Строеж - къде, как, колко? Тема за взаимопомощ 36

  • 24 107
  • 757
  •   1
Отговори
# 750
  • Враца
  • Мнения: 2 142
Да разбирам ли, че при вас сондажът е в самата къща?

# 751
  • София
  • Мнения: 8 519
А, не, не! Има и такава опция по принцип, но на нас ни се стори рисково и неудобно за поддръжка. Нашият е точно пред прозорците на хола, ще го покриваме с верандата (една от причините да клоним към декинг - може да се направи капак, който да не си личи).
Имахме 2 отбелязки за сондьора - едната (на професора) се падаше под бъдещата къща, а другата (на пичът с шишенцето) пред прозорците на хола.

# 752
  • Мнения: 1 606
И аз имам едни приятели, които си купиха парцел и мъжът смята сам да си прави къщата, само че с метални профили. Ще ми е интересно да проследя какво ще се случи.
На мен все повече ми допада идеята за финландска къща или някаква комбинация на стандартно и сглобяемо строителство.
Споделиха ми, че на морето правят пасивни къщи с метални конструкции. Опитвам се да разбера нещо повече по въпроса. Ако открия ще пиша. На мен също ми е интересно.

# 753
  • София/Варна
  • Мнения: 1 406
Могат да си правят къщата сами, ако е под 100кв.м.При по-голяма се изисква строител регистриран в камарата и надзорна фирма. Аз честно казано не мога да си представя къща за постоянно обитаване на 4 членно семейство да е под 100кв.м. Може и да са ми сбъркани представите, но някак си не мога да си го представя.

Акт 15 се подписва от всички проектанти,когато са извършени всички дейности. Промените,които са направени по време на строителството се отразяват с червено върху одобрения проект. Проектанта слага печат и подпис и пише,че важи за екзекутив. С екзекутива се отразяват всички промени, които не касаят конструктивния проект. Предполагам, че не сте променяли конструкцията на къщата, а най- вероятно се променяли прозорци,врати, някоя стеничка.

# 754
  • Отвъд алеята зад шкафа
  • Мнения: 7 285
Не знам каква квадратура ще правят, но те си имат апартамент и не съм убедена, че къщата ще им е за постоянно.

# 755
  • Мнения: 6 255
Супер става СК с метална конструкция, но там има специфика при постигането на изключитно добра изолация,.така че да не се получава термомост с външната температура. При металните конттрукции може да се ползват готови термопанели, с което се строи още по-бързо.


# 756
  • Sofia
  • Мнения: 559
Хубаво сте се разговорили и съжалявам, че така губо прекъсвам Simple Smile , но моля заповядайте в новата тема, преди да са заключили тази!

# 757
  • София
  • Мнения: 621
Дано някога вземем акт 15! Само като си помисля и зле ми става... Толкова корекции сме правили, че не е за разказване. На документи всичко е ок, но фактически къщата отговаря на 60%от проекта, останалото е Фрийстайл. От друга страна " кво пък толкова, ще си живеем с акт 14 и ще се надяваме да не ни съборят Sad"

Поне не се дължат данъци Wink
Това в кръга на шегата, май има ново изискване, според което ако строителството не се завърши след еди -колко- си време, трябва наново да се вади разрешително за строеж, като се плащат таксите и т.н.
Безумие някакво, което цели да се събират и събират пари само за едното нищо.

Ние тръгнахме бавно по трънливия път към ... и аз не знам към какво.
Извадих "изходни данни от Софийска вода, като мислех, че с тях ще можем да правим проект за водата. Но не. Сега имам да ходя до НАГ, до Столична голяма община, до Соф. вода пак, после до незнам си къде... абе, 5-6 места с по 2-3 ходения, молби и такси, само за да стигнем до момента да направим проект за водопровод. После да го изградим за наша сметка, да го узаконим с благословията на Софийска вода, която не само, че не си мръдва пръста, но и пари иска за всяко нещо, и накрая да й го подарим. Нещо се разочаровам още от сега- не за друго, а от измислените безмислени процедурки, при които се ходи на 200 места за нещо, което може да се направи и на 1 място. И нищо, нищо не може да се подаде и вземе онлайн. Няма ковид, няма 21 век. Ходиш и чакаш на прекрасни опашки навън, щото нали е ковид и на всеки граждани се гледа като на биологично оръжие...

Искам да ви попитам нещо малко встрани от прекия процес на строителството.
Въпросът ми е за емоционалната страна на нещата.
При нас аз искам къщата много повече от мъжа ми. Идията и парцелът бяха от моите родители, подарък.
Водим някакви разговори с половинката, от които става ясно, че той много се притеснява за това дали ще успеем както физически, така и финансово да доведем нещата докрай. Дали няма да си провалим живота едва ли не, като се обвързваме с десетки години лишения от много неща, дали няма да ни намалеят доходите в бъдеще и да спрем строежа, а парите да са вложени вътре... в общи линии не е оптимистичен.
На по 40 години сме, не е като да сме пред пенсия и да се притесняваме толкова, но все пак виждам, че ако го прави, ще е заради мен и малко насила. Чудя се при вас как бяха нещата...
Как взехте решението... Вероятно повечето или поне част от вас не тръгват с готова цялата сума, по-скоро е изключение някой да има 200-300 хиляди спестени и чакащи пари. Затова се питам как да постъпя- дали да чакаме няколко години за строителството, или да започнем, пък до където докараме. Или пък да се откажем, да не насилвам нещата.
Ако искате, пишете ми на лично, ако не искате да споделяте във форума такива неща.

Добре дошли в отбора.От 1 година и няколко месеца се боря да стигна до разрешение за строеж на водопровод.Вече съжалявам,че не бихме сонда! Успех!

Последна редакция: ср, 10 фев 2021, 19:34 от carolina9999

Общи условия

Активация на акаунт