Пазарът на недвижими имоти, какво се случва реално? - Тема 51

  • 36 402
  • 760
  •   1
Отговори
# 165
  • Мнения: 3 611
Била съм в по-крайни квартали и покрайнини, но това изглежда бая извън най-крайните покрайнини 😀 А градът не е малък, да кажеш Simple Smile

# 166
  • Мнения: 168
Има вече много богати брокерски агенции, също като на запад.
Те не взимат случайни кредити, а оперират съвсем преднамерено с големи капитали, изкупувайки всичко на изгодни цени, преди да е стигнало пазар. Дори участват като инвеститори на зелено и купуват в строеж.
Изобщо, стигне ли се такъв тип професионализъм, флуктуациите стават малки, защото мигновено запълват нишите.

Може ли да дадеш пример за такива агенции? Стана ми интересно.

# 167
  • София
  • Мнения: 2 496
Хайде пак несравними неща. Цена от над 2400Е/кв.м. е цена в много хубав квартал в София.

Апартаментът в Париж, като го гледам на око, е на 15км от центъра. На 15 км от центъра на София по груби сметки е Казичене.

# 168
  • Мнения: 3 333
Хайде пак несравними неща. Цена от над 2400Е/кв.м. е цена в много хубав квартал в София.

Апартаментът в Париж, като го гледам на око, е на 15км от центъра. На 15 км от центъра на София по груби сметки е Казичене.
Хайде пак квадратите. Онези са чисти, не с всичко + 20% поне общи части.
Или ми покажи с 3 спални и две места за паркиране в Дружба или Люлин за такова пари без да гледаме квадрати и след това се сети, че говорим за София и Париж.

# 169
  • Мнения: X
Алекс, няма такова в Дружба или Люлин, затова стягай багажа за Париж. Ако по някаква причина не можеш, ще трябва да се примириш със ситуацията в София. Се ла ви.

# 170
  • Мнения: 3 333
Така е, показвам, че според някои цените ще растат още много, те тепърва започват..
Благодаря за загрижеността попе, но не се притеснявай за мен- спи си спокойно.

# 171
  • Мнения: X
Така е, показвам, че според някои цените ще растат още много, те тепърва започват..
Благодаря за загрижеността попе, но не се притеснявай за мен- спи си спокойно.
Цените в София не се определят от тези в Париж. А аз никъде не съм изразила загриженост, просто посочих очевидното.

# 172
  • Мнения: 3 611
Апартаментът в Париж, като го гледам на око, е на 15км от центъра. На 15 км от центъра на София по груби сметки е Казичене.
На 15 км от Околовръстното на Париж е това.
За сравнение Костинброд е на 10 км от Мръсното на Сф.  Казичене е у центъра напрао 😀

# 173
  • Мнения: 18 929
https://www.pap.fr/annonces/appartement-sannois-95110-r434301852 … 3oXggbiwtN8po4F98

Как ви се струва за 180к евро? Обзаведен  в покрайнините на Париж е, но не е гето и с 2 места за паркиране. Разбира се, само 78 квадрата, у нас ще е 120 поне.,
Защо си мисля, че идентично  дори в крайни квартали в Софето ще е на същите пари.

Това е извън Париж. Дори не е в един департамент с Париж. Все едно да даваш цени на имоти в Годеч или Драгоман като релевантни за Москва или Берлин.

# 174
  • Мнения: 15
Здравейте, виждам, че сте неуморни ентусиасти, мнооого сте изписали. Дочитам ви с интерес, интригуват ме отклоненията в най-непредвидими насоки, които дълбаете.

Искам да се допитам ако сред вас има активен участник на пазара, за следното: от къде смятате, че може да се изнамери таблица за площообразуване на сграда от 2003 г.? Пред сделка сме, и то с обезщетен собственик (той е продавача), все си мислех, че не съм най-оправния човек, когато строиха нашето бях млад и по света, а и интернета беше още екзотика, разчитах на родата да ме представлява, ама моя продавач се оказва още по-замотан, с извинение. Строителната им фирма, естествено отдавна не съществува, получих съвет да се ровя в ДАГ, адвокатката ми директно каза, че няма понятие. Имотът е приличен, отговаря на търсенето по повечето критерии (компромиса не е голям), бил е под наем на фирма през годините, в прилично ползвано състояние е, естествено ще проведа освежаване. В нот. акт е изписано буквално "съответните ид. части" още на учредяването на правото на строеж (при нотариус Комсалова), а в последствие така излиза изписано и в кадастралната скица. Ще оценя всякакви коментари, благодаря.

ПС "парижкият" ви имот е в CEDEX, вижте си какво значи да не разводнявам, квадратурата е значителна за там. В самия Париж 4-членни семейства бели франсета спокойно обитават 40-на кв. м. Луксозно съм обитавал 27 кв.м. в района на Бастилията rue St Nicolas, и ме считаха за мафиотско отроче, тънещо в разкош. Бг манталитета не може да разбере разликата в стандартите, малко от нас успяват обективно да си пораширят хоризонтите.

# 175
  • Мнения: 9 949
Да, направо на Париж да се хвърляме. Харесвам го този град, да не помисли някой нещо. Но в Париж (почти) всичко е минималистично, дори в скъпите хотели стаите са малки, единствено са ремонтирани и обзаведени луксозно. Достатъчно е да седнете да пиете кафе, става ясно колко е нагъчкано всичко. По очевидни причини - недвижимите имоти са скъпи.
Ако искате големи помещения в добър квартал - бях пускала обяви от моя любим 16 район. Партер на аристократична сграда към вътрешен двор-градина, френски прозорци, високи и големи помещения - дори Нико се въздържа да се обади на обявата. Smirk за милиони еврА.

