Борба с алкохолизма – къде, кога и как?

  • 11 292
  • 109
  •   1
Отговори
  • Sofia
  • Мнения: 6
Привет на всички съфорумци.
От години посещавам форума, но днес за 1ви път създавам тема, която предвиждам че ще стане дългичка.
Проблемът, който смятам да засегна, е повдиган много пъти през годините в този форум досега, като последната тема, която намерих, изглежда е от 2018 (може да има и други, форумът е доста голям и не успях да открия по-нова).

Та, по темата...


Как да се преборим с Алкохолизма

Целта на тази тема е да се превърне в справочник на мнения / знания / опит от хора, които са имали нещастието да се сблъскат с този дявол, с идеята да помогнем на всеки, който в момента е изправен пред предизвикателството да победи алкохола (или всеки, който иска да помогне на близък да се оттърве от този порок).

Увод: Аз и алкохола

Ще започна със своите премеждия, открития и наблюдения:

Рядко пия. Още по-рядко пия нещо различно от бира. Но за жалост, не в цялото ми семейство нещата стоят по този начин. Произлизам от китно Старопланинско село, в което 'традиционно' алкохола е на почит. Всяка къща е заредена добре със домашна ракия, не се сяда на вечеря без аператив, трезвениците се гледат под вежда, и ако откажеш да пиеш 1 ракия със старците, можеш да ги обидиш доста сериозно.
Живописната картина, която рисувам в горния текст, не цели да посочи виновника за развиването на алкохолизъм, а да представи 1 от многото предпоставки да паднеш в капана на чашката.
В тази живописна картина живее мой роднина.
Той е на 55, и е видял доста трудни години през живота си.
Накратко - Пропи се... по някое време, по една или друга причина. Аз (в съзнателния си живот) не помня момент, в който да не е пиел редовно. Имало е времена на затишие, имало е времена на тежка интоксикация, които с годините зачестяваха повече и повече... и евентуално доведоха до неизбежното:
Цироза на черния дроб.

Според лекарите, положението е зле, но не е трагично. С Дисциплина, човек може да живее с тази болест с години.
Човек би си казал, че такава диагноза би изплашила болния, който знайки, че от тук натам всяка капка алкохол може да го убие, би спрял дори да си слага оцет в салатата... но уви, нещата не стоят така.

Алкохолизма не е просто болест на тялото.

За алкохолика, всяка несгода е предизвикателство. Всичко има потенциала да го бутне обратно в пропастта... било то просто чувството за самота, или катаклизмични събития като смъртта на роднина или близък.
Врагът е вътре в ума му - като черна сянка, която влияе на всяко решение което взема. Отслабва го, отчуждава го от близките. Всява му паранои и поставя врагове там, където досега е имало семейство и приятели. Рано или късно, чрез действията, които прави в тази черна мъгла, той създава тези врагове в реалния свят.
Повече от всякога той сега има нужда от подкрепа и мотивация. Има нужда да разбере, че не е сам, и че положи ли усилия - има надежда, има живот.


Подкрепа и Лечение

Потърсих помощ. Открих доста насоки - от познати с опит в психологията, през хора, които са се борили (и дори преборили) с алкохола, през безкрайните теми в интернет, до специалисти в областта.
Съвети - безброй, резултати... времето ще покаже.
Ето как процедирам до момента:
– Не го оставям да се почувства сам. Аз живея в София, той - на село, но си говорим всеки ден, понякога с часове.
– Измислям му доста проекти, по които да работи. Къщната работа никога не свършва, и за пенсионер с много свободно време не е трудно да се намери занимание.
– Мотивационни сесии по телефона, с чести напомняния, че е обичан, и трябва да оздравее.

До момента резултатите не са толкова добри, колкото се надявах. Всичко вървеше сравнително стабилно, докато скорошна трагедия не върна прогреса ни в трезвеноста с месеци назад.
Което наведе мен до извода, че вече е време да потърся специализирана помощ от професионалисти.


Специализирана Помощ

Изчетох тонове статии и посетих тонове сайтове на разни институции.

До тук знам следното:
 1. Ако той сам не иска да си помогне, никой не може да му помогне. Ако ще се търси специализирана помощ, то пристрастения сам трябва да я потърси, и да е себе-мотивиран в борбата си срещу алкохола.
 2. Близките на човека трябва да са зад гърба му в това начинание. Сам трудно ще се справи.

Окото ми хвана 1 от гореспоменатите институции - Център Жива, и отидох на среща с тях, за да видя как стоят нещата.
Хората там ми обясниха в детайли какъв е процеса при тях - имат 6 месечна програма, в която лекуват не само физическата зависимост на човека, ами се фокусират и на поправка на навиците им и изграждане на ежедневна дисциплина.
Стори ми се доста обещаващо, но за жалост това е единственото място, което посетих.
Планирам да изровя цяла София за центрове за борба със зависимости, и да събера максимално много информация.




Предполагам, че в цялата страна е пълно с хора, които са в същата ситуация като мен, което ме мотивира да напиша тази тема.
Моля, всеки който има опит, нека сподели как са се стекли нещата при него.
Планирам да добавям в тази тема всяко полезно парче солидна информация, до което се докопам в идните седмици.
Всички знания, които успеем заедно да съберем, може да се окажат животоспасяващи. Ако не за моят роднина, то за бащата, майката, брата, сестрата, любимия/та, близкия на някой, който ще отвори тази тема през 2023, пълен със същите въпроси, които имам аз в момента.

Полезни линкове


Старата тема във форума: https://www.bg-mamma.com/?topic=1040905
Връзка с АА: http://aa-bg.dir.bg/_wm/basic/?df=7915

Последна редакция: чт, 17 сеп 2020, 20:34 от bubanka

# 1
  • Мнения: 304
Достойна, но загубена кауза!
 
На алкохолика не му пука-за теб, за мен, за детето му, за родители.... За него, самият не му пука!
Трябва да бъде оставен сам да "ближе рани"
И, не! Вината не е в достъпния алкохол!

Не знам къде е, когато открия ще споделя!

# 2
  • Sofia
  • Мнения: 6
Достойна, но загубена кауза!
 
На алкохолика не му пука-за теб, за мен, за детето му, за родители.... За него, самият не му пука!
Трябва да бъде оставен сам да "ближе рани"
И, не! Вината не е в достъпния алкохол!

Не знам къде е, когато открия ще споделя!
Разбирам как се чувствате, yan4eto.
Алкохолиците нанасят рани както на себеси, така и на близките си, и както сам изтъквам в началото на темата - достъпния алкохол съвсем не е причината за това им състояние.

Каузата никога няма да е изгубена, докато алкохоликът изявява желание да се поправи и да потърси помощ! Има ли желание за борба, борба ще има! И веднъж щом гордоста бъде преглътната, проблемът - признат, и зовът за помощ е отправен - наш дълг на близки е да помогнем с каквото ни е по силите.

# 3
  • Мнения: 7 343
Блажени са вярващите.

# 4
  • София
  • Мнения: 35 153
Помагала съм на алкохолик един път, но той сам ме потърси за помощ.
Частните центрове изискват време и ПАРИ. В зависимост от фазата сумата може да надмине 2000лв на месец.
В държавните е претъпкано, в психиатричните отделения също.
Много, много е трудно и то за човек, проявил завидна воля за ЖИВОТ.

Редови селски пияница, функционираш и обгрижващ се - чакай.
Любовта не лекува, лекуват психиатри и медикаменти, строг контрол и емоционална стабилност, ангажираност на "цяло село"

# 5
  • Мнения: 121
Имам скромен опит, не знам дали бих могла да съм полезна, но все пак ще споделя.
Имам приятел, който на 25 години вече беше алкохолик (вече е на 35). Изключително добър, мил и грижовен. Причините да посегне към алкохола бяха комплексни- твърде либерални родители, участие във войната в Ирак, посттравматичен шок и паник атаки. Можеше да не пие седмици наред, но веднъж започнеше ли не можеше да спре с дни. Докато тялото му физически тотално откаже.
Аз, в качеството си на негова тогавашна приятелка, всячески се опитвах да му помогна. Той осъзнаваше проблема си и искаше да спре да пие. Записа се в АА (Анонимни Алкохолици) и това му подейства изключително добре. Идеята е да се справи с проблема постепенно, стъпка по стъпка - One step at a time казват американците. В АА се запозна с нови хора, споделящи неговата болест, получи много полезна литература. Имаше периоди, в които беше трезвен 3 - 4 месеца. После пак направи крачка назад, после пак 6 месеца трезвен...
Това е една борба до края на живота. Важното е самият човек да разбере, че има проблем и сам да потърси помощ.
Мисля, че и в България има сдружение на Анонимните Алкохолици- може би там ще намериш отговорите на въпросите, които търсиш.

# 6
  • Мнения: 2 081
Има Анонимни алкохолици в България и познавам човек , на когото са помогнали . Трудно е , но има шанс .

# 7
  • Мнения: 44
Здравейте! Живея с алкохолик... знаете за какво става въпрос - непрекъснати скандали, проблеми, не ми се влиза в детайли... Отказва да признае, че има проблем и че му трябва терапия. Поне склони да пие SELINCRO. Имате ли наблюдения върху това лекарство? Уж твърди, че работи, но естествено, че се напи няколко пъти от както го приема.

# 8
  • Мнения: 634
Единственият шанс са АА-категорична съм.
Даже нямам сила да споделя как съм стигнала до този извод.
Ето линк с книгите, които задължително трябва да се изчетат като за начало.
http://aa-bg.dir.bg/_wm/pbasic/?df=755341

# 9
  • Far away from here...
  • Мнения: 1 305
Ето тук има повече информация: http://aa-bg.dir.bg/_wm/pbasic/?df=186

# 10
  • Мнения: 5 081
За съжаление имам не един човек около мен, който има проблеми с алкохола. Много са различни - и полове, и професии, и приходи, и начин на живот. Общото е, че отричат да имат проблем. И са точно, както в първия пост пише - гледат те подозрително, ако откажеш концентрат, иронизират те, не приемат пиенето всеки ден за проблем. За единия от тези хора около мен знам, че имат високи чернодробни ензими. Другият дори отказва да се изследва. А очевидно има проблеми с дроба, защото вече е жълт. Там сме говорили със семейството (става въпрос за приятел), с него - никой не ще и да чуе. Темата за мен е особено чувствителна, защото аз самата съм преборила чернодробно заболяване (хепатит Б) и знам какъв е пътят при чернодробните заболявания. Аз лично не пия (или поне много рядко, по някакъв повод чаша вино). Вероятно познавам зависимостта само от гледна точка на пораженията, които нанася на тялото. Но това е положението около мен - глас в пустиня, алкохол всеки ден и от рано, ирония и дори сарказъм към неконсумиращите.

