Колегите

  • 10 237
  • 150
  •   1
Отговори
  • Мнения: 189
Здравейте, направо давам към темата. От 3 месеца съм на ново работно място, до сега всичко вървеше перфектно, с никой не съм имала конфликт, харесва ми това което работя. Но до днес, колегите ми направиха една интрига и от цялата работа излязох аз виновна, навсякъде се шушука за мен, като се приближат спират и ме гледат злобно. Исках днес да напусна направо, но шефовете, казаха че няма да стане, няма да им правя евалата, разбраха ме, разбраха от къде идва проблема, че реално нямам никаква вина, но всичко от колегите ми стигна до ушите им и се почувствах адски унизена.2 от колежките ме махнах от фейсбук приятелите ми, обаче не знам как да действам, утре пак съм на работа колкото да не обръщам внимание, просто това ме съсипва, почти целия ден си го прекарвам на работа, с тези хора. Някой попадал ли е в такава ситуация? Как би постъпил?

# 1
  • На изток от Рая
  • Мнения: 1 363
Бъди над нещата!
Няма да им се даваш, те това целят.

Аз бих се правила, че всичко е наред - пълен игнор над случката.
Не си струва да хабиш нерви за “такива” колеги.

# 2
  • here and now
  • Мнения: 4 298
Не знам шефовете от кога са такива и колегите ти от кога работят там. Имай предвид, че може да се е случвало и преди и да не са се впечатлили особено.
Не се разстройвай, случват се и такива неща.
Горе главата.

# 3
  • Мнения: 775
Въобще да не се впечатлява човек.Почти навсякъде е да  минеш другарчето т.е колегата.На принципа моята питка да е цяла,а друго не ме интересува.

# 4
  • Мнения: 15 960
Въобще да не ти пука. Кой знае пък те какви са ги оплитали като нови. И едва ли абсолютно всички колеги са против теб. Не им обръщаш внимание и си вършиш работата.

# 5
  • Мнения: 189
Как успявате, да останете толкова силни, че да не обръщате внимание, аз явно съм свръх чувствителна, че не спирам да рева и ми е адски болно.

# 6
  • here and now
  • Мнения: 4 298
Ами едно време и ние сме ревали, ама вече сме сме разбрали, че няма смисъл.
Клишетата, че живота учи и т.н. са си доста верни в по-голямата си част.

# 7
  • Мнения: 41 282
Как успявате, да останете толкова силни, че да не обръщате внимание, аз явно съм свръх чувствителна, че не спирам да рева и ми е адски болно.

Те дават съвет, не казват как е било при тях Wink
Те и лекарите не постъпват според съветите си (например за "не пушете").

# 8
  • Мнения: 446
Как успявате, да останете толкова силни, че да не обръщате внимание, аз явно съм свръх чувствителна, че не спирам да рева и ми е адски болно.
Аз съм била в подобна ситуация и ми беше много гадно. При мен колективът беше малък и само от жени. Още от началото ме надушиха, че съм добродушка и ми се качиха на главата...то не бяха подигравки и злобни реплики, бял ден не видях. Изкарах така 5 години, и аз не знам как издържах. Накрая се отвори една малка възможност за страничен доход и напуснах. Това беше един от най-щастливите моменти в живота ми — сякаш съм била вързана на синджир и са ме освободили. Не знам каква е конкретната случка, но според мен, ако не виждаш шанс за подобряване на ситуацията, се оглеждай за нова работа. Вярно е, че времената са несигурни, но каква полза да имаш пари, а да си загубиш здравето от ядове.

# 9
  • Мнения: 3 251
Много добре обмислете дали нещо в поведението не е неадекватно. Като нов човек това не е невъзможно. Тръшкането няма да помогне, нито гимнастиките във фейсбук, но самокритичността - да.

# 10
  • Мнения: 1 925
Да си гледат работата. Когато започнах първата ми работа, бях на 19 и бяхме само жени и то все млади. Още докато се обучавах ставаха много кражби, ама много. Една колежка, която може би не ме е харесвала, а и защото бях прекалено тиха и стеснителна, започна да разнася слухове сред всички, че аз съм крадлата. Така беше няколко месеца, все чувах някакви изказвания, добре че имах групичка от 5-6 момичета, които ми вярваха, а и с тях се бях отпуснала преди това и знаеха що за човек съм.. Спокойно, всичко е за три дни дето се вика. До следващата интрига. При мен така се завъртяха нещата, че 5 години след това и преди да напусна, бях вече началник и любимка сред колежките, колкото и себично да звучи. А въпросната колежка, която ме обвиняваше, отдавна беше напуснала, но пък лично аз я бях хванала, че тя краде Joy Жалко, че бяхме само двете тогава и нямах доказателства.
Само недей да напускаш и да им правиш кефа. Това ще бъде най- голямата глупост. Покажи им, че си над нещата и такива работи не те бутат. Пък и що за хора трябва да са, че да правят такива дребни интриги, така че изобщо не си струва да си хабиш емоциите по тях. Изкарвай си парите и толкова.

# 11
  • Мнения: 3 732
Докажеш ли се като човек, добър работник и професионалист останалото е плява.

# 12
  • Мнения: 859
Вероятно навсякъде е така - поне един интригант, клюкарка, завистлив/а колега/колежка, мъж сексист или мъжемразка, шеф-цербер и т.н. офисни типажи.
За съжаление е трудно да се намери идеална работа у нас, която да съчетава приятелски колектив и перфектни условия. Ние сме там, за да работим все пак и е добре да си го припомняме. Всичко останало е добре дошло, ако го има, но не може да се очаква като даденост.
В твоя случай е добре, че шефовете са (поне засега) разбрани, държат на теб и на работата и не дават ухо на злобари. Можеше точно в тях да е проблемът, а това е по-лошият вариант. Така че се съсредоточи върху работата и ако продължават да те тормозят - с учтив, но твърд тон им припомняй на колегите за какво точно сте се събрали в този офис.
С това триене от "Фейсбук" са ми много смешни хората. И като те изтрият спираш да съществуваш ли? А може и да е по-добре при такива колеги. Все пак там споделяш лични неща, които после може да се използват срещу теб.

# 13
  • Мнения: 1 376
А аз си мислех, че съм възможно сред най-селяндурската среда...
С колегите - само колегиално. Общуваш по служебно и това е. Без приятелства и фамилиарни истории, поне в началото. По-добре да те сметнат за темерут, с които не си заслужава да общуват на достатъчно близко ниво, че да правят детинщини тип "махане от Фейса"...

# 14
  • Мнения: 6 622
И аз имам много кофти колежки. Още от самото начало ме почнаха с интригите. Тогава трябваше аз да си тръгна за да може да остане една от тях. Е, не можаха да ме изгонят. През годините са ми правили какви ли не номера. От началото се ядосвах, сега изобщо не ми пука. Те ми правят мръсно, но и аз не им оставам длъжна. Отсях си няколко, с които се разбираме добре и така.

# 15
  • Мнения: 1 800
Питай ги в прав текст какво целят. Отиди на работа и открито говори за това с тях. Обикновено такива хора се стряскат от директно и открито поведение. Аз винаги постъпвам така и до сега работи безотказно.
Те очакват да напуснеш, да се сърдиш, да не обръщаш внимание, но не и да говориш открито с тях. Задължително сподели и колко объркано си се почувствала.

# 16
  • Мнения: 4 426
Винаги, когато добавям/ме добавят колеги на фб, ги слагам в списък ''ограничени'' и не виждат абсолютно нищо. Ако след време отимам доверие в  тях и си паснем, им махам ограничението.

# 17
  • Мнения: 446
И с какво ще помогне ограничението във фейса? Тя не може да се "ограничи" от техни действия в живия живот. Не се заяждам, питам само. Не разбирам защо се отдава такова голямо значение на приятество във фейсбук, обаче трябва да призная, че и мен са ме трили. И? Какво от това? Освен, че изглежда глупаво и детинско и събужда смях Simple Smile. Аз няма да изчезна ако ме махнат от фейса.
На авторката - защо им се даваш? И по-важно - защо увесваш нос и го приемаш така драматично?

# 18
  • Мнения: 1 998
Има значение ограничението във фейса, защото ако видят публикациите ще измислят нови поводи за интриги и такива подобни. Аз също съм много стриктна в това отношение, не само към колеги, но и разни  познати, общо взето всичките ми публикации виждат само най- близките.
Имах проблем с колегите в предната работа, не бяха направили нещо сериозно, но си личеше, че не ме харесват и винаги, когато им споделях нещо, точно  като излизах от стаята почваха да се събират да коментират, сякаш кой знае какво съм казала, събираха се на разни събития и не ме канеха, случвало се  е да стана от мястото си и да надничат в документацията, като си мислят, че не ги виждам.
 Получих същия съвет да ги питам какво лошо съм направила,  веднага ме отрязаха. Малко след това напуснах, не заради тях, просто се отвори нова възможност, но предполагам, че щяха да са още по-студени.
Моя съвет е ако твоята работа е свързана с тази на колегите, непрекъснато, ако имаш възможност, да уведомяваш шефовете и ако можеш избягвай контакти с тях.

# 19
  • Мнения: 8 960
Навсякъде е така.
Сменила съм две местоработи и на двете места беше по един и същ начин.
Затова аз просто не общувам с колегите си и хич не ми и трябва. Здравей-здрасти и толкова. Не споделям абсолютно нищо лично.

# 20
  • Мнения: 189
Здравейте, благодаря на всички, които си направиха труда да напишат нещо. Днес деня ми на работа мина много тегаво, с двете колежки, с които стана цялата интрига и дума не си обелих. Но постоянно шушукаха с другите колеги за случая. Адски кофти ми е, че ме гледаха накриво едва ли не съм взела обяда им. Работим на едно и също място в голям магазин и няма начин да не се засичаме. Предполагам всяко чудо за три дни и нещата ще се успокоят, но ми е много гадно, че съм като някакъв аутсайдер.

# 21
  • Мнения: 6 166
Те това и целят. Да те нагазят, за да изглеждат те добре. Бъди приветлива към всички, сподели си истината и .. както шефовете така и други най-вероятно ги знаят.

За ограничението във Фейсбук - потвърждавам. Няма нужда да те следят и в личното ти пространство.

Интеигантите най-мразят някой да не се свие в ъгъла както те си мечтаят тайничко.

# 22
  • Мнения: 189
Те това и целят. Да те нагазят, за да изглеждат те добре. Бъди приветлива към всички, сподели си истината и .. както шефовете така и други най-вероятно ги знаят.

За ограничението във Фейсбук - потвърждавам. Няма нужда да те следят и в личното ти пространство.

Интеигантите най-мразят някой да не се свие в ъгъла както те си мечтаят тайничко.
Винаги съм била приветлива към всички, навсякъде, дори да ми говори някой за другия не ме интересува, общувам с всички, защото не искам да влизам в чужд конфликт. Общува днес с другите колеги, но доста по хладно, предполагам сега ще е така. Някой по горе спомена за ограничаване на фейсбук приятелите, ограничи ги всички, никой д ане вижда какво споделям. Сякаш не ми се иска наново да отварям темата, шефовете ми казаха, проблема е решен, никой няма против теб. На принципа съм убих глупака с мълчание. Просто вече няма да е като преди, но все пак отивам да работя там и предполагам ще се фокусира много повече над това.

# 23
  • Мнения: 1 998
Имай предвид, факт е, че си нова, ще видиш - някои от колегите ще отсъстват, ще се наложи по някое време да си насаме с някой от тях, малко по малко ще се опознавате, може би след около 6 месеца ще свикнат с теб,няма да сте първи дружки, но ще е по-поносимо, не унивай и не им показвай , че се чувстваш некомфортно.

# 24
  • Страната на приказките
  • Мнения: 369
Навсякъде е така. Дръж се хладно-учтиво и това е. Те не са ти приятели, просто се изтърпявате за да си вземете заплатите. И да отидеш другаде - в началото ще е добре и после ще се почне. Ако си доволна от работата и заплатата - стой си там.

