Отношението при раждане

  • 8 034
  • 71
  •   1
Отговори
# 15
  • Варна
  • Мнения: 25 249
Ако нямаш избор на екип навсякъде ще се държат зле.Все едно си някой досаден натрапник и всеки ще гледа да родиш в другата смяна.И не само при раждане,във всички болници е така.Не си ли платиш те гледат все едно ти правят благодеяние по милост.
Не е чак толкова зле, особено пък е абсурдно да се обобщава, че "навсякъде" е така. Не съм избирала екип, чак лошо отношение... Лекарката беше доста компетентна и си свърши работата, следващите дни също нямам от какво да се оплача.

# 16
  • сф
  • Мнения: 394
Има случаи, в които отношението към раждащите е ок. Това зависи от много фактори - късмет на кого ще попаднеш, късмет какво ще му е настроението, как ще се държиш ти към тях и какво "ще се обади" отсреща. Основно е също и какви очаквания има раждащата. За някои е напълно ок как протича едно средностатистическо раждане в българска болница. Впрочем, частна или държавна, е все тая.
Лично според мен, отношението в българските болници, особено АГ, е потресаващо зле. Факт е, че когато съм била стресирана и разстроена, са се държали с мен по-добре, отколкото като съм била спокойна. Според мен това е една невротизирана, наследена от соца система, в която ако си смачкан, имаш шанс за по-малко лошо отношение, отколкото ако не си. Ако не си - правят всичко възможно, за да те смачкат.
Отделни индивиди с малко по-различно държание има, но като цяло нещата са тотал щета. Имаш основание да се притесняваш и нищо не може да ти гарантира нормално отношение - дори и плащането на избран екип.
Най-доброто, което можеш да направиш, е да се ориентираш към частна акушерска практика ако си в софия. Това е най-близкото до нормално отношение, което можеш да получиш и доколкото ми е известно, то е стандарт при тях.
Може на някого да му се стори крайно мнението ми, но то е такова каквото е, поради разни логични причини и е базирано на опита ми и на всичко, което съм успяла да разбера и прочета по темата в тоя живот.

# 17
  • Мнения: 3 312
До колкото знам в Стара Загора, отношението в НиаМед е най-добро, но много често завършва със секцио там раждането.
Аз родих в Тракия, беше 50/50 отношението, едни ужасни, други невероятни човечни. Въпреки това ако имам още деца пак бих родила там, просто имам огромно доверие на лекаря ми. Беше ми много трудно и тежко, независимо че не той водеше раждането ми и беше зает, намираше време да дойде при мен и да ме окуражи. Това е нещо голямо и важно в такъв момент.
Относно АГ-то... не съм раждала там, но ходих за запис на тонове. Просто бях наблизо и не се чувствах добре, понеже преносвах и се паникьосах. Като креснаха отгоре ми "туй да не ти е частна болница" и какво ли още не. Направиха ги, но с такова отношение, че ми убиха мерака да раждам там.

# 18
  • Мнения: 6 766
Раждах в държавна болница, отделението не беше виждало ремонт от десетилетия. Обстановката беше отвратителна, но пък персонала мил. Не съм срещнала грубости, разбира се има някои лекари, които са по-троснати и не много словоухотливи, но като видят, че срещу тях стои добронамерен и възпитан човек, се държат ок. Леко раждане ✌️

# 19
  • Мнения: 880
И аз родих в държавна болница в Габрово без екип. Наистина има разлика като си с екип. Wink Обръщат повече внимание. Това го видях с очите си.
Иначе раждането ми мина добре. Всичко беше наред. Само една дърта сестра от неонатологията беше малко груба веднъж, но няма значение. Simple Smile

# 20
  • Мнения: 2 622
Първото ми раждане беше преди почти 18 години, в държавна болница, без да имам ангажиран лекар. Просто ми изтекоха водите и отидох да раждам. Беше кошмар, истински кошмар! Няма да влизам в подробности, но отношение на дежурната лекарка беше като към животно. Нещата се усложниха, тя явно се паникьоса, наложи се секцио, нямаше свободен екип и чакахме много дълго. През цялото време
 говореше за мен в трето лице, нищо не ми обясни, само се блещеше и повтаряше как не мога да родя защото съм дебела и ей сега  ще си задуша бебето. Въобще не ми обясни какво се случва, когато само кряскаше да мълча и да се надявам да извадим живо бебето. Слава богу,  всичко мина благополучно, но унижение и това грозно отношение няма да забравя цял живот. Гадното й поведение продължи през целия ми престой в болницата, по нейно нареждане не ми дадоха 5 дена детето, защото бях на терапия за високо кръвно и ми пускаха системи. Родих в четвъртък, а взех на ръце за пръв път дъщеря ми чак в неделя.
Отчитам като голяма грешка, че с тогавашния си акъл подцених ситуацията, бях на 100%сигурна, че всичко ще е наред, не бях достатъчно и информирана, то тогава нямаше и от къде да се информира и изцяло се доверих на успокоенията на майка ми и на сестра ми, че "ние в нашата къща лесно раждаме" и нямах резервен вариант в случай на усложнения. Резервен вариант в смисъл на готови пари и уговорка с лекар.
 Ако сега ми предстои раждане, въобще няма да разчитам на късмет и на "природата си знае работата", а ще си платя и ще си осигуря грижа, комфорт и отношение. За клиника Ниамед в Стара Загора съм чувала добри отзиви, за д-р Христов също.

