Колегите

  • 10 266
  • 150
  •   1
Отговори
# 135
  • Мнения: 10 443
На твое място бих им изпратила колет с нещо българско като благодарност.

# 136
  • Мнения: X
Не им знам адресите, и вече ще се раздуе до егати шаржа с тез благодарности, просто ми идва да се скрия… едно неангажиращо благодаря и да си излизаме по празничните отпуски… вече съм едно с румънските мрънкалници в техните глави каквото и да се обеснявам повече…😒

# 137
  • Мнения: 10 443
Имах предвид, че можеш да пратиш някаква почерпка общо за офиса.

# 138
  • Мнения: 25 837
Хаха. Ако ще ти стане по добре, да ти кажа, че работя в Америка, в американска фирма и имам в екипа 2 румънки, от които едната е супервайзер а другата на моя левъл. Цирка е пълен.
Ключа е, да не ти пука. Гледай си работата, мери си приказките и това самО ще заработи за теб.

# 139
  • Мнения: 438
Нищо не е станало, че да го изживяваш. Работя в Скандинавска фирма, в Скандинавия и хората тук най- редовно си претендират за такива придобивки. Бях в лек шок, че масово се бяха оплакали, че когато трябваше да работим извънредно в събота, фирмата не е осигурила безплатна закуска, като оплакването не беше мрънкане под сурдинка в пушалнята, а директно имейли до представителите на профсъюза. Та в случая Румънеца ми звучи по- запознат със скандинавския манталитет, поискал си, дали ви.

# 140
  • София
  • Мнения: 62 595
Не разбрах какъв е проблемът за теб. Румънците вдигнали джангъра. Получили сте подаръци и ти се обиждаш от това, че са те сложили с румънците ли? Ако правилно съм разбрала, ти го възприемаш по-скор като обида. Според мен се палиш излишно, за тях географски сме все балканци, както за нас всички на север са скандинавци.

# 141
  • Мнения: X
Честно казано да, то не е да се обиждам, ами ме е срам и ми е ужасно, че в един гьол ме сложиха с тях. Изобщо не ме интересува, че там било прието да се изисква, аз си имам мои си разбирания за тези неща. А и в случая, скандинавците бяха супер разбрани и възпитани, а наш румъньо беше мега нагъл. Иска ми се да работя повечко време на тази длъжност, доколкото е възможно, и много се постарах да си постеля добри работни контакти и максимално да не си усещаме различията. А румъньо сгромоляса всичко… и шефа имаше ядосана нотка в тона после, нищо че ужким изпрати, той е продажби, не е толкова лесно да му се качи някой на главата…
Аз пък досега предимно с американци съм работила. И те могат да натиснат да искат, като скандинавците. Но ние това виждаме отстрани - когато се срещнеш с тях наживо разбираш, че те всъщност са много ценящи - не разхищават като нас, не харчат излишно пари, били те и чужди, не изхвърлят храна. Така че знаят да ценят и да са благодарни. И възпитано и любезно и с чистачката се държат.
Докато това нещо румънци не бях виждала досега честно. То бг сме комшии но бг колегите поне умеят да се подмажат.
И най-вече това, че шефа и двама колеги бръкнали лични пари, за да ни направят изпросените изнасилени подаръци на румънците… това не са бюджет на компанията

Последна редакция: сб, 18 дек 2021, 07:53 от Анонимен

# 142
  • Пловдив
  • Мнения: 23 842
Аз пък досега предимно с американци съм работила. И те могат да натиснат да искат, като скандинавците. Но ние това виждаме отстрани - когато се срещнеш с тях наживо разбираш, че те всъщност са много ценящи - не разхищават като нас, не харчат излишно пари, били те и чужди, не изхвърлят храна. Така че знаят да ценят и да са благодарни. И възпитано и любезно и с чистачката се държат.
Умирам от смях. Точно пък за американците..... Абсолютни консуматори, не знаят какво е спестяване. Скандинавците (имам опит основно с датчани) са много по-обрани.

# 143
  • Мнения: 438
А как всъщност разбрахте, че шефът и колегите са използвали лични пари?

# 144
  • Мнения: X
Защото обикновено, когато изпращат колети от фирмата, идват с еконт, преди това системите генерират форми, на които да попълним адрес. Колети обикновено са ни ваучерите за храна или документи,  плюс по празниците жест на внимание. А този път пратка дойде с dhl, а картичката беше лично до мен адресирана и от името на тримата колеги. Преди това се включи шефа да ни събира адресите по мейл, и въпреки че направих връзка с мрънкането на румънеца, не се запънах и писах, пък и знам ли дали не е имало да урежда нещо документално около скорошно пътуване от работа. За съжаление не съм мениджър и нямам видимост за техните домашни адреси да изпратя нещо, както ми предложихте. Друго, че всеки от тях е в различна държава. Като цяло много мило, но ми е кисел подарък, заради наглостта на румънеца.

Последна редакция: сб, 18 дек 2021, 09:03 от Анонимен

# 145
  • Мнения: 438
Това не означава непременно,че са ползвали лични пари. Не си го слагайте толкова, не е станало нищо, което да промени професионалното ви развитие. Да изпращате вие подарък, не мисля, че е добра идея, зависи от фирмената политика, но може да се счете за опит за "подкуп".

# 146
  • Мнения: X
Благодаря дандан, помагаш ми да се успокоя. Чудя се, дали е удачно да им напиша поне нещо. Даже се замислих, дали шефа не го е инициирал това, пък да сложил и на други 2 имена, пък те да не знаят… и още повече ако такива подаръци, били ти и с фирмени пари, ако са извън утъпканите канали, да не го пък поставя с мейл в кофти положение… голяма кокошка съм в паниката знам, но ти очевидно имаш представа от протокола в такива фирми

# 147
  • София
  • Мнения: 16 148
Чак пък паника за едни бонбони. Няма как да те уволнят заради това. И няма нужда да се свиваш, да си тихичка и безлична - така не си пазиш мястото.
Явно шефа е размислил и решил да уважи балканците. За тях сме едно и също - румънци, българи. Както и ние ги определяме като скандинавци. А те си знаят, че са различни. Но не ни поправят.

# 148
  • Мнения: 438
Евентуално бих написала весели празници на онлайн картичка, до тримата,без благодарности и подобни. Ако изникне въпрос, какво защо, с тях е била последната онлайн среща и толкова.

# 149
  • Мнения: 5 280
И за десерт, в Румъния, работниците в Публичния сектор (забележете, не частния), били получавали ваучери за ваканции и пътувания или посе
Колко интересно. Рекрутирам за австрийци, понякога за техни фирми в Унгария, Чехия и Румъния и да ти кажа, като видят public sector в документите, веднага казват "не". Сега разбирам защо Grinning

Ако си назначена, няма нужда да пращаш подарък, разбира се. Ако си freelancer и ти осигуряват проекти - да.

Общи условия

Активация на акаунт