# 25
  • Мнения: 1 000
Спомням си на една от първите ми работи какъв ужас беше. Сякаш изпитваха някаква ревност, че съм там. Всичко се пазеше в тайна, дори елементарни неща като питах. Чух едната за казва " да не съм и майка "... да ме учи нали...как стават нещата.
Ами напуснах си като пич. Бях много чувствителна и не мислех нищо лошо на никой, но те се постараха да ме отвратят. Имам подозрения, че ги беше страх да не им намалят заплатите, заради мен.
В последствие на другото работно място не се дадох, но работех много, за да се докажа, да им стигна нивото. Имало е опити пак за атака, но директно ги затапях. Малко съм злопаметна, никога не забравих кой какво и често им припомнях...Сега с всички сме в добри отношения, а и да не сме, на мен отдавна не ми дреме. Имам си позиция и не ми зависи нищо от тях.
Та аз бих постъпила както го чувствам в даденият момент. Изпитвала съм го и единия път се махнах, но другия пък не. Най-важното за теб е да си научиш урока от случката. И тук или на следваща работа самочувствието е много важно. Като видят, че го имаш, подвиват си опашките. Та каквото и да решиш, късмет!

Последна редакция: чт, 22 окт 2020, 01:38 от Monet

# 26
  • Мнения: 12 848
Как успявате, да останете толкова силни, че да не обръщате внимание, аз явно съм свръх чувствителна, че не спирам да рева и ми е адски болно.
Виж, на работата не сте се събрали, за да бъдете приятели и да се обичате. След като шефовете знаят и не дават да напускаш, това е много добър знак. Премисли нещата. Според мен, грешиш в очакванията си да сте близки с колегите. Никога няма идеална работна среда, перфектни колеги и любим началник. Дано не ти прозвуча назидателно, целта ми е да станеш малко по-злобна и борбена, а и малко по-голяма реалистка.

За да те приемат на тази работа и сега за да искат да те задържат, значи си им ценна. Не се давай. Винаги ще има хора, които ти завиждат, или са киселяци, или гадняри. Представи си едно море с риби. Или си акула, или паламуд. Бъди акула. Почувствай в мисълта си какво е да си самоуверена и леко зла. Не забравяй за какво си там, и то е за да си вършиш работата перфектно.
Аз лично не съм от хората, които не обръщат внимание, напротив, смятам себе си за прекалено чувствителна, но не давам да ме мачкат, това ми е нещо като мания.

# 27
  • София
  • Мнения: 13 870
Подкрепям постът на Ънкомън. Не си отишла на работа, за да създаваш приятелства. Пази си ФБ акаунта за лични контакти, за служебните е достатъчем имейл и телефон.

Нямаш причина да напускаш.

# 28
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 821
Не знам колко си годишна, но изглежда да си млада. Не се поддавай, навсякъде има гадини и подли хора. Сблъсъкът с тях те учи как да се бориш с такива хора и да излизаш победител от ситуацията. Ако знаеш, че нямаш вина, главата високо горе и показвай ден след ден колко добра си в работата си. Приятели на работа няма, няма и място за такива. В офиса или на работното място сте колеги, приятелството е извън прага на фирмата/офиса/магазина. Не бъркай приятелство с колегиалност и ще си съвсем ОК.

# 29
  • Мнения: 1 376
И аз на 23 години ревах, защото ми се подиграваха - много млада бях за съответната длъжност. Сега след 10 години въобще не ми пука, но и приятелства не завързах сред колегите. Правили са ми и наистина гадни номера, например скрити важни документи, с обвинението че аз съм ги изгубила... Та изтриване от FB е нищо.
Работата не е целия ни свят - там изкарваме средства за съществуване. Издържаш си смяната и всичко там си остава.

# 30
  • Мнения: 2 375
Как успявате, да останете толкова силни, че да не обръщате внимание, аз явно съм свръх чувствителна, че не спирам да рева и ми е адски болно.
Явно затова те "мачкат". Виждат, че си по-слаба и е много лесно, нищо, че е подло. Така е и в училищата. Освен да покажеш твърд характер незнам, как иначе ще стане. Можеш да се жалваш колкото искаш, но едва ли ще помогне.

# 31
  • Мнения: 2 646
Ако действително не си замесена в интригата нямаш повод  да се чувстваш тъпо и да се срамуваш. Върши си работата изрядно, не се включвай в обсъждане и злословене, не споделяй лични неща, бъди любезна и приветлива, но спазвай дистанция. Не им давай повод да те въвличат в разни схеми и инсинуации. Ти си назначена на работа, там не е градинско парти, че да си близка със всички. Ако имаш въпроси или трудности се обръщай се към прекия ти началник за помощ, не към колежка.

# 32
  • Мнения: 5 275
колегите ми направиха една интрига и от цялата работа излязох аз виновна, ...Как би постъпил?
Зависи каква е клюката. Как да каже конкретно човек, като не знае за какво става дума. Иначе никога не съм виждала чак такава драма, че всички да шушукат зад гърба на някого. Обикновено една-две с "по-тежки"(нали така е модерно да се казва) характери не могат да се понасят и се опитват да разделят екипа, но чак пък всички срещу една. На колко години сте?

# 33
  • Мнения: 6 166
Мечтата да сте си приятели с колегите просто трябва да се остави на заден план. На работа трябва да се гледа да можеш да се сработваш с хората, не да се харесваш. Ако с някой си допадате като характери, приятелството е второстепенно и като бонус.

# 34
  • София
  • Мнения: 62 595
Държиш се като жертва и не смееш да им се опънеш. Приказката за Пепеляшка тук не важи - няма принц, който да те направи принцеса.  Когато имаш някакъв проблем за решаване - отиваш при прекия си ръководител и го поставяш. На него може да му е неприятно, но това е негова работа. А на въпросните колежки няма да им се даваш и да подвиваш опашка дори с риск да стане скандал. Те натискат, защото ти поддаваш.

# 35
  • Мнения: 2 375
Жалбите към шефа едва ли ще помогнат. Най-много да им направи забележка, а после те ще се озлобят още повече. Аз имах една колежка, която не понасях. Помолих шефката да ни сложи в различни смени да не се засичаме. Шефката се усмихна и напук ни сложи в еднакви. И добре направи. Много скоро се сприятелихме с колежката, даже си станахме много близки приятелки. Та или се стягаш или ще търпиш безкрай.

# 36
  • София
  • Мнения: 62 595
Не да подава жалби, не да се оплаква, а да се обръща към нещо за оперативни неща, за проблеми в работата, които няма правомощия като работник да разреши или не са от нейната длъжностна характеристика. Част от преките задължения на шефа е да подпомага, консултира и т.н. работника при изпълнението на съответните задачи за длъжността. Делово.

# 37
  • Мнения: 305
На работа не е като в началните класове  -не сте приятели и най-вероятно няма да станете- т.е. няма разумна причина с колеги от един месец да разменяте ФБ, ИГ и т.н.  Затова   са го измислили 'small talk' .   Да си знаеш за следващия път.

Андариел е права. Работата на менаджерите е да направят така, че да върви работата. Твоите изглеждат  разумни- използвай го.   Много е важно да запазиш спокойствие и де не се поддаваш на провокации. Не се оплакаваш, че Пенка ти се муси, а искаш от прекия ръководител ясно да дефинира кой,  как за кога трябва да направи еди-какво-си и да го направи достояние на всички.  Ако колегата Х   има  проблем с качеството на  работата ти -  учтиво питаш за какво иде реч и как точно Х вижда решението.  Ако не може да обясни проблема и/или предложеното решение не те удеовлетворява -  любезно го пращаш да дискутира с шефа.


# 38
  • Мнения: 25 783
Винаги, когато добавям/ме добавят колеги на фб, ги слагам в списък ''ограничени'' и не виждат абсолютно нищо. Ако след време отимам доверие в  тях и си паснем, им махам ограничението.
Аз дори не добавям колеги. Ако някой настоява, отива в "ограночени" и до там.

# 39
  • София
  • Мнения: 16 100
Докато работех на въпрос за ФБ - отговарях, че нямам.
На работа сме, няма нужда да ми знаят личния живот.
Нито аз съм се вълнувала от ФБ сприятеляване с колеги.
Но клюкарите бяха издирили профила на дъщеря ми и видели бременни снимки. Постоянно питаха кога ще ставам баба. А тя хем не искаше да се знае предварително, хем сложила такава публична.

# 40
  • София близо до Витоша
  • Мнения: 469
Спок всеки минава по този път и аз и ти и всички.
Най-добре запази самообладание, не показвай емоция.
Където и да съм започвала работа, новите хора трудно се допускат, във вече изграден колектив.
Все някой шушука, прави интриги и т.н.
Абе станахме лош народ

# 41
  • Мнения: 267
Моят опит в България е изключително кратък, но случките са ми останали като спомен. Три години по-късно ми е смешно,но тогава никак не ми беше. Тъкмо завършила университета,моя милост лети в облаците,че си е намерила работа в реномирана счетоводна къща... Ще се покоряват върхове, ще се учат нови неща... Заредена със свръх мотивация. Но! Такъв колектив ми се падна,че ми скриха наивната шапка. В офиса съм се държала както и в извън него. Учтиво, премерено и абсолютно затворена към случващото се в личният ми живот. Всички дами в колектива бяха  по-възрастни от мен и от сутрин до края на деня се оплакваха от житейските им несгоди. С всеки ден мотивация ми гаснеше. Обявиха ме за темерут. Наричаха ме ледника. Обвиниха ме, че съм потайна и не си давам ФБ, макар да нямам, но те били намерили профил с моите имена. Клиент веднъж ми направи комплимент за косата, а те му казали,че имам въшки. Отслабнах, а те констатираха,че вземам наркотици. Не пия алкохол и това изкоментираха. Накрая ми дойде в повече вниманието им към мен извън работното място и проведох разговор с началника ми. Уволниха ме, причината беше,че не съм открита и не може да ме опознае. Работата всеки можело да я свърши,но те си търсели човек,който да е напълно открит за личният си живот. Не сме били роботи само да работим. Ако някога се върна в България изключително се надявам да попадна на работодател търсещ човек с желание единствено да се учи, развива и работи. Извинете за дългият пост.

# 42
  • Мнения: 6 681
Сбъркана работа-търсели човек, който да е напълно открит за личния си живот! Ами този човек да не би пък да е длъжен да споделя такива подробности.
Сбъркан колектив, начело с началника.
Много често цари един провинциализъм и невъзможност за разделение на личния от професионалния живот.

# 43
  • Мнения: 267
Аз съм от малък град, манталитет явно. Преживях го. Към авторката: Кали си характера, не ги преживявай толкова нещата. Трупай опит и знания, старай се да си максимално ползотворна на работното място. Това е от значение. Останалите са само колеги. Всеки да си върши работата. Психиката ти е нужна за развитие на личностният потенциал. Ако можех да се върна назад във времето това бих казала на себе си и голямото преживяване на уволнението. Запази себе си и гради самочувствие основано на лични професионални качества, а не мачкайки някой. Успех!

# 44
  • Мнения: X
Моят опит в България е изключително кратък, но случките са ми останали като спомен. Три години по-късно ми е смешно,но тогава никак не ми беше. Тъкмо завършила университета,моя милост лети в облаците,че си е намерила работа в реномирана счетоводна къща... Ще се покоряват върхове, ще се учат нови неща... Заредена със свръх мотивация. Но! Такъв колектив ми се падна,че ми скриха наивната шапка. В офиса съм се държала както и в извън него. Учтиво, премерено и абсолютно затворена към случващото се в личният ми живот. Всички дами в колектива бяха  по-възрастни от мен и от сутрин до края на деня се оплакваха от житейските им несгоди. С всеки ден мотивация ми гаснеше. Обявиха ме за темерут. Наричаха ме ледника. Обвиниха ме, че съм потайна и не си давам ФБ, макар да нямам, но те били намерили профил с моите имена. Клиент веднъж ми направи комплимент за косата, а те му казали,че имам въшки. Отслабнах, а те констатираха,че вземам наркотици. Не пия алкохол и това изкоментираха. Накрая ми дойде в повече вниманието им към мен извън работното място и проведох разговор с началника ми. Уволниха ме, причината беше,че не съм открита и не може да ме опознае. Работата всеки можело да я свърши,но те си търсели човек,който да е напълно открит за личният си живот. Не сме били роботи само да работим. Ако някога се върна в България изключително се надявам да попадна на работодател търсещ човек с желание единствено да се учи, развива и работи. Извинете за дългият пост.
Има начин да станеш част от колектива и без да се налага да си разказваш житието и битието - говориш общи приказки без да даваш някаква конкретна информация, правиш се на заинтересувана от учтивост от техните жития и бития като задаваш кратки и общи въпроси, така създаваш впечатление на съпричастност като същевременно държиш неотменна дистанция все пак няма да ставате приятелки. С две думи трябва да имаш умението да говориш без да казваш нещо. Когато работиш в колектив трябва да имаш развита социална осъзнатост и гъвкавост, защото на повечето хора им е ясно, че няма как всички хора да отговарят на нашите очаквания и трябва да умееш да излизаш от ситуации леко и елегантно без да се налага да занимаваш началника си с невъзможността си да се впишеш в колектива. Повече от ясно е, че началника ще предпочете да промени новакът, който не е приет от колектива, отколкото целия си колектив. Тук принципа е или изплуваш или потъваш, затова са много важни качества като умение за работа в екип, като това включва не само професионални качества, ами и отлични междуличностни такива. Никъде колегите няма да са по наш вкус и ако всеки път трябва да напускаме, защото не можем да се сработим с тях, не знам как изобщо ще се задържим някъде на работа.