# 21
  • Мнения: 6 589
Моят съвет е, за да си спокойна, раждане секцио в частна болница с избор на екип и лекар, който познаваш и имаш доверие и си се следила преди това при него или поне си ходила на няколко частни прегледа. Каквото и да си говорим,ако не платиш, не можеш да знаеш какво те чака, какви ще попаднеш. Аз родих така, и имам супер спомени от престоя в родилно, направо на ръце ме носиха, за всичко се съобразяваха с мен, за кърменето ми помогнаха, бебето беше 24/7 с мен в стаята и т.н. чудесно раждане и престой. Не искам да си помислям ако просто бях отишла в държавната болница в града ми за нормално раждане, защото бебето беше много голямо, а аз слаба и щеше да е кошмар... Така, че плати си, да ти е спокойно и да имаш хубав спомен от раждането. Все пак раждаме 1-2 пъти, едни около 1000лв не са кой знае какво за спокойствието, което осигуряват.

# 22
  • Мнения: 174
Моят съвет е, за да си спокойна, раждане секцио ...
Така и не мога да разбера защо всички се юркате на това секцио. Че то си е коремна операция с цялата процедура по възстановяване след това. Жените са пригодени да раждат естествено, малък процент имат нужда от секцио. При теб евентуално е имало, при много други не, момичета, естествено раждане НЕ Е СТРАШНО. Два пъти родих без системи,без опойки, вторият път беше по-едро бебе. Половин час след това си правих всичко, все едно не съм раждала, не съм била в интензивното, нямам шевове.. не се плашете.

# 23
  • Мнения: X
Аз родих в държавна болница, не стига, че е пандемия и ми беше много гадно, че мъжа ми си видя детето чак на изписването както и мен, а и отношението на персонала беше отвъртително. Естествено на края си им го изкарах на тях и не съжалявам, да видиш как почнаха да чистят, да обясняват, да се държат любезно. Ако можеш си позвали частна болница, ще ти обяснят като хората за кърмене, ще питаш без да им теглиш със зор думите от устата, ще ти свалят абоката като хората, а не да те връщат за другата смяна или за по-другата. Дори един елементарен оттовор кога ще ни изпишат, не можаха да дадат като хората, все едно мрънкане и физиономий.

Последна редакция: ср, 20 яну 2021, 12:11 от Анонимен

# 24
  • Мнения: 5 014
А не трябва да е така.

# 25
  • Мнения: 5
И аз съм на мнение,че плащаш ли е спокойно. Само едно немога да разбера, за какво тогава ги плащаме тия осигуровки.

# 26
  • Мнения: 5 014
За циганите,тях ги лекуват без пари,като се изсипе цялата рода пред болницата.

# 27
  • Мнения: 6 589
Моят съвет е, за да си спокойна, раждане секцио ...
Така и не мога да разбера защо всички се юркате на това секцио. Че то си е коремна операция с цялата процедура по възстановяване след това. Жените са пригодени да раждат естествено, малък процент имат нужда от секцио. При теб евентуално е имало, при много други не, момичета, естествено раждане НЕ Е СТРАШНО. Два пъти родих без системи,без опойки, вторият път беше по-едро бебе. Половин час след това си правих всичко, все едно не съм раждала, не съм била в интензивното, нямам шевове.. не се плашете.

Дълго мога да обяснявам защо е по-добре секцио според мен. От познатите ми, които родиха нормално, всички бяха с разкъсвания, шевове, хемороиди. Месеци не можеха да ходят до ВЦ без болка, да сядат и т.н. Аз се възстановиха за седмица, нито ме е боляло, нито нищо. Вдигах си бебето още от третия ден, /беше 4200гр/, кърмих успешно от третия ден до 1,3г., корема се прибра за седмица с колан. Знаех точно кой ден как и кога ще родя, няма го напрежението да не започне раждане посред нощ,да си търсиш лекаря, да не е отпуск, дали ще е наспан, да не е препил предната нощ и така. А като си планирано, всичко си е по график и спокойно и за екипа, и за родилката. Става за половин час, а не както много се мъчат по 10-12 часа при нормално раждане.
Пп. Да добавя, че това е моето субективно мнение и не задължавам никой с него. Знам, че темата е специфична.

# 28
  • Мнения: 174

Дълго мога да обяснявам защо е по-добре секцио според мен.
За мен избор секцио или не е само на лекаря- по медицински причини. Това майката да избере дата кога бебето евентуално ще бъде готово да излезе, също не ми харесва, детето си тръгва, когато трябва. Да, някои имат контракции много часове, ама раждали секцио имат контракции след раждане, така се свива матката. Секциото не е ходене на фризьор, да си запишем час,да ни пострижат и сме готови. Добре е, че има секцио,но то е само за специфични случаи.Секцио също боли. Ти си вдигнала детето си на 3тия ден, аз го гушнах веднага след като го родих, след тоалета му и прегледа от неонаталози ми го дадоха да си го гушкам час-два в родилната зала(така е практиката в болницата, да ме следят в родилната зала толкова време), след това си беше неотлъчно при мен.  Както и да е, всеки сам си решава, аз исках да кажа на тези,на които им предстои - нормалното раждане нито е страшно, нито ужасно.

# 29
  • Мнения: 3 312
Парите не ти гарантират спокойствие, не знам защо всички смятат така. Персонала в болницата пак е хора, тези пари не ги даваш на болницата, парите които тя дава персонала който е в най-голям досег с теб не са кой знае колко че да си осигуриш отношение.
Най- много време прекарваш със санитарките и сестрите в престоя си там, колко мислите че взимат те от вашите 1000 лв?
Отношението зависи изцяло от това какъв е човека срещу вас и от това как вие се отнасяте с него. Но има някои същества, които независимо колко мило се държиш с тях, те просто те приемат за някакво просто майче и ти говорят и юркат все едно си нам си ква.

Общи условия

Активация на акаунт