Любители на рози 2

  • 46 550
  • 740
  •   1
Отговори
# 240
  • Мнения: 2 736
Не бих се доверявала на кампанийни репортажи.
Скрит текст:
преди време имаше и скандал за ваксини дарение от Турция и нарочени. Факт, че лекарствата са им много по евтини от нашите със същото приложение

ддт се ползваше едно време, доколко си спомням като дете.
Сега много отрови са забранени, на тяхно място други уж по-безопастни.

В днешно време, когато климата много се промени, болестите по растенията са други е,  относително и с препаратите.
Много зависи дали е суха годината, или пък дъждовна за  да се задава и схемата на пръскането.

# 241
  • Мнения: 2 728
Тази неделя махнах захлупените резници. И с изненада установих, че един резник захлупени с пластмасова голяма ботилка, имаше даже пъпка.

# 242
  • Мнения: 5 378
А момичета, от какво ми пожълтяват листата на розите? Някаква хлороза ли е това? Зелен камък ли да им слагам? Интересното е, че една до друга две рози - на едната нищо й няма, а другата е побеляла направо...
Вещи, и аз имам хлороза на две от общо седем рози. Всички са на едно място и ги гледам по абсолютно един и същ начин. Сложих им малко тор и чакам резултат.

# 243
  • Мнения: 19 296
Не бих се доверявала на кампанийни репортажи.

Но се доверяваш на нелицензирани в ЕС препарати?! Сериозно ли?!
Купуването им е нелегално междувпрочем.
А репортажите бяха за измрял добитък и риба от ползването на забранени турски препарати.
Едно време е имало и реклами на пушещи родилки. За ддт има достатъчно инфо в нета колко е вреден.

# 244
  • Мнения: 2 736
Дъждец,  изместихме се от темата. Споделих  мнение,  не ми е на дневен ред с какво да пръскам.  Въшките ги уморих, надявам се после само профилактично нещо за мана.
Не ми слагай думи в устата на какво се доверявам.
Явно само четене по-добре.

За розите и аз имам единични листа с пожълтяване по върха.

Последна редакция: пн, 17 май 2021, 21:55 от Щефи

# 245
  • Варна
  • Мнения: 1 951
Вещи, и аз имам хлороза на две от общо седем рози. Всички са на едно място и ги гледам по абсолютно един и същ начин. Сложих им малко тор и чакам резултат.
Всъщност аз малко наизуст вчера писочих “зелен камък” (преди много години майка, лека й пръст, ми беше дала да сложа на някакво цвете).  Ппродават ли се в момента такива препарати? Или са спрени заради либистки интереси Rolling Eyes Син камък, зелен камък, вар... май навремето до това са се свеждали препаратите и хората са се справяли (май)

# 246
  • Мнения: 478
Хич не ги събирам- толкова са много, че няма да се усети липсата им. А и те летят - като ме усетят наблизо, изчезват. Дебнем се взаимно Grinning
Напръсках снощи с Би-58. Все още розите са на пъпки, опасност за пчелите няма, надявам се да се задържи действието и като цъфнат. А междувременно ще питам и в агроаптеката, може да имат решение.
Проблемът на тези гадинки не е толкова бръмбара, а неговите ларви, които се развиват 3 години. Такива ларви ми унищожиха миналата година стари рози. Унищожават корените на дървета , като последствие дърветата умират. Аз ги вкарах в градината с конска тор. Могат да унищожат и хубави , гледани поляни. За поляните било добре да се сее бяла детелина. Гъстите й корени по някакъв начин унищожават ларвите. Общо за градината редовно изхвърляне на растителни отпадъци, пръскане / поливане / на земята с инсектициди, редовно пръскане на дъветата през цялата година, особено кората и поливане на корените. Иначе бръмбарите се събират на ръка сутрин рано. Затопли ли се през деня започват фаза на летеж и гризане на всичко цъфтящо.
Няма смисъл да спорите за препаратите. Всички са нож с две остриета. Последната забрана на препаратите е съобразена не с тяхната ефективност, а бавния разпад на отровите в почвата / БИ58 / и проблеми за пчелите.
Продават всички камъни Simple Smile - син, зелен. Най-добре си купи хелатно желязо. Например това  ще ти свърши работа https://agro-apteka.bg/produkti-torove_i_pochveni_substrati-karbotehniya_fe-P

