Хеликобактер пилори - втора тема

  • 55 201
  • 628
  •   1
Отговори
# 540
  • Мнения: 3
По 8 таблетки антибиотици на ден/сутрин 4 таблетки и  вечер 4 таблетки-това е на 12 часа/ и са три различни,но от единият са по 2/имам по горен пост и там съм обяснила кои са/.

# 541
  • Мнения: 78
Здравейте на всички!Аз започвам второ морене на бактерията!Явно туй чудо е доста "инато".Чуденката ми е,че фецес и кръвни излязоха отрицателни,а биопсията показа положителен резултат.Назад четох и при други с такива показатели.Излиза,че дори и на фецес и кръвни не може да се разчита,така ли?Та сега почвам четворната-нексиум,улкамед,тетрациклин и флажил.Други,които са вземали тази комбинация какъв пробиотик вземахте да е еднократно,че то големи схеми с тези часове.Тетрациклина по колко пъти го пихте?За него пише "час преди, два след храна. Без млечни,калций,желязо,Бисмут,цинк.."Улкамед 2 часа интервал от тетрациклин..."Изобщо спазвахте ли всичко това?

# 542
  • Мнения: 13 971
Доколкото знам биопсията и ендоскопията са с най-голяма точност. Следва дихателен. Всичко друго е след тях. Т.е. може да се получи неверен резултат. Не знам защо ги прилагат за първоначална диагностика, че им и вярват.
При биопсия се прави антибиограма за по-голяма ефективност. С това безразборно изписване на АБ бактерията става все по-резистентна и се налага повторно лечение, което все по-трудно е успява. Обикновено лечението с два или три АБ, има и протокол с бисмут и един АБ.

Последна редакция: ср, 20 дек 2023, 00:29 от _re_ge

# 543
  • Мнения: 19
Здравейте на всички!Аз започвам второ морене на бактерията!Явно туй чудо е доста "инато".Чуденката ми е,че фецес и кръвни излязоха отрицателни,а биопсията показа положителен резултат.Назад четох и при други с такива показатели.Излиза,че дори и на фецес и кръвни не може да се разчита,така ли?Та сега почвам четворната-нексиум,улкамед,тетрациклин и флажил.Други,които са вземали тази комбинация какъв пробиотик вземахте да е еднократно,че то големи схеми с тези часове.Тетрациклина по колко пъти го пихте?За него пише "час преди, два след храна. Без млечни,калций,желязо,Бисмут,цинк.."Улкамед 2 часа интервал от тетрациклин..."Изобщо спазвахте ли всичко това?
На мен ми обясниха, че е нормално резултатите да са противоречиви. Аз не вярвах, защото нямах никакви симптоми и в 2 от лабораториите резултатът ми е положителен, в трета отрицателен. Но ми казаха, че щом ома положителен резултат, бактерията я има. Стига да не е кръвна пробата след лечение. Щамовете били много, а лабораториите изследват определени щамове, не всички. Отделно в едната част на изпражнението може да има бактерия, в другата да е по-малко количество, а третата част да няма въобще. Така че ми казаха, че количествените изследвания нямали никакъв смисъл. При гастроскопията също не дават 100% гаранция, че ще я хванат, защото биопсията може да е от място, където няма бактерия.

# 544
  • Мнения: 681
Къде в София се прави дихателен тест,и коректен ли е?

# 545
  • Мнения: 387
Аз я премахнах от вторият път бактерията  с едно лекарство Pylera и омепразоли.  Изписват го в Германия  и Испания. Не към пила никакви пробиотици и млечни по време на лечението исках да към сигурна ,че ще подейства  лекарството. Лекаря не ми изпися пробиотици също.След това си взех.
Симптомите си ги имам пак гастрит и рефлукс. Рефлукса при мен си е болка и неудобство в гърлото и в слънчевия сплит. Трябва да си  спазвам диета.
Не знам къде има дихателен тест в България, иначе и аз последните пъти си правих такъв.

# 546
  • Мнения: 13 971
Дихателен - в Лина.

# 547
  • Пловдив
  • Мнения: 450
Дихателния тест по-точен ли е от фекалния?

# 548
  • Мнения: 13 971
Аз я премахнах от вторият път бактерията  с едно лекарство Pylera и омепразоли.  

Pуlera е бисмутов протокол за лечение. Мисля че не се намира в бг. Купуват го от чужбина

Дихателния тест по-точен ли е от фекалния?

Ние сме правили фекален месец или два след лечението за оценка дали сме излекувани.
Хеликобактер беше засечен като резултат от гастроскопско изследване

Ето от сайта на Лина. Статията Не претендира за медицинска точност. Описани за само неинвазивните

Как се изследва в лабораторни условия Хеликобактер пилори?

Това се осъществява с неинвазивни методи, които са широко разпространени и лесно достъпни:
(1) доказване на H.pylori антиген,
(2) доказване на антитела (IgG, IgA) срещу бактерията,
(3) разграждане на уреята от бактериалната уреаза.

Всеки един от тези методи има предимства и недостатъци. Положителният резултат (антиген, антитяло, дихателен тест, биопсия) говори за наличие на H.pylori в организма, а отрицателният резултат от тест означава, че е малко вероятно пациентът да има тази инфекция.

Фекален тест за диагностика на H.pylori антигени (от изпражненията). Доказването става с имуноензимен тест- с висока степен на специфичност и чувствителност- 95,3% при възрастните и 98,6 % при децата.
Подходящ е за оценка на лечението.