# 45
  • София
  • Мнения: 62 595
А в един момент това лъсва и се обръща срещу този със социалната гъвкавост, на която с проста дума се казва лицемерие. Никой не обича да го правят на глупак и да се преструват в съпричастност. И после защо офисите били змиярници - хората сами си го правят.

# 46
  • Мнения: X
Такъв случай още не съм виждала, обаче. ''Преструването'' в съпричастност му се вика учтиво лицемерие и е прието от повечето. Никой не очаква от теб да вземаш присърце неговия личен живот и досега не съм виждала случай някой да се жалва че бил ''направен на глупак'' задето колегата показал учтив формален интерес към тегобите му.

# 47
  • София
  • Мнения: 62 595
Наистина ли приемаш за нормално не само ти, но и към теб да проявяват такъв учтив формален интерес, както го наричаш? Ето, това е змиярникът, от който всички се оплакват. Когато човек казва нещо, той явно има нужда да го каже и съвсем по човешки очаква човекът от среща да проявява нещо по-добро от учтив формален интерес.  А в момента, в който разбере, че е бил такъв формален интерес, тогава по-добре да не му се мяркаш пред очите - винаги има ответна реакция. Може и да не ти го каже направо, но със сигурност ще намери начин да си отмъсти.

# 48
  • Мнения: X
Андариел, не само аз, ами и всеки, който съм срещала го приема, честно казано досега не бях срещала някой, който да бъде дълбоко обиден, задето колега не се вълнува живо от личния му живот. За последното си имаш приятели, не колеги, правиш разлика нали? С колигите не си длъжен да ставаш приятел и не е нужно да ги посвещаваш във всичките си съкровени тайни, още по-малко да очакваш същото от тях. Колкото до формалния интерес, вика му се small talk и е в основата на всеки светско-учтив разговор, нищо змийско не виждам тук откъдето и да го гледам. С колегите не са те събрали да си разказвате и кътните зъби нито да ставате дружки, а да вършите работа, като поддържате елементарна колегиалност и учтивост помежду си и толкоз.

# 49
  • София
  • Мнения: 62 595
Да, не си длъжен, затова е по-добре да бъдат ясно очертани границите, вместо учтивото как беше там учтива формална съпричастност.  Тези смол токс се водят за времето, а не за лични неща, а често хората за осем часа на ден си казват повече, отколкото вкъщи с партньорите.  И да, често си знаят кътните зъби, особено ако работят по-дълго време. Вярно, че зависи от корпоративната култура, но като цяло или се очертават границите, или хората се сближават. Средното положение поражда проблеми.

# 50
  • Мнения: X
Именно за очертаване на граници говоря, явно не сме се разбрали - но да го направиш по такъв начин, че да не те обявят за темерут и самсурник. А колкото до ''обидния'' формален интерес, още в момента на появяването му, даваш недвусмислено да се разбере, че питаш само от учтивост и приличие. Не виждам нищо обидно в това, а именно средното положение е което не поражда проблем в случая. Не случайно се говори за ''златната среда''

# 51
  • София
  • Мнения: 62 595
Няма златна среда, тя е някакво имагинерно понятие, като идеалния газ. И как точно показваш и даваш да се разбере, че интересът е формален, а не реален?

# 52
  • Мнения: X
Винаги има начин да го покажеш, учудвам се, че и това ме питаш - дали с по обрани думи, интонация, език на тялото, тези неща са очевадни и всеки зрял индивид умее да ги различава прекрасно. Единствено ако досега не си общувал с хора или си живял в пещера, тънките нюанси в комуникацията с хора биха ти били тъмна индия.

# 53
  • Мнения: 267
За конкретното работно място се искаше от мен да сме приятелски колектив и да няма тайни помежду ни. Аз не съм от камък, когато колега сподели за влошено здравословно състояние на детето си съм била 100% заинтересована от емоциите ѝ, опитвайки да помогна с каквото мога. Но как нечия свекърва ползвала тоалетната на снахата и им изразходва тоалетна хартия и вода.. е не ми пука. Аз съм на принципа да съм благодарна за това,което имам и преди да се оплача мисля изобщо адекватна ли е причината.

# 54
  • Мнения: X
Не знам обаче това ''да няма тайни помежду ни'' избива рибата отвсякъде 😳 В що за място си работила Flushed  Какви тайни точно - служебни или лични? Щото ако е второто, досещаш се предполагам, че никой не може да изисква това от теб. Още малко на детектор на лъжата не ви ли закачиха. Представям си идваш сутринта на работа и си почваш да докладваш кво си правил уикенда - изневерих на мъжа си с най-добрия му приятел, напих се, скарах се с приятелката си. Не знам къде е това, но за пръв път чувам за подобно работно място, където да изискват това от теб.

# 55
  • Мнения: 267
Ами така беше. Кой какво прави уикенда, какви проблеми има с партньора и т.н. Не се вписвах, след изисквания за приятелство, а не колегиалност естествено беше да напусна/ да бъда уволнена. Началничката ми беше изненадана след като казах,че предпочитам колегиални, а не приятелски отношения. Последва моето уволнение.

# 56
  • Мнения: X
Тук малко послъгваш или нямаш грам понятие от правни термини, което предвид думите ти, че си работила в счетоводна кантора е необяснимо. Никой не може да те уволни заради такова нещо, уволнението е доста сериозно нещо и не се налага току така, а за много сериозни и доказани черно на бяло злоупотреби, нередности и прочие. Дори и да те освободи няма правно основание, те трябва да са не наред с главата, нали в инспекцията по труда ще ги разкатаят. Това което евентуално могат да направят ако не ти се кефят на невписването в колектива, е да направят работната обстановка непоносима за теб, така че сама да поискаш да се махнеш, а те да са изрядни юридически. Или могат да те помолят сама да напуснеш, но ти можеш да откажеш (в такива случаи обикновено следва описаното в горното изречение); също и да те освободят за несправяне със задълженията, но това пак не е уволнение; и обикновено касае професионалните ти качества и компетенции, а не махленските такива.

Последна редакция: нд, 08 ное 2020, 00:18 от Анонимен

# 57
  • Мнения: 10 412
През краткия си трудов стаж в колектив, бях най-младата, всички ме клюкарстваха, въпреки че не бях толкова интересна. Сега се сетих, като стана въпрос за напиване. Понякога, когато сутрин рано ме виждаха с бутилка швепс, просто нямаше тайна, че предната вечер съм била на купон, където алкохола се е лял.

# 58
  • София
  • Мнения: 62 595
Ако шефът реши, че не иска някой да работи при него, намира сто и един начина да го постигне.  Колегите също могат да създадат невъзможна обстановка. Обаче зависи и с кого си имат работа - ако работникът реши, може много проблеми да създаде.

И все пак не го разбирам това с формалния интерес. Какво правиш, стоиш и се усмихваш или разсеяно слушаш? А тогава защо не смениш темата и не прекъснеш човека, щом не те интересува? Защото любопитството надделява, клюкарското, все пак искаш да разбереш по някакви свои причини, примерно за да си мислиш, че си по-умна, справяш се по-добре. Ако не ти е интересно не стоиш да слушаш и не го наричаш неангажиращ разговор. При всички случаи едва ли би искала да се окажеш в обратната роля - теб да те изслушват любезно формално. На мен такива работи не ми харесват. Като не те интересува чуждия живот - не слушай, смени темата, дистанцирай се.

# 59
  • Мнения: X
Ох, Андариел, ти наистина ли пак не схващаш? Уморих се малко да повтарям едно и също и макар че го написах от ясно по-ясно и предните пъти, нещо ми подсказва, че пак ще си загубя времето. Тъй че ако държиш да знаеш може да прочетеш пак предните постове където бях уточнила...баш същото което (пак) питаш.

# 60
  • София
  • Мнения: 62 595
Защо се изнервяш така? Прочетох, просто не съм съгласна с теб. За мен е лицемерно цялото това играене на внимание. При мен нещата са кратки и ясни - не искам да проявявам формален интерес, както и към мен не искам да проявяват формален интерес. Или човекът ме интересува като споделя нещо, или избягвам такива моменти, защото искам да постъпя почтено. Не ме е страх, че ще ме отлюспят, няма да ме приемат или нещо друго. Не поддържам "смол токс", преструвайки се, че ме интересува.

# 61
  • Мнения: X
ОК, ти упорито не искаш (или не можеш) да схванеш за какво става въпрос, твое право си е. А аз без да искам да съм груба (не съм), но не обичам безсмислени спорове, така че здраве да е.

# 62
  • Мнения: 267
Защо ми е да лъжа?! Исках само да дам кураж на авторката да не го преживява толкова. Някаква невъобразима трудност ли е офис да бъде професионална среда,а не Клюкарник. Не съжалявам,че ме освободиха. За мен си остават лицемери, съжалявам само че го преживях тежко в онзи момент. Наистина исках да се уча от тях.

# 63
  • Мнения: 2 510
Попаднах на темата, стана ми интересно. Мисля, че оптимална работна среда се гради с интелигентни и широко-скроени хора, обезателно като комбинация. За съжаление са много малко такива и попадат като единици в зловредната среда. Оттам и тормозът.

# 64
  • Мнения: 607
Мрязя работа в колектив,  на мен ми дай нещо сама да си работя, дистрибутор примерно , нося нещо и си тръгвам.... не мога и не знам как се издържа така при вас.

# 65
  • Мнения: X
За съжаление на повечето места се налага работа в колектив, освен ако не работиш нещо от вкъщи и още няколко професии, където може и да практикуваш самостоятелно.

# 66
  • Мнения: 4 051
Каква прекрасна тема!
Изчетох всичко и единственото коетом ога да кажа е че всяко едно от изброените неща ми се е случвало (без бременни снимки от ФБ)
Аз също като авторката съм хипер чувствителна и много свита и ме правеха на 2 стотинки с интриги и отвратително поведение от страна на колегите и мен ме уволниха поради същота причина от последната ми работа, че не се вписвам в колектива и не съм отворена и не ме четат като книга. Едно към едно, простотията българска. Иска ми се да кажа че съм окей сега, но не е така. Имам слаба психика, никаква подкрепа от никого (имам само майка, а тя ме тормози и физически и психически и е ад вкъщи). Аз лично изход за себе си не виждам. След това позорно уволнение март месец отказвам да си намеря работа и да преживея целия ужас за трети път, защото вече ми стига. Ще седя гладна и изперкала вкъщи, докато вече нямам какво да ям и после ще стана продавачка в кварталния магазин и ще си скъсам всички дипломи.
Който има кой да го подкрепи и да му даде кураж е късметлия.
Вчера ми писа секретарката от последната работа, дето ме уволниха, защото никой не ме паресвал. Измислили са да ме излъжат, че една адвокатка ми е донесла 2 коренчата китайска роза, да съм ходела да си я взема. Като много добре знаят че първо аз нямам контакт на тази адвокатка и не мога да го потвърдя дали е така или не и второ я харесвам много като човек и номера ще мине и трето напълно съм сигурна че въпросната адвокатка въобще не знае че аз харесвам китайски рози, камо ли да ми носи корени. Колкото и да се опитвах да бъда кратка и да прекратя разговора не пропусна задължително да ме пита дали работя.Това е реалността в БГ. Лицемерничят ти, подмазват се, а после казват на шефа че не те харесват и после като им стане скучно искат да се гаврят с теб. Аз с никой от там не си говоря, нито поддържам контакт и те милите отделили време да измислят тази глупост и имат куража да ми я пробутват. Явно им е малко работата. И да, става въпрос за счетоводна къща. Най-отвратителните хора, които някога съм срещала през живота си. В целият занаят за 5 години не успях да срещна никой за когото да кажа не беше лицемер и ми помогна! Нито един!!!

