас да разберете защо се случва всичко това.

Успех пожелавам! Трудно е, но не и невъзможно. Трябва помощ, но трябва и помощта да се приеме.
Точно това е най-голямото ми притеснение, липсата на желание за лечение. Може би честите срещи с психиатър/ психолог биха го направили по-сконен да направи тази стъпка.
Ще проверя книгите на д-р Габор Мате. Понякога е наистина трудно и болезнено да опиташ да разбереш действията на един зависим човек.
Благодаря! Старая се да вярвам, че промяната е възможна!

Общи условия

Активация на акаунт