Инсулинова резистентност и отслабване - Тема 34

  • 29 401
  • 729
  •   1
Отговори
# 150
  • Мнения: 18 542
Айде стига с това ГИ. Всеки реагира в различна степен на различните неща. Няма такова нещо като фиксирано ГИ. Същата глупост като калориите е този измислен индекс.

# 151
  • Paris, France
  • Мнения: 13 974
Здравейте момичета, моля за коментар на изследването ми. Сама си го предписах, след спонтанен аборт 8 г.с. и открити поликистозни яйчници, четох, че ИР има влияние върху яйцеклетките и реших да проверя какво е положението при мен. Майка ми и баба ми по бащина линия бяха с диабет, така че имам предразположеност. Спазено е правилото предходните дни да се храня въглехидратно, да има 10 часа от последното ядене и да не е консумирано друго освен вода преди изследването.


Виждам, че показателите са в норми, това означава ли, че поне по отношение на ИР всичко е ок?
Благодаря!

КЗ на гладно е идеална, но инсулинът е над 5 за да я поддържа. На 30 минута вероятно е имало някаква начална ИР и инсулинът се е вдигнал за да свали захарта. Успял е да я набута в клетките, оставайки в норма, но от високия инсулин КЗ е паднала, вместо да седи същата На 2ри час всичко е наред  Магданоз ти трябва.

По време на втората бременност имах подобна КЗ и падаше и на втори час. Нещо като 5 на гладно, 4 на първи и 3 на втори час ми беше КЗ. Инсулин не е мерен. Казаха ми, че това е реактивен диабет и ме сложиха на леко по-малко въглехидрати хранене с повече броя хране ия на ден. След бременността имах идеално ОГТТ.

Не всяко СПКЯ се дължи на ИР. Общото при ИР и СПКЯ е липса на магнезий, Б витамини, С, цинк, май беше и йод.

Яйчниците са измежду органите, които имат нужда от най-много йод, заедно със щитовидна и млечни жлези. Без йод те правят кисти. Йодът е отровен в условия на недостиг на селен. Селенът трябва да се изследва. Пускала съм добавките за СПКЯ. В pcosdiva ги има. Инозитол, фолат също са важни.

Ако нямаш наднормено тегло (може да имаш с инсулин 8 ) си виж нивата на Д3, Б12, фолат, селен. Липса на Д3 се свързва с безплодие и аборти.

Елора, вече обясних за електролитите. Бъбреците не могат да задържат калий. Когато се пие много вода, излишната се изпикава. Заедно с водата, обаче, заминават калий, магнезий итн. Пиенето на много вода ........ обезводнява. От изпиване на огромно количество чиста вода човек може да умре.

Ако в организма липсва натрий, след обилно потене при крос, маратон, водата нахлува в мозъка и настъпва подуване, кома и смърт. Има реални случаи.

https://www.scientificamerican.com/article/strange-but-true-drin … 22%20explains%20M.

При ИР често липсва де натрий, де калий, де магнезий, че даже и калций. Ние едва ли ще умрем от много вода, но наливане с по 3-4 литра дневно, без соли вътре е вредно.
Като не ям достатъчно сол и се наливам с вода носът ми почва да тече.

# 152
  • Мнения: 786
Благодаря за коментарите Heart
54 кг съм на 170 см височина. Поддържам ги от 1-2 години чрез периодично гладуване , 20 мин интензивни тренировки сутрин и предимно ВМ-НВХ (но не съм стриктна в него, позволявам си алкохол и сладко).
Треперене и хипогликемии мисля, че нямам, желание за храна (въпреки че съм нахранена) имам редовно, но си мислех, че е от нерви.
Някой витамини ги мерих преди два месеца, не съм правила контрола още. Това бяха резултатите:
Б6 - 36 (при реф.5-30)
Б9 - 6.4 (при реф.3-20)
Б12 - 476 (при реф.187-883)
Д3 - 43 (при реф.20-100)
Желязо - 13 (при реф.7-30)
Йод - 163 (при реф.100-199)

Започнах да приемам Б9, Б12, желязо и Д. Сега ще направя контрола и по ваша препоръка ще пусна и витамин С, селен и магнезий.
Едно от малкото неща, които въобще не обичам, е магданоз. Може ли да се замести с магданоз на капсули?
Разбирам от коментарите, че инсулинът трябва да е под 5 на гладно. Само с ВМ-НВХ дали ще стане?
Nevena Virolan, може ли линк към pcosdiva , не го намирам на първа страница?