# 67
  • Мнения: X
Лале, помня те от предишната тема, съжалявам че се е получило така при теб. Мисля че още тогава обсъждахме, че токсичната среда, в която си израсла и живееш те е травмирала доста, имаше и съвети за психолог и това е наистина добра идея. Но такава терапия ще е дълга и упорита и ще отнеме страшно много време и няма да поправи всички щети. Но въпреки това мисля, че е наложителна, ако/когато можеш да си позволиш. Изнасянето от тая отровна среда и родители си знаеш, че също е наложително, но и там трябват финанси...На колко си години? Може би ще е добре на първо време докато се оглеждаш за хубаво място наистина да започнеш нещо по-нискоквалифицирано за да събереш пари да си потърсиш място за живеене далеч от майка ти. Баща ти къде е в цялата картинка,или и той е като майка ти?
Дипломите ще ти трябват, не си и помисляй да забравиш за тях, добре ще е да поддържаш някак знанията си докато не практикуваш. Брат или сестра нямаш ли, приятели? За самочувствието ти е важно да се обградиш с приятели, които винаги ще са на твоя страна. Струва ми се, че голяма част от проблема е тоталната липса на самочувствие, за което май семейната среда доста е допринесла.

# 68
  • Мнения: 4 051
На 33 години съм и не познавам баща си anie11. Той живее със сестра ми и нейният приятел, и никога не се интересувал от мен. Сестра ми ме потърси когато бях на 18, но отношенията ни не ни се получиха. Много сме различни, докато аз цеоя сготинката на 2 и мизерствам, тя живее на пълни обороти и всичко й е марково и скъпо. От дрехите, през козметиката до телефона. Безгрижа до безкрайност, един весел и щастлив човек. Няма да крия че не успях да го понеса, а тя не успя да ме разбере в какво живея. Не ми вярваше като й разказвах колко е ненормална майка ни. Смяташе дори че я лъжа и това вече ми дойде в повече.
Искам да работя с терапевт и лятото след поредната ми операция разбрах, че този път няма въобще да мога да се справя сама и рухнах тотално. Потърсих терапевт, но цените не са ми по джоба в момента. Въпреки това попаднах на една много симпатична дама. Тя предлагаше в ОЛХ една безплатна консултация и аз съм безкрайно очарована от нея. Дори и ме проверява поне веднъж в месеца и ми напомня че не съм сама, но аз съм на дъното в момента и само дълбая. Знам че трябва да си помогна сама за да изплувам. Чакам да събера сили.
Не знам дали звучи странно, но нямам никой покрай мен. Нямам приятели, които да ми показват, че ме уважават и че държат на мен. Имах 2 съученички с които се търсим от време на време, но тази година дори те не ми се обадиха за рождения ден, който беше миналия месец. Една се сети след седмица (имаме 10 дни разлика, та е обяснимо), а другата въобще не се сети.
Имах приятелка която чувствах като сестра и човек на който мога да разчитам, но тя се омъжи повторно и рязко ми обърна гръб. Мисля че това вече ме съсипа тотално психически, защото аз никога не съм имала подкрепа от никого освен от нея и като си тръгна и ми обърна гръб сякаш някой ми дръпна килима изпод краката и от тогава вече горе долу 6 години съм като сираче. Майка ми освен да ме обижда друго не прави. Като бях в болницата това лято дори не си правеше труда да ми носи каквото съм й поръчала. Казвам й донси ми няколко бутилки от 0.5 литра, защото не мога да вдигам нищо, нали съм оперирана. Носи ми една от литър и половина. Казвам й имам нужда от тоалетна хартия, мокри кърпи, сухи кърпи на пакетче, сапун, малко парфюмче (имам вкъщи такива), вода. И от всичко ми носи само 1 голяма вода. Нямала съм нужда от другите работи според нея. Жените в моята стая ме съжаляваха и ми подаряваха пакети с кърпички и тоалетна хартия. До такъв срам съм стигнала, но има добри хора на тази земя все още, за което сърдечно съм им благодарна.
Искам да се изнеса от вкъщи. Терапевтката също мисли така. Но как да плащам наем в момента не мога. Искам да жовея сама. Имам нужда да съм сама. Не искам да деля наем с някого и да се съобразявам отново както се съобразявам с майка ми. Не искам твърдо. Живях една година под наем с една хазайка от ада буквално. След нея майка ми ми се стори като точка в сравнения с онази злобна манипулаторка, която също се чудеше как да ме излъже или като се къпех ми гасеше лампата в банята, защото съм се била задържала дълго в банята и съм пуснала силна струя вода.
Аз също мисля ако мога така да започна с нещо обикновенно като работа и ако успея да заделя пари да се изнеса и да мисля за нещо по-добро като работа. Но всичко е един порочен кръг и едното е резултат от другото. А как да се започне не знам. Яд ме е да се изнеса от вкъщи и да отида на някое мизерно място като знам че майка ми ще ползва всичко което съм купила и създала като уют вкъщи. Тя не заслужава. Вечно е безработна и се чуди на кой гръб да се настани за да я гледа. Но най-виновна е баба ми, защото 15 години ме лъже че ще ми препише нейната част от апартамента, а така и не го направи. А аз стоя тук, търпя майка ми и плащам сметките. За тези 15 години откакто работя вече щях да съм преполовила ипотеката на мое собствено жилище. А сега болна и физически и психически мисля че няма да мпга никога да постигна това. Мойте роднини, хората които трябваше да са ми опора ме съботираха най-безогледно и аз им се доверих наивно.

Последна редакция: ср, 11 ное 2020, 19:57 от Lale_Lili

# 69
  • Мнения: 9 890
Майко мила, колко тъжно.
Тук във форума няма ли някоя тема, в която да намериш подкрепа? На мен форумът ми помага много.

Но на първо време, трябва да си пъхнеш в главата мисълта, че искаш да се измъкнеш от дупката сама, на всяка цена. Иначе няма да стане.

И ти трябват пари. Обади се на сестра си, с молба за помощ.
И последно, намери си работа, за да имаш доходи. Ква да е, стига да се чувстваш добре.
И дори да бъдеш толкова чувствителна. Не виждаш ли, че само си вредиш? Тегли им по една.

# 70
  • София
  • Мнения: 62 595
Сестра ти къде живее? Нещо ми се изгуби тази информация.

# 71
  • Мнения: 1 998
На 33 години съм и не познавам баща си anie11. Той живее със сестра ми и нейният приятел, и никога не се интересувал от мен. Сестра ми ме потърси когато бях на 18, но отношенията ни не ни се получиха. Много сме различни, докато аз цеоя сготинката на 2 и мизерствам, тя живее на пълни обороти и всичко й е марково и скъпо. От дрехите, през козметиката до телефона. Безгрижа до безкрайност, един весел и щастлив човек. Няма да крия че не успях да го понеса, а тя не успя да ме разбере в какво живея. Не ми вярваше като й разказвах колко е ненормална майка ни. Смяташе дори че я лъжа и това вече ми дойде в повече.
Искам да работя с терапевт и лятото след поредната ми операция разбрах, че този път няма въобще да мога да се справя сама и рухнах тотално. Потърсих терапевт, но цените не са ми по джоба в момента. Въпреки това попаднах на една много симпатична дама. Тя предлагаше в ОЛХ една безплатна консултация и аз съм безкрайно очарована от нея. Дори и ме проверява поне веднъж в месеца и ми напомня че не съм сама, но аз съм на дъното в момента и само дълбая. Знам че трябва да си помогна сама за да изплувам. Чакам да събера сили.
Не знам дали звучи странно, но нямам никой покрай мен. Нямам приятели, които да ми показват, че ме уважават и че държат на мен. Имах 2 съученички с които се търсим от време на време, но тази година дори те не ми се обадиха за рождения ден, който беше миналия месец. Една се сети след седмица (имаме 10 дни разлика, та е обяснимо), а другата въобще не се сети.
Имах приятелка която чувствах като сестра и човек на който мога да разчитам, но тя се омъжи повторно и рязко ми обърна гръб. Мисля че това вече ме съсипа тотално психически, защото аз никога не съм имала подкрепа от никого освен от нея и като си тръгна и ми обърна гръб сякаш някой ми дръпна килима изпод краката и от тогава вече горе долу 6 години съм като сираче. Майка ми освен да ме обижда друго не прави. Като бях в болницата това лято дори не си правеше труда да ми носи каквото съм й поръчала. Казвам й донси ми няколко бутилки от 0.5 литра, защото не мога да вдигам нищо, нали съм оперирана. Носи ми една от литър и половина. Казвам й имам нужда от тоалетна хартия, мокри кърпи, сухи кърпи на пакетче, сапун, малко парфюмче (имам вкъщи такива), вода. И от всичко ми носи само 1 голяма вода. Нямала съм нужда от другите работи според нея. Жените в моята стая ме съжаляваха и ми подаряваха пакети с кърпички и тоалетна хартия. До такъв срам съм стигнала, но има добри хора на тази земя все още, за което сърдечно съм им благодарна.
Искам да се изнеса от вкъщи. Терапевтката също мисли така. Но как да плащам наем в момента не мога. Искам да жовея сама. Имам нужда да съм сама. Не искам да деля наем с някого и да се съобразявам отново както се съобразявам с майка ми. Не искам твърдо. Живях една година под наем с една хазайка от ада буквално. След нея майка ми ми се стори като точка в сравнения с онази злобна манипулаторка, която също се чудеше как да ме излъже или като се къпех ми гасеше лампата в банята, защото съм се била задържала дълго в банята и съм пуснала силна струя вода.
Аз също мисля ако мога така да започна с нещо обикновенно като работа и ако успея да заделя пари да се изнеса и да мисля за нещо по-добро като работа. Но всичко е един порочен кръг и едното е резултат от другото. А как да се започне не знам. Яд ме е да се изнеса от вкъщи и да отида на някое мизерно място като знам че майка ми ще ползва всичко което съм купила и създала като уют вкъщи. Тя не заслужава. Вечно е безработна и се чуди на кой гръб да се настани за да я гледа. Но най-виновна е баба ми, защото 15 години ме лъже че ще ми препише нейната част от апартамента, а така и не го направи. А аз стоя тук, търпя майка ми и плащам сметките. За тези 15 години откакто работя вече щях да съм преполовила ипотеката на мое собствено жилище. А сега болна и физически и психически мисля че няма да мпга никога да постигна това. Мойте роднини, хората които трябваше да са ми опора ме съботираха най-безогледно и аз им се доверих наивно.
Не е за тук темата, но не разчитай баба ти да ти предписва каквото и да е било, дори да го направи, тя има други наследници, които ще оспорват и накрая ще останеш без нищо, изтощена и още по-нещастна. Проучи какво става след предписване и такива имотни истории. Не е лесно, в никакъв случай, търси работа и пести, усъвършенствай се, при възможност карай курс по нещо, за да може сама да се оправяш, разчитай само на себе си, не чакай другите да ходят след теб и да те съжаляват и да ти помагат. Винаги като срещаш някой, като ходиш на интервюта и други подобни, обличай се прилично и се усмихвай, дори да не ти е до това, хората се впечатляват. Така е в реалния живот, тези, които ще държат на теб ще се появят с времето.

