Пазарът на недвижими имоти, какво се случва реално? -Тема 47

  • 28 789
  • 762
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 4 668
Защото, ако беше казал "Аз, Пенчо, реших да играя рисково, купих Март месец акции и после те се вдигнаха с 40%" е едно. И напълно логично, смислено и разбираемо. Спор няма, че това са 40%.
Но ако говориш с патос за ОБЩИ ТЕНДЕНЦИИ, то не е коректно и логично да взимаш точката на минимум, за да мериш "възход" и %ти.

Това е все едно да имаш някоя лада, да се счупи нещо там и вместо 100 км/ч да тръгне с 20.
И след като я ремонтираш да кажеш, ееййй тая Лада така я направих, че тръгна 500% по-бързо.
Нали се сещаш, че е абсурдно.
Ако не се сещаш ... мии безмислено е да вадя повече аргументи! Ще считам спора за безмислен.

Не съм виновен аз, че ще има спад на цените и тия граници от проценти лично мен ме устройват и да мечтая си да има спад от 30% НО има едно голямо НО, както за хиляден път се повтарям времето ще покаже.
Мен пък ме устройват 130%, но, разбира се, времето ще покаже Simple Smile

# 46
  • Мнения: 131
Защото, ако беше казал "Аз, Пенчо, реших да играя рисково, купих Март месец акции и после те се вдигнаха с 40%" е едно. И напълно логично, смислено и разбираемо. Спор няма, че това са 40%.
Но ако говориш с патос за ОБЩИ ТЕНДЕНЦИИ, то не е коректно и логично да взимаш точката на минимум, за да мериш "възход" и %ти.

Това е все едно да имаш някоя лада, да се счупи нещо там и вместо 100 км/ч да тръгне с 20.
И след като я ремонтираш да кажеш, ееййй тая Лада така я направих, че тръгна 500% по-бързо.
Нали се сещаш, че е абсурдно.
Ако не се сещаш ... мии безмислено е да вадя повече аргументи! Ще считам спора за безмислен.
Те твоята логика е, щом аз не съм купил спад не е имало ? Интересно тогава какво ти е мнението за предишните кризи и спадове не само на фондовия паза, а на всички останали, включително имотния? Нямало ги е, или ги изтриваме от статистиката само за да стане нашето?
И всъщност да, аз купих но не индекси а индивидуални акции, някои от тях са на 150%+ от тогава.
И понеже това може да те изненада - този спад беше също в голяма степен очакван и много индикатори светеха "криза" преди цялата история с ковид.
Също както светят и за имотите.

# 47
  • Мнения: 18 477
Как стигна до идеята за "спад от мин 10% до макс 30%".

По горния коментар гледах да замълча все пак съм нов и ще имам нужда от съвети, но явно теб яко те пари под ...., че цените ще падат на имотите. Признай си то не боли знам ли при теб може и да боли Grinning, остави тия неща по горе написани от теб като, потребители чакали апокалипсиси на цените, блокирали ги, купувач си ала бала.

Не съм виновен аз, че ще има спад на цените и тия граници от проценти лично мен ме устройват и да мечтая си да има спад от 30% НО има едно голямо НО, както за хиляден път се повтарям времето ще покаже.

Ами така кажи - мечтая си за 30 процента надолу Simple Smile
Както виждаш тук се борави с малко по-различни доводи от "мечтая". И аз мечтая за времето преди короната, ама няма.

И колкото и да ти се струва странно - не продавам. Ако не беше короната, сега щях да съм с два малки апартамента на зелено. Сега не знам на какви цени ще бъде, когато изобщо тръгне този строеж. Ама няма да е надолу, гаранция.

И да - сбъркал си тона, но и сам ще се увериш в това.

# 48
  • Бургас
  • Мнения: 5 980
Мен пък ме устройват 130%, но, разбира се, времето ще покаже Simple Smile
[/quote]

Хаха, по два за лев да ги купуваме, викаш?
Откак съм в тази тема, а то бая отдавна, все се появява някой с влажни очи да чака спада. А той не идва и не идва.