Чудя се, дали имам някаква форма на ИР, но да съм я овладяла последните 2 год. с хранене и тренировки и сега след стреса с аборта (а и с хоум офиса)  поразвалих храненето и заради това да се е вдигнал инсулина.

Последна редакция: сб, 12 дек 2020, 12:04 от Gebura

# 153
  • Мнения: 941
Магданоз на капсули?
Страхотно! Как не ми беше хрумнало?! Аз го ненавиждам в сурово състояние, термично обработен го търпя, ама го мисля вече от няколко месеца и ме е яд, че не мога да го ям.

# 154
  • Мнения: 1 052
И аз съм от клуба на мразещите магданоз Simple Smile
Гебура, напълно възможно ми се вижда да си си повлияла добре на евентуална ИР или поне лека такава чрез този режим и спорта - аз именно това правя сега от няколко месеца и ми се струва, че се подибрявам, поне кз ч, която при мен е висока.
Напълно възможно е също бременността да ти е разбъркала инсулина - при мен проблемите се отключиха след две последователни неуспешни бременности в рамките на половин година + много стрес + работа и невъзможност да спортувам.
Аз лично единствено от гледна точка на периодичното гладуване съм много предпазлива, че от това, което чета не е ок да се прави продължително такова при бременност или планове за такава. Аз правя 16 ч (16:Sunglasses всеки ден, но не смея по-дълги периоди, защото искам бебе. Това се надявам за тялото да не е стрес и като е свикнало да не е проблем

# 155
  • Мнения: 31 556
Божичкоооо, магданоз на капсули ли имало? ЖДНБ Grinning Ще взема да опитам. Сега виждам, че и с чесън имало Grinning
Магданозът не ми е любима храна, но мога да го ям. Като си слагам връзка в салатата не ми е неприятно. Просто се дъвчи трудно. Но ми е помагало.
Чудя се в една капсула колко магданоз има?

Невенче, тоест да прибавяме малко сол във водата или да осоляваме храната повече е достатъчно.
Честно казано не обичам много солена храна.
Вчера ми сготвиха риба със зеленчуци и нещо е оплескала майка ми. Страшно солена.
Пия принципно 2 литра. Понякога 1,5. Чайовете са отделно. Но не много. Понякога мога да изпия за деня 2 чая. А третия е санието вече. Друг път мога и въобще чай да не пия.

Последна редакция: сб, 12 дек 2020, 10:45 от Елора

# 156
  • Мнения: 12 612
Някъде май бях мяркала из публикации че изсушеният магданоз бил кажи-речи полезен колкото пресният. На мен ми е леееко съмнителна тая работа ама знам ли, дано някой тук да знае повече.
За мен пресен и сушен имат съвсем различен вкус, присъстват и двете като готвя, понякога и едновременно.
Капсули вероятно има, то с какво ли няма. Друг е въпросът дали действително има в тях това което претендират, за хранителни добавки наистина не е хич строг контролът на съдържанието... Колкото вярвам че са на 100% изрядни етикетите на храните, толкова и на добавките.

За инсулина на гладно като че ли най-честото мнение е че честото хапване го разваля. И имам предвид похапване на каквото и да е, независимо дали е само 1-2 хапки и дали е нисковъглехидратно, самият факт че постъпва някаква храна е това което има значение. Заради това и се набляга на хранене само на основни хранения или дори по-удължени периоди без храна (т.нар. фастове). 8 не е и толкова страшна стойност де, повечето тук сме тръгнали от доста по-фрапиращи числа.

# 157
  • Мнения: 31 556
natka, и на мен ми е съмнително да е полезен колкото пресният. Все пак е преработен, с разни добавки.
Но все пак е по-добре, защото явно има хора хич не долюбват да консумират пресен.
Сега магданозът е един рехав и  по-скъп. Онзи ден взех 2 връзки за 0,50, тройно по-малък от пролетта и лятото. И полузамръзнал.
Иначе и си замразяваме. Понякога ходим до борсата и купуваме 10 връзки. Част във фризера отива за готвене и за салати. Но винаги съм си мислела, че замразенения зеленчук си губи част от свойствата.
И песто правихме до-скоро. Аз направо се влюбих в него. Майка ми го приготвяше. С чесън, зехтин, сол и смлени сурови ядки, ама не знам какви. Голяма вкусотия.
Абе бих пробвала добавка. Гледам, че има на доказани фирми за добавки. И с чесънчето ще е екстра.