Последна редакция: вт, 18 май 2021, 08:25 от Gradina Roza

# 247
  • Мнения: 478
Eden Rose на една приятелка. Розата е на около 6-8 години. Много корени от тази роза ми минаха през ръцете, но все не намирах място да я засадя. Едва тази пролет намерих местенце, но ще почакам 2-3 години до обилен цъфтеж Simple Smile

# 248
  • София
  • Мнения: 3 457
С какво се третират превантивно розите по това време . Всичко е напъпило и се притеснявам да не стане като предходни години  и да изсъхнат изведнъж връхчетата като попарени или нападнати от разни гадини...

# 249
  • Мнения: 8 951
sssani, третира се с инсектицид и фунгицид. Едното е против насекоми, а другото  против заболявания. Има различни препарати. Аз третирах със смес от Скор и Вазтак нов.

Трябва да напръскаш надвечер, когато слънцето не е силно. И да гледаш да не вали в следващите няколко часа, за да има време розата да поеме препаратите.

# 250
  • Мнения: 1 454
Здравейте, аз искам да попитам може ли да се напръска с нещо след дъждовете и с какво. Всичките ми рози са нацъфтели страхотно и сега като почне да вали , ще изгният, та се зачудих дали може да им спася красотата с някакъв препарат. За въшки ги пръскахме два пъти и нямат.

# 251
  • Мнения: 245
Здравейте, аз искам да попитам може ли да се напръска с нещо след дъждовете и с какво. Всичките ми рози са нацъфтели страхотно и сега като почне да вали , ще изгният, та се зачудих дали може да им спася красотата с някакъв препарат. За въшки ги пръскахме два пъти и нямат.

Дифкор 250 СК е фунгицид срещу черни листни петна, ръжда и брашнеста мана. Не пречи на цъфтежа.

# 252
  • Мнения: 1 454
Здравейте, аз искам да попитам може ли да се напръска с нещо след дъждовете и с какво. Всичките ми рози са нацъфтели страхотно и сега като почне да вали , ще изгният, та се зачудих дали може да им спася красотата с някакъв препарат. За въшки ги пръскахме два пъти и нямат.

Дифкор 250 СК е фунгицид срещу черни листни петна, ръжда и брашнеста мана. Не пречи на цъфтежа.
Благодаря, ще го взема и ще напръскам 😀

# 253
  • have faith and be patient ..
  • Мнения: 4 674
Момичета, нахлува в темата ви за съвет - най-накрая ще имам честта да си сложа закупена та преди няколко години арка, в собствена градина.. Сдобих е се съсъ селски имот.. Та въпроса ми е какви пълзящи, цъфтящи и ухаещи розички да си бодна? От едната страна искам един цвят, от другата друг.. Така ли се прави по принцип? Пред блока гледаме рози, страдащи от много въшки и брашняна мана.. Тук ще черпя съвети как да ги третирам. На терасата също имам розички в саксийка, но и те нещо не ми харесват.. Ще ги снимам по-натам за съвет, лек и усмихнат ден Simple Smile

# 254
  • Мнения: 8 951
Аз лично нямам арка. Така и не намерих място да я разположа.
По групите за рози виждам, че много се харесва Еден.


Срещала съм още Флорентина и Короната на принцеса Маргарита.
Сигурно има и още много сортове.

https://www.bing.com/images/search?q=florentina+rose&form=HD … c=ImageBasicHover

https://www.bing.com/images/search?q=crown%20princess%20margaret … c=ImageBasicHover

Общи условия

Активация на акаунт