Теглене на ипотечен кредит – неща, които трябва да знаем! - тема 6

  • 45 275
  • 969
  •   1
Отговори
# 60
  • Варна
  • Мнения: 1 555
В Пощенска финансират на акт.14. Изискването им е клиента да има поне 15 % самоучастие,което да е минало по банков път като капаро към инвеститора/строителя.
Преди Корона кризата нямаха такива изисквания.

# 61
  • Мнения: 14
Здравейте! Решихме да закупим апартамент на зелено в Пловдив. Тепърва започват да копаят, срок до края на 2022 г. Предложената цена към момента е доста добра за нас, макар да правим компромиси с местоположението. Въпросът е следния, апартаментът ще струва 102 000 лв. Ние имаме 30 000 наши пари. Искаме да вземем потребителски 30 000 лв., за да платим следващи вноски по време на строежа и на Акт 14 да вземем ипотечен, с който да погасим потребителския, да доплатим апартамента (още 42 000 лв.) и да ни останат за ремонт. Бях в УниКредит, тъй като строителя работи с тях. Казаха, че с доходите ни няма проблем за потребителския, искат доходи 2 месеца назад. После ипотечния вече зависи от оценката. Направихме някакъв прогнозен ипотечен за 100 000 лв., предложиха лихва 2.7% и ГПР 3.5%, вероятно по-високо заради всичките застраховки. Въпросът са: възможно ли е да направят по-висока оценка да речем на 120 000, за да може с 85% финансиране да вземем 100 000 лв. и да си разплатим всичко + пари за ремонт. Ако се получи този вариант, а апартамента се прехвърли при нотариус на данъчна оценка (така иска продавача), например 80 000 лв. проблем ли е и ще можем ли да вземем посочените по-горе пари? Има ли нещо, което да пропускам в схемата и да е важно или рисково? Освен това за колко време се подготвят всички документи за ипотечен кредит, защото в предварителния договор имам срок за плащането на Акт 14 и ако е нужно ще искам да се удължи.


Защо сте ходили само в Уникредит? Всеки кредитен консултант ще ви каже да вземете оферти от поне 5 банки, това че строителя работи с тази банка не е довод за мен. Адвокат погледнал ли е предварителния договор на зелено? Проверил ли е инвеститора, строителя, земята ? Разбирам, че цената ви блазни, но накрая може да се окаже доста по-висока като теглите чертата.
Договорът го погледна юристът на фирмата, в която работя, каза че няма нищо особено, стандартен договор. Инвеститорът е сериозна компания с доста финансови възможности, не вярвам да има проблем с тях. Посетих Уникредит тъй като финансират инвеститорът, а също така кредитират на Акт 14. В момента някои банки работят само с инвеститори и строители, които са в техен "зелен" списък, така че ситуацията е по-особена. Нищо не ми пречи след първата година да рефинансирам в друга банка, ако ми предложат по-добри условия. За момента по-важното е да ми отпуснат както потребителския, така и ипотечния после.

# 62
  • Мнения: 11
Здравейте! Решихме да закупим апартамент на зелено в Пловдив. Тепърва започват да копаят, срок до края на 2022 г. Предложената цена към момента е доста добра за нас, макар да правим компромиси с местоположението. Въпросът е следния, апартаментът ще струва 102 000 лв. Ние имаме 30 000 наши пари. Искаме да вземем потребителски 30 000 лв., за да платим следващи вноски по време на строежа и на Акт 14 да вземем ипотечен, с който да погасим потребителския, да доплатим апартамента (още 42 000 лв.) и да ни останат за ремонт. Бях в УниКредит, тъй като строителя работи с тях. Казаха, че с доходите ни няма проблем за потребителския, искат доходи 2 месеца назад. После ипотечния вече зависи от оценката. Направихме някакъв прогнозен ипотечен за 100 000 лв., предложиха лихва 2.7% и ГПР 3.5%, вероятно по-високо заради всичките застраховки. Въпросът са: възможно ли е да направят по-висока оценка да речем на 120 000, за да може с 85% финансиране да вземем 100 000 лв. и да си разплатим всичко + пари за ремонт. Ако се получи този вариант, а апартамента се прехвърли при нотариус на данъчна оценка (така иска продавача), например 80 000 лв. проблем ли е и ще можем ли да вземем посочените по-горе пари? Има ли нещо, което да пропускам в схемата и да е важно или рисково? Освен това за колко време се подготвят всички документи за ипотечен кредит, защото в предварителния договор имам срок за плащането на Акт 14 и ако е нужно ще искам да се удължи.