# 11
  • Мнения: X
Анонимни алкохолици няма във всеки град, камо ли в село. Доста е трудно да се посещават, ако трябва да се пътува на дълги разстояния.
 Аз лично не намирам спасение вече 10 години.  Човекът като не иска, никой не може да му наложи да спре.  Опитвахме лекарствари,  хипнотерапия, психолози и се отказах. Сега гледам до кога ще издържа...

# 12
  • Far away from here...
  • Мнения: 1 305
Анонимни алкохолици няма във всеки град, камо ли в село. Доста е трудно да се посещават, ако трябва да се пътува на дълги разстояния.
 Аз лично не намирам спасение вече 10 години.  Човекът като не иска, никой не може да му наложи да спре.  Опитвахме лекарствари,  хипнотерапия, психолози и се отказах. Сега гледам до кога ще издържа...

Анонимни алкохолици имат он-лайн сбирки и никак не е трудно да бъдат посещавани, стига човек да има интернет Simple Smile.
Но сте прав (права), че човек наистина трябва да има желанието да спре - за съжаление нито сред психолозите, нито сред медиците, нито в АА има магьосници.
Това е единственото условие.

Последна редакция: ср, 16 сеп 2020, 14:52 от Луна и грош

# 13
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Трябва да има мотивация.И да е щастлив,че спира да пие.
Моят приятел е бивш(не знам всъщност има ли бивши)алкохолик.Пет години сме заедно,имаше малки залитвания,не мога да си кривя душата.
И на мен страхът ми е,че ще започне в някой момент.Обичам го много,но влезе ли в алкохолна фаза,няма да стоя.Не е същият човек просто.

# 14
  • Мнения: X
Анонимни алкохолици няма във всеки град, камо ли в село. Доста е трудно да се посещават, ако трябва да се пътува на дълги разстояния.
 Аз лично не намирам спасение вече 10 години.  Човекът като не иска, никой не може да му наложи да спре.  Опитвахме лекарствари,  хипнотерапия, психолози и се отказах. Сега гледам до кога ще издържа...

Анонимни алкохолици имат он-лайн сбирки и никак не е трудно да бъдат посещавани, стига човек да има интернет Simple Smile.
Може ли линк? Аз не ги номерих.  Попаднах на Ал анон за близки на алкохолици. Там четяха някакви молитви, усетих, че не е за мен.

# 15
  • Far away from here...
  • Мнения: 1 305
Да, дала съм го малко по-нагоре: http://aa-bg.dir.bg/_wm/pbasic/?df=186&dflid=3.

# 16
  • Мнения: 1 245
Много е трудно, даже бих казал че сигурно ще е невъзможно във вашия случай. Поне докато си стои във това село човека и около него има много със неговия манталитет и разбирания. Няма шанс дистанционно да му повлиявате твърде, при тази негова среда. Не знам какво точно представлява като характер и образование той, от това зависи накъде конкретно да бъде упътен. Новата среда и хора, трябва да му импонират и да са предпочитани пред сегашните такива. Дори и значителното намаляване на кол-вата (не пълното спиране ) би могло да се отчита като успех, и разбира се някаква промяна в неговото мислене (това може би е по-важното).

# 17
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Няма ли някаква кардинална промяна в живота на човека и има ли доста проблеми,тогава е особено трудно.
Аз не пия,никога не съм пила,дори когато бях млада и здрава,не докосвах алкохол.Мразя го,не знам защо.
Но пък пушех.Сладки са ми цигарите,обожавам ги.
От ученичка пушех,да кажем сериозно съм пушила 4-5 години,като студентка кутия не ми стигаше на ден...На 23 забременях,на секундата щом разбрах,хвърлих почти цяла кутия и не докоснах цигари 6 години...И пак започнах (и бивш пушач няма).Осем години пуших,това лято обаче ми казаха,че имам астма и ги спрях.Направо не можех да дишам,не можех да ходя от задъхване.Не ползвах хапчета или лепенки,крив ми беше светът,не можех и да спя (то от моите болести по принцип не мога да спя),но някак успях.
Аз мисля,че човек има ли мотивация,има ли съвсем осъзнато решение,че трябва да се откаже от нещо,се отказва.Той трябва да го поиска.Близките нищо не могат да направят.На бащата на баба ми са му вземали парите,за да не купува цигари,също не е можел да диша.Взел да събира от земята и да пуши...Та се наложило да му дават пак по някоя цигара,пристъпи е правил,нон стоп с лекарства...

# 18
  • Мнения: 774
Според мен всичко опира до мозъка на човек.Вътрешно трябва да реши да спре алкохола иначе е изгубен.Изгубих близък човек,който му откриха цироза и въпреки това пиеше  по-малко.Не преживя и една година след като му откриха цирозата.Трябва воля .Нищо повече.Според мен трябва близките да са плътно зад алкохолика,да се борят заедно срещу тази зависимост иначе цирозата не прощава.

# 19
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Ако той не иска да слуша близките си,в психиатрия ще влезе,но после пак се започва.
Двама мои чичовци починаха от алкохола.Сравнително млади,единият беше около 50.Ми...нямаше отказване.Просеха,молеха,на заем вземаха...
Пускат се по течението,карат по по-лесния (уж) за тях начин,не искат да проявят воля,може би не са доволни от живота си и с пиенето бягат от това,което не харесват...
Наистина само с мотивация и желание от страна на самия алкохолик има шанс за успех.Ако той не иска да се спаси,никой няма да успее да го спаси.

# 20
  • Мнения: 774
Всичко зависи от болния.За мене алкохоликът е болен човек.Не трябва да го сочат като прокажен.Голяма роля играят близките-деца и съпруга.Не трябва да го изоставят.Да потърсят добър психиатър.

# 21
  • Мнения: 8 527
Трудно тема. ММ освен, че има създадения навик по т.1 има и доста лични травми, заради които му е по-лесно да пие. Те тези неща са му само в неговата глава. Говоря му много, обяснявам, давам примери с близки хора. За момента успявам да контролирам ситуацията. Но ние сме непрекъснато заедно. Не знам как може да се справите от дистанция.
За мен алкохолизмът е псио-емоционален проблем. Само и единствено системна работа със специалист (и то при желание на болния) може да бъде успешна.
С АА не съм запозната и не мога да коментирам. Но щом ги има от години, явно и това работи.

# 22
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Жар_птица ,
и ние сме така.Заедно,правим нещо,което му е интересно...
Купи колело,обича да кара,той е бивш спортист,хубаво му е да се движи.Аз съм голямо кюфте и не мога да карам колело,но нито веднъж не съм го спряла.
Знам как е при теб,трябва да си винаги деликатна,такива хора са много раними,затова и пият.
Ако аз го разстроя нещо несъзнателно,той по няколко пъти звъни,пита ме...
Добре,че не е нужно да отделям нон стоп внимание само и единствено на него,за щастие се чувства доволен и щастлив от нашата връзка и не досажда,имаме си и лично пространство.
Аз имам дете,той иска да живеем заедно когато още малко порасне синът.Успя да свикне с него,но в началото направо го беше страх.Е,и синът вече се очовечи,осмокласник.Когато се харесахме,синът беше на 8 ли,девет...

# 23
  • Мнения: 4 063
Здрaвейте, реших и aз дa cе включa по темaтa, тъй кaто имaм кaкво дa cподеля, въпреки че не знaм дaли изобщо моите преживявaния бихa могли дa помогнaт нa aвторкaтa. Зaпочнaх дa пия, мaлко cлед кaто зaвърших гимнaзиятa, първонaчaлно дори вкуcът нa бирaтa не ми хaреcвaше, но към вcичко cе привиквa. Нa 20 вече пиех нaрaвно c мъжете, предимно бирa, но в огромни количеcтвa. Излозaх много по зaведения, c приятели, товa беше нaчин нa живот, един вид cоциaлно пиене, нищо необичaйно. Caмо че нa 22 ми cе cлучихa някои гaдни нещa, попaднaх в кофти cитуaция, от която нямaх cили дa cе измъкнa - нищо кой знaе кaкво, но по някaквa причинa дълго време не можех дa cе измъкнa от кaпaнa, в който caмa cе вкaрaх. Имaх връзкa, c човек, който cе възползвaше от любовтa ми към него, и нямaх cили дa cи тръгнa, въпреки че вcеки ден умирaх вътрешно (нa 21-22 години човек върши тaкивa проcтотии). Cъответно зaпочнaх дa пия, но вече не в компaния, a caмa, и не зa дa ми е веcело, a зa дa не ми е тъжно. Този тъмен период продължи дълго, докaто еднa cутрин cе cъбудих и открих, че cъм повърнaлa в cъня cи и cъм cпaлa върху повръщaното. Тa, може би, товa беше моментa, в който реших, че иcкaм дa cпрa дa пия. Дaли от aлкохолa, или вcедcтвие от другите ми проблеми, бях зaпочнaлa дa получaвaм пaник aтaки и може дa cе кaже, че получих пълен нервен cрив.
Един ден проcто реших дa не пия. Не дa cпрa зaвинaги, a дa не пия caмо един ден. Не би трябвaло дa е толковa трудно, нaли? Caмо че, още cи cпомням този първи ден, и единcтвенaтa миcъл в глaвaтa ми: "Отиди дa cи вземеш еднa бирa от мaгaзинa, caмо еднa, кaкво толковa ще cтaне от еднa бирa". Cтоях cи вкъщи и гледaх чacовникa. Уговоркaтa ми c мен беше дa изкaрa един цял ден без дa пия, a нa другия ден дa cе нaпия кaто прacе. Броях чacовете, легнaх cи рaно, и нa другaтa cутрин зaпочнaх дa пия от cутринтa. И тaкa зaпочнa борбaтa. Поcле cтaнa вcе по-леcно дa изкaрaм един ден без пиене. Caмо че aко можеш дa изкaрaш един ден, можеш и двa. Поcтепенно зaпочнaх дa пия веднъж нa cедмицa, или caмо зa дa притъпя някоя много cилнa пaник aтaкa. Но желaнието зa aлкохол, желaнието ми дa cе нaпия cи оcтaвaше. Веднъж зaпочнех ли, не можех дa cпрa. Борбaтa ми продължи много дълго време - 6-7 години. Имaше и много дълъг период нa aбcтиненция, в който ръцете ми зaпочвaхa дa треперят, когaто бях в cтреcовa cитуaция.  И тaкa до днеc, когaто не cъм пилa вече от две години. Не миcля зa aлкохол, нямaм нуждa дa cе нaпия, но не ходя по зaведения, по пaртитa, cмених изцяло нaчинa cи нa живот, дори държaвaтa, в която живея. Оcвободих cе от вcички хорa, които ме дърпaхa нaзaд, от "пaрти" приятелите, от тези, които не рaзбрaхa, или откaзaхa дa рaзберaт през кaкво минaвaм. Не бяхa и мaлко тези, които нaрочно cе опитвaхa дa ме нaкaрaт отново дa пия, cякaш зa дa ми докaжaт, че не бих моглa дa cъм нещо по-добро, че не бих моглa дa поcтигнa нищо друго. Вcъщноcт не подържaм контaкт c никой от оновa време.
Но cегa връщaйки cе нaзaд, cи дaвaм cметкa, че aко не cе бях откъcнaлa от cредaтa cи, никогa нямaше ca уcпея. Cпрях дa ходя по зaведения, нa меcтa, които cвързaх c пиене, дa cе cрещaм c хорa, които cвързвaх c пиене, и зa които беше нещо нормaлно дa ме виждaт пиянa. Окaзa cе, че когaто cи трезвен т. нaр. ти приятели изглеждaт по cъвcем друг нaчин. Cегa не пия, но кaто че ли cпрях дa cе доверявaм нa хорaтa, винaги очaквaм предaтелcтво. И знaм, че във вcеки един момент могa отново дa зaпочнa дa пия - днеc, утре, cлед годинa, кой знaе. Извинявaйте зa дългия поcт. Не знaм дaли cъм помогнaлa нa някого, но ми беше приятно дa cподеля.