Аз се чудя дали да не пробвам https://herbamedicabg.com/alkamin-alkamin-za-alkalizirane-na-organizma
За алкализиране.

То било пудра, ама имало и на таблетки
https://detoxcenter.eu/produkt/alkamin-1000-mg/

Последна редакция: сб, 12 дек 2020, 11:57 от Елора

# 158
  • Мнения: 786
Значи ако не друго, поне съм доволна, че ви дадох идея за капсулите Joy. Според мен качеството зависи от производителя, има доста читави добавки Simple Smile Ще чакаме Невена за коментар.
Инсулинът ме притеснява основно заради яйцеклетките, при положение, че имам и други казуси, искам максимално да взема мерки за по-качествени Я.
Елора, за пестото можеш да сложиш сурови орехи и гранде падано. За алкализиране, можеш да пробваш лимон изцеден в топла вода на гладно, ГИ е 25. И може би е добре да провериш предварително какво е положението с ph ленти.

# 159
  • Мнения: 31 556
Значи ако не друго, поне съм доволна, че ви дадох идея за капсулите Joy. Според мен качеството зависи от производителя, има доста читави добавки Simple Smile
Инсулинът ме притеснява основно заради яйцеклетките, при положение, че имам и други казуси, искам максимално да взема мерки за по-качествени Я.
Елора, за пестото можеш да сложиш сурови орехи и гранде падано. За алкализиране, можеш да пробваш лимон изцеден в топла вода на гладно, ГИ е 25. И може би е добре да провериш предварително какво е положението с ph ленти.
Аз съм леко мързелива и песто не съм правила Blush Но знам, че слага сурови орехи и мисля, че даже и тиквени семки.
Понякога пия сода с лимон следобеда. Гледам да е минало време след обедното ядене. Но забравям често. А сега тръвам и на работа тия дни.
Затова се зачудих за капсулите да пия чат пат.
Иначе пх-то в последно време ми е лошо. Може и заради миомата, може и заради цигарите, а може и двете кафета да са виновни.

# 160
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 005
да дам идея?
в буркан, най-добре по-голям, се режат каквито сезонни зелении има през лятото. реже се магданоз, сипва се сол, реже се копър, сипва се сол, нарязват се листа от киселец, лапад, целина листа и глава, малки чушки, малки морковчета... всичко, което сезонно се появява в градината или по магазините, аз смилам с чопъра и дръжките на магданоза, копъра и целината...
слага се ред зеленилка, две-три лъжици сол и така до напълване на буркана. може да не се разбърква между етапите, когато се бърка, ако е трудно или няма място в буркана го изсипвам в купа, разбърквам го и пак го връщам.
солта не му дава да се развали или да ферментира. само когато се слага в яденето първо се слага подправката, после се пробва и чак след това се добавя сол, ако е нужно. иначе има риск да се пресоли.
не виждам защо да не може да се направи и само с магданоз.
Simple Smile вкусът е като на пресни подправки, а няма цялата менделеева таблица, като в купешките вегети.

# 161
  • Paris, France
  • Мнения: 13 974
Скрит текст:
Благодаря за коментарите Heart
54 кг съм на 170 см височина. Поддържам ги от 1-2 години чрез периодично гладуване , 20 мин интензивни тренировки сутрин и предимно ВМ-НВХ (но не съм стриктна в него, позволявам си алкохол и сладко).
Треперене и хипогликемии мисля, че нямам, желание за храна (въпреки че съм нахранена) имам редовно, но си мислех, че е от нерви.
Някой витамини ги мерих преди два месеца, не съм правила контрола още. Това бяха резултатите:
Б6 - 36 (при реф.5-30)
Б9 - 6.4 (при реф.3-20)
Б12 - 476 (при реф.187-883)
Д3 - 43 (при реф.20-100)
Желязо - 13 (при реф.7-30)
Йод - 163 (при реф.100-199)

Започнах да приемам Б9, Б12, желязо и Д. Сега ще направя контрола и по ваша препоръка ще пусна и витамин С, селен и магнезий.
Едно от малкото неща, които въобще не обичам, е магданоз. Може ли да се замести с магданоз на капсули?
Разбирам от коментарите, че инсулинът трябва да е под 5 на гладно. Само с ВМ-НВХ дали ще стане?
Nevena Virolan, може ли линк към pcosdiva , не го намирам на първа страница?

