Родителите не харесват новия Ви партньор? Съвети

  • 8 662
  • 169
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: X
"...че образованието не е важно..."

Това за една майка звучи като: Ето, той се опитва да отклони дъщеря ми от поставените цели - да следва, да учи, да се развива. Той разсъждава като пале, което си мисли, че работейки с програма на ком-па ще сътвори музика нечувана от никого до сега."
  В самото изказване звучи една арогантност, която ние - консервите - не преглъщаме лесно.
  Ще ти дам пример от моя живот: зет ми. Младо момче, което още 11 кл твърдеше:" Защо да ходя на училище, като учим излишни неща? Които няма да ни трябват в живота?" Но пропусна момента, че училището учи и на дисциплина. Та - зет ми - умно момче, което можеше много да напредне в живота, се отказа първата година от следването си. После на всички опити на дъщеря ми да се развива и учи, намираше оправдания да не го прави.

Повярвай ми - моят брак се провали за това: двама различни хора- единия търси развитие, другият "всичко знае и иска да си почива".

Предполагам от това се страхува майка ти. Докажи й, че младежът не те дърпа назад в развитието ти. Вместо да й се сърдиш, че не те разбира - разбери я ти и й кажи, че няма да се откажеш  от плановете си.
Разбирам загрижеността ѝ, но наистина аз уча, както преди. Оценките ми са 5,6. Успехът ми наистина е доста добър. Приятелят ми няма никакво желание да седи постоянно и да си почива. Напротив, много е способен и се старае да постига целите си. Не е мързелив, има желание да постига успехи в живота. Но точно това изказване се набива на очи. Докато идеята в самия разговор е съвсем друга. От там тръгват и проблемите.

# 91
  • Мнения: 1 726
Голям проблем са разсъжденията и на двама ви, нормално е майка ти да се притеснява. Много знаете вие за живота и образованието.

# 92
  • Мнения: X
Ще те харесат, как няма да те харесат като си добро момиче, умно и перспективно! А приказките, дето ги приказва гаджето ти, всички сме ги приказвали в един момент, само че някои пораснахме и взехме дипломи от университета, а други така и не мръднаха по-напред от тези приказки.
Да така е, някое не вземат образованието на сериозно. Но има хора, които са успели без него. Това, естествено, става в по-развити страни, ако имаш връзки и така нататък. Но тук образованието има много голямо значение и двамата осъзнаваме това.

# 93
  • Мнения: 3 250
Има такива. Гениалните хора са така. Не с връзки.

# 94
  • Мнения: X
Говори с приятеля ти да се съобразява какво говори пред майка ти. На 18 е достатъчно голям, за да може да промени мнението на майка ти за него, ако има желание. Сама ти няма как да я накараш да го възприема по различен начин, ако той при всяка тяхна среща се държи в стил "виж ме колко съм отворен". Защото той това е направил с това си изказване за образованието, а вероятно и с други. Не вярвам да не е наясно, че родителите не харесват подобни коментари. Ако ти си му по-важна от това да се прави на интересен, нещата ще се получат.

# 95
  • София
  • Мнения: 12 703
Авторке, наистина ли очакваш да намериш разбиране и подкрепа във форум, пълен с майки? Естествено е чия страна ще заемат те.

За майка ти личния ти живот не е приоритет, даже напротив, вероятно би се радвала да отложи началото му възможно най-дълго. Сега се е хванала за образованието, но можеше да е друго. За нея ти сигурно винаги ще си останеш на мама малкото детенце и бидейки на ръба на пълнолетието, периодът е особено труден и за нея.

На твое място не бих очаквала или дори търсила разбиране и подкрепа. Особено щом е жена перфекционист, възможно е никога да не хареса или одобри твой избор за партньор. Важното е ти да го харесваш и да се опиташ да бъдеш разумна с действията си, доколкото е възможно за възрастта ти. Не се доказвай на нея, докажи на себе си, че можеш да взимаш разумни решения. Или пък сбъркай, стани, отърси се. Това е част от живота, а на теб трудните уроци тепърва ти предстоят.

# 96
  • Мнения: 1 615
Не знам за кой град и място в България говориш, но това в 90 процента не е вярно за успелите без ценз. И за чистачки дори някъде знам, че искат дипломи. Грозно, гадно, но факт.


Ще те харесат, как няма да те харесат като си добро момиче, умно и перспективно! А приказките, дето ги приказва гаджето ти, всички сме ги приказвали в един момент, само че някои пораснахме и взехме дипломи от университета, а други така и не мръднаха по-напред от тези приказки.
Да така е, някое не вземат образованието на сериозно. Но има хора, които са успели без него. Това, естествено, става в по-развити страни, ако имаш връзки и така нататък. Но тук образованието има много голямо значение и двамата осъзнаваме това.

# 97
  • Мнения: 1 726
Авторке, наистина ли очакваш да намериш разбиране и подкрепа във форум, пълен с майки? Естествено е чия страна ще заемат те.

За майка ти личния ти живот не е приоритет, даже напротив, вероятно би се радвала да отложи началото му възможно най-дълго. Сега се е хванала за образованието, но можеше да е друго. За нея ти сигурно винаги ще си останеш на мама малкото детенце и бидейки на ръба на пълнолетието, периодът е особено труден и за нея.