# 72
  • Мнения: 1 998
Сега се върнах назад и видях, че си работила в счетоводна къща, което е още по-добре, въобще не се отказвай, сега търсят счетоводители, има много обяви, това, че на онова място не е станало е значи, че на другите ще е така. Може да не е счетоводна къща, може в някоя фирма или нещо подобно. Това е прилична професия с много напрежение и главоболия, но ако се усъвършенстваш ще имаш стабилност и няма да се чудиш как да си вадиш хляба. Успех!

# 73
  • Мнения: 4 051
Здравейте!
И аз и сестра ми си живеем в София. Тук сме родени.
Търся си работа, но с моето CV, не вярвам някой да ме вземе на сериозно ако искам да работя нещо друго и различно от ТРЗ.
За 5 години смених 4 работни места и остината е че съм сърашно чивствителна и прекален префекционист. Държа работата ми да е на ниво и изисквам много от себе си и се вжовявам, а това ми вреди. И наистина евентуално най-добре ще е да потърся малка фирма за да съм там ТРЗ или ако имам късмет нещо друго, но поне да ми харесва. Курсове имам бол. Цял живот каквото съм изкарала съм вложила в образованието ми. Заради това нямам нито, кола, нито нищо скъпо. Последният път вложих на 5000 за курсове по немски в Гьоте институт и да си кажа честно се съм особено доволна. Магистратурата ми по финансибв УНСС, също ми струваше 5000 лева. Въобще всичко съм вложила в себе си. Пари изкарани от мен с труд. Никой никога не мине дал и 1 стотинка. Майка ми само се включваше колкото да ми каже тя какво иска аз да уча и ми даваше да се разбере, че няма да уча друго, дори и да искам. И така цял живот смачкана, и уча каквото ми кажат, работя каквото ми кажат (майка ми умираше да съм счетоводител, като леля ми, ама тя си мисли че сега е като едно време)
През цялото време от 18 годишна работя и уча. Работя и уча. Не съм преставала за последните 15 години, докато здравето ми не отиде на кино и ме започнаха операция след операция и скапана фирма след скапана фирма и работа.
Всеки има тридни моменти в живота, но аз вече не издържам да се боря сама. Майка ми не ми е никаква подкрепя. Тя не си говори с мен. Никога не ме пита как съм. Само ме обижда, или вдига скандали или ме кълне. И днеска набира сили за скандал. Усещам я как е нервна по това как се движи из апартамента. Чака ме нов скандал за каквото и да е. Тя така си измисля неща от въздуха.
Търся си работа, но няма обяви. Едно време в джобса имаше по 10 000 активни обяви, а сега едва 900. Страшно е положението. Болни много и ни така, ни така. Горчиво съжалявам, че не намерих сили в себе си докато бях млада да си купя жилище. Вложих много в това в което живеем сега. Плащала съм ремонти с хиляди левове, купила съм техника за хиляди левове също и на края майка ми минвика : "Ти тука си никоя" Че майка ми е луда е луда, но кажете ми как с толкова много болести и разклатенп здраве да се изправя и да започна всичко от кота нула, че и да си вярвам че ще успея. Всичко е загубено за мен. Явно един ден ще съм тотално бездомна и само ще ми остава да си сложа бесилото и да се избавя от този ужасен живот.

# 74
  • София
  • Мнения: 62 595
Говори със сестра си да отидеш да живееш при нея временно, докато си намериш работа, ако в момента си без работа. Ако имаш работа - търсиш нещо под наем. За работата - в момента не си особено в позиция "искам нещо различно от ТРЗ", защото първото най-важно нещо е да живееш самостоятелно  като си наемеш нещо, каквото и да е. Не може и двете - хем по-готина работа, хем самостоятелна. Избираш едното, което е самостоятелността, т.е. да се махнеш от жилището на майка си, щом казваш, че те тормози. 

# 75
  • Мнения: 4 051
Сестра ми не се интересува от мен. Хиляди пъти съм я молила за помощ, включително и сега. Отказва.
Тя не иска въобще да се напъва заради мен. Живее си спокоен и щастлив живот и аз с мейте драми съм й ненужна.
Не е като да сме израстнали заедно. Вече написах в по-преден пост че не сме. Личните ни срещи се броят на пръсти, а все по малко поддържаме и он-лайн контакт. Тя седи на страна. Това е. Не иска да си нарушава спокойствието заради мен.

# 76
  • Мнения: 1 998
Здравейте!
И аз и сестра ми си живеем в София. Тук сме родени.
Търся си работа, но с моето CV, не вярвам някой да ме вземе на сериозно ако искам да работя нещо друго и различно от ТРЗ.
За 5 години смених 4 работни места и остината е че съм сърашно чивствителна и прекален префекционист. Държа работата ми да е на ниво и изисквам много от себе си и се вжовявам, а това ми вреди. И наистина евентуално най-добре ще е да потърся малка фирма за да съм там ТРЗ или ако имам късмет нещо друго, но поне да ми харесва. Курсове имам бол. Цял живот каквото съм изкарала съм вложила в образованието ми. Заради това нямам нито, кола, нито нищо скъпо. Последният път вложих на 5000 за курсове по немски в Гьоте институт и да си кажа честно се съм особено доволна. Магистратурата ми по финансибв УНСС, също ми струваше 5000 лева. Въобще всичко съм вложила в себе си. Пари изкарани от мен с труд. Никой никога не мине дал и 1 стотинка. Майка ми само се включваше колкото да ми каже тя какво иска аз да уча и ми даваше да се разбере, че няма да уча друго, дори и да искам. И така цял живот смачкана, и уча каквото ми кажат, работя каквото ми кажат (майка ми умираше да съм счетоводител, като леля ми, ама тя си мисли че сега е като едно време)
През цялото време от 18 годишна работя и уча. Работя и уча. Не съм преставала за последните 15 години, докато здравето ми не отиде на кино и ме започнаха операция след операция и скапана фирма след скапана фирма и работа.
Всеки има тридни моменти в живота, но аз вече не издържам да се боря сама. Майка ми не ми е никаква подкрепя. Тя не си говори с мен. Никога не ме пита как съм. Само ме обижда, или вдига скандали или ме кълне. И днеска набира сили за скандал. Усещам я как е нервна по това как се движи из апартамента. Чака ме нов скандал за каквото и да е. Тя така си измисля неща от въздуха.
Търся си работа, но няма обяви. Едно време в джобса имаше по 10 000 активни обяви, а сега едва 900. Страшно е положението. Болни много и ни така, ни така. Горчиво съжалявам, че не намерих сили в себе си докато бях млада да си купя жилище. Вложих много в това в което живеем сега. Плащала съм ремонти с хиляди левове, купила съм техника за хиляди левове също и на края майка ми минвика : "Ти тука си никоя" Че майка ми е луда е луда, но кажете ми как с толкова много болести и разклатенп здраве да се изправя и да започна всичко от кота нула, че и да си вярвам че ще успея. Всичко е загубено за мен. Явно един ден ще съм тотално бездомна и само ще ми остава да си сложа бесилото и да се избавя от този ужасен живот.
Вложила си толкова за образование, а не се бориш за работно място? На всичкото отгоре си перфекционист? Спри да мислиш от кого получаваш подкрепа от кого не, както ти писах мисли само за себе си. И не си стара, че да пишеш колко си закъсняла, не си на 50. Така, че търси и упорствай, докато стоиш и се чудиш защо никой не те подкрепя, ще минат годините. А ти гарантирам, че 33 ще ти се сторят песен, ще си скапана отвсякъде. Познавам и по-възрастни, които тепърва почват да учат и да се развиват, на тях какво ли им е, че и дали някой ще ги вземе бързо на работа? Не е задължително да е счетоводство има и други професии. Засега може да намериш нещо обикновено, да не стоиш без пари, но същевременно търси. Виждам, че основен проблем ти е, че няма никой до теб, (споменах по-рано, че може да срещнеш подходящите хора след време) не е зле да наблегнеш на нещо любимо - книга, филм, спорт?

# 77
  • Мнения: 54 620
Много подозрително ми звучи човек, който се оплаква от всички и от всичко, но чака друг да му помогне.
Не вярвам на такива хора.

По темата.
Избягвайте всякакви лични взаимоотношения на работното място, не споделяйте нищо, което не искате да се разнася.
Най-добре се дръжте учтиво и си вършете работата.
За ФБ и ограничаване на видимостта, подкрепям.

# 78
  • Мнения: 1 092
Директно - ролята на вечната неразбрана жертва няма да те отведе никъде. Всъщност, точно тази роля те е докарала до тук.
И в други теми съм го писала - никой, ама никой не ти е длъжен. Приеми го. Виждаш, често и родителите не се чувстват отговорни към потомството им.
Първо за работата - в колектив е шарено. Имала съм колеги, разсъждаващи като теб. Ами, не се получава. Може да е клише, но или се пречупваш или те изплюват. Помисли си как изглежда в биографията ти тази смяна на работни места. На едно интервю всеки опитен, пък и не толкова опитен интервюиращ ще те претегли и ще прецени, че ядове не му трябват.
За квалификацията - хубаво е, че си вложила в себе си. Но много хора са направили същото. И не се оплакват.
В момента имаш нужда от раздвижване, хвани се някъде, където и да е. Това, че си решила да мреш гладна, си е само твое решение и избор.
За случката в болницата - като я знаеш каква е родителката ти, защо разчиташ на нея? Ако е планова операция се зареждаш с всичко необходимо. Ако е било спешно, щом са допускани посетители, молиш някой посетител да ти купи необходимите дреболии. Аз лично съм го правила няколко пъти за болни хора без близки. Правено е и за мои близки, така че не виждам проблем.
Всъщност здравето е единственото, за което трябва да се грижиш, а не за това на кой му пука за теб.
За жилището - щом ти пречи обстановката изнеси се при възможност. Стига си се връщала назад, ужасно е, гадно е, но е безсмислено. Пари, ремонти - да, важни са, но аз съм си по-важна.
Сестра ти е направила своите избори, не я обвинявай, че е щастлива.
Задължително вложи, при първа възможност, в психолог. Осъзнай колко си свободна всъщност. Нямаш деца, мъж... щото можеше да си в същата ситуация с две деца и тогава стоенето вкъщи не е опция.
Обърни внимание на цивилния живот, попътувай когато обстановката позволява и се стабилизираш финансово. Вземи си домашен любимец и разни такива.
Но докато не осъзнаеш, че всеки си има болките и дилемите, а ти си млада и свободна, трудно ще ти е.

# 79
  • Мнения: 4 051
Благодаря Ви!
Много сте мили. Гледам обявите и търся работа. За сега никой не ми се обажда, но ще продължа.
Много добре знам как изглежда тази смяна на работни места в CV-то ми. Знам също и че способните HR не ме харесват и има защо. Работя върху здравето си диетата, която трябва да поддържам. Всеки ден е борба. Прави сте за свободата. Освен че ме е стам, че съм сама и без деца, явно има и друга гледна точка за която не се бях сетила. Затова винаги е полезно и друго мнение.
Ще продължа да работя с психолог веднага щом мога да си позволя таксата. Знаете че не е малка.
Още веднъж благодаря!

# 80
  • София
  • Мнения: 62 595
Не т трябва психолог, а да се изнесе. Щом майка т е главният дразнител, плащаш сметки и т.н., значи можеш и да започнеш да търсиш някакво жилище. Каквото ще да е, но да е отделно. Тези пари, които за месец ще дадеш за психолог ще са тш половината наем вероятно, а може и целият наем да покрият. Другото мнение тш го прочете тук, че и безплатно сума хора тш дадохме друго мнение. Само трябва да се размърдаш повечко. Няма кой друг. Психологът е за хора, които могат да си платят.

# 81
  • Мнения: 1 092
Никога, ама никога не позволявай да те кълват защото нямаш мъж, деца или разни такива. Или да се засилиш да се жениш и да раждаш защото така трябвало.
На такива доброжелатели много поздрави. Животът си е твой, каквото сабя покаже. И с десет деца, и с десет мъже, когато не си в мир със себе си - все тая...

# 82
  • Мнения: 3 251
При такъв немски език, защо не опиташ работа в Германия?

# 83
  • София
  • Мнения: 16 100
Каква Германия? Тя на 33 не може да си вземе живота в ръцете и да се изнесе на съседната улица от мамето. Дреме в къщи и се самосъжалява, дудне против всички. Ако вместо толкова крокодилски сълзи се хване да търси работа  и тук ще е добре. Ама ТРЗ, че то сега кой само с това се занимава по счет. къщи. Всичко трябва да знае и прави на практика. То теориите и магистратурите без практига са нищо.