# 49
  • Мнения: 18 477
Имаше един Давид, преди две години обещаваше 300 процента спад. Изгуби нещо се този човек... Сега най-много една потребителка да каже "направих оферта за 100 от 150 х. евро в Изток". Ама някак бледнее пред предишните.

# 50
  • Мнения: 350

Ами така кажи - мечтая си за 30 процента надолу Simple Smile


Кажи ми кой купувач не си мечтае за едни 30 процента надолу Wink

Но идва едно не предсказуемо време с 1001 причини, които ме навеждат на мисълта, че ще има някакъв спад но колко никой не знае.

И в личен план спада за мен не означава да спестя едни пари а да си купя жилище от по желан район или по голямо.

Пак подчертавам не искам да засегна някого.

# 51
  • София
  • Мнения: 4 668
И всъщност да, аз купих но не индекси а индивидуални акции, някои от тях са на 150%+ от тогава.
И понеже това може да те изненада - този спад беше също в голяма степен очакван и много индикатори светеха "криза" преди цялата история с ковид.
Съветвам те да кешираш и да бягаш от тоя бизнес. Не е за тебе. Губят ти се базови неща.

# 52
  • Мнения: 9 754
Пак да кажа - учителките по математика в СМГ винаги обръщали внимание на учениците си, че не е важно колко е %, а ОТ колко е.

В моя реален пример с апартамент, станал от 55К на 90 К, 30% от 90К надолу пак го правят по-скъп от първоначалното ниво, отделно е загубата от 4-5 и повече години време в изплащане на кредит на ниски лихви. Защото да не забравяме - спадът на имотите обикновено е свързан с качване на лихвите, та не се знае като теглиш чертата колко % си нагоре или надолу.

# 53
  • Мнения: 131
И всъщност да, аз купих но не индекси а индивидуални акции, някои от тях са на 150%+ от тогава.
И понеже това може да те изненада - този спад беше също в голяма степен очакван и много индикатори светеха "криза" преди цялата история с ковид.
Съветвам те да кешираш и да бягаш от тоя бизнес. Не е за тебе. Губят ти се базови неща.

Нали, и като няма аргументи почваме да пускаме хвърчащи фрази как нищо не разбираме.
В началото на 2019 за малко да купя един апартамент в Пловдив, целта беше да вляза на пазара на краткосрочни наеми. Предложих цена над средната за района, второто ми предложение беше малко по-добро. Още тогава сметките бяха на ръба.
Не се стигна до сделка. Познай този който е с главата в пясъка сега си си казва "тя ладата за малко се счупи, ама нищо утре ще се оправи" колко е назад.
Благодаря за съвета, няма да го приема.

# 54
  • Мнения: 18 477
Пак да кажа - учителките по математика в СМГ винаги обръщали внимание на учениците си, че не е важно колко е %, а ОТ колко е.

Не разбират... Мечтаят и не се замислят, че едно е цените да паднат с 10-20 на сто от 1 000 евро, друго - от 2 000 евро.
Не им стига акъла, че при криза първи страдат малките мишлета.



(Имаше един понижител тук, наливаше ум и разум на мамите - особено как трябва да наливат пари на БФБ, - и обещаваше голям срив на имотите, бил много стабилен, кризата не ловяла кеша му и т.н. Сега чета (в друг форум), че трепери да не му прекратят трудовия договор... Като им обясняваха толкова години, че криза означава най-зле да изпатят най-малките, не вдяваха, а някои и още се надяват да останат единствените незасегнати...)

# 55
  • София
  • Мнения: 4 668
Спадът на акциите и индексите март 2020 беше панически и нерационален.
Като такъв, беше стръмно надолу и после стръмно нагоре.
Просто се възстановява положение. Като имаш спукана гума издиша. После като я залепиш и започнеш да я помпиш, качва налягане стръмно.

Няма как да не се вземе предвид инцидентността и нерационалността на спада и съответно възхода тази година.