Кръвни тестове - изследване на антителата ( IgG, IgA). Препоръчително е да се изследват едновременно и двата вида антитела IgG и IgA преди и след лечение.

H.pylori IgG е качествен тест. Положителният резултат означава, че има инфекция или е имало инфекция в миналото. Контролно изследване е желателно да се направи не по- рано от 20 дни след края на лечението.

H.pylori IgА е количествен тест. Наличието им говори за:

ранен период на инфекцията /появяват се преди IgG антителата /
остро възпаление на лигавицата на стомаха или дванадесетопръстника
за ефективността на лечението и състояние на оздравяване


H.pylori IgА реагират по- бързо при добре подбрана терапия. Доказано е, че намалянето им с 10% от първоначалното изследване е добър прогностичен белег /ефективно лечение/.

Дихателният тест с урея открива Хеликобактер пилори с две издишвания. Този тест почива на принципа, че H.pylori със своя ензим уреаза разгражда предварително белязан с въглерод урея, отделя се въглероден диоксид с маркирания въглерод, който може да бъде открит в издишания въздух. Нормално стомахът не произвежда уреаза и такава реакция е възможна само при инфекция с H.pylori. За точността при изследването трябва да се спазят предварително от пациента следните условия:
Да не е взимал антибиотици най-малко 1 месец.
Да не е пил две седмици лекарства от групата на инхибитори на протонната помпа,
Да не е пил лекарства от групата на Н-2 блокерите един ден преди изследването.
Провежда се сутрин, на гладно, да не е пил вода, желателно е и да не е пушил.

# 549
  • Мнения: 78
Абе то с тази гадинка си играем на тука има тука няма.Но явно гастроскопията е по достоверна и дихателния тест.Не знаех,че в Лината правят.При него пак ли трябва да е минал месец от лечението?Пилерата гледам е с всички съставки в едно хапче -и бисмут,и тетрациклин, и метронидазол.А  при нас за бисмута пише да е с интервал 2 часа от тетрациклина????Може ли който се е лекувал с тетрациклин и метронидазол да сподели схемата

# 550
  • Пловдив
  • Мнения: 450
Питах в Лина, за сега се прави само в Бургас и Варна дихателния тест.

# 551
  • Мнения: 6 352
В Бургас се прави в една единствена лаборатория на Лина - ж.к. Зорница бл.75

# 552
  • Мнения: 13 971
Във Вн също. В лабораторията нна ул. Д-р Железкова.

# 553
  • Мнения: 21
Здравейте за много години!
Майка ми имаше оплаквания като коремна болка,оригване,киселини,гадене,парене на гръдния кош.Консултирахме с гастро назначи фекален тест фецес(количествен) резултата е 5,66 реф стойности до 1,1 което е положително обаче след това лекара искаше да направи и гастроскопия с хистопатологично изследване резултата е Хроничен гастрит и Интестинална Метаплазия.Хеликобактер-отрицателно.Лекара назначи лечение за бактерията което на биопсия е отрицателно и ние започнахме лечението с следната схема Езопраджен 40мг 2×1 преди хр,Улкамед 120мг 2×2 преди хр,Оспамокс 1000мг 2×1 след храна през 12ч и Флажил 250мг 2×2 след храна през 12ч.Обаче майка ми издържа само 3 дни и стана много лошо главоболие,повръщане и болки цялото тяло и спря лечението.Сега друго какво може да направим ние може ли да дадете някакви насоки?За метаплазията казаха проследяване през 6 месеца,което може да достигне до карцином на стомаха.Всяка информация ми е важно благодаря ви!

# 554
  • София
  • Мнения: 736
Здравейте за много години!
Майка ми имаше оплаквания като коремна болка,оригване,киселини,гадене,парене на гръдния кош.Консултирахме с гастро назначи фекален тест фецес(количествен) резултата е 5,66 реф стойности до 1,1 което е положително обаче след това лекара искаше да направи и гастроскопия с хистопатологично изследване резултата е Хроничен гастрит и Интестинална Метаплазия.Хеликобактер-отрицателно.Лекара назначи лечение за бактерията което на биопсия е отрицателно и ние започнахме лечението с следната схема Езопраджен 40мг 2×1 преди хр,Улкамед 120мг 2×2 преди хр,Оспамокс 1000мг 2×1 след храна през 12ч и Флажил 250мг 2×2 след храна през 12ч.Обаче майка ми издържа само 3 дни и стана много лошо главоболие,повръщане и болки цялото тяло и спря лечението.Сега друго какво може да направим ние може ли да дадете някакви насоки?За метаплазията казаха проследяване през 6 месеца,което може да достигне до карцином на стомаха.Всяка информация ми е важно благодаря ви!

Мен някои неща ме озадачават. Защо лекарят е предприел лечение х.пилори, след като хистологията не го потвърждава? Именно хистологията при гастроскопия дава най-точни и достоверни резултати за тази бактерия.

Другата питанка е, защо са ви дали неоптимална и напълно остаряла схема на лечение?

Сменете гастроентеролога и поискайте, ако ви назначат нова схема, задължително да бъде 3-на или 4-на такава и да се базира на бисмут.

Трябва да изглежда така, пример:  ИПП + Бисмут + Левофлоксацин + Тетрациклин 10-14д.

Има и други комбинации.

Последна редакция: ср, 03 яну 2024, 20:20 от sleek

Общи условия

Активация на акаунт