# 84
  • Мнения: X
От една страна предполагам, че в чужбина ще успее да събере нелоша сума пари (според нашите стандарти, де) и евентуално да си купи някое малко жилище, но от друга там най-вероятно човек би бил по-самотен, особено ако се хвърляш в неизвестното и не познаваш никой там. Но пък винаги има вероятност и да срещне някого или пък да си намери своята си среда. Никой не може да знае как ще се обърнат нещата.

# 85
  • Мнения: 1 000
Четох някъде една мисъл, че неможеш да се излекуваш в средата, в която си се рязболял.
И аз мисля така. Нова среда, нови хора, нов живот. Само незнам здравословните проблеми дали го позволяват.

# 86
  • Мнения: 267
Аз лично в чужбина се чувствам по-добре,но не съм свръх чувствителна, а и съм с мъжа и детето ни. Гигантският плюс е че ми се наложи да изляза толкова много от зоната си на комфорт,че значително заздравих психиката си. Съжалявам за живота,който си имала,но на много хора им се случват тежки неща. Погледни го от друга страна, живееш в държава без войни и бомбардировки, не се страхуваш дали ще можеш да нахраниш детето си. Брат ми учи в международно училище и сирийските му съученици получават паник атаки при преминаване на самолет... Представи си какъв неописуем ужас е това. Коствало им е абсолютно всичко,което имат да го продадат и да тръгнат към неизвестното. Докато нямаш дете е по-лесно да пътуваш и да опитваш. Ние заминахме с бебе на 5 месеца, бунгала, боксониери, че даже и в къща с 15 непознати живяхме. Това само за няма и 2 години. Въпреки болката и огорчението си намери позитивите в живота си и се фокусирай върху тях.

# 87
  • ...живея на последния етаж...
  • Мнения: 709
Имам доста познати, и жени, и мъже, които според тях са свръх чувствителни, деликатни, интелигентни, много образовани, и винаги неразбрани от околните. Ами за мен проблемът си е в тях. Не може без компромиси в живота. Няма как вината да е все в другите. Как пък все в лоши колективи попадат, все тях обвиняват..... Докато човек не се вгледа в себе си, никой не може да му помогне.

# 88
  • Мнения: 1 644
Знам също и че способните HR не ме харесват и има защо.

Така написано ... не звучи много добре... Способните са и разбиращи. И ако един разбиращ професионалист НЕ Ви харесва, а и "има защо", то значи, че наистина трябва да си смените попрището.
На Вас не Ви харесва как околните се отнасят с Вас, но не се замисляте дали пък не сте дразнител за тях. Пробвайте да си намерите работа без колектив - търговски представител, нещо хоум офис или огромен колектив, в който просто ще сте никоя и никой няма да Ви забелязва.

# 89
  • Мнения: 1 459
Авторке, когато бях на 23 и аз реагирах като теб - топиха ме за какво ли не, изтрита информация от главен компютър и т.н, заплашваха ме, крещяха и ме наричаха как ли не. Аз се затварях в тоалетната и ревях по минимум половин час. Така исках да се сработя с всички, не разбирах къде бъркам. В един момент разбрах - грешката ми беше, че ми пукаше. Затова почнах да се държа безцеремонно с всички агресори. Вече съм на 33, миналата година една колежка каза, че били поръчали хладилник за стаята и щели да изхвърлят моето бюро, че пречело на хладилника, даже беше ми определила къде да седна. Ами така се развиках и им предложих на всички аз да хвърля бюрата, че в крайна сметка хладилникът сега стои в предверието, а когато аз вляза в стаята всички се умълчават. Ако не се научиш да отстояваш своето, особено ако си тиха и усмихната, ще ти се качат на главата.

# 90
  • Мнения: 15 960
Знам също и че способните HR не ме харесват и има защо.

Така написано ... не звучи много добре... Способните са и разбиращи. И ако един разбиращ професионалист НЕ Ви харесва, а и "има защо", то значи, че наистина трябва да си смените попрището.
На Вас не Ви харесва как околните се отнасят с Вас, но не се замисляте дали пък не сте дразнител за тях. Пробвайте да си намерите работа без колектив - търговски представител, нещо хоум офис или огромен колектив, в който просто ще сте никоя и никой няма да Ви забелязва.
Това е добра идея, да. Малък, сплотен колектив от 5-10-15 дърти кукумявки е крайно неподходящ за нея.

# 91
  • ...живея на последния етаж...
  • Мнения: 709
В един момент разбрах - грешката ми беше, че ми пукаше. Затова почнах да се държа безцеремонно с всички агресори. Вече съм на 33
Аз това го осъзнах някъде в десети клас. До тогава всички ме мачкаха. Като малка ме гледаше баба ми, и възпитанието ми беше свързано с НЕ. Не прави това, не говори така, не ходи там. И резултатът беше насадени комплекси. Обаче се осъзнах навреме. Вече съм на 52. Grinning

# 92
  • Мнения: 4 808
Като си отстояваш правата, пък те нарочват за конфликтна личност. А мен от такива не ме е страх, страх ме е от подличките лицемерни подмазвачи и интриганти, защото не винаги успявам да ги позная. Имах една колежка, беше много експанзивна и всички казваха: "Ама ти как се разбираш с нея, тя е много устата?!" Такава беше, обаче винаги знаех, че казва каквото мисли и дори и да се развика, след пет минути ще е забравила. Обаче да ти се прави на приятел, а да говори зад гърба ти, ей това най го мразя.

# 93
  • София
  • Мнения: 62 595
Знаеш ли колко ми дреме, че някой ще ме нарочи за конфликна личност! Това е най-елементарна манипулация - някой ни лази по нервите като не иска да се съгласява с нас, особено ако си следи какви са му правата, не ни ходи по гайдата, значи го обявяваме тържествено за конфликтна личност. И кво? Аз да си отстоявам правата, пък да ме смятат колкото искат за конфликтна!

Ако колеги се държат така, както описа някой назад, нещо беше за триене, объркване на отчети или нещо такова, това е саботаж на работния процес и без да ми мигне окото ще обърна внимание на началството. Най-лошо е човек да си мълчи, защото така съвсем го правят на будала и го тормозят.

# 94
  • Мнения: 4 808
Лошото е когато началството не е обективно, а се влияе от интригите на подмазвачите. Имах такъв случай, ужасно е, че и осем години изкарах в тази фирма.

# 95
  • Мнения: 9 890
Веднъж като млада работих на гадно място. И началникът, и колегите, гадни. Изгониха ме нагласено, за да не ми платят последната заплата. То и договор нямах, де. Но бях млада , гледах ведро на живота, и след месец ги забравих. Не се бях срещала с години, че ей чак до сега преди 2 минути.

По-горе дръж главата. Младичка си. Опитай да си подредиш живота. Може би се скарай с майка ти, щом тя те товари. И да не ти пука. Тя крещи, ти двойно. Тя обижда, то двойно. Трябва ти тренинг за справяне с гадове...

# 96
  • София
  • Мнения: 62 595
Началството щом не е обективно, значи може съвсем спокойно да ме вкара в по-голяма беля, която да донесе много неприятности. Затова единственият начин е напускане.  Когато няма доверие, няма нищо. Да си ги държи, щом са му толкова важни.
Значи, когато става въпрос за семейно насилие казваме на хората да не търпят. Саботажът и тормозът са насилие на работното място и също не трябва да се търпят. Тези хора правят гадости, защото смятат, че няма да има ответна реакция.

# 97
  • София
  • Мнения: 13 870
Началството щом не е обективно, значи може съвсем спокойно да ме вкара в по-голяма беля, която да донесе много неприятности. Затова единственият начин е напускане.  Когато няма доверие, няма нищо. Да си ги държи, щом са му толкова важни.
Значи, когато става въпрос за семейно насилие казваме на хората да не търпят. Саботажът и тормозът са насилие на работното място и също не трябва да се търпят. Тези хора правят гадости, защото смятат, че няма да има ответна реакция.

Колко пъти си се сблусквала с подобни неща? Делата по подобни казуси са дълги и много сложни. Не всеки може да си позволи просто да напусне, защото има сметки, храна, ипотека и т.н.

# 98
  • Мнения: 1 459
Като си отстояваш правата, пък те нарочват за конфликтна личност. А мен от такива не ме е страх, страх ме е от подличките лицемерни подмазвачи и интриганти, защото не винаги успявам да ги позная. Имах една колежка, беше много експанзивна и всички казваха: "Ама ти как се разбираш с нея, тя е много устата?!" Такава беше, обаче винаги знаех, че казва каквото мисли и дори и да се развика, след пет минути ще е забравила. Обаче да ти се прави на приятел, а да говори зад гърба ти, ей това най го мразя.
Майка ми все ме съветваше: ”Не обръщай внимание, мълчи си, не си създавай врагове.” Ами, не действа. Някои хора са ти врагове от първата секунда, в която те зърнат, просто защото ти си всичко, което те никога няма да бъдат. Като човек си трае, се превръща в любимия им гръмоотвод. Днес някоя се скарала с мъжа си, друга й дошло... Та си казах: ”И без това ме мразят, какво ще загубя, ако почна из да се държа брутално с тях?”

# 99
  • София
  • Мнения: 62 595
С какви неща да съм се сблъсквала? За какви дела говориш? Ако някой ми направи мръсно по служебна линия и не поправи своевременно грешката, веднага ще напиша докладна до прекия си ръководител, отхвърляйки всякаква отговорност относно събитието. И какво като има ипотека и сметки? Трябва да си замълча ли? И да понеса негативни последствия заради мълчанието си?  Не си ли забелязала, че ако веднъж се вкара човек в играта да прикрива хора, които му саботират работата и го вкарват в нарушения, после проблемите нарастват в геометрична прогресия? Всеки си има точно очертано какво му е задължението - има го черно на бяло написано. И трябва да си го спазва. Прекият ръководител също - и за него се отнася. Всеки да си знае очертанията на квадратчето в организационната схема. Това са базови неща, за които човек трябва да следи. На това му се казва профилактика. Тези, които саботират разчитат на това, че жертвата ще си замълчи. Винаги е така с насилието, независимо къде се случва. Ако знаят, че другият няма да си замълчи, няма и да посмеят да се занимават с него. То е като в детската градина - тормозещите не смеят да скачат на другарчето, което ще се оплаче на учителката, на майка си и ще крещи с цяло гърло.

# 100
  • София
  • Мнения: 13 870
С какви неща да съм се сблъсквала? За какви дела говориш? Ако някой ми направи мръсно по служебна линия и не поправи своевременно грешката, веднага ще напиша докладна до прекия си ръководител, отхвърляйки всякаква отговорност относно събитието. И какво като има ипотека и сметки? Трябва да си замълча ли? И да понеса негативни последствия заради мълчанието си?  Не си ли забелязала, че ако веднъж се вкара човек в играта да прикрива хора, които му саботират работата и го вкарват в нарушения, после проблемите нарастват в геометрична прогресия? Всеки си има точно очертано какво му е задължението - има го черно на бяло написано. И трябва да си го спазва. Прекият ръководител също - и за него се отнася. Всеки да си знае очертанията на квадратчето в организационната схема. Това са базови неща, за които човек трябва да следи. На това му се казвапрофилактика.

Ооо, моля, когато ти се наложи, постъпи както описваш. Късмет, дето се вика.

# 101
  • София
  • Мнения: 62 595
А какво предлагаш? Хайде, ако аз съм в грешка, какво трябва да направи човек? Да си мълчи? Да търпи? Или да стане същият саботьор към околните? Обичайно когато хората започнат да се съгласяват с проблеми отношения на работното си място, проблемите нарастват неимоверно, влиза се в една порочна спирала. То е като лъжите - ако излъже веднъж му се налага да лъже всеки път.

# 102
  • София
  • Мнения: 13 870
Нищо не предлагам, защото всяка ситуация е уникална. Изискват се здрави нерви и познаване на правилата. Далеч не казвам, че трябва да се мълчи, но в повечето места в блгария се налага, ако искаш да си запазиш мястото.Аз работя в международна компания и специализирам. Усложията са коренно различни, както и поведението, а уж всички почти са българи.