Последна редакция: чт, 17 сеп 2020, 06:15 от Little heart

# 24
  • Мнения: 1 333
Много болезнена тема за мен. Баща ми си отиде от алкохола преди повече от 20 години. Тогава нямаше голям избор на лечение. Майка го воеше на психиатър и за известно време имаше подобрение, но като липсва мотивация, кел файда.
В предишната тема иамше доста информация, може да е полезна за някой.

# 25
  • Мнения: 3 611
Според мен всичко опира до мозъка на човек.Вътрешно трябва да реши да спре алкохола иначе е изгубен.Изгубих близък човек,който му откриха цироза и въпреки това пиеше  по-малко.Не преживя и една година след като му откриха цирозата.Трябва воля .Нищо повече.Според мен трябва близките да са плътно зад алкохолика,да се борят заедно срещу тази зависимост иначе цирозата не прощава.
Цироза не се хваща само от алкохол.

# 26
  • Far away from here...
  • Мнения: 1 305
Но алкохолът води до цироза в почти всички случаи, а темата е за борбата с него.
Добрата новина е, че изход има, но той изисква усилия, активно участие на болния и безкомпромисна честност.
А обикновено той има емоционални проблеми, свързани с нереална самооценка (най-често ниска), липса на увереност в собствените възможности - най-малкото поради множеството провали да откаже пиенето, недоверие и трудност в изграждането на зрели взаимоотношения със себе си и света. Склонен е да преувеличава, преиначава, чувства се виновен заради поведението си, обичайната му реакция е на отричане/противопоставяне, тъй като е различен, самотен и не си дава сметка колко много хора всъщност вървят по неговия път.
Алкохолизмът на първо място е болест на духа.
Затова се очаква интензивна работа с емоциите и мирогледа му, която самият той трябва да свърши и ако се разчита само на външната помощ (лекари, лекарства, психолози, АА), каузата почти сигурно е загубена.

# 27
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Да,моят приятел е много критичен към себе си.Толкова е добър и хубав,а в собствените си очи се вижда по съвсем друг начин.
Години наред говорим,че ако той сам не се обича и приема,няма как да го обича и приема никой.Трябва да се научи да е добър към себе си.
Той буквално е избягвал хората,стоял си е сам с шишето.
Ние първо случайно се заприказвахме,взе да идва често,не знам как ме хареса,но просто говореше с мен.
Казва,че съм добър човек,това го привлякло,аз също много го харесах и за мен е силно различен от натегачите за секс,манипулаторите,използвачите.. .
Намерихме общи интереси,по повечето философски въпроси имаме еднакеднакво мнение...някак се получи,безкрайно ни е хубаво заедно,моля се да не посяга към алкохола.Ще ми е безкрайно трудно ако пак започне.
Един от малкото истински чисти хора,които познавам е,искам цял живот да сме заедно.

# 28
  • Far away from here...
  • Мнения: 1 305
Ако има желание, би могъл да помисли върху това откъде точно идва прекалената самокритичност Simple Smile .
Защото на повърхността може да го наричаме "самокритичност" или "перфекционизъм", но зад това да стои стара травма от отхвърляне например, заради която някога сме се самоубедили,  че не сме достатъчно стойностни, не притежаваме ценни качества, не заслужаваме да бъдем обичани и т.н. В последствие сме създали редица доказателства в подкрепа на това убеждение, като сме добавили алкохолизма като още една причина да не се харесваме/приемаме.
Друга възможност е някой някога да не е реагирал спрямо собствените ни очаквания (което в реалността е съвсем нормално), но за алкохолика е драматично неприемливо: той почти винаги има ясна представа как точно трябва да се случват нещата и всяко минимално отклонение предизвиква дълбоко разочарование, гняв, страх и т.н., придружени от чувство за вина/самообвинения. Маскираме тези емоции с етикета "самокритичност", за да покажем превъзходство над хората, които не са реагирали по "правилния" (според нас) начин.
Прекалената самокритичност понякога е и удобно (несъзнавано) извинение за пасивност: няма да направя нещо, защото няма да е достатъчно добро според разбиранията ми Simple Smile .
С това не се опитвам да му правя психологически профил, разбира се Simple Smile, Вие познавате партньора си най-добре, просто давам идея за разговор и от сърце Ви желая успех във взаимоотношенията Simple Smile !

# 29
  • Велико Търново
  • Мнения: 76
Здравейте!
Мога да препоръчам "Път към свободата" - това е център за зависими от наркотици и алкохол, както и за помощ на техни роднини.
В сайта на БНТ има и тяхно интервю, където разказват за трудния път и за изхода

# 30
  • Мнения: 1 245
Да, доста от тези неща (описани от Луна и грош, и не само ) са така, в някаква степен присъстват и при мен например. Една много хубава книга според мен е ,,Цар Алкохол" от Дж. Лондон. В нея той описва цялата гама на проблемите и нещата свързани с алкохола и пиенето, буквално е като енциклопедия (макар и да не е голяма).
И аз започнах със ,,социалното" пиене + моите комплекси и неудовлетвореност (и други неща). Сега пия рядко и в малки количества, спирал съм изобщо приема на алкохол за седмици и месеци, но  става като с диетите. Отделно през годините се промених (промениха се и отношенията с близки, приятели и компании , най-вече се отдалечихме ), и най-вече някак не чувствам такава потребност да пия, просто нямам вътрешно желание да го правя, освен при някои извънредни обстоятелства. Но както казва самия Джек Лондон в тази книга (тя е като автобиографична всъщност ), царя е много силен, коварен, и дебне постоянно удобен момент да се завърне и да те завладее.

# 31
  • Sofia
  • Мнения: 6
Много болезнена тема за мен. Баща ми си отиде от алкохола преди повече от 20 години. Тогава нямаше голям избор на лечение. Майка го воеше на психиатър и за известно време имаше подобрение, но като липсва мотивация, кел файда.
В предишната тема иамше доста информация, може да е полезна за някой.

@Leonie, може ли линк към въпросната тема, ще я добавя в първия пост за референция

# 32
  • Мнения: 1 333
Това е старата тема.

# 33
  • Мнения: 8 527
При ММ също има изключително ниска самооценка. Освен това страх да прави неща, които не знае как се правят. Елементарни, прости неща са способни да го извадят от равновесие.
Много благодаря за темата! От известно време имам нужда от диалог по нея!

# 34
  • Мнения: 1 333
При баща ми беше слабохарактерност и психическа лабилност, в съчетание с възможно наследствено обременяване (баща му също пиеше), тежък социален период - прехода 89, плюс кризата на средната възраст. Той докъм 40та си година беше пример в работата си - уважаван и ценен от всички, пример за баща, син и брат. Винаги готов да помогне, да изслуша, отзивчив и честен. Не знам как така стана. Може би е поддал от тежестта на перфектния образ.

# 35
  • Мнения: 281
Ще разкажа и моята история, няма да ви помогне, но ей така, да си излея душата и аз.

Така се случи, че майка ми се превърна в алкохоличка, и то още, когато аз бях тийн (тогава аз съм го установила сама за себе си, но има вероятност и да е някакво време преди това). Няма да разказвам всички грозни случки, които са станали през всичките отминали години, те са стотици - само ще кажа, че вместо да изживея детството си нормално, да излизам и т.н, се превърнах в майка на майка ми. Трябваше да съм си вкъщи, да не направи някоя глупост с къщата и т.н... Единствения период, в който спря, беше за 8 месеца (по своя воля), и на рождения си ден реши да се почерпи с една чашка - от тогава се почна пак системното наливане всеки божи ден. Та още тогава вътрешно намразих пиенето и самата аз не пия, може би веднъж годишно 1/2 чаша вино за повод и това е.
Всичко това ме направи крайно чужда с майка ми, никога не съм споделяла нищо с нея, не си говорехме почти. Никога не съм й искала нещо, никога не я помолих за услуга или др. Тя ме критикуваше, че се занимавам с творчество, а не със "сериозни" неща. Сега разбирам, че всичко е вследствие от алкохола, който толкова години й промиваше мозъка... Тя никога не е успяла в живота си за каквото й да е (в чисто личен план, да се развие като човек), затова критикува всичко и всички.
Случи се така, че преди време получи и най-страшната диагноза, която човек може да чуе - рак в последен стадий. Всички около нея тотално изключихме възможността тя да близне алкохол повече в живота си. Та това не е ли ЗНАК да преобърнеш живота си?! Беше много зле, преминахме през ужасни неща, но както и да е. Тя се подобри, благодарение на нашите грижи и тези на лекарите. И разбира се, се пропи отново. Бях втрещена... Започна се с малко - 1-2 пъти на седмица по някоя чашка. Постепенно (или пък не чак толкова), дозата рязко се увеличи и стана на 7 пъти от седмицата... Всеки божи ден от сутрин до вечер. При опит за разговор с нея, тя казва, че нищо й няма, голям човек и ще си прави каквото си иска. Тя не признава, че има сериозен проблем и трябва да потърси помощ. Крие се нонстоп, мислейки си, че никой не забелязва нищо, че дори и да пие, не се забелязва намалото количество алкохол в шишето.
Ужасно е.. Какво да ви кажа... Безсилна съм. И да я завлека в някой център за алкохолици, нищо няма да стане, щом не е по нейна воля. Тя сама трябва да осъзнае грешката си и да реши да се промени. Но, кажете ми, какво може да промени изцяло нечий живот, щом и най-лошото не те отказва от вредния ти навик?!
Благодаря, че прочетохте! Желая ви кураж в борбата с това.

