За бързи КУЛИНАРНИ въпроси и отговори

  • 33 060
  • 726
  •   1
Отговори
# 225
  • Мнения: 4 859
Дайте идея за някаква супа за дете на близо 4г
Правила съм супа топчета, пилешка, леща, крем супа...

Каката много обича зеленчукова супа с топено сирене,от форума е рецептата.Задушават се в мазнина рендосани картофи ,моркови,чушка сурова и лук на ситно .Долива се бульон и водичка (аз обикновено си имам домашен пилешки или ползвам био кубче ).Като омекнат зеленчуците се слага копър пресен на вкус и топено сирене (две кутийки президент ,но марката по избор разбира се).Бъркам докато се разтопи и това е -изключвам .

Спаначена супа с кашкавал
Във врящ бульон се слага връзка нарязан зелен лук (може и стар),като се свари се добавя почистен спанак ,след като и той се свари се настъргва кашкавал и като се поразтопи се пасира и пробва на вкус ,ако има нужда се добавят подправки .Сервира се с лъжица кисело мляко/заквасена сметана.

Телешко варено ,моето дете не го харесва ,но може на вашето да се хареса .

Виж този линк ,има супички подходящи и за по-малки дечица,може нещо да харесате.От там правя млечна супа ,голямата си я хареса от градината и правих за нея и вкъщи .

http://poliyordanova.com/category/bebeshka-hrana/supi/

Последна редакция: нд, 11 окт 2020, 22:20 от lady_gothic

# 226
  • Мнения: 4 019
Купих чувал чушки за печене. Обикновено си ги пека вкъщи във фурната, беля и замразявам след това. Този чувал упорито не желае да се бели. Пробвах нормално изпечени, недопечени и силно препечени, запарени малко, запарени много -  явно сортът е такъв, "месото" не се отлепя от люспата.

Какво да ги правя сега, останал ми е половин чувал чушки, вкъщи само аз ги ям, жал ми е да ги хвърля. Какво мога да ги направя или как да ги опека така, че да се обелят. С други чушки проблеми не съм имала досега.

# 227
  • Пловдив
  • Мнения: 1 385
До тази година и аз печените чушки ги белех и след това ги замръзявах,но разбрах,че някои хора ги замръзяват небелени.Реших да пробвам,замръзих малко количество печени чушки,след седмица ги размразих и се уверих,че се белят и по-лесно,вече така правя.Може да опитате да замръзите малко количество чушки и след 2-3 дни да ги размръзите и да ги обелите без проблем,при мен тази тактика сработи.

# 228
  • Мнения: 1 925
Аз никога не съм ги белила, майка ми също. Направо ги замразяваме. След това се белят много по- лесно.

# 229
  • Мнения: 4 859
Купих чувал чушки за печене. Обикновено си ги пека вкъщи във фурната, беля и замразявам след това. Този чувал упорито не желае да се бели. Пробвах нормално изпечени, недопечени и силно препечени, запарени малко, запарени много -  явно сортът е такъв, "месото" не се отлепя от люспата.

Какво да ги правя сега, останал ми е половин чувал чушки, вкъщи само аз ги ям, жал ми е да ги хвърля. Какво мога да ги направя или как да ги опека така, че да се обелят. С други чушки проблеми не съм имала досега.

Може да си ги замразиш сурови ,цели и почистени за пълнени .
Има чушки ,които наистина не могат да се обелят ,независимо дали са печени на фурна или чушкопек .Буквално съм остъргвала с нож 'месото ' от люспата .И замразени с люспа ,като се белят посше се разпадат на парцали .Такива майка ми ,ги слага в надписани пликчета и се ползват за миш,маш ,салатка или кьопоолу ...
Иначе веднага като се извадят ,задължително поне 10 мин.в плътно затворен плик .

И лютеничка може да направиш ,има рецепта за такава във фурна ,не съм пробвала ,но има доволни от коментарите,не трябва предварително да се пекат
https://receptite.com/%D1%80%D0%B5%D1%86%D0%B5%D0%BF%D1%82%D0%B0 … D0%BD%D0%B0 

# 230
  • Мнения: 7 295
Само да допълня за чушките за пълнене- не ги слагам във фризера сурови ( заемат ми много място) , а ги попарвам във вряща подсолена вода , като си променят цвета ги вадя и като изстинат- прибирам по 8 в пликче (една насам, една натам, една зад друга).
Винаги слагам нарязани на лентички сурови чушки в пликчета за готвене- в супи , за миш/маш, за манджи по китайски или  с пиле или с ориз, за каварма. Ползвам ги направо замразени .

# 231
  • Мнения: 2 266
Моля,дайте рецепта за кекс.Никога не ми става,все не мога да го улуча.Благодаря.

# 232
  • Русе
  • Мнения: 5 232
Скрит текст:
Моля,дайте рецепта за кекс.Никога не ми става,все не мога да го улуча.Благодаря.


https://ipeychev9.blogspot.com/2014/02/blog-post_6205.html

# 233
  • Мнения: 2 266
Благодаря.

# 234
  • София
  • Мнения: 11 732
Моля,дайте рецепта за кекс.Никога не ми става,все не мога да го улуча.Благодаря.
Дано от 46 бр рецепти си намериш нещо-
https://cookwithmarcheva.blogspot.com/search/label/%D0%BA%D0%B5% … D0%BE%D0%B2%D0%B5

# 235
  • русе
  • Мнения: 1 317
Капачките ми  на вчерашната туршия се надуха,
вчера правих туршия с карфиол и моркови и ги обърнах бурканите с капачките надолу?
Какво съм объркала и може ли да ги спася?

# 236
  • Мнения: 22 867
Моля,дайте рецепта за кекс.Никога не ми става,все не мога да го улуча.Благодаря.

Ей тоя кекс, ако не ти се получи, ще си първата! Simple Smile

# 237
  • Мнения: 2 266
Правих кекс по рецепта на i_peych и не ми стана,така че няма да се учудя,ако и този не стане.При печене се надигна и като го извадих от печката спадна и не ставаше за нищо.Просто не ме бива за кексове.Иначе правя торти,козунаци,питки-няма проблем,но не и кекс.

# 238
  • София
  • Мнения: 10 944
siyina, явно не е проблема в рецептата, а в начина на печене. Трябва да и хванеш цаката на фурната ти, за да ти се получават кексовете и разбира се да спазваш стриктно рецептите. Моята например е много шантава и през цялото време ги пека на долен реотан, само последните 5-10 мин. пускам да се пече на долен и горен, колкото да се запече. Иначе и аз мога да споделя някои любими рецепти, стига да искаш!

# 239
  • Мнения: 14 144
Не е само и до стриктно спазване на рецептите, и усет трябва. Ако яйцата са по-големи, може да се наложи да се добави още малко брашно и обратното. За да се надигне и после да спадне, вероятно тестото е по-рядко от необходимото. Или фурната го изпича бързо отгоре и отдолу, а по средата е недопечен. Затова пробвай винаги с клечка за зъби. Ако не излиза суха, покриваш отгоре с фолио и продължаваш да печеш.
Хващаш рецепта с по-малко продукти и започваш да тренираш, докато му хванеш цаката. Wink

Общи условия

Активация на акаунт