Малко трудна тема...за болеста рак - тема 5

  • 396 906
  • 6 648
  •   6
Отговори
# 4 605
  • Мнения: 11
Здравейте отново имам запитване за св Иван Рилски от колко до колко работи гастроендокринологията някой има ли представа защото звъня но никой не вдига.

# 4 606
  • Мнения: 318
Терапията за HER2 положителни езофагеални тумори не е имунотерапия.Моноклонално антитяло Трастузумаб като за HER2+ РМЖ . И химиотерапия. Не съм сигурен дали не се прилага едва  след прогресия на първата линия ХТ . Мисля на Вилитра бащата е в момента на такава комбинация.

Татко е Her2/3+/. След диагностициране започнаха със следната схема: Kanjinti /trastuzumab - за него трябва да си HER2++/, Cisplatin, Capecitabine. Платината отпадна след 5тия месец /не помня точно след колко вливания/. С Kanjinti и Capecitabine продължи до края на декември 2021.
Тумурът при татко е ниско диференциран аденокарцином. Не знам доколко това има значение при избора на схема.

# 4 607
  • Мнения: 1 013
Моля, ако някой може да коментира скенера.
Трябва да се занесе диска за второ мнение.
И тази вена... Консултация със съдов хирург ли?
Доколкото разбирам няма данни за рецидив?
Знаете ли къде да занесем за четене, но ако може да се прочете по-спешно?

# 4 608
  • Мнения: 10 773
Няма рецидив, а има повод за празнуване! Браво!
По другите въпроси не мога да помогна.

# 4 609
  • Мнения: 1 026
Аз бих се консултирала с добър съдов хирург, по повод тромбозата и то в най-близко време. За да преценят налага ли някаква намеса или прием на лекарства.

# 4 610
  • Мнения: 1 013
Здравейте!
както обичайно - аз влизам да пиша тук, за да вдъхна кураж.
Сега отново да го направя -
При мъж ми скенера от вчера е без данни за разсейки. Припомням - рак на панкреаса преди две години, разсейка в бял дроб, премахната с VATS миналия август, после чисти скенери.
Сега ни разтревожиха сериозно с някаква вена, която не се пълнела добре и според заключението - тромбоза, но това веднага бе отхвърлено от съдов хирург. Днес правихме доплер и Ддимер и няма никакви данни за какъвто и да е проблем.
Бъдете здрави - вие и вашите близки и да знаете, че ракът не е присъда. Ако не го повярваме, няма да се справим!

# 4 611
  • Мнения: 2 765
miglenasky, съжалявам, че не писах- радвам се за вашите резултати!

Левскарката, чудесни новини, браво!

# 4 612
  • Мнения: 3 306
Здравейте!
както обичайно - аз влизам да пиша тук, за да вдъхна кураж.
Сега отново да го направя -
При мъж ми скенера от вчера е без данни за разсейки. Припомням - рак на панкреаса преди две години, разсейка в бял дроб, премахната с VATS миналия август, после чисти скенери.
Сега ни разтревожиха сериозно с някаква вена, която не се пълнела добре и според заключението - тромбоза, но това веднага бе отхвърлено от съдов хирург. Днес правихме доплер и Ддимер и няма никакви данни за какъвто и да е проблем.
Бъдете здрави - вие и вашите близки и да знаете, че ракът не е присъда. Ако не го повярваме, няма да се справим!
Много хубави новини! Как се излекува от рак на панкреаса?

# 4 613
  • Мнения: 1 030
Simpatiuhche, няма проблем, всичко е наред!🤗
Левскарката,  чудесни новини!❤

# 4 614
  • Мнения: 12 938
Левскарката, радвам се за вас! Все така! Simple Smile
За тази тромбоза не знам. Аз тромб бях получила около порта, бих си инжекции и се разнесе, май за около 2 месеца.

# 4 615
  • София
  • Мнения: 1 350
Хора,моля ви дайте мнение, кое не е наред тук?

Защо пише на стадий - неприложимо, какво е TMN, какво е ECOG ? Защо няма брой химиотерапия? Объркан му е адреса, това дали е проблем,ще го минавам на ТЕЛК? чаках днес доста време да си задам въпросите на онколог, където ме насочиха от кабинета, в който ми дадоха протокола,но никой не се появи. Болницата ли обърках тотално? Тук чета за такива подробности, показатели и прочее, които нито съм чула ни разбрала от къде да се сдобия с тях. Защо няма прицелна терапия след като уж твърдят,че няма убедителни данни за разсейки? Ясно ми стана,че това ще бъде най-сигурно след ПЕТ- скенер,но никой не дава препоръка за там,камо ли направление. Имам чувството,че са го отписали и всичко се прави през пръсти.

П.П. най- накрая зададох правилен въпреки с на гугъл и разбрах какво е ECOG ( в случая 1 не е никак вярно) щ, TNM нямат номера, т.е. отново не носят никаква информация Anguished
Никъде в епикриза или КТ разчитането не е описана големината на тумора също.

Последна редакция: вт, 14 юни 2022, 23:36 от Snoopi

# 4 616
  • Мнения: 529
левскарката, браво! Все така да е!

# 4 617
  • Пловдив
  • Мнения: 2 094
"Прицелна терапия" е системно лекарствено лечение (като химиотерапията).което е насочено към определена генетична мутация в ДНК на Туморните клетки.Т.н. "ТаргЕтна Терапия".Ако не са правени изследвания за наличие на мутации , които могат да бъдат "таргетирани" и/или не са известни такива , могатака да назначат само стандартната за вида тумор ХТ. не и "прицелна терапия"
ECOG-PS - Eastern Cooperative Oncology Group Performance Status - скала за оцнека на физическото състояние на онко пациенти
TNM - Стадиране на окно заболяването
Т-РАЗМЕР НА ОСНОВНИЯ тумор
N- метастази в лимфните възли
М -метастази в отдалечение органи.
"Неприложимо" - може би за конкретния вид тумор се ползва друго различно от TNM стадиране.
Вариант 2: Не са правени образни/нуклеарни изследвания за стадиране - КАТ на цяло тяло/ ПЕТ на цяло тяло. съответно не е определен стадии.

Последна редакция: ср, 15 юни 2022, 00:04 от whitefang

# 4 618
  • София
  • Мнения: 1 350
whitefang   Благодаря за разясненията. Това имам предвид под липса на всякакво инфо за изследвания - къде,какви,как се наричат, какви ползи биха донесли... Никой не обяснява, не поговори с мен по - обстойно, какво може ( не може) да се направи. Събирам инфо сама, блъскам си главата с термини,които нищо не ми говорят Rage Поне тук хората като теб ми помагат и разясняват.
От кого да поискам тези разяснения ? Цялата гадост ни се стовари върху главите от няма 20 дни. През цялото време се опитвам да разговарям с лекарите и удрям на камък за внимание повече от 1 минута!!

# 4 619
  • Мнения: 529
snoopi, къде се лекува пациентът? Може би трябва да се консултирате с друг онколог. Има варианти, включително и за онлайн  консултации.

Общи условия

Активация на акаунт