Отговори
# 60
  • Мнения: 12
Благодаря на всички за помощта!
От все сърце!

# 61
  • Мнения: 185

Моля за решение,получавам два различни отговора като се пробвам да я реша:(

# 62
  • София
  • Мнения: 18 187
Опс, редакция, не видях една скоба Simple Smile

# 63
  • Мнения: 4 154
5:((5+5(x-5)):5-5)=5
(5+5(x-5)):5-5=1
(5+5(x-5)):5=6
5+5(x-5)=30
5(x-5)=25
(x-5)=5
x=10

# 64
  • Мнения: 6 381
Скрит текст:
5 + 5 : ( ( 5 + 5 ( x - 5 ) ) : 5 - 5 ) - 5 = 5 
5 + 5 : ( ( 5 + 5x - 25 ) : 5 - 5 ) - 5 = 5
5 + 5 : ( 1 + x - 5 - 5 ) - 5 = 5
5 + 5 : ( x - 9 ) - 5 = 5
5 : ( x - 9 ) = 5 - 5 + 5
5 : ( x - 9 ) = 5
x - 9 = 1
x=10

Русалке, на втория ред трябва да съкратиш и първото 5 в квадратната скоба.

# 65
  • Мнения: 185
Благодаря ви!

# 66
  • София
  • Мнения: 18 187
Да, редактирах се отдавна, не бях видяла едната скоба. Simple Smile

# 67
  • Мнения: 47
Моля за помощ за една задача. Сбора от трите страни на првоъгълник са 36 и 45 см. Намерете обиколката на правоъгълника.

# 68
  • Мнения: 8 204
Моля за помощ за една задача. Сбора от трите страни на првоъгълник са 36 и 45 см. Намерете обиколката на правоъгълника.
Означаваме страните a и b
2a+b=36
a+2b=45

Събираме двете равенства
3a + 3b=81
a+b=27

Обиколката е 54

# 69
  • Мнения: 47
Благодаря!

# 70
  • Мнения: 407
Може ли помощ за тези задачки?


# 71
  • Мнения: 105
Може ли помощ за тези задачки?




Има нещо като важна задача в това. Или поне правило, което доста се прилага. Аз съм го чувала като "крилата на делтапланера". Когато имаш делтапланер образуван в триъгълник с НЕдиана и точка върху недианта, отношението на лицата е равно на отношението, в което недианата дели страната. Например в тази задача един делтапланер на практика:
CR е недиана в ABC и P е точка от недианата. Тогава делтапланер е APBC (крилата са от триъгълниците APC и PBC). Отношението AR:RB= S(APC): S(PBC).
Това се доказва като първо се доказват лицата на целите триъгълници (ARC и BRC), че са в същото отношение като сегментите от AB. И оттам височините към RC са в това отношение и следователно всички лица на триъгълници с обща основа върху RC и съответните вече споменати височини са с лица в това отношение.

А план за решението на задачата (в която това се ползва много) е:
(1) Да намерим отношението BL:LM. За да използваме после, че S(NLM) : S(NLB) = ML:LB
       (a) S(MLC): S(ALC) = ?
       (b) S(ALC):S(BLC) = ?
=> ML:BL = S(MLC):S(BLC) = ?
(2) Да намерим отношението BN:PN. За да използваме после, че S(BNL) : S(PLN) = BN:PN
       (a) S(APC): S(BPC) = ?
       (b) S(NPC):S(APC) = ?
=> NP:PB= S(NPC):S(BPC) = ?
(NP:NB = S(NPC):S(NBC) = S(NPC):[S(NPC)+S(PBC)]
(3) S (NPLM) = S(PLN)+ S(NLM) = ? x S(NBL) = ? x S(NBM) = ? x S(ABC)

Не съм правила сметките, но се надявам че е достатъчно ясно и не съм прескочила някоя стъпка и оттук може да се изведе финалния отговор. Дано съм била полезна. Успех!

# 72
  • Мнения: 105
pepa_nikolova, пропуснала съм втората задача. Тя пак е с делтапланера но много по-кратко: Само ти трябва S(ABC):S(BPC). Това го намираш като изразиш и двете чрез S(APC) от двата делтапланера, които имаш дадени поотделно. После S(MBP):S(ABP) и S(BNP):S(BPC) са ясни.
А за да ги свържеш с ABC забележи, че S(ABP)+S(BPC)+S(APC) = S(ABC), а левите вече ги имаш изразени само чрез S(APC)

# 73
# 74
  • Мнения: 3 079
Ant, и аз се попитвам да помагам понякога тук, ама като видя твой пост се засрамвам от начина, по който го правя. Flowers Hibiscus

За да не съм офф съвсем. Този тип задачи може и с вектори. Избираме база, означаваме с буква отношението например при чертежа горе CP:PM=k, и използваме, че С, P и N лежат на една права.

Общи условия

Активация на акаунт