# 36
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
При ММ също има изключително ниска самооценка. Освен това страх да прави неща, които не знае как се правят. Елементарни, прости неща са способни да го извадят от равновесие.
Много благодаря за темата! От известно време имам нужда от диалог по нея!
Да,и моят приятел е такъв.Все едно него описваш.
Луна и грош,права си.
Имал е навремето като ученик приятелка,много я е обичал,живеел си с представата,че ще се оженят...Обаче тя не го е изчакала от казармата,зарязала го след първата година.Две години е била тогава казармата.И той от мъка се скрил от хората.И други жени са му обръщали внимание,но с него имаме лек проблем,и двамата ни харесват,но ние нещо не можем да приемем всеки.Аз например съм си самодостатъчна,абсурд някой да ме дразни и да не се чувствам добре с него,обаче да излизам,за да не стоя сама.Ами и сама съм си ок,темерут съм малко.Той също е така.Хората пред блока стояха в компания,той малко встрани седеше и аз така стоях...Явно с това си привлякохме вниманието един към друг.
Аз също имах голяма любов навремето и доста страдах,но опитах да създам семейство.Не се получи,бившият съпруг сам си тръгна,но това е друга история.

Хора,моят приятел нещо не е много добре напоследък.Не може да спи,много уморен и изнервен е.Много искам да пуснем хормони на щитовидната жлеза,снимка на бял дроб,че от Нова година насам бухука на периоди...Обаче това магаре упорито се опъва,не иска да ходи на изследвания,не иска на лекар.Само два пъти съм успяла да го заведа,но тогава го беше хванало яко страх.Единият път пишкаше кръв и разправяше,че ако е тумор няма да даде да го оперират.Излезе камък в бъбрека за щастие.Вторият път беше когато умираше от болки в ухото,виеше направо.
Не искам сега да стават сериозни нещата,искам да вземем мерки навреме.
Пак трябва да се тръшкам и да го моля заради мен да го направи.За всичко друго почти се разбираме,само за ходенето на лекар не.Той е на мнение,че лекарите повече разболяват и майка му (диабетичка е),и мен.Обяснявам,че без хапчета не може,не вярва.

# 37
  • Мнения: 7 343
Ако имаш алкохолик в семейството няма какво да направиш. Бориш се колкото можеш, години наред, разбиваш си живота, ако си по- слабохарактерен или по- добър. Краят е ясен и никак не е оптимистичен. Ама това сама да се натресеш във връзка с алкохолик не го разбирам. Това е тежка болест, неспасяема.

# 38
  • Мнения: 1 333
Предполагам става въпрос за т.нар „синдром на спасителя" - изпитваш необходимост да помогнеш и вярваш, че може да промениш човека. Даваш, жертваш, правиш компромиси, и накрая излизаш виновен.
Иначе, който не го е изпитл на собствен гръб, си мисли, че е само безобидно пиянство.

# 39
  • Варна
  • Мнения: 4 108
При нас братът на мъжа ми е пияница, паразит и безхарактерен боклук. Опитахме всичко, което можахме без грам резултат. Онзи реши, че ще лежи на нашите добри сърца, ама не позна. Настана пълен и явен игнор от наша страна. Проблемът му вече не е наш.
Не ми се изпада в подробности и аргументи кое ни накара да се държим така, просто искам да кажа, че околните никак не смятам за длъжни да имаме з център на животите пиянството на трето лице.

# 40
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
И вие сте прави,съгласна съм.Никой не е длъжен да се жертва в името на това да подкрепя и спасява нон стоп някого от пиянството.Но и то е болест като всички други.
Но ние се лекуваме взаимно,аз съм с доста операции и автоимунни заболявания.Просто той донякъде разбира страданието ми.Взаимно се подкрепяме.
Наистина не е егоист,не ме прекъсва,интересува се как съм съвсем искрено и ме мъкне по лекари и болници,когато имам нужда,често за съжаление.
По принцип на моменти си мисля,че не бих могла да го оставя (не искам,обичам го,но пък искам да имам правото на избор).Вариантът да го оставя и да излезе така,че аз съм виновна за това, колко зле се чувства,ми е минавал през главата.Ще ми е виновно доколкото се познавам.За сега не обмислям такова нещо,добре ни е заедно.
Има хора,които оставят човек в беда и не им пука.Бившият ми съпруг си тръгна,защото разбра,че са ми сериозни заболяванията и реши,че не може да живее с болна жена.Не бях болна когато се запознахме,при мен всичко се отключи в ужасна сила веднага след раждането.По принцип ценя правото на избор на хората,щом е преценил,уважавам решението му.Аз преживях три операции,махнаха ми органи...Ако беше с мен само и само по принуда бившият съпруг,на мен също нямаше да ми е приятно положението.Но пък ме остави хем болна,хем с дете на ръце,неговото дете...
Всичко е винаги много относително,зависи от гледната точка на човека.
Това,което знам със сигурност и съм му го казвала,е,че хване ли стабилно шишето,ще си пие сам.И да не се разделим веднага,няма да мога дълго да издържа.Преди чуех ли го,че ми говори по телефона с онзи подпийнал глас,отказвах да се видим.Не знам дали имам синдром на спасител,но мен ме боли да го гледам в такова състояние.
Сега той самият вижда отстрани хора,които сами са се вкарали във филма и казва,че отстрани изглежда ужасно.

# 41
  • Мнения: 8 527
Всички, които подхванахме темата, в една или друга степен сме със синдромът на "спасителя". Самия факт, че искаме нещо да променим в положителна (според нас) посока ни прави такива. Въпросът е как да балансиране със синдрома "жертвата", който прозира.

# 42
  • Мнения: 1 333
Жар_птица, аз пиша от горчив опит. Не мога да дам никакъв съвет. Само мога да анализирам.

# 43
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Жар птица,и аз се чудя по-щастлив ли е сега,даже го питам.За мен е положителна промяната,но дали и в неговата душа (и глава)е така,не знам.

# 44
  • Мнения: 8 527
Жар_птица, аз пиша от горчив опит. Не мога да дам никакъв съвет. Само мога да анализирам.
И аз така
По-скоро усещам морална подкрепа като съм тази тема.

# 45
  • Far away from here...
  • Мнения: 1 305
Вероятно знаете, но все пак ще напомня, че съществуват сбирки и на т.нар. "съзависми" - хората, които живеят или са в много тесен контакт със зависимите.
Освен усещането, което дават, че на практика съвсем не си сам в това, помагат да преосмислим поведението си - в много случаи, мислейки, че помагаме на болните, всъщност повече им вредим.

# 46
  • Sofia
  • Мнения: 6
Вероятно знаете, но все пак ще напомня, че съществуват сбирки и на т.нар. "съзависми" - хората, които живеят или са в много тесен контакт със зависимите.
Освен усещането, което дават, че на практика съвсем не си сам в това, помагат да преосмислим поведението си - в много случаи, мислейки, че помагаме на болните, всъщност повече им вредим.

@Луна и грош
Не ми беше известно, звучи доста полезно.
Ще поразровя в интернет дали има връзки към такива групи, междувременно, имате ли някоя група предвид?

# 47
  • Far away from here...
  • Мнения: 1 305
http://aa-bg.dir.bg/_wm/basic/?df=775982

http://www.al-anon-bg.org/

Ал-Анон са въпросните групи, по-горе давам линкове за повече информация. Имат скайп сбирки, както и АА.

# 48
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Много благодаря и аз за информацията
Simple Smile

# 49
  • Варна
  • Мнения: 4 108
Кое ви кара да се надявате на промяна? Ще кажа защо питам: нашата пияница няма проблеми от битов характер - свекърва ми му дава пари за цигари, пере го, зарежда хладилника и нашият няма действителна причина да преосмисли поведението си.
Отделно всички сме виновни за неговите проблеми, сметки не плаща, на мм не помага, но видиш ли има претенции за наследство.
Води веднъж една друга пияница и друг път доведе куче. Осъзната мозъчна дейност, разумна имам предвид, той не показва, а само паразитира по най-долен начин.
Та на какво се надявате?

# 50
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Мира Иванова,Вие имате съвсем различно мислене,за Вас този човек паразитира и пречи.За мен той има заболяване.И има право да води приятели и домашен любимец (за любимеца наистина трябва да няма алергични хора,а и финансовата част не е малка),но кучето може би е било взето за приятел,този човек вероятно се чувства самотен.
Хората с депресия не могат да се стегнат,това е все едно да карате далтонист да се вгледа по-внимателно,за да види цвета,който му показвате.
Съжалявам,че Ви се налага да съжителствате с този човек,но като син на свекър и свекърва Ви,има право на наследство.То остава да лишават от наследство болните...
Вашата гледна точка за Вас е правилна,Вие приемате света по друг начин.Абсолютно сигурна съм,че никак не Ви е лесно,но...и той е човешко същество,при това със сериозен проблем.Не само телата боледуват,душата също боледува.

# 51
  • Far away from here...
  • Мнения: 1 305
Мира Иванова, в случая, който описвате - нищо.
Няма как да се помогне за разрешаването на проблем, ако самият човек не го счита за такъв.

# 52
  • Варна
  • Мнения: 4 108
Мира Иванова,Вие имате съвсем различно мислене,за Вас този човек паразитира и пречи.За мен той има заболяване.И има право да води приятели и домашен любимец (за любимеца наистина трябва да няма алергични хора,а и финансовата част не е малка),но кучето може би е било взето за приятел,този човек вероятно се чувства самотен.
Хората с депресия не могат да се стегнат,това е все едно да карате далтонист да се вгледа по-внимателно,за да види цвета,който му показвате.
Съжалявам,че Ви се налага да съжителствате с този човек,но като син на свекър и свекърва Ви,има право на наследство.То остава да лишават от наследство болните...
Вашата гледна точка за Вас е правилна,Вие приемате света по друг начин.Абсолютно сигурна съм,че никак не Ви е лесно,но...и той е човешко същество,при това със сериозен проблем.Не само телата боледуват,душата също боледува.

