Теглене на ипотечен кредит – неща, които трябва да знаем! - тема 6

  • 45 848
  • 969
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 12 026
Какъв е максималния размер на потребителски кредит? Нямаме пари за самоучастие, а искаме да ни останат някакви за ремонт.
Мисля, че съм виждала до 60 000лв, но имат ограничения до 10 години да се върнат.
Има кредитен калкулатор, който сравнява на всички банки условията. Аз така се ориентират за рефинансиране на ипотечен къде ще ми е най-изгодно.
Но и този път ще ползвам услугите на кредитен консултант.
Някой ползвал ли е кредитен консултант и мнения?

# 76
  • Варна
  • Мнения: 1 558
Според доходите ви.Зависи колко ще станат двете вноски(потребителски и ипотека) и дали ще можете да ги покривате с декларирания доход,като сумата по вноските не трябва да е повече от 50 % от него.

# 77
  • София
  • Мнения: 575
Mama Ru, аз ползвах кредитен консултант и останах много доволна. Жената движеше документите и даваше съвети през целия процес. Тя си изискваше и препращаше документите от инвеститора към банката. Аз препоръчвам с 2 ръце използването на кредитен консултант. Спести ми много време и разправии тази жена.

# 78
  • Мнения: 12 026
На мен ми предложиха услугите си, но кредитният консултант е в София, а аз съм на 300км. А и декларацията, която трябва да попълня е с всичките ми данни - ЕГН, л.к, подписът ми.

# 79
  • Мнения: 6 939
Можете ли да ме ориентирате какви са разходите около рефинансиране на ипотечен кредит?
При нас също има проблем с кредитната история и може би ще трябва да се насочим към една от двете от банки, които недолюбвам, с идеята след 1,5г.-2 да прехвърлим кредита другаде.

# 80
  • Мнения: 12 026
Във всяка банка са различни, но най-общо като проверявах ми ги дава около 300лв. Зависи дали ще се прави нова оценка на имота, такса за усвояване или такса за оценка на платежоспособността и такса за заличаване на ипотеката. Но трябва да се проверят условията на конкретната банка, защото някои заявяват, че за определен промоционален период не събират част от посочените такси.
Аз искам да рефинансирам ипотечния, за да покрия потребителските (около 11000лв) и да ми останат пари за малко ремонт и освежаване. Понеже в момента съм на фиксирана лихва 4% на ипотечния и имам и два потребителски с по-висока лихва общата ми месечна вноска е около 400лв, а при едно рефинансиране ще падне с около 20%. До сега нямам просрочие повече от 10-ина дни от датата на падежа и съответно нямам лошо ЦКР.

# 81
  • Мнения: 8 886
За рефинансиране в друга банка извадих отново всички документи - кадастър, тежести, данъчна оценка, семейно положение, задължения към нап,  пазарната оценка банката си я направи. При нотариуса таксата ми беше 1300 лв и отделно за заличаване на ипотеката ДСК ми искаха още 200 лв такса. Цялото нещо го приключих за около месец.

# 82
  • София
  • Мнения: 575
Mama Ru, потърси консултант от твоя град. На мен в банката, която си избрах ми дадоха да подпиша формуляра на кредитния консултант. Тя го беше предала на кредитния инспектор. Иначе всички други документи съм ги попълвала, сканирала и изпращала. Но, преди това съм виждала жената на живо и нашата фирма работи с тези кредитни посредници. Виж в търговския регистър дали посредническата фирма съществува. Те се задължават да спазват европейското законодателство относно поверитеността на личните данни.

Успех

# 83
  • Мнения: 8 807
Аз бих събрала сумата и бих я внесла наведнъж, с молба за намаляване на срока. Кредитни консултанти съветват да не се увеличава вноската, защото последващото намаляване , ако такова се наложи, ще увеличи и лихвата,която имате към момента.

Иначе нямам идея колко им е срокът за разглеждане на молбата, предполагам,че ако ги питате, ще Ви кажат..
Как да не се увеличава вноската? Някой увеличава ли си вноската? И защо ако се увеличи и след това намали вноската трябва да ти вдигнат лихвата?

# 84
  • Варна
  • Мнения: 769
Искаме да увеличим вноската ,защото миналата година при частично погасяване вместо да ни намалят срока намалиха вноската, подавах жалба ,но без особен резултат и после започна пандемията,при което реших ,че така е по-добре. Но сега направихме отново частично погасяване и искаме да ни се увеличи вноската до размера, който беше първоначално при тегленето на кредита. За съжаление се води предоговаряне въпреки че е по-тяхна грешка. По принцип renka86 е права,че ако в един момент се наложи да намалим вноската,това ще се отрази в кредитната ни история и не се гледа добре ,но не съм убедена,че непременно се покачва лихвата.

# 85
  • Мнения: 152
Разбира се от вашата Банка ще ви дадат най-компетентното мнение. Не е изключено и да не ви увеличат лихвата, ако евентуално някой ден решите да намалявате вноската.
За съжаление когато сте направили частично предсрочно погасяване, сигурно не сте заявили,че искате намаляване на срока, защото автоматично банката намалява размера на вноската,като запазва същия срок.
Аз бих ви посъветвала да си направите едно изчисление в Ексел, ако си оставите вноската сега с това погасяване, а си намалите срока, колко би ви се намалила лихвата като цяло.
Ако нямате възможност да го изчислите, мога да изпратя моя екселски файл, за да го направите.

# 86
  • Сф
  • Мнения: 4 765
До сега няколко пъти сме внасяли предсрочно в 2 банки и абсолютно всеки път ни питаха дали срока или вноската да намалят. И винаги с охота на място са ни разигравали сценарии как би се променил кредитът, ако увеличим вноската с еди колко си, намалим срока и т.н.

# 87
  • Варна
  • Мнения: 769
Не съм посочила,защото нямаше такива опция и поради "компетентността" на служителите и това,че бях уверена,  че автоматично се намалял срока и се запазва вноската и няма нужда никъде нищо да заявявам. (Писала съм за случая назад в темата, да не се повтарям пак). 
Благодаря renka86, би ми било от полза ,ако ми го изпратите.

# 88
  • Мнения: 9 662
Много странно... Явно е наистина много некомпетентна служителката, щом ви е заблудила така, ама честно казано не си представям заявлението за предсрочно да няма да отметнеш коя опция избираш. Да не би да не сте забелязали?

# 89
  • София
  • Мнения: 3 160
Коя е банката?
Пощенска по принцип го правят това, бе знам как са го врътнали но било законно. В ЦКБ абсолютно винаги ме питат, а и накрая се подписвам все пак, няма вариант да пише друго в документите.

Общи условия

Активация на акаунт