Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Данък на недвижим имот

  • 814
  • 28
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 829
Подайте най-добре декларация, че има и глоби ако не е спазен срокът.

# 16
  • Мнения: X
Може ли да ми отговорите на въпроса ? За декларацията съм наясно , че има глоби ?
Подайте най-добре декларация, че има и глоби ако не е спазен срокът.

# 17
  • Мнения: 1 829
Ами в момента не е възможно . Последно питане имам - 6 месеца изтичат края на февруари. Ще рече ли това , че получаваме отново тук данъка на името на баба и тази година , а от догодина вече се разпределя ? Понеже знам , че данъците се получават около средата на февруари , тоест тогава вече са обработени, а тя няма да е подала още декларацията ?


Най-вероятно така ще се случи.

# 18
  • Мнения: 120
Може ли да ми отговорите на въпроса ?

Може ли да ползвате телефон?
Да потърся ли вместо теб телефона на данъчното?
Направо аз да звънна да попитам?

# 19
  • Мнения: 533
Съболезнования За баба ви.
 Звъннете по телефона на местни данъци и такси е съответната община да обяснят на майка ви. Във връзка с корона кризата дават изчерпателна информация по телефона( личен опит). Хубаво е да има добър контакт с другите съсобственици. Телефоните ги има в интернет. И тук можем да дадем линкове.

# 20
  • Мнения: 104
Здравейте и ЧНГ!
Нахълтвам с питането, как ставаше прехвърлянето на тока и водата при покупка на имот?
Само с нотариален акт ли?
Благодаря!

# 21
  • София
  • Мнения: 3 769
В център за обслужване на клиенти на съответните дружества. Носите новия документ за собственост на имота (нотариален акт) и лична карта на купувача. На място се попълват заявления. Това е всичко

# 22
  • Мнения: 106
Аз съм в същата ситуация и малко се обърках, цитираната тук "Д А Н Ъ Ч Н А Д Е К Л А Р А Ц И Я
по чл. 14, ал. 1, ал. 4, ал. 5 и ал. 6 от Закона за местните данъци и такси за
облагане с данък върху недвижимите имоти" е различна от другата, за която пак споменавате тук - "ДАНЪЧНА ДЕКЛАРАЦИЯ
по чл. 32, ал. 1 от Закона за местните данъци и такси за облагане с данък върху наследствата"
Тази по чл. 32 няма нужда да се подава от преки наследници(пише го в декларацията), но тази по чл.14?

# 23
  • София
  • Мнения: 1 582
Може ли да ми отговорите на въпроса ? За декларацията съм наясно , че има глоби ?

доколкото виждам, въпросите са 3
- не /декларация по чл.14/
- баба ви
- където се е получавала и до сега, вероятно на адрес на баба ви
м/у др. наличието на още двама наследника е нещо, на което определено трябва да се обърна внимание, всъщност, това е първото, което трябва да направите.

# 24
  • Мнения: 4 424
Странно е формулиран законът - хем автоматично се получават данните в общината за новия собственик, хем му слагат глоба за неподаване на декларация в срок. Ама както и да е, не това е въпросът.

Майката на потребителката може да попълни декларацията, а потребителката да я подаде в данъчното (вероятно майката не иска или не може да я подаде лично). Формулярът може да се вземе от всяка данъчна служба в София, най-добре да се вземат 2-3 броя, че хич не е лесна за попълване и може да се направи грешка.
Иначе я има тук като образец, мисля си, че едва ли ще откажат да вземат разпечатана на принтер декларация.
https://www.sofia.bg/documents/20182/7018209/%D0%94%D0%B5%D0%BA% … b9ef-429440e5b736

На последната страница има пълномощно, ако се попълни, потребителката може да я занесе и внесе в данъчното тя, а не майка й лично.
Има графи за сънаследници/съсобственици и техните дялове. Тук трябва да се внимава, защото дяловете се определят от Закона за наследството и често при наследяване не са равни.

Съобщението за дължимия данък се получава по постоянния адрес на собственика по лична карта. При няколко съсобственика, всеки получава съобщението на неговия постоянен адрес, а не на адреса на имота.
Съобщенията за данъците ги разпечатват и изпращат горе-долу в края на февруари до към края на март. Така че ако сега се подаде декларацията, ще си получите съобщението за данъка на адреса на майката.

# 25
  • Мнения: 1 829
Странно е формулиран законът - хем автоматично се получават данните в общината за новия собственик, хем му слагат глоба за неподаване на декларация в срок. Ама както и да е, не това е въпросът.

Майката на потребителката може да попълни декларацията, а потребителката да я подаде в данъчното (вероятно майката не иска или не може да я подаде лично). Формулярът може да се вземе от всяка данъчна служба в София, най-добре да се вземат 2-3 броя, че хич не е лесна за попълване и може да се направи грешка.
Иначе я има тук като образец, мисля си, че едва ли ще откажат да вземат разпечатана на принтер декларация.
https://www.sofia.bg/documents/20182/7018209/%D0%94%D0%B5%D0%BA% … b9ef-429440e5b736

На последната страница има пълномощно, ако се попълни, потребителката може да я занесе и внесе в данъчното тя, а не майка й лично.
Има графи за сънаследници/съсобственици и техните дялове. Тук трябва да се внимава, защото дяловете се определят от Закона за наследството и често при наследяване не са равни.

Съобщението за дължимия данък се получава по постоянния адрес на собственика по лична карта. При няколко съсобственика, всеки получава съобщението на неговия постоянен адрес, а не на адреса на имота.
Съобщенията за данъците ги разпечатват и изпращат горе-долу в края на февруари до към края на март. Така че ако сега се подаде декларацията, ще си получите съобщението за данъка на адреса на майката.

Автоматично се получават данните в общините при прехвърлителни сделки. В случая имаме наследяване. Тогава трябва да си подадат декларацията.

# 26
  • Мнения: 4 424
То и при прехвърлителни сделки нещо се къса автоматиката във времето. От моя личен опит от миналата година - 2-3 месеца след прехвърлителна сделка в общината още нямаха данни за това. Това за София говоря.

Аз подавах декларация като наследник преди няколко години - добре че имах копие на първоначалната декларация, за да препиша точно каквото там пишеше, за да няма разлики.

# 27
  • Мнения: 1 829
То и при прехвърлителни сделки нещо се къса автоматиката във времето. От моя личен опит от миналата година - 2-3 месеца след прехвърлителна сделка в общината още нямаха данни за това. Това за София говоря.

Аз подавах декларация като наследник преди няколко години - добре че имах копие на първоначалната декларация, за да препиша точно каквото там пишеше, за да няма разлики.

О, да, нещо не могат да се напаснат още, а минаха 2 години.... Винаги съветвам клиентите след сделка, да си проверят в общината след две-три седмици дали е отразена.

# 28
  • Мнения: 4 424
2-3 седмици не биха били проблем, но 2-3 месеца, като при мен, вече са си проблем. Ако разчиташ на този автоматизиран обмен на данни, може да се наложи, ако си продавач, да платиш данък за още 2-3 месеца, за да не се разправяш с данъчните в общината, които не са като в НАП.

Общи условия

Активация на акаунт