# 103
  • София
  • Мнения: 62 595
Като нищо не предлагаш, тогава не критикувай! Като толкова знаеш, кажи какво се прави. Хората не са кой знае колко трудни за разгадаване. Но накрая каквото и да става, се гледа дали всеки си е свършил работата по написаното в документите, ако има проблем как е реагирал и т.н. Накрая думите отлитат, а написаното остава. Какво цена трябва да плати човек, за да си запази мястото? И заслужава ли си тази цена? Колкото повече компромиси прави човек, толкова повече компромиси му се налага да прави и така до безкрай. Това важи и за българите, и за американците, и за всички. Затова се поставят граници и човек трябва да знае за себе си коя черта да не пристъпва за нищо на света, когато е наемен работник. Никой не се интересува кой какво клюкари за колежката за личния й живот или външния й вид. Важното е какво се случва в пряката работа. А опре ли до саботаж в работата, играта загрубява.

# 104
  • София
  • Мнения: 13 870
Много си забавна с наивитета и липсата на опит. Успех в работата в колектив.

# 105
  • София
  • Мнения: 62 595
И какво толкова й е на работата в колектив? Хората са такива, каквито са. Не са извънземни, все пак. За мен принципът е "погледнИ ме с едното, за да те погледва с двете". Работи. Пробвай, вместо да се опитваш да се държиш снизходително като с последните си постове. Няма как да те погледна с двете, ако се държиш така.

# 106
  • София
  • Мнения: 13 870
Не мисля, че държа на твоето мнение. Не понасям хора, които се изказват като последна инстанция. Прегледах ти предишни постове и честно казано звучиш абсолютно кухо. Много думи, никакво съдържание. Лек ден и както казах, успех.

# 107
  • Мнения: 320
Ситуацията в моя офис е точно както Дама от морето го е описала. Имам един колега, който такива интриги създава, ама такова подливане на вода никога не съм виждала, въпреки че съм работила само в големи фирми, а е младо момче на 25. Шефът винаги е на неговата страна и това още повече го окрилява. Като симбиоза е, той си мисли, че по тоза начин ще се издигне, а за нашия мениджър е добре дошло някой да му се подмазва, да му снася информация и да му върши черната работа нападайки хората, които не пеят в общия хор. Все едно отново съм в гимназията.Joy
На никой не му се напуска, защото условията са добри и ситуацията е несигурна и само остава да се чака да спуснат нов шеф отгоре, това евентуално да промени и динамиката и така.

# 108
  • София
  • Мнения: 62 595
Реюниън, може да ти звучи както си решиш, разбирам те, че ти е трудно да разбереш какво съм написала и много съжалявам, че се чувстваш така.

На мен ми е кеф с голегите и доста добре се разбираме. Възможно е до някаква степен да оказва влияние и това, че сме в специфични области и работата ни е да разбираме хората, явно покрай всичко, което сме минали като обучения, като себепознание и т.н. ни помага да се разберем и много-много да не си придиряме. Искам да кажа, че не е змиярник, а за работата много добре сме се сработили.

Мда, много често да си любимец на шефа е проклятие, защото хората не са толкова тъпи, че да не усетят каква му е функцията на този любимец. Хич не му завиждам за положението, защото той никъде не е на мястото си - нито при шефовете е шеф, нито при подчинените е подчинен. Нещо като все да е чужд и на двете места и ако останалите от екипа се обединят, той ще изпадне в тотална изолация. А шефът бързо ще го прежали, когато стане напечено. Бушон на шефа.  Аз затова не искам да съм любимец на шефа.

# 109
  • Мнения: 3 251
Прави ми впечатление това за пеенето в общия хор.
Когато работим за някого трябва ли да пеем в общия хор или да го раздаваме уникални личности?
Това за саботирането е недопустимо, не защото саботират нечия личност, а защото саботират дейността и целите на компанията. В крайна сметка всеки е нает точно за това - да е част от една машина, която да работи добре и постига цел - обикновено печалба.

# 110
  • Мнения: 4 808
Недопустимо, но често се случва. Имам приятелка инженер-химик. Понеже живее в град с голяма безработица, преди няколко години се принуди да започне работа като лаборантка. Не знам дали издържа и месец. Колежката ú, която била близо до пенсия и със средно образование, явно уплашена да не ú вземе работата, пристъпила към системен саботаж - чупела ù епруветките, криела данни и резултати. Приятелката ми реши, че не си струва да си трови нервите и напусна. После си намери по специалността, така че е било за добро.

# 111
  • Мнения: 320
Може би не съм го използвала на място, но под израза, че колегата напада хората, които не пеят в общия хор, имам предвид, че не си интригантства ей така от скука, а си е стратегия. Избира хора, които по някакъв начин биха могли да бъдат видяни като заплаха за шефа и той все едно му разчиства пътя и така печели точки пред него.
Например имам колега, който без да го раздава уникална личност изпъква, защото работата му е безупречна и е много добър специалист. Наскоро всички в  офиса получихме нещо като поздравително писмо от клиента и само към него имаше специални благодарности. Оттогава е основната мишена на всички интриги и мръсни номера.
За мен най-големият урок е, че за доста от хората на високи позиции, от първостепенно значение е да си подсигурят мястото като се обградят с хора, които може и да са некадърни, но ще им пазят гърба докато те спокойно си въртят схемите. А не да се завърши проекта в срок, работата да се свърши добре или други такива дреболии.

# 112
  • София
  • Мнения: 62 595
Дааа, възрастните си остават деца с детските импусли. Най-трудно се прощават чуждият талант и успех. Това също обединява. Wink

# 113
  • Мнения: X
Може би не съм го използвала на място, но под израза, че колегата напада хората, които не пеят в общия хор, имам предвид, че не си интригантства ей така от скука, а си е стратегия. Избира хора, които по някакъв начин биха могли да бъдат видяни като заплаха за шефа и той все едно му разчиства пътя и така печели точки пред него.
Например имам колега, който без да го раздава уникална личност изпъква, защото работата му е безупречна и е много добър специалист. Наскоро всички в  офиса получихме нещо като поздравително писмо от клиента и само към него имаше специални благодарности. Оттогава е основната мишена на всички интриги и мръсни номера.
За мен най-големият урок е, че за доста от хората на високи позиции, от първостепенно значение е да си подсигурят мястото като се обградят с хора, които може и да са некадърни, но ще им пазят гърба докато те спокойно си въртят схемите. А не да се завърши проекта в срок, работата да се свърши добре или други такива дреболии.





Как би могло да е заплаха за шефа че работата се върши добре и в срок и клиентите са доволни? За колегите на нивото на това момче по има логика, да речем всички се борят за повишение, ама за шефа?! Него пък как го застрашава кадърността на подчинените - да не му седнат на мястото? Щом вече са го назначили и са преценили, че става за работата трудно ще го махнат, пък на негово място да сложат подчинения му до вчера, освен ако шефът не е безобразно некадърен.

# 114
  • София
  • Мнения: 62 595
Всеки шеф си пази мястото и хич не обича някой да е заплаха. Всеки, който има власт се страхува, че винаги ще се намери друг, който да я поиска, особено ако този друг е по-добър.  Дори не е нужно заплахата да е реална, а е достатъчно шефът да си помисли, че има. Всички в един момент ги хваща параноята, а колкото по-нависоко са в йерархията, толкова по-параноични стават. Сигурно защото знаят как се стига до следващото стъпало. Wink

# 115
  • Мнения: 4 426
За мен най-големият урок е, че за доста от хората на високи позиции, от първостепенно значение е да си подсигурят мястото като се обградят с хора, които може и да са некадърни, но ще им пазят гърба докато те спокойно си въртят схемите. А не да се завърши проекта в срок, работата да се свърши добре или други такива дреболии.
Уви, напълно си права!

Аз работех в ''колектив'', където шефката не можеше да надвие над единия отдел. Жените, които работеха там не искаха да приемат новата й политика и си работеха по начина, по който са си свикнали.
Отидох там, също предложих нови неща. Отказ. И накрая аз си тръгнах, а те си останаха. Тя избра така, при положение, че се оплакваше, че не може да въведе промените, които иска. Flushed

# 116
  • Мнения: 1 644
Е, колкото по-голяма навалица има, толкова по-голяма е вероятността да се съберат на едно място много и различни характери и манталитети. Няма начин ВСИЧКИ 100 или 300 или 500 човека да мислят еднакво. просто е  абсурдно всеки да харесва всеки и да му прави “евалла“. Но пък авторката все пак трябва да реши какво иска - огромен колектив, в който ще е незабележима, или “индивидуална“ работа, в която отново никой няма да я “хапе“.

# 117
  • София
  • Мнения: 13 870
Все едно нямате опит. Работата в колектив си е като играта на троновете. Трябва все пак да се оцелява и някаква култура на общуване помага. И аз искам да кажа на шефа си, че е голям гъз, ама си давам сметка, че макар и да съм права, нищо няма да постигна.
Върша си работата, по най-добрият възможен начин и до там. А аз работя на две места реално и на едното от тях пряко завися от колегите и по-старшите. Не е винаги приятно, но ако искам да постигна нещо, ще трябва да се съобразявам, а и сферата е такава, че всъщност мога да науча доста от иначе неприятни хора.

# 118
  • София
  • Мнения: 62 595
Хубаво, съобразяване, но има някакви човешки граници.
Я да взема да питам - има ли значение според вас каква е професията за отношенията между колегите? Питам, защото в моята област нещата са специфични.

# 119
  • Мнения: 1 644

Я да взема да питам - има ли значение според вас каква е професията за отношенията между колегите? Питам, защото в моята област нещата са специфични.


Е, че ти задаваш отговори, както казват децата.

# 120
  • София
  • Мнения: 13 870
За мен съобразяването стига до границите на морала ми. Не ме интересуват интрижки, ако не застрашават нечие здраве, или ако са насочени само към мен и няма как да попречат на изпълняването на служебните ми задължения. Не съм на 20, за да се боря с вятърни мелници.

# 121
  • Мнения: 9 890
Има значение според мен. По-ниско квалифицираните колективи са по-склонни на интриги. По мое мнение.

# 122
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Баракудите, готови да хапят, има навсякъде 🤣

Скоро един баща, който познавам от училището на детето, намекна за мобинг. Разнася вестници 😳

Работила съм в голям колектив ( <1000 в Бг) и в малък (>20 в чужбина).
И на двете места имаше търкания, но странното за мен беше, че в чужбина мъж ми скрои курвенски номер. Обаче го отнесе.

В колективи в по-ниско квалифицирани назначени, количеството може да е по-голямо, колкото са по-квалифицирани, толкова по-“тънки” стават номерата 🤣
И по по-болезнени.

# 123
  • София
  • Мнения: 13 870
Има значение според мен. По-ниско квалифицираните колективи са по-склонни на интриги. По мое мнение.

Де да беше така. Навсякъде ги има. Даже в по-високо квалифицираните среди са по-гадни, просто са по-умни и по-изобретателни.

Последна редакция: пн, 23 ное 2020, 04:13 от Reunion

# 124
  • Мнения: 1 644
И в колектив от 5 човека може да има “зрънце“. Просто хората сме различни като характери и няма начин на всеки да му е кеф с всеки. То у дома стават скандали, че сме се “избирали“, та там, където сме по задължение ли да ни е без драми? Стига бе!

# 125
  • Мнения: 4 808
В една от бившите ми фирми пряката ни шефка имаше тактика да се сприятелява с някоя нова колежка. И аз минах през това, обаче отказах да ù кажа какво говорят за нея колежките и много бързо се разбра, че няма как да сме приятелки. Беше със средно образование, издигнала се леко чрез нахалство и пробивност, но понеже беше доста години на тази позиция, вече се смяташе за незаменима. Още си е там всъщност, но не е мръднала в развитието си, пише с правописни грешки, а през последните няколко години фирмата тръгна надолу и загуби някои важни клиенти. Кадърните хора бяха освободени или сами напуснаха, а тя продължава да си придава важности пред новите, които още не ú знаят номерата.

# 126
  • Мнения: 9 890
Този тип хора са полезни за фирмата, защото познават историята на формата, и не напускат при проблеми.