Чудя се, дали имам някаква форма на ИР, но да съм я овладяла последните 2 год. с хранене и тренировки и сега след стреса с аборта (а и с хоум офиса)  поразвалих храненето и заради това да се е вдигнал инсулина.

ИР определено си имала след като показаните резултати са при толкова ниско тегло , хранителен режим, спорт и добавки.Храни ли се ВВ 10 дена без да постиш преди ОГТТ? Ако си постила е нормално да видиш добър резултат, но той е фалшив. Инсулинът на гладно показва складирана енергия и щом твоят е толкова висок, вероятно имаш повече мазнина и малко мускул. Ниското тегло също е показател за малко мускули. Силови упражнения за качване на мускулна маса с повече протеин?

Кръвния магнезий и вит Ц нищо не показват. Трябва ти клетъчното ниво, но такива тестове са скъпи.

Йод не се изследва при ИР, защото се изпикава в повече. Не е показателен теста.

Тези витамини, дето ги пиеш коензимирани ли са? Спря ли ги 10 дена преди изследването?

Вит Д е нисък. Качи го до 60-70.

Темата тук е за отслабване с ИР. За СПКЯ има друга, но не я знам къде е.

https://www.google.com/amp/s/www.smartfertilitychoices.com/pcos-supplements/amp/

https://pcosdiva.com/blog/

Не намирам листата с добавки. Виждам, че pcosdiva вече продава нейни си витамини, но в минали постове ги имаше. Потърси ги.

Омега 3 - дозите в хаповете са смешни. Трябват поне 2-4 грама дневно за обвивки на яйцеклетки и ИР  Обвивките на клетките инсулин не ги пробива лесно ако не са направени от омега 3. Същото е с яйцеклетките.

Елора , няма нужда да слагаш сол във водата ако солиш храната и пиеш нормално количество вода. Ако се наливаш с вода, ако правиш маратон трябва да се сложи, но тя е нещо като чаена лъжичка на литър. Трябва да е нерафинирана морска, а не готварска.

Отделно трябва калий, но много от нас го набавяне с цитрата.

О, сега се сетих - пита ме какво да добавиш на първа страница - май беше за киселинността и защо ни трябва цитрата, особено при кетогенна диета. Ако вече го има няма нужда.

Последна редакция: сб, 12 дек 2020, 13:35 от Nevena Virolan

# 162
  • Мнения: 27 432
Ха ха, само аз ли обичам магданоз? Laughing И на песто го правя, и по всякакъв начин мога да го ям, и дръжките ям даже Grinning
Gebura, има ли пауза от поне 2 седмици преди изследване на Б 12 и поне 10 дни преди желязото? Б 12 може да понижи желязото още- може би е разумно първо да се оптимизира желязото и тогава да се приема Б 12. Б 12 не ми се струва чак толкова нисък спрямо желязото. ЖСК, феритин щеше да е хубаво да има изследвани заедно с желязото...

# 163
  • Мнения: 31 556


Елора , няма нужда да слагаш сол във водата ако солиш храната и пиеш нормално количество вода. Ако се наливаш с вода, ако правиш маратон трябва да се сложи, но тя е нещо като чаена лъжичка на литър. Трябва да е нерафинирана морска, а не готварска.

Отделно трябва калий, но много от нас го набавяне с цитрата.

О, сега се сетих - пита ме какво да добавиш на първа страница - май беше за киселинността и защо ни трябва цитрата, особено при кетогенна диета. Ако вече го има няма нужда.
Купувам морска ситна сол от магазина, но сигурно е рафинирана. Даже и йодирана.
Откъде да търся нерафинирана ситна?

# 164
  • Paris, France
  • Мнения: 13 974
За йод от йодирана сол не разчитам, защото се изпарява.

Едра, нерафинирана, морска сол купувам от супермаркета, в пликове от по 1кг. Седи сива. Ползвам я за овкусяване на манджа, при варене на макаронени, морски дарове. На масата, за досоляване имаме ситна морска и една с ниско съдържание на натрий, която съдържа калий.

Общи условия

Активация на акаунт