Има ли смисъл да уча лингвистика?

  • 4 536
  • 59
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 4 749
За преводаческата служба на ЕС съм склонна да вярвам, че взимат само с връзки. Аз съм кандидатствала неведнъж и никога не съм била одобрена, а отговарям на всичките изисквания, че и отгоре със сертификати, опит, образование, доброволчество. И даже трябваше да пише точките, които имам, а в писмото просто пишеше, че не съм одобрена без никакво обяснение, нито точките, които не са ми достигнали.

За връзки не съм чувала, чувала съм за конкурси и възможности за стаж.

Посочих го като възможност за работа като преводач извън България, защото авторката има такива желания.

# 31
  • Мнения: 2 263
Възможности на хартия - просто опитът ми е такъв, че специално в преводаческата на ЕС това са ми впечатленията. А и стажът е някакви 3 месеца, не е кой знае какво.

# 32
  • София
  • Мнения: 38 419
Моите впечатления са, че в България е наводнено с преводачи от английски. Бачкат медицински преводи на 5 лв страницата чисто.

# 33
  • София
  • Мнения: 2 559
Така е, аз съм с английски и друг по- рядък в няколко агенции и никога не ме търсят за английския, там е голяма конкуренция. За 3 години и отгоре не са ме потърсили за английски, работят си с техни преводачи години наред, което е напълно нормално.

# 34
  • София
  • Мнения: 38 419
И аз съм се опитвала да пробия в преводите - нъц. Интервю, пробен превод и до там.

# 35
  • Мнения: 258
Така е, аз съм с английски и друг по- рядък в няколко агенции и никога не ме търсят за английския, там е голяма конкуренция. За 3 години и отгоре не са ме потърсили за английски, работят си с техни преводачи години наред, което е напълно нормално.

Кой по-рядък език?

# 36
  • Мнения: 144
Турски и руски хич не са за пренебрегване.
Скандинавски също има перспектива.

Е аз имам турски от Анкарския Университет и до сега един път не съм си ползвала дипломата по предназначение. Сигурно е малшанс някакъв при мен. Simple Smile

# 37
  • София
  • Мнения: 38 419
Аз пък имам 2 приятелки, които го ползват - едната превежда, другата е в хелп център.
Аз много искам да си ползвам испанския, обаче в кол центровете ми искат говорим като нейтив, а аз съм отвикнала отдавна.

# 38
  • Мнения: 258
Не съм решила още кои езици, но знам , че има възможност да се мине на индивидуален план и да се слеят две години за една. Освен това искам и да работя.

Мислите ли , че това ще е добра идея за такава езикова специалност.

# 39
  • София
  • Мнения: 38 419
Първите години езиците се учат доста интензивно.

# 40
  • Мнения: 258
Първите години езиците се учат доста интензивно.

Значи няма да е много добра идея...

# 41
  • Мнения: 24 467
Ако ще сливаш години - сливай последните. Аз така направих преди доста време. Първите са важни, ориентировъчни.
За мен от английска филология или лингвистика няма особен смисъл. Ако държиш на езици - лингвистика в Търново с поне два, но различни от английския. Ако държиш на него, можеш да си го оформиш без да губиш време в университет.
Ако сега кандидатствах, щях да се насоча към конкретна практическа специалност.

Последна редакция: нд, 17 яну 2021, 14:49 от Judy

# 42
  • София
  • Мнения: 38 419
Аз също бих се насочила към някаква работа, която може да се върши и онлайн - дизайн, уеб дизайн, счетоводство, копирайтър.

# 43
  • Мнения: 258
Ако ще сливаш години - сливай последните. Аз така направих преди доста време. Първите са важни, ориентировъчни.
За мен от английска филология или лингвистика няма особен смисъл. Ако държиш на езици - лингвистика в Търново с поне два, но различни от английския. Ако държиш на него, можеш да си го оформиш без да губиш време в университет.
Ако сега кандидатствах, щях да се насоча към конкретна практическа специалност.

Няма как език различен от английския. Видях, че във ВТУ има лингвистика, но там ще има проблем.  Полагат се изпити по първия чужд език, а аз съм учила само английски.  Тоест, няма как да държа изпит по френски или испански.

# 44
  • София
  • Мнения: 38 419
А, да! И аз навремето като влязох с английски, държах изпит английски.

Общи условия

Активация на акаунт