# 127
  • София
  • Мнения: 62 595
Тоест кадърните няма защо да ги пазим - те така или иначе ще напуснат, защото ще си търсят по-добра работа при по-добри условия. Обаче некадърните ще са ни верни, защото знаят, че няма да ги вземат на друго място.

# 128
  • Мнения: 9 890
Не съм казала такова нещо, нали 🌞
Казах, че някои хора, въпреки недостатъците си, са предпочитани, понеже си знаят работата и не напускат при сътресения. Дамата каза, че тя не си харесва началничката. И че е напуснала. Но това е все пак едната гледна точка.

Аз само казах, че в някои случаи по-неефвктивмите служители са предпочитани, понеже не напускат. А з някои работи си трябват хора. Това е. Ако трябва да обучаваш някой много бързо действащ и напорист, който след 2 месеца ще си тръгне, по-добре си дръж обучения, но по-бавен служител.

# 129
  • София
  • Мнения: 62 595
Разбира се, че не си казала такова нещо. Но на практика се получава това, което написах. Просто ти им казваш неефективни, а аз некадърни. Wink

# 130
  • Мнения: 4 808
В тази фирма всъщност началството спомагаше за голяма част от интригите. Подмазвачеството беше системно, награждаваха се хора, които нямат особени заслуги, но са близки до шефката и търговския директор. От старите кадри останаха само двама-трима души, които нямат друг избор или нямат смелост да напуснат.

# 131
  • Мнения: X
Румка, а дали не е по-добре да обучиш един служител, да го развиеш и да му дадеш мотиви да остане и да ти е лоялен?

# 132
  • Мнения: 9 890
Аз с моите съм се оправила 🌞

# 133
  • Мнения: X
Как конкретно си се оправила? Задържайки по-смотанките, които ще са ти лоялни, защото другаде няма да ги вземат или развивайки кадърните и мотивирайки ги да останат при теб?

# 134
  • Мнения: X
Това е най-скорошната тема за колеги, която успях да намеря. Имам нужда да споделя, защото категориите са или бизнес и финанси, или семейни отношения. От цяла седмица вече не съм на себе си, не спя, нерви и напрежение, и то от глупости. Работа да имаше толкова да се товаря, по-бързо да минава времето, а то наистина глупости. Бях писала в темата за невъзможните хора, че работя в международен колектив. Аз единствена българка, трима румънци, всичко останало, скандинавски регион. Сега последната простотия, която ме изяжда. Ама то наистина простотия кокоша. Миналата седмица шефа ни среща онлайн, да обсъдим анкета за условията на работа. Стандартното любопитство на всички, как се формират заплатите, бонусите. Няколко оплаквания за това, че дистанционно, сами си оправяме компютрите. Естествено, все неща, които не зависят пряко от шефа, но човекът любезно записва да провери. Аз споменавам за липсата на систематичност по системите за данни. Шефа и това записва, леко доволен сякаш, че нещо, по което имаме какво да направим за подобрение.
И като се почна от румънците, то един, той си е мрънкало за всичко: ама ние тука в Румъния, не взимаме заплати като скандинавия, честно ли било. Вика шефа, ми нали се сещаш, че за да имаш ти тази работа, от наши хора са махнали. (този човек с понятието аутсорсинг не е ли запознат...) Ама не било само това. Негови приятели, дето работели за конкуренти, за Никулден били получили бонбони и картичка. Шефа вика, ама то сигурно за Коледа е предвидено, или - това е въпрос за workers council, ако като цяло офисът в Румъния не е доволен от придобивките. И за десерт, в Румъния, работниците в Публичния сектор (забележете, не частния), били получавали ваучери за ваканции и пътувания или посещавания на туристически обекти. Били им плащали за ваканциите....
Нали се сещате, в това време, аз мълча, а скандинавските колеги, дето са от 5-10 години (ние от няма и година), не могат да вземат думата и те да кажат своето, и слушат и те румънския мрънкалник. Цял час...
И вчера, получавам аз колет, вътре - пликче шоколатиера, и картичка от името на шефа и още 2ма от скандинавците, с които работим... Значи, шефа седнал със скандинавските си колеги, изговорили да съберат лични пари, да ни пращат бонбони и картички... При все че работим в голяма международна фирма, има си канали за пратки към служители, и тъкмо няколко дни преди това, получих от името на българското ръководвтво шоколад и брандирана коледна играчка. И изобщо аз си се чувствам супер добре обгрижена и благодарна.
А тази пратка от шефа, с такива смесени чувства приех... значи онзи мрънкалник, ни изкара Източна Европа егати мизерниците, супер неблагодарно звучеше и нападателно. За капак, шефа взел та и мене сложил в Румънската кошница мрънкалници... Умирам от срам и яд...
Сега разбира се, че ще им напиша едно топло благодаря с пожелание за хубави празници, защото остава и като пуйка да си затрая на такъв жест. Но аз тоооолкова работих да си изградя добри взаимоотношения с тях - да сме делови, по работа, в скандинавски стил, да знаят, че съм благодарна, че не съм се прицелила да им взема работата, а да работя с тях. И в крайна сметка, наистина съм благодарна, защото за бг условия, съм удовлетворена откъм условия. Естествено, че тези пари няма да ми стигат да живея в техните страни и стандарти, но аз живея тук...
И съм наистина една голяма кокошка, защото вече няколко дни не мога да спя от нерви за ей такива глупости, и ще се поболея

# 135
  • Мнения: 10 412
На твое място бих им изпратила колет с нещо българско като благодарност.

# 136
  • Мнения: X
Не им знам адресите, и вече ще се раздуе до егати шаржа с тез благодарности, просто ми идва да се скрия… едно неангажиращо благодаря и да си излизаме по празничните отпуски… вече съм едно с румънските мрънкалници в техните глави каквото и да се обеснявам повече…😒

# 137
  • Мнения: 10 412
Имах предвид, че можеш да пратиш някаква почерпка общо за офиса.

# 138
  • Мнения: 25 783
Хаха. Ако ще ти стане по добре, да ти кажа, че работя в Америка, в американска фирма и имам в екипа 2 румънки, от които едната е супервайзер а другата на моя левъл. Цирка е пълен.
Ключа е, да не ти пука. Гледай си работата, мери си приказките и това самО ще заработи за теб.

# 139
  • Мнения: 437
Нищо не е станало, че да го изживяваш. Работя в Скандинавска фирма, в Скандинавия и хората тук най- редовно си претендират за такива придобивки. Бях в лек шок, че масово се бяха оплакали, че когато трябваше да работим извънредно в събота, фирмата не е осигурила безплатна закуска, като оплакването не беше мрънкане под сурдинка в пушалнята, а директно имейли до представителите на профсъюза. Та в случая Румънеца ми звучи по- запознат със скандинавския манталитет, поискал си, дали ви.

# 140
  • София
  • Мнения: 62 595
Не разбрах какъв е проблемът за теб. Румънците вдигнали джангъра. Получили сте подаръци и ти се обиждаш от това, че са те сложили с румънците ли? Ако правилно съм разбрала, ти го възприемаш по-скор като обида. Според мен се палиш излишно, за тях географски сме все балканци, както за нас всички на север са скандинавци.

# 141
  • Мнения: X
Честно казано да, то не е да се обиждам, ами ме е срам и ми е ужасно, че в един гьол ме сложиха с тях. Изобщо не ме интересува, че там било прието да се изисква, аз си имам мои си разбирания за тези неща. А и в случая, скандинавците бяха супер разбрани и възпитани, а наш румъньо беше мега нагъл. Иска ми се да работя повечко време на тази длъжност, доколкото е възможно, и много се постарах да си постеля добри работни контакти и максимално да не си усещаме различията. А румъньо сгромоляса всичко… и шефа имаше ядосана нотка в тона после, нищо че ужким изпрати, той е продажби, не е толкова лесно да му се качи някой на главата…
Аз пък досега предимно с американци съм работила. И те могат да натиснат да искат, като скандинавците. Но ние това виждаме отстрани - когато се срещнеш с тях наживо разбираш, че те всъщност са много ценящи - не разхищават като нас, не харчат излишно пари, били те и чужди, не изхвърлят храна. Така че знаят да ценят и да са благодарни. И възпитано и любезно и с чистачката се държат.
Докато това нещо румънци не бях виждала досега честно. То бг сме комшии но бг колегите поне умеят да се подмажат.
И най-вече това, че шефа и двама колеги бръкнали лични пари, за да ни направят изпросените изнасилени подаръци на румънците… това не са бюджет на компанията

Последна редакция: сб, 18 дек 2021, 07:53 от Анонимен

# 142
  • Пловдив
  • Мнения: 23 761
Аз пък досега предимно с американци съм работила. И те могат да натиснат да искат, като скандинавците. Но ние това виждаме отстрани - когато се срещнеш с тях наживо разбираш, че те всъщност са много ценящи - не разхищават като нас, не харчат излишно пари, били те и чужди, не изхвърлят храна. Така че знаят да ценят и да са благодарни. И възпитано и любезно и с чистачката се държат.
Умирам от смях. Точно пък за американците..... Абсолютни консуматори, не знаят какво е спестяване. Скандинавците (имам опит основно с датчани) са много по-обрани.

# 143
  • Мнения: 437
А как всъщност разбрахте, че шефът и колегите са използвали лични пари?

# 144
  • Мнения: X
Защото обикновено, когато изпращат колети от фирмата, идват с еконт, преди това системите генерират форми, на които да попълним адрес. Колети обикновено са ни ваучерите за храна или документи,  плюс по празниците жест на внимание. А този път пратка дойде с dhl, а картичката беше лично до мен адресирана и от името на тримата колеги. Преди това се включи шефа да ни събира адресите по мейл, и въпреки че направих връзка с мрънкането на румънеца, не се запънах и писах, пък и знам ли дали не е имало да урежда нещо документално около скорошно пътуване от работа. За съжаление не съм мениджър и нямам видимост за техните домашни адреси да изпратя нещо, както ми предложихте. Друго, че всеки от тях е в различна държава. Като цяло много мило, но ми е кисел подарък, заради наглостта на румънеца.

Последна редакция: сб, 18 дек 2021, 09:03 от Анонимен

# 145
  • Мнения: 437
Това не означава непременно,че са ползвали лични пари. Не си го слагайте толкова, не е станало нищо, което да промени професионалното ви развитие. Да изпращате вие подарък, не мисля, че е добра идея, зависи от фирмената политика, но може да се счете за опит за "подкуп".

# 146
  • Мнения: X
Благодаря дандан, помагаш ми да се успокоя. Чудя се, дали е удачно да им напиша поне нещо. Даже се замислих, дали шефа не го е инициирал това, пък да сложил и на други 2 имена, пък те да не знаят… и още повече ако такива подаръци, били ти и с фирмени пари, ако са извън утъпканите канали, да не го пък поставя с мейл в кофти положение… голяма кокошка съм в паниката знам, но ти очевидно имаш представа от протокола в такива фирми

# 147
  • София
  • Мнения: 16 100
Чак пък паника за едни бонбони. Няма как да те уволнят заради това. И няма нужда да се свиваш, да си тихичка и безлична - така не си пазиш мястото.
Явно шефа е размислил и решил да уважи балканците. За тях сме едно и също - румънци, българи. Както и ние ги определяме като скандинавци. А те си знаят, че са различни. Но не ни поправят.

# 148
  • Мнения: 437
Евентуално бих написала весели празници на онлайн картичка, до тримата,без благодарности и подобни. Ако изникне въпрос, какво защо, с тях е била последната онлайн среща и толкова.

# 149
  • Мнения: 5 275
И за десерт, в Румъния, работниците в Публичния сектор (забележете, не частния), били получавали ваучери за ваканции и пътувания или посе
Колко интересно. Рекрутирам за австрийци, понякога за техни фирми в Унгария, Чехия и Румъния и да ти кажа, като видят public sector в документите, веднага казват "не". Сега разбирам защо Grinning

Ако си назначена, няма нужда да пращаш подарък, разбира се. Ако си freelancer и ти осигуряват проекти - да.

# 150
  • Мнения: X
😊 разведрихте ме. Полезни съвети ✌

Общи условия

Активация на акаунт