Син на свекървата (свекърът е покойник) на практика, в ежедневието, в мислите и в действията е само пияндето.
Мм и аз сме по проблемите, плащането на сметките, ремонта на къщата и поддръжката на градината.
Наследниците ще наследят според бащите си, тези на пияницата не съм сигурна всъщност.
Това положение им е от баща им. Той отсега смята до каква възраст няма да търсят децата му за неговите задължения.
Наистина е паразит, деградирал и нагъл, нямаме причина да толерираме такова поведение и му е ясно.

# 53
  • Мнения: 8 527
Ами аз виждам, че с малко говорене, но явно на място, успявам да му бъда полезна в промяната на мисленето. Или поне до толкова, че да контролира пиенето си.
Има в момента дни, в които пие само едно питие или пропуска и него. И определено не е на фаза с една бира да се напие или да не може да спре.

# 54
  • Мнения: 7 343
Мира, това, което си написала, е толкова злобно, че останах безмълвна. Това е болест, осъзнай това! Болестта променя и поведението на болните, те не са това, което са били преди да се разболеят. Моли се да не ти идва на главата!

# 55
  • Мнения: X
Мира, това, което си написала, е толкова злобно, че останах безмълвна. Това е болест, осъзнай това! Болестта променя и поведението на болните, те не са това, което са били преди да се разболеят. Моли се да не ти идва на главата!
Това е болест, която човек сам си причинява и от която,  ако иска - може да се излекува. Моят алкохолик често шофира пиян, нищо не може да го спре, сигурно не искаш да си на пътя на такъв "болен"...

# 56
  • Варна
  • Мнения: 4 108
FrauDanna, нашата пияница не е късметлия с безсърдечни зверове като нас, факт е.
След като му берем срамовете, мием лайната и повърните, посяга на наши вещи, той си знае, че е смятан за миризлив боклук. Не смятам да му щадя психиката, съвсем никак.

# 57
  • Мнения: 7 343
Мира, не ги прави тези неща щом не искаш. Или в живота си мълчиш, чистиш там каквото спомена, и си изливаш неудовлетворението в бг мама. Най- много да се разболееш така.

# 58
  • Варна
  • Мнения: 4 108
Искам да видите и друга гледна точка, че с тези съпричастности, дето ги усещам - само в услуга сте на проблема.
Не търся подкрепа тук, имам я на живо и не мълча в реалния живот.
До мъжа си съм и в говната, били те и братски, но не ги толерирам. Не са ни център на живота и никакъв фактор.

# 59
  • Мнения: 774
Пиянството е болест и ако човек истински обича алкохолика ще търси и намери начин да му помогне.Това е болест .Както от рака се умира ,така и от алкохола се умира.Никой не е застрахован,че няма да му се случи в семейството.

# 60
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Мира,аз те разбирам,но искам да ти покажа още една гледна точка:
Аз съм инвалид с ТЕЛК,мога да вървя,но това не означава,че мога да работя какво да е.Имам доста противопоказания за работа,понеже съм с тотална хистеректомия,изцяло премахната щитовидна жлеза,хормонални нарушения и сега...е абсурд да работя нещо  с какъвто и да е по-тежък физически труд.По специалността не ме вземат,вземала съм много болнични,нарушавала съм работния процес...
Най-големият ужас при мен е,че червата ми кървят.Ужасно болезнено и изтощително състояние е.Не могат да определят от хормоните ли е,улцерозен колит ли е,от ендометриозата ли е,най-вероятно е на основата на алергии и непоносимости,когато съм зле (от ноември 2019 съм зле),ям само варен картоф,варен ориз,варено пиле.От всичко друго става ад.Доскоро ядях и глутен,може би моя грешка,имам някакъв проблем с глутена,казаха ми лекарите да не ям изобщо глутен.С лактозата от бебе съм имала проблем,никакви млечни...
Дотук добре,кофти е положението,ясно...
Обаче бившият ми съпруг се спаси поединично,аз останах с детето при родителите си,понеже просто нямам средства да се издържам.Пенсията от ТЕЛК не стига на млад човек да живее достойно и да си отглежда детето.
Родителите ми не издържат на моите състояния,майка ми ми крещи в очите,че ако можеше,щеше да ме хвърли в дом за болни хора или болница.Тя твърди,че ме е родила здрава,но аз сама съм си направила състоянието.И когато кажа,че първата ми операция от ендометриоза беше на 12 годишна възраст,тогава ядях само онова,което те ми даваха,нямах никакви сексуални контакти,за да се заразя с нещо от някъде...тя вече изпада в истерия.Но е факт и че като бебе почти не е имало с какво да ме хранят,непоносимостите са от тогава.  
На мен също обаче ми казват паразит и търтей,цялата рода казвала да ме оставят да се оправям сама...
С яденето е кошмар,яде ми се всичко.Ядат с гръб към мен,нищо не им казвам,но погледна ли понякога към чиниите им,пак крещят...Не им било сладко заради мен,ограничавали се...
А за нон стоп готвенето и варенето също имам проблем.Не са длъжни да ми готвят,ок,факт е.Но ми се натяква колко е скъпо месото,оризът...Колко пари отиват за ток...Имаме газова бутилка,да.Аз обаче също имам мнение по въпроса,страх ме е да работя с газ.Те белите понякога от страх стават.
И така... не мисли,че е лесно да се живее с човек със сериозни болести.Ад е,дори да не е алкохолик.На никого не му е лесно,но понякога животът ни се стича лошо,без да имаме никаква вина.
Аз разбирам нашите,те са пенсионери,искат да си гледат старините.Вие с твоя съпруг също искате да си гледате живота,без да се занимавате с пиянски изпълнения.Нормално е човек да иска да живее нормално.
Аз например искам да съм здрава.Вече не знам си колко лекари ми казват,че трябва да се примиря с положението,нито съм здрава,нито тепърва ще оздравявам,но все пак го искам.Развивам  в момента преддиабет,изобщо не бива да ям картофи и ориз,заради колита не искат да ми изпишат хапчета,щели да ме влошат.Нищо няма да правят,докато не стане положението за инсулин.Но на мен ми е лошо с висока захар...Не е истина просто,но опитам ли говоря с родителите си,получават истерия.Сама да съм си понасяла състоянията,да не говоря с тях,не били психолози или психоаналитици,да не съм искала помощ от тях,а от лекарите...
Всеки болен е в тежест на близките си.Бях веднъж в гастроентерология с трудноподвижна жена с доста заболявания,с памперс,а мъжът и и казвал"Няма ли да умираш,че да се оттърва!"
Та така.Монетата има две страни.От едната страна е болният,неговият ужас...от другата са близките му,най-често изтощени и изнервени до крайност...
Не е лесно.

# 61
  • Варна
  • Мнения: 4 108
Мира,аз те разбирам,но искам да ти покажа още една гледна точка:
Аз съм инвалид с ТЕЛК,мога да вървя,но това не означава,че мога да работя какво да е.Имам доста противопоказания за работа,понеже съм с тотална хистеректомия,изцяло премахната щитовидна жлеза,хормонални нарушения и сега...е абсурд да работя нещо  с какъвто и да е по-тежък физически труд.По специалността не ме вземат,вземала съм много болнични,нарушавала съм работния процес...
Най-големият ужас при мен е,че червата ми кървят.Ужасно болезнено и изтощително състояние е.Не могат да определят от хормоните ли е,улцерозен колит ли е,от ендометриозата ли е,най-вероятно е на основата на алергии и непоносимости,когато съм зле (от ноември 2019 съм зле),ям само варен картоф,варен ориз,варено пиле.От всичко друго става ад.Доскоро ядях и глутен,може би моя грешка,имам някакъв проблем с глутена,казаха ми лекарите да не ям изобщо глутен.С лактозата от бебе съм имала проблем,никакви млечни...
Дотук добре,кофти е положението,ясно...
Обаче бившият ми съпруг се спаси поединично,аз останах с детето при родителите си,понеже просто нямам средства да се издържам.Пенсията от ТЕЛК не стига на млад човек да живее достойно и да си отглежда детето.
Родителите ми не издържат на моите състояния,майка ми ми крещи в очите,че ако можеше,щеше да ме хвърли в дом за болни хора или болница.Тя твърди,че ме е родила здрава,но аз сама съм си направила състоянието.И когато кажа,че първата ми операция от ендометриоза беше на 12 годишна възраст,тогава ядях само онова,което те ми даваха,нямах никакви сексуални контакти,за да се заразя с нещо от някъде...тя вече изпада в истерия.Но е факт и че като бебе почти не е имало с какво да ме хранят,непоносимостите са от тогава.  
На мен също обаче ми казват паразит и търтей,цялата рода казвала да ме оставят да се оправям сама...
С яденето е кошмар,яде ми се всичко.Ядат с гръб към мен,нищо не им казвам,но погледна ли понякога към чиниите им,пак крещят...Не им било сладко заради мен,ограничавали се...
А за нон стоп готвенето и варенето също имам проблем.Не са длъжни да ми готвят,ок,факт е.Но ми се натяква колко е скъпо месото,оризът...Колко пари отиват за ток...Имаме газова бутилка,да.Аз обаче също имам мнение по въпроса,страх ме е да работя с газ.Те белите понякога от страх стават.
И така... не мисли,че е лесно да се живее с човек със сериозни болести.Ад е,дори да не е алкохолик.На никого не му е лесно,но понякога животът ни се стича лошо,без да имаме никаква вина.
Аз разбирам нашите,те са пенсионери,искат да си гледат старините.Вие с твоя съпруг също искате да си гледате живота,без да се занимавате с пиянски изпълнения.Нормално е човек да иска да живее нормално.
Аз например искам да съм здрава.Вече не знам си колко лекари ми казват,че трябва да се примиря с положението,нито съм здрава,нито тепърва ще оздравявам,но все пак го искам.Развивам  в момента преддиабет,изобщо не бива да ям картофи и ориз,заради колита не искат да ми изпишат хапчета,щели да ме влошат.Нищо няма да правят,докато не стане положението за инсулин.Но на мен ми е лошо с висока захар...Не е истина просто,но опитам ли говоря с родителите си,получават истерия.Сама да съм си понасяла състоянията,да не говоря с тях,не били психолози или психоаналитици,да не съм искала помощ от тях,а от лекарите...
Всеки болен е в тежест на близките си.Бях веднъж в гастроентерология с трудноподвижна жена с доста заболявания,с памперс,а мъжът и и казвал"Няма ли да умираш,че да се оттърва!"
Та така.Монетата има две страни.От едната страна е болният,неговият ужас...от другата са близките му,най-често изтощени и изнервени до крайност...
Не е лесно.
Не те прочетох, признавам. Ти не си нагла пияница. Доколкото видях имаш заболявания, не си 47 год. мъж, който чака на майка си и всяка нова работа приключва с напиване на първата заплата.
За нас наистина монетата има една - явната страна, по нея съдим. Всичко друго са оправдания.

