Кърменето много боли, а всички наоколо очакват да продължа

  • 5 707
  • 90
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 11 295
На въпроса, на който не е отговорено: има много малко заболявания, които се лекуват с медикаменти, несъвместими с кърменето (т.е. може да се случи някое лекарство да не е, но почти винаги има адекватни алтернативи).

Никой не може да те задължи да кърмиш, ако твоето убеждение е друго, каквото и да ти казват роднините. Крайното решение винаги е твое, а ти виждам, че в момента на пускане на темата вече си имала доста ясна идея кое ще избереш. Но успешно кърмене доста помага да се преработи и надживее травмата от провала при раждането (това и от личен опит мога да потвърдя, освен като психологически доказан факт).

Дете съм хранила само от гърда, но съм отглеждала с адаптирано мляко новородени котенца и е ужасно трудоемко и досадно - кипни водата, мери, сипвай в шишето, бъркай, охлаждай, милилитри гледай, пък въздух да не влезе в биберона, после мий съдини на всяко хранене... Разходите отделно. А хем беше само месец и мъжът ми ме сменяше понякога. Въобще не бих си причинила подобно нещо с години. Не знам как може за някого да е по-лесно!

# 61
  • София
  • Мнения: 697
Това с акането било също относително при новородено. Като цяло не мисля, че педиатърката греши. Като е чисто, завито, ненаакано и кърмено и реве- значи вероятно иска още храна. И да, дадем ли малко АМ и заспива за 3-4 часа.

Но от вашите огговори отново се случва същото- ти сега нещо бъркаааш, айде потраййй... не знам що за фикс идея и обществен натиск е това кърмене. Имам немалко познати, абсолютно здрави деца на АМ. Както и да е. Днес имам среща с консултантка, да угодя на всички около мен, обещала съм да опитам още няколко дни. Продължава ли така, нямам избор. A и не виждам как е по-удобно и бързо