От този район в евтината обява, за да стигнеш до работа - неизвестно в кой район на Париж, има да джиткаш с метрото и влака по час минимум в едната посока. Така че ниската цена в бивше село извън околовръстното, без добро училище наоколо, не е голяма оферта. Казвам училище, защото броя спални предполага, че жилището е за семейство с дете/деца. И казвам метро и влак за ежедневно придвижване, защото пътуването с кола в тамошния трафик, освен скъпо е и по-бавно и наистина е за много богати, не е като тук в София. И предлагам да поразгледате големината на помещенията - тук такава обява ще обере само критики заради малките размери.

Марион, в НАГ на Сердика 5 търсиш документацията (цифрова от компютъра, казваш на служителката какво ти трябва), ако сградата е над 5 етажа, ако е  под тази етажност - в архитектурното на съответната община. Служителките на Сердика 5 са любезни, но трябва копие от н.а., не можеш ти да отидеш, трябва да си със собственика. Иначе по партидата на собственика в АВ трябва да е вписан този акт за учредяване на право на строеж, от там можеш да извадиш копие. При нотариуса може да е по-лесно, те имат архив. Сега дали ще искат да ти съдействат - не знам.

# 176
  • Мнения: 15
man_darin_ka, благодаря за експресната реакция, поразрових им сайта току-що. Принципно не е пречка да минем пред нотариус и със "съответните" ид. ч. от правото на строеж - в случая оригиналните собственици са си задържали собствеността на терена, ще се посъветвам дали след вписване вече като собственик може да изкопча нещо там, за собствено удовлетворение. Факт е, че още при учредяването на правото на строеж не е описана таблица за площообразуване, макар да има описани документи от 1927 г. за земята и унаследяването, за това се допитвам, понеже се питам доколко е възможно да е нямало изобщо такава таблица. Напр. си събират по 25 лв на ап., което не е нито много нито несправедливо, ама обикновено се формират по коефициент ид. ч. поне вноските за ФРО на Етажната Собственост примерно. Май съм дресиран на чуждестранен ред и дисциплина... искам да си знам числото на ид. ч. пък.

# 177
  • София, Bulgaria
  • Мнения: 2 752
1,marion, питайте съседи и домоуправител. В ДАГ няма таблици за площообразуване в преписките, освен чисто случайно, ако не е приложена.

Тези дни разглеждахме възможностите за покупка на жилище във Франкфурт. Широк център/ все едно след Опълченска към пазара Д.Петков/ 30..40 кв.  на оферта 210...240К , предполагаем наем 700 евро..800 евро оптимистично. Кредитиране при 1.3% лихва. Имат програми за етергийна ефективност, при която получаваш 10-15К подпомагане под формата на погасяване по главница. Поне така го разбрахме. Данъчното облагане е доста по-сурово от при нас. Ами ако трябва да изхарча в София 240К , то ще мога да купя 2бр. 2ст. апартамента на топ локации и може би ще вземам пак такъв наем. Лихвата ще ми е 2,6% , което оскъпява. От друга страна, Франкфурт си е Франкфурт и все повече ще се развива, но пък и София си е столица.  Тези дни ще говорим с едни познати брокери във Франкфурт, да ни разяснят малко нещата. Също така се оказа, че при предсрочно погасяване на кредит имат наказателна лихва, което тук го няма. Този факт също ме изненада, мислих, че при нас отпаднаха, като обща политика в Евросъюза.
Разноските по сделката 6% на агенцията+ нотариални такси ....
Имаме доста неизвестни, но продължаваме да проучваме, за да можем да преценим.

# 178
  • Мнения: 15
tomeva, интригуваш ме!

Изплащаме във FFM, и съм напълно наясно, че това което пишеш е фантасмагорично и невъзможно. Такива цени няма, актуалния ЛП е 0,9%, имаш право частично предварително погасяване не повече от 20КЕ годишно, след първите 12 м. без такса. За по-големи суми предварително погасяване има наказателна такса, като мярка срещу спекулиране на пазара на имоти, отделно, ако го запродаваш преди определени години да си (изплащащ) собственик, има плашещо високи данъци. Нотариалните и други такси, отделно от комисиона на посредника са си 10% от стойността и Няма начин да се укрие част от цената, както у нас може да се мине на данъчна оценка. Напр. като вземах жилището не ми стигаха 50КЕ за паркинг +5KE за Нотар и се надявах да остане невзето едно местенце до приключване на продажбите за мен, че да събера парички... оправих се де, ама падна треперене. Аз съм в Nordend, това е най-приличен квартал, нещо от сорта на великия ни Лозенец, но По-Добро. Общността на българите е голяма, има Консулат, има и почетен консул в Дармщадт, има и църковна община. Викаха ме за изборни комисии по бг избори два пъти през годините и знам добре колко (прибл естествено) и какъв е контингента българи, наши турци, мангасари и волни птички в Хесен. С голяма лъжица сте тръгнали да ти кажа. Който е интелигентен и не го мързи, и не го е срам да работи се оправя, за съжаление повечето не се справят.

# 179
  • Мнения: 168
1,marion, съответните идеални части е идеален запис. Аз не бих търсил площообразуването. Доста често срещано явление е тези таблици да са манипулирани. Инвеститорите набутват повече общи части на обезщетените, за да могат те да им дадат по-малко жилищна площ. Възможно е и сборът да не дава 100. Бих ви посъветвал да си изповядате сделката така, а ако в бъдеще имате проблем да си направите ново площообразуване. Оценител може да ви го направи за смешни пари. Само в НАГ може да видите за чертежи.

Общи условия

Активация на акаунт