# 62
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Мира,колкото аз съм виновна за моите състояния,толкова и той е виновен.
Имам си и аз вина,признавам.Имам ремисии.И започвам да ям и забранени храни.Също нямам воля понякога да не ям.Най-вече глутен не бива да ям.Млечни също...И в един момент пак се влошавам много...Така че изключително добре разбирам вашия човек.
Сега съм се зарекла съвзема ли се,да не докосна глутен и млечни.Ще успея някак,но е трудно.Аз обаче имам мотивация-детето ми и приятеля ми.
Вашият човек нищо си няма.

# 63
  • Варна
  • Мнения: 4 108
Нашият вече няма никого защото сам не ни показа, че смята да прави нещо по темата. Имаше и време, и възможност и търпение от наша страна.
Приключихме с него.

# 64
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Нашият вече няма никого защото сам не ни показа, че смята да прави нещо по темата. Имаше и време, и възможност и търпение от наша страна.
Приключихме с него.
Ако сам не иска,никой не може да го накара.Съгласна съм.
Отдръпнете се и го оставете.Докато е жива свекърва Ви,горе-долу ще го гледа.После вече нещата ще станат страшни за него,чичо ми така завърши,бяха починали родителите му.От инсулт по време на поредната запивка почина.То по принцип това е лека смърт,по болниците съм виждала алкохолици с дименции,не са никак хубави и там нещата.Ужас е,съгласна съм.

# 65
  • Мнения: 1 333
Ами аз виждам, че с малко говорене, но явно на място, успявам да му бъда полезна в промяната на мисленето. Или поне до толкова, че да контролира пиенето си.
Щом говоренето помага, е добре. Има реален шанс да се спре задълбочаването на  проблема. Полезно би било и мнение на специалист, може да даде още идеи.

# 66
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Психиатрите само изписват хапчета,които са заместител на алкохола.
Не разговарят,не дават идеи.

# 67
  • Мнения: 1 267
Полезна тема. Заради мой близък съм изчела доста по темата. С доста добри резултати при лечение са американците и държавите в Западна Европа. Но в България тази проблем се неглижира от обществото, много хора даже не го възприемат и като болест.  Успех на всички, които водят тази битка пожелавам от сърце!

# 68
  • Мнения: 2 081
Психиатрите само изписват хапчета,които са заместител на алкохола.
Не разговарят,не дават идеи.

Има псохотерапевти или псохолози, които се занимават със зависимости . Психиатрите наистина за всякакви проблеми директно изписват хапчета .

# 69
  • Мнения: 8 527
Психиатрите са в крайна фаза или ако видимо с просто око за неспециалист има такива отклонения.
Не ще на терапевт да ходи. Обаче явно му се отразява намаленото количество. Доста по-нервен е. Но държи фронта Simple Smile

# 70
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Абе тези терапевти...аз съм пробвала заради моите заболявания...не съм доволна.То като няма лечение и нещата се влошават,каквото и да ми говорят,не става.
Аз не мога да си избирам храната,не изпитвам удоволствие от нея.Не искам и отказвам на всяка хапка безвкусен разварен ориз да си казвам,че е вкусно.Ям го,за да имам сили и да живея за детето си,но да опитвам да се самоизлъжа...Нещо с лъжите не ме бива,не става.И аз знам,че гледам от грешния ъгъл,трябва да съм благодарна,че съм жива.Но ме боли,имам хронични болки,на операциите правех още от първите дози обезболяващи алергии,оставяха ме без обезболяващи...И сега не пия,алергична съм.И боли...Поне не се опитваха да ме карат да си повтарям,че не боли,благодарна съм им за което.По принцип не се използва фраза с отрицание като"не боли",а "здрава съм,органите ми работят хармонично"...ама трябва да ги има,че да работят хармонично...
Няма полза и от терапевти лично за мен.Мое мнение.
От книгата на Луиз Хей"Излекувай живота си"съм имала поне някакво успокоение и вяра,но...не и излекуване.

Моят приятел е също много изнервен.Това от липса на алкохол ли е?Не може да спи.Това не изчезва ли?Той за последните 2 години е пил само веднъж.
Аз скоро отказах цигарите,вечер сънувам от години,че ям вкусни и любими храни,сега и че пуша сънувах два пъти,но даже не се и сещам за цигара.Не съм нервна,все едно не съм пушила.Ясно е,че всеки човек е уникален,всеки има различни усещания,но искам да може поне да си почива.Лицето му е изопнато от умора и недоспиване.Казва обаче,че с алкохола също не е спял.Но на лекар няма да дойде,отказва кръвни изследвания.

# 71
  • София
  • Мнения: 971
Мария, купи му мелатонин. Към него не се привиква. Да се уморява повече, да не кибичи пред дивана или компа.

# 72
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Мария, купи му мелатонин. Към него не се привиква. Да се уморява повече, да не кибичи пред дивана или компа.
Мелатонин пробва,билкови Дормиплант,Реламакс и какви ли не още,хомеопатични...
За всичко казва,че му пречи и го държи като в упойка.
И по принцип отказва да пие хапчета освен аналгин и аспирин.

# 73
  • Sofia
  • Мнения: 6
Малко новини и от мен, свързах се с една група от АА.
Тази вечер е 1вата сбирка, на която и аз ще присъствам.
Ще споделя впечатления като приключи.

# 74
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Малко новини и от мен, свързах се с една група от АА.
Тази вечер е 1вата сбирка, на която и аз ще присъствам.
Ще споделя впечатления като приключи.
Браво,дано са от помощ!
Ако са онлайн,може и аз да присъствам някой път.Любовта няма да иска,той не искал да се разкрива пред хората,да го анализират...

# 75
  • Мнения: X
Здравейте, баща ми е алкохолик, но не си признава. А проблема много сериозно се задълбочава. Преди две години стигна до  психиатрията, където уж ги лекуват. Беше с халюцинации. Той е пенсионер по болест и когато вземе пенсия, макар и мизерна, пие нон стоп. 10-15 дни, докато не свършат парите. Не изтрезнява. Пие, спи, събужда се и пак пие. След това изпада в делириум със силни изразени халюцинации. От нищо не се стряска. Няколко пъти със спукана глава, припадъци на улицата. Поука не си взима. Вече се отчайвам. Не виждам изход. Не живеем заедно, живее с баба ми (майка му). С майка ми са разделени от години. Но са приятели, и тя се опитва да му помогне, но уви. Даже вече взе да става агресивен. Като му свършат парите, тормози баба. При виждат му се хора, вика, крещи, не я оставя да спи. Преди няколко месеца пак лежа във психиатрията, но го изписваха след три дена. Явно не им се занимава. Никакъв стимул, нито признание, че има проблем. Не виждам решение, което е лошо, защото не мисля, че организма му ще издържи още дълго. Човек, ако сам не го осъзнае и не признае, че има проблем, не виждам как може да се лекува.

# 76
  • Мнения: 3 611
Здравейте, баща ми е алкохолик, но не си признава. А проблема много сериозно се задълбочава. Преди две години стигна до  психиатрията, където уж ги лекуват. Беше с халюцинации. Той е пенсионер по болест и когато вземе пенсия, макар и мизерна, пие нон стоп. 10-15 дни, докато не свършат парите. Не изтрезнява. Пие, спи, събужда се и пак пие. След това изпада в делириум със силни изразени халюцинации. От нищо не се стряска. Няколко пъти със спукана глава, припадъци на улицата. Поука не си взима. Вече се отчайвам. Не виждам изход. Не живеем заедно, живее с баба ми (майка му). С майка ми са разделени от години. Но са приятели, и тя се опитва да му помогне, но уви. Даже вече взе да става агресивен. Като му свършат парите, тормози баба. При виждат му се хора, вика, крещи, не я оставя да спи. Преди няколко месеца пак лежа във психиатрията, но го изписваха след три дена. Явно не им се занимава. Никакъв стимул, нито признание, че има проблем. Не виждам решение, което е лошо, защото не мисля, че организма му ще издържи още дълго. Човек, ако сам не го осъзнае и не признае, че има проблем, не виждам как може да се лекува.
Лечението започва когато даден човек признае за проблема.

# 77
  • Варна
  • Мнения: 4 108
Лечение няма когато нещата са се задълбочили толкова. Характер и желание за нова посока е глупаво да с очакват.
Нашата пияница, в поредния си безпаметен период хвърлил дистанционното от тв на майка си, в едни строителни материали. Тя не смее да ни каже, но за зла беда го видяхме, защото ние шетаме из градината.
Та, пожелавам на всички да съумеете да се откачите емоционално от проблема и да почистите бъдещето си от много вероятни задължения и усложнения в наследствената маса например.
Ако пък тук четат майки на пияници - не крийте проблема и не игнорирайте читавите си деца за сметка на боклуците, които се оформили в семейството, страдат добрите ви синове, не пияниците.

# 78
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
staysi,не се надявай много на лечение.Не вярвам да има някакво лечение за човек,който не иска.Щом получава делириум и халюцинации,е много зле положението.Виждала съм такива хора по болниците.Това е крайна фаза за съжаление.
Може би не е могъл да се справи с мисълта,че има заболяване и е с ТЕЛК,неработоспособен...На мен също ми е много трудно да живея с тази мисъл.
Мира Иванова,на познат болна от шизофрения роднина изхвърли направо на боклука чисто нова кафемашина...
Пак казвам,че е болест.Не вярвам майка да тръгне да дели децата си,само защото едното е болно.

# 79
  • Варна
  • Мнения: 4 108
На 47 г. няма деца, а майка, която си мисли, че на 47 г. момченцето ще се оправи, същото това момченце, което и посяга и, от което я е страх - ми глупава жена е и не е майка, на този който се грижи за нея.
Между другото, само майка може да въдвори сина си в клиника принудително, нашата не можела.

# 80
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Уф, много кофти,че и посяга.
Горката жена.
В клиника...ще го държат малко и като го пуснат,ще е озлобен към нея.
Не вярвам да и е лесно.

# 81
  • Sofia
  • Мнения: 6
Малко новини и от мен, свързах се с една група от АА.
Тази вечер е 1вата сбирка, на която и аз ще присъствам.
Ще споделя впечатления като приключи.

Отне ми време, но събрах впечатления.

Групата първоначално подейства доста мотивиращо на моя близък. Там хората споделят един с друг през какво минават, винаги всеки изслушва всеки. Почти не станах свидетел на диалози - идеята на срещите на АА като че ли е предимно канал за споделяне пред хора, които знаят точно през какво минаваш.
Нашите посещения на групата бяха само по скайп, което създаде известни затруднения, но не беше зле - връзката беше сравнително ок, хората са възпитани и говорят чисто и разбираемо.
Чух интересни житейски истории, определено има смисъл от тези сбирки.