Нищо не се трие, нито някой си заравя главата в пясъка. Просто е необходима (за някои) интерпретация на фактите. Ако само "играеш" хазарт на борсата, без да умееш да интерпретираш точно фактите, както казах, не е за тебе. Иска се и малко причина-следствие, да можеш да навързваш нещата.

Догодина да чакаме още 40% възход на индексите?

# 56
  • Мнения: 131
Спадът на акциите и индексите март 2020 беше панически и нерационален.
Като такъв, беше стръмно надолу и после стръмно нагоре.
Просто се възстановява положение. Като имаш спукана гума издиша. После като я залепиш и започнеш да я помпиш, качва налягане стръмно.

Няма как да не се вземе предвид инцидентността и нерационалността на спада и съответно възхода тази година.

Нищо не се трие, нито някой си заравя главата в пясъка. Просто е необходима (за някои) интерпретация на фактите. Ако само "играеш" хазарт на борсата, без да умееш да интерпретираш точно фактите, както казах, не е за тебе. Иска се и малко причина-следствие, да можеш да навързваш нещата.

Догодина да чакаме още 40% възход на индексите?

Спада беше очакван, причината - не. 40% ако е твоята прогноза ще трябва да я подкрепиш поне с някои аргументи. Аз подобно нещо не съм писал, нито играя хазарт.
Великото възстановяване случайно или не съвпада с трилионите изсипани от фед и множеството нови акаунти по брокерите - все хора дето сега ще играят на хазарт. Познай при един спад какво ще стане.
Зимата очаквам да бъде тежка, петрола да е по натиск и всички ретайлс също. Нещата са динамични и едва ли някой може да прогнозира каквото и да било.
Ако вземем примера ти с гумата - да не се окаже пренапомпана и да гръмне?

Последна редакция: пт, 18 сеп 2020, 17:07 от Tatul

# 57
  • Мнения: 1 878
Да върна малко към коментара за тъмните прозорци в Малинова долина. Бих отговорила: "И какво от това ,щом имотите не са на пазара?!"

# 58
  • Мнения: 177
Не мисля, че значителен процент имоти в МД не са на пазара. Пазарът е залят с обяви за там, но обикновено са на неконкурентни цени. А и кварталът е под въпрос в криминогенно отношение така или иначе. Както и да е, МД не е важен.

Може би леко подценяван фактор е излизането на много бивши еър-бнб за продажба. Също и временното изнасяне от Сф на малка част от служителите в големите офиси, които реално сами си избират дали да са хоум офис до края на 2021-а, поне. Затова много имоти излязоха на пазара, но собствениците стискат зъби и смъкват само с 4-5 %, не повече.
Дали ще има сериозна криза в ЕС, ерго Бг, зависи главно от това дали ще има всеобщ нов 3-месечен локдаун. Ако да, тежко за всички сектори, вероятно спад с около 10 % на имоти. Ако няма локдаун, обичаен бизнес. Вероятността уж клони към сценарий да няма общ локдаун, но поживьом...

# 59
  • Мнения: 9 855

Може би леко подценяван фактор е излизането на много бивши еър-бнб за продажба.

те не са чак толкова много, но пък са на завидно висока цена. не считам, че влияят.

На sweet надеждите са толкова ... как да кажа - "внимавай какво си пожелаваш". Паднат ли имотите с 30%, значи цялата ни икономика ще падне с 90%.
За българите имотите са всьо и вся. Да се разделят на толкова занижена цена с тях, е равносилно на безсилие, отчаяние и тотална криза.

И - тц - и ти няма да си по-добре, дори и сега да си въобразяваш, че ще си. Защото или ти, или жена ти, или твой близък - ще увисне без работа. Или родителите ти ще те помолят за пари, защото пенсиите им тотално няма да им стигат. И като удариш чертата  -  мечтаните 30% отстъпка в имотите - ще са просто нож в гърба. В твоя, да се уточним.

Айде, сравнявай кризата 2008 и пиши пак. Тогава имаше такива двуцифрени спадове, почващи с 30%

Общи условия

Активация на акаунт