Защо сте ходили само в Уникредит? Всеки кредитен консултант ще ви каже да вземете оферти от поне 5 банки, това че строителя работи с тази банка не е довод за мен. Адвокат погледнал ли е предварителния договор на зелено? Проверил ли е инвеститора, строителя, земята ? Разбирам, че цената ви блазни, но накрая може да се окаже доста по-висока като теглите чертата.
Договорът го погледна юристът на фирмата, в която работя, каза че няма нищо особено, стандартен договор. Инвеститорът е сериозна компания с доста финансови възможности, не вярвам да има проблем с тях. Посетих Уникредит тъй като финансират инвеститорът, а също така кредитират на Акт 14. В момента някои банки работят само с инвеститори и строители, които са в техен "зелен" списък, така че ситуацията е по-особена. Нищо не ми пречи след първата година да рефинансирам в друга банка, ако ми предложат по-добри условия. За момента по-важното е да ми отпуснат както потребителския, така и ипотечния после.

Пожелавам ви безпроблемно нанасяне и щастливи мигове в жилището! Аз също явно ще купя "на зелено", защото нищо друго не ми харесва на пазара в моя град. Тук обаче няма цена "на зелено" ...и така и в готов вариант и старото варира около 1000-1000 лева кв.метър

# 63
  • София
  • Мнения: 5 606
Записвам се малко по-официално при вас.
След два месеца ми става постоянен трудовия договор и ще кандидатствам в ДСК със съдлъжник съпруга ми. Днес бях на ''разузнавателна'' среща.
Не ми хареса факта, че финансират на 80% тухла и на 75% панел. Забравих да попитам дали оценителят е техен или може и с независим? Иска ми се максимална оценка на жилището. Имаме заделени средства за самоучастие, но не съм сигурна дали ще стигнат.

# 64
  • Мнения: 8 785
Банките работят със свои оценители. Питайте, но не съм сигурна, че ще се съгласят на ваш.

# 65
  • Мнения: 152
Неизвестна16, опитайте и в други банки. Дори и да сте клиент на ДСК, може да намерите това, което търсите другаде...

# 66
  • София
  • Мнения: 5 606
Питах и на други места, но единствено в ДСК ми дават гаранция, че няма да имам проблем с одобрението предвид едно просрочие, което ми седи в ЦКР от 2018г.

# 67
  • Варна
  • Мнения: 1 555
Намерете си кредитен консултант(безплатно е за вас). Аз към ДСК бих се обърнал в много много краен случай.

# 68
  • София
  • Мнения: 3 018
Аз също бих препоръчала кредитен консултант. Той най-добре може да посъветва, като знае политиките на банките. ДСК не е добра опция.

# 69
  • Мнения: 11 737
Имам кредитна карта от ДСК и това ме устройва, тези от ОББ яко ме бяха набутали и ги закрих отдавна. Но за ипотека не са им най-изгодните опции.
Но при лошо кредитно досие е възможно точно ДСК да е единствената банка, която да отпусне ипотечен кредит. И при всички случаи ще е при по-небрагоприятни условия, отколкото при чисто досие.

# 70
  • София
  • Мнения: 575
Аз имам ипотечен кредит към ДСК и съм доволна, там ми превеждат и заплатата. Получих добри условия, но знам, че офертите са индивидуални не пречи да се отиде и да се попита на място.

# 71
  • Варна
  • Мнения: 769
Някой да е подавал молба в ДСК за увеличаване на вноската (респективно намаляне на срока),т.е предоговаряне на условията го водят? Казват ми че нямало срок за разглеждане на молбата Frowning1

# 72
  • Мнения: 152
Аз бих събрала сумата и бих я внесла наведнъж, с молба за намаляване на срока. Кредитни консултанти съветват да не се увеличава вноската, защото последващото намаляване , ако такова се наложи, ще увеличи и лихвата,която имате към момента.

Иначе нямам идея колко им е срокът за разглеждане на молбата, предполагам,че ако ги питате, ще Ви кажат..

# 73
  • Мнения: 2 653
Записвам се да ви следя, че при нас нещата май отиват към ипотечен и потребителки. Още не сме говорили с банки, ама за София си трябва голямо самоучастие Sad

# 74
  • Мнения: 898
Какъв е максималния размер на потребителски кредит? Нямаме пари за самоучастие, а искаме да ни останат някакви за ремонт.

Общи условия

Активация на акаунт