На твое място не бих очаквала или дори търсила разбиране и подкрепа. Особено щом е жена перфекционист, възможно е никога да не хареса или одобри твой избор за партньор. Важното е ти да го харесваш и да се опиташ да бъдеш разумна с действията си, доколкото е възможно за възрастта ти. Не се доказвай на нея, докажи на себе си, че можеш да взимаш разумни решения. Или пък сбъркай, стани, отърси се. Това е част от живота, а на теб трудните уроци тепърва ти предстоят.
Не съм майка, не съм и толкова далеч от годините й, да кажем преди няколко години съм минала през същите неща. Аз лично й давам съвет като човек малко по-голям от нея и препатил.

# 98
  • София
  • Мнения: 62 595
Тук не е до вземане на страна. Работата е там, че повечето тук сме и в двете роли - първо сме били тийнове, после сме станали родители, някои имат деца на нейната възраст и по-големи. Познати са ни преживяванията и мислите и в двете роли. Опит на заем не се взема, но като възрастни хора ролята на "ако сега знаех това, което не знаех тогава...".

# 99
  • Мнения: 3 365
Като за начало се изнеси, ако живееш там. Намери си работа и си бъди самостоятелна. Какво мислят родителите ти няма значение, ако за теб той е правилния човек.

# 100
  • София
  • Мнения: 12 703
Ако знаеше тогава това, което знаеш сега, нямаше да си това, което си... Ние сме минали през тази фаза, но вече гледаме на нея през други очи. Мислим си, че можем да предадем това знание без да е нужно да се мине през опита, но това е невъзможно. А и пътищата не са еднакви, нейният път не е нашият, нито нашият опит нейн. Майка й, ако е умна, ще я насочва леко, но ще я остави сама да плава. Ако не, тя или пак ще си мине през своя път, но сама и неподкрепена, или ще свие платна и ще се откаже от морето, никога ненаучавайки как да плава в дълбоки води.

Тук не е до вземане на страна. Работата е там, че повечето тук сме и в двете роли - първо сме били тийнове, после сме станали родители, някои имат деца на нейната възраст и по-големи. Познати са ни преживяванията и мислите и в двете роли. Опит на заем не се взема, но като възрастни хора ролята на "ако сега знаех това, което не знаех тогава...".

# 101
  • София
  • Мнения: 62 595
Това, че гледаме вече с други очи не прави ситуацията по-малко рискова или неприятна. Гледаме през други очи, защото ни се е разминало или защото искаме щетите да не изглеждат чак толкова големи. Трудно е човек да си признае как е сгафил.
Майките, когато се тревожат за децата си, не са особено умни, защото виждат всички проблеми, които детето може да си навлече. Затова писах за печката - веднъж детето може да се опари случайно, родителят е бил разсеян и не е видял навреме. Но няма родител, който да остави детето си да се опари на печката, да стои и да гледа и да казва "е, ще се опари и ще разбере". Кой иска детето му да залепи длан върху котлона? Затова и майките и бащите също, хич не са умни, а отиват и дърпат детето, докато не е станала белята.

Ариел, момичето е непълнолетно, още е ученичка, какви ги приказваш за изнасяне! Не можеш да караш непълнолетно момиче да напуска дома на родителите си. На всичко отгоре докато е ученичка, макар и пълнолетна, има някои особени задължения пак заради това.

# 102
  • Мнения: X
Идеята е, че не във всички професии трябва образование, че има работа, която не изисква толкова образование, колкото талант. Като фотографията и музиката примерно. За тази работа образованието не е важно, от значение е да си креативен и така нататък. Има много нагледни примери за успели музиканти, фотографи и така нататък.
Това е уникална глупост. Изразявам се съвсем недвусмислено.

Последна редакция: нд, 03 яну 2021, 19:43 от Анонимен

# 103
  • Мнения: 2 039
Момчето се е изцепило и то крайно нетактично.Сега от него зависи да се опита да промени мнението на родителите ти.Впрочем не чувам нищо за баща ти?Има ли такъв в картината и какво казва той?Мъжете са обикновено по-неемоционални.

# 104
  • София
  • Мнения: 12 703
Това, че гледаме вече с други очи не прави ситуацията по-малко рискова или неприятна. Гледаме през други очи, защото ни се е разминало или защото искаме щетите да не изглеждат чак толкова големи. Трудно е човек да си признае как е сгафил.
Майките, когато се тревожат за децата си, не са особено умни, защото виждат всички проблеми, които детето може да си навлече. Затова писах за печката - веднъж детето може да се опари случайно, родителят е бил разсеян и не е видял навреме. Но няма родител, който да остави детето си да се опари на печката, да стои и да гледа и да казва "е, ще се опари и ще разбере". Кой иска детето му да залепи длан върху котлона? Затова и майките и бащите също, хич не са умни, а отиват и дърпат детето, докато не е станала белята.

И накрая детето пак ще намери начин да го пипне за да се научи най-накрая. Само дето връзките са доста по-сложни от един котлон, и за обясняване, и за разбиране. И от виждане на всички страшни вероятности (и тотална слепота за възможните хубави такива) за изгаряне и подпалване на къщата, детето може да не се научи никога да ползва тоя котлон по предназначение. В крайна сметка за родителя също има нов опит за придобиване - това да се отделиш от детето и да го оставиш да стане пълноценен възрастен.

Общи условия

Активация на акаунт