Уви, след 2 седмици чести посещения, близкия ми все пак се пропука и от снощи отново посегна към чашката.
Предположението ми за момента е, че в борбата срещу алкохола АА помагат, но не са напълно достатъчни.

Извод - без специализирано лечение няма как да се мине, и моето тъсене на добро заведение продължава.
Естествено - когато науча нещо ново, ще пиша тук.

Последна редакция: пт, 16 окт 2020, 21:03 от Mr_Uninvited

# 82
  • Варна
  • Мнения: 4 108
При нас стана ясно, че паразитът посяга на майка си, има безпаметни моменти, а тя крие. Уговорила някакъв циганин да купи на свое име сим карта за нашия, човекът купил, но след неплащане на сметките картата е спряна.
Агресията е към чуждия човек, защо видиш ли нашия нямал телефон. Майка му и тя е виновна.
Снощи имахме гости, вуйчо им, на свекървата брат и. Той и е опора и тя си мислеше, че пак ще има лекция за нашия, обаче разговорът отиде в друга доста по-приятна посока, нашия седя намусен и имитира сериозни размисли, които занимават спиртосаната му глава. Иначе голям домакин, ще сервира на вуйчо си и ще подава чинии, ще предлага това и онова от маса, на която не е сложил и една троха... Палячо нещастен.

# 83
  • Мнения: 2 651
В темата не е писано от доста време. Вече има доста нови и успешни методи в борбата, например инжекция с 3 месечно освобождаване, която прекратява обичайния ефект на алкохола; мозъчни терапии, които изкореняват желанието да се пие само с няколко сеанса. Клиники в Испания и Турция водят с доста добра успеваемост. Давам данни на координаторка с бъларски език в специализирана клиника в чужбина. Отговаря и на запитвания по Интернет,  Watsup, Viber.

Последна редакция: пн, 08 май 2023, 13:45 от ALMIRRA

# 84
  • Мнения: 752
16 години живях с алкохолик, преди три месеца сложих окончателно точка на това мъчение. Какво ли не направих за тоя човек, за да му помогна! Еми, не, не става! Преди две години едно момиче тук във форума ми каза, че самата аз имам нужда от помощ, защото роднините обикновено са съзависими от алкохола. За да остана с него толкова дълго, аз бях манипулирана с чувство за вина. Моят съвет е БЯГАЙТЕ, алкохоликът винаги завлича със себе си, той няма милост към никого!

# 85
  • Мнения: 13 831
редовият българин много пие, в бг има огромно количество битови алкохолици. Не се сяда без няколко чашки, а ако не пиеш като отидеш на гости те гледат като прокажен. Много хора се нуждаят от осъзнаване накъде са поели, защото когато ежедневно на вечеря те тегли към чашката (  значи вече си стъпал на този път, въпросът е къде ще стигнеш. Около мен много подобни хора неосъзнаващи състоянието си. Аз нямам проблем да виждам всичко това обективно защото не пия. Никога съм нямала желание, нужда.

# 86
  • Мнения: 2 882
Звучите много мотивиран, но ще бъда груба и целта ми е да Ви помогна да се съхраните.
Той никога няма да спре да пие, на него не му пука за Вас, дори вероятно сте му досаден, никога не сте бил и няма да бъдете неговата мотивация да спре да пие, дори му доставя удоволствие да вижда как страдате и Ви мачка. Болестите никога никога никога никога няма да го изплашат и да спре да пие (може би за около 3 месеца макс). Център Жива и всички други центрове не помагат.

Говоря от името на дъщеря на алкохолик (25 години и продължава), минал през смъртта (текущо отново се намира в болница, за пореден път, с тежка инфекция). Минали сме през център Жива, през 4-ти км, през още други центрове, комуни, психолози, анонимни алкохолици- Н И Щ О. Игра на котка и мишка, в която той е печелившия, а в един момент ти се оказваш на над 30 години, самотен, без деца и с травми, придобити от неговия алкохолизъм. Аз имам паническо разстройство, АDHD, тревожност, изпадала съм в тежки депресии, със самоубийствени мисли, имах трудности със забременяване и износване на плода, имам трудности във взаимоотношенията си с партньора и хората.
Баща ми съсипа живота и на сестра ми, този на майка ми, уби баща си, съсипа майка си и сестра си, бившата му съпруга (след майка ми) отключи биполярно разстройство и се самоуби, настоящата му жена, след 2 години връзка с него отключи множествена склероза.
Съветът ми е - откажете се, докато е време и все още имате възможност да се съхраните. Този човек не Ви обича и не му пука за Вас. Няма да спре да пие НИКОГА!!!!
 
ALMIRRA, хубави неща сте споделила, но неработещи. Пробвали сме и тях - ефект: макс 6 месеца.

Последна редакция: вт, 09 май 2023, 00:46 от KPP

# 87
  • Мнения: 26
За мен няма подобно нещо като спасение от алкохолизма, ако човек не осъзнае проблемът си. Има една много интересна книга Атомни Навици и там е обяснено къде е корена на някои зависимостти и потенциални начини за справяне с тях. Но при всички положения според мен, ако човек осъзнае проблемът си е най-добре да работи с психолог.

# 88
  • Мнения: 752
Мъжът ми съсипа две семейства с алкохолизма си - аз съм втората съпруга. Той, освен всичко друго, е и умен и много манипулативен - кара всички около него да го съжаляват и да му помагат, помощ разбирай - пари за алкохол и цигари. Години наред ме изкарваше луда, тъпа и неспособна да се справям с живота без нго. В същото време ме обвиняваше за всички нещастия и болести, които са го сполетяли и ме държеше отговорна за несгодите си. Съответно, аз трябваше да компенсирам с пари и добро отношение към него всичко, което съм му "причинила". Няма нужда да казвам как ми се отрази на психиката това - аз също получаван паник атаки, изпитвам ужас от комуникация с мъже, защото всички ми миришат на алкохол. Прави сте, че ВИНАГИ алкохоликът е печелившия в тази битка, защото той залага ВСИЧКО, дори живота си и този на близките си.

Последна редакция: вт, 09 май 2023, 09:20 от Misi_36

# 89
  • Мнения: 4 063
Аз от бивша алкохоличка,

# 90
  • Мнения: X
Отърване от алкохолик има едва след като цирозата надделее и си го прибере.
Оправия няма в 99 процента от случаите.
Майка ми живя с такъв близо 12-13 години и и съсипа и живота и психиката.
Какво ли не правихме да я отървем , но до последно не го остави.
Сега осъзнава , че живее по - спокоен живот, но психическият тормоз е оставил трайни вреди.
Хора бягайте с 300 от такива индивиди!!!!
И баща ми си е заминал от алкохол , когато бях малка и чичо ми от алкохол си замина и вторият мъж на майка ми също. Дори мъките в болницата , които изживяват в последните си дни , не са достатъчно наказание за тях и това , което са причинили на хората около тях и семействата им !

# 91
  • Варна
  • Мнения: 4 108
Нашият падна на улицата и почина от кръвоизлив в мозъка след две седмици в кома. Остави на децата си кочина в дома където живяха преди развода, дела и задължения, които разчистихме с мм, братя бяха.
Жена му почина четири дни преди него от онкологично заболяване, той не разбра.
Идеята ми е да внимавате за нюанса с наследството на алкохолици, всичко се наследява и става страшно когато деца наследят батаци.
Жилището е ремонтирано основно пак от нас и вече се радваме на спокойни племеннички.

Последна редакция: вт, 09 май 2023, 15:55 от Мира Иванова

# 92
  • Мнения: 752
Още нещо за алкохолиците - те ВИНАГИ са насилници! Дори да не посягат физически, самите скандали и лишенията, които децата и жените търпят, са насилие, самата смрад на алкохол и пиянските запои са насилие. Насилие е дете да гледа как баща му припада след двуседмичен запой, насилие е да не можеш да отидеш спокойно до тоалетната, защото алкохолът има пагубно влияние и върху отделителната система на алкохолика. И още много, много... 
Години наред живеехме на ръба на мизерията и всеки ден той обвиняваше мен за това. Още кънти в ушите ми 'ТИ СИ ВИНОВНА!', "ТИ ЛЪЖЕШ". 'ТИ СИ НЕНОРМАЛНА!", "ДАЙ ПАРИТЕ, СТИГА СИ ГИ СТИСКАЛА!". Знам, че пиша тежки неща, но много се надявам тази тема да помогне на някое момиче/жена, която се колеба и продължава да стои и да се надява, че нещо ще се промени.

# 93
  • Мнения: 3 611
Мъжът ми съсипа две семейства с алкохолизма си - аз съм втората съпруга. Той, освен всичко друго, е и умен и много манипулативен - кара всички около него да го съжаляват и да му помагат, помощ разбирай - пари за алкохол и цигари. Години наред ме изкарваше луда, тъпа и неспособна да се справям с живота без нго. В същото време ме обвиняваше за всички нещастия и болести, които са го сполетяли и ме държеше отговорна за несгодите си. Съответно, аз трябваше да компенсирам с пари и добро отношение към него всичко, което съм му "причинила". Няма нужда да казвам как ми се отрази на психиката това - аз също получаван паник атаки, изпитвам ужас от комуникация с мъже, защото всички ми миришат на алкохол. Прави сте, че ВИНАГИ алкохоликът е печелившия в тази битка, защото той залага ВСИЧКО, дори живота си и този на близките си.
А защо сте търпели всичко това?

# 94
  • Мнения: 1 262
Заради децата и надеждата, че някой ден той ще се промени и ще спре да пие.

# 95
  • Мнения: 3 611
Заради децата и надеждата, че някой ден той ще се промени и ще спре да пие.
Тревиално,според мен дълго време мъка за вас и вашите деца.

# 96
  • Варна
  • Мнения: 4 108
Сетих се да ви споделя още нещо. Свекърва ми са три деца, две сестри и брат, и тримата имат по едно дете алкохолик, двама починаха, един оцеля, но е имал психика да спре с помощ и сблъсък с правосъдието.
Дядо им, бащата на свекърва ми е имал проблем с алкохола, бил е много уважаван свещеник в района си. Споделям го защото след второто погребение след Коледа м.г. се замислих, че и тримата не са подминати от този ужас, видели са го в поколението на родителите си, видяха го и при децата си.

# 97
  • Мнения: 2 882
Като виждам нещата, които пишете, усещам болката ви и знам какво сте преживели и какво сте виждали. Болката е много тежка, когато става въпрос за баща. Най-важният мъж в живота ти, който винаги те предава. Искаш "тати", искаш "тати" да го е грижа и да те обича, но него не го е. Може и да те обича някъде там дълбоко, където все още е останало нещо от истинския "тати".
Моят баща беше прекрасен. Грижовен, обичлив баща, бяхме неговите принцеси. Още го помня. Понякога, когато е в 3-4 месеца ремисия, леко си проличава истинската му същност. Но само леко, защото алкохолът вече почти изцяло е заличил прекрасният човек, който той беше. Дори и в ремисия, той пак е егоист и не е бащата и човекът, който беше преди алкохола. Баща ми е лекар. Много, много добър специалист. Много интелегентен човек. И до ден днешен практикува и при него идват хора от други градове. Някак си се държи на работа да не пие или поне да не му личи толкова. Но хората пак го търсят и се редят на опашки. Май само това му остана - професията и уважението на пациентите. И това, че е спасил и спасява стотици животи. Своя обаче не може Simple Smile Все си мисля, че все още не е починал, заради мисията, която има - да спасява и лекува. Черният му дроб е в почти перфектно състояние и като цяло, ако не пада и не си е счупил нещо - няма някакви съществени здравословни проблеми. Моите са повече Simple Smile
Той се пропи, когато аз бях 3-4 клас. Първоначално битово и после към 8 клас нагоре започнаха страхотиите. Колко пъти сме го заварвали полуумрял, колко пъти уж да се реваншира, сме ходили на почивки - аз, той и сестра ми и той ни е зарязвал пиян: две деца, в чужд град. Аз трябваше да се грижа за малката ми сестра (тогава е била 1-2 клас) и за него, да не го бутне кола.

Много дълго стана, но някак усетих, че тук мога да споделя и да ме разберат. А не да ме обвиняват, че мразя баща си и е мой дълг да го пазя и да му говоря, за да спре да пие (дългогодишен натиск от роднините от страна на баща ми).
Аз обичам баща си, той е прекрасен човек и знам, че все още е някъде там. Мразя алкохолизма. Напоследък работя върху това да му простя и да простя на роднините от негова страна за психическия натиск и чувството за вина, които от дете ми оказват и вменяват. Искам да бъда в хармония със себе си и да продължа напред, без тази травма и без да я предавам на своите деца и да продължавам линията. Мисля, че е важно за всички нас - жертви на алкохолизма да простим, за да продължим напред и да сме щастливи и пълноценни.

Иначе, през всички тези години и разговори с него и баба ми - при него проблемът е с произход още от детството. Родил се е със скъсен пикочен канал и до 3-годишна възраст е пишкал като момиче. Подигравали са му се. После са го оперирали. Времената, обаче са били такива, че никой не е говорел за това в семейството, камо ли с други хора,сякаш е нещо срамно и той е някаква издънка. Баба ми ми сподели преди няколко месеца, само на мен е казала, даже и сестра му (леля ми) не знае. Той е имал нужда само от "мама" и нейната подкрепа. Затова сега го връща подсъзнателно на своите деца и пие, за да може "мама" цял живот да се грижи за него и да привлича вниманието и. Той не иска да се оправи, затова никога няма да се оправи.
Алкохолизмът винаги има сходен на горния произход. Нещо от детството и най-често свързано със сексуалните "функции". Дали ще е здравословен проблем или блудство.
Давам го като насока за тези, които все още имат надежда роднините им да се оправят - работите върху първоизточника на проблема и то с добър терапевт.

# 98
  • София
  • Мнения: 1 791
@Луна и грош
Не ми беше известно, звучи доста полезно.
Ще поразровя в интернет дали има връзки към такива групи, междувременно, имате ли някоя група предвид?

https://www.vsvoboda.com/ Тези предлагат помощ на ''съзависими''. Някой ги беше препоръчал по-назад в темата.
"Път към свободата'', проект на двойка украинци (отдавна живеят в България, мисля че в Пловдив).

# 99
  • Мнения: 2 651
Подобни устни консултации нямат никакъв ефект.
Новостите в световни клиники са:
1. Електроконвулсивни терапии директно  на мозъка
2. Електронни и магнетични терапии директно към мозъка
3. Инжекция депо, която остава в организма 3 месеца и взаимодейства с алкохола така, че приемащия да се отврати от пиенето. Инжекцията се повтаря на всеки 3 месеца, и така колкото е необходимо. Пък той ако иска да продължава да пие 😁
Само където лечението още не е внедрено в България и е скъпо. Бях дала данни назад в темата за специализирана болница в Турция за зависимости. Престоят в клиниката е много кратък и осигуряват преводачи на български.
Само където човекът трябва воля да има. Иначе не може да се закара насила до там.

Мой близък се лекува есента. Беше с комбинация от зависимости. За сега не употребява. А и няма как да употребява предвид ефекта на инжекцията, която му е поставена 😁
Медицината напредва толкова бързо, колкото се разпространяват и зависимостите!

# 100
  • Мнения: 2 882
ALMIRRA, информацията, която сте дала не е напълно коректна.

Електроконвулсивните и другите терапии ги има от много години насам. Мисля преди 50тте. Подлагали сме се - ефект няма. И ще кажа защо - алкохолизмът е заболяване, което както анорексията, депресията, самонараняването и всички останали заболявания, при които съответният човек умишлено вреди на тялото си, произхожда от определено травмиращо събитие. Докато човекът не "обработи" това събитие, ако ще и нов мозък да му се присади, все тая. Да, лекарствата и електро и магнитните импулси могат и да повлияят по някакъв начин на хормони, нервни клетки и дейност, но не и да изтрият споменът. То е като антидепресантите- повърхностно нещо правиш, ама всъщност нищо не правиш. Затова е важно алкохолиците и хората със зависимости, анорекция, изблици за самонараняване, освен физическите терапии, да наблягат основно в работата с много добър терапевт. Проблемът е, че такива терапевти все още няма или да има - са трудно откриваеми. Алкохолиците и другите хора със зависимости, не желаят да посещават терапевти или ако стартират - бързо се отказват, защото трябва постоянство и желание. Повечето алкохолици го нямат. Клубовете на Анонимните са ок, но само ако човекът, преди това е работил с добър терапевт, с който заедно са открили травмата и почти са я отработили. Анонимните са продължение на лечението, така да кажем.
Нашата балканска култура, обаче не позволява нито едно от горните да се случи, затова и имаме толкова много алкохолици.

Инфекцията депо е изключително опасна. Тя се слага винаги под наблюдение и съвместно с работа с терапевт. Ефектът и не е да се отвращава алкохоликът от пиенето, а такъв, че притъпява ензимите, които разграждат алкохола и съответно човекът, ако пие дори една глътка - започва да вдига кръвно, да повръща. Ако изпие повече - инфаркт, инсулт. Тези инжекции разчитат на страха от смъртта, но както знаем, при нашите любими роднини, същият се потиска, когато са в запой и спокойно ще си заминат.
Баща ми, който както споменах, е лекар, много добре знае какъв е ефектът от инжекцията депо и категорично я отказа, защото знае, че няма да издържи да не пие и ще умре. Предложиха ни я в Център Жива.

В България и Европа няма адекватно лечение на зависими, именно защото няма добри терапевти, които умеят да достигнат до дълбините на душата и да видят кое е бутончето, от което тръгва всичко и съответно - да помогнат на човека да го поправи. Лечението трябва да е комплексно - много терапия и лекарства, обаче разпределени по схема. После Анонимните и още терапия и лекарства. Отделно и приемане от обществото. В Бг и Европа такова няма. Затова никой да не се надява, че роднината му алкохолик ще се оправи. Отново препоръчвам - спасете себе си, те са обречени.

# 101
  • Мнения: 2 651
За различни инжекции говорим. Споменатите от мен не се предлагат в България. Не сме видели странични ефекти

# 102
  • Мнения: 2 882
Същите са. В Жива ги внасят от Турция

# 103
  • Мнения: 774
Алкохоликът трябва нещо да му се случи,да се уплаши ,за да се стресне.Ако не може да отиде на работа,лежи в болница след лошо падане и др.Всичко е до мозъка.Мой познат така се отказа от алкохола.След безпаметно напиване и неявяване на работа се уплаши,че ще остане без работа и нещо се пречупи в него.Спря да пие А си беше потенциален алкохолик.

# 104
  • Мнения: 1 333
Потенциален е съвсем различно от заклет такъв. Не ми се пише отново, че е деликатна тема.

# 105
  • Мнения: 634
more789, при нашият зависим  се  случи една от най-лошите загуби-на партньор-също алкохолик. И въпреки това затъна още повече.  Аз бях сигурна, че това ще го откаже завинаги, но стана точно обратното. И бях сигурна, че ако това не го откаже, няма какво друго, просто няма. Не мога да разкривам подробности,  но искам да кажа, че смъртта на зависимия не е най-лошото, което може да му се случи- на него и близките му. Могат да се случат неща, за които ни е бедна фантазията. И те се случват.

# 106
  • Варна
  • Мнения: 4 108
При нас след като почина нашия пияница, атмосферата, комуникацията и отношенията между мен и ММ, свекърва ми и племенниците се промениха на 180 градуса за добро. Свекърва ми се успокои, децата му (20 г. и 16 г.) започнаха да се връщат тук, вярно след като изтрихме всичката помия (основен ремонт на кочината, която онзи остави).
Не ги асоциираме с него, те също не асоциират нас с него. Имат травми, но говорим с тях и за нашите емоции, разбираме и техните, и им го казваме.
Градим отношения и сме наясно всички.

# 107
  • Мнения: 774
Всичко е до мозъка.Явно при някой  стигайки до дъното нещо се пречупва и спира да пие.Но това си е болестно състояние.Лечението е в самия човек.Сега познатият ми човек не пие вече 5 години.Дано  издържи.

# 108
  • Мнения: 2 882
И аз познавам отказали се алкохолици. Един от тях вече 5 години. Но познавам и такива, които след 15 години трезвеност, отново започват. Алкохолизмът е доживот.
Иначе, понеже баща ми си имаше проблеми със закона - молела съм се да го вкарат да полежи за около 8 месеца - година, за да му отрезвее главата. Уви, размина му се.

# 109
  • Мнения: 4 597
Моите наблюдения , че ние тук в България имаме много силно изразен битов алкохолизъм... И много не признават това за проблем. Скоро имах разговор с въпросен зависим който пие само вечер и твърди, че не е алкохолик, понеже те пиели от сутринта. Да но вечер изпива по цяла бутилка и малко от горе...

Общи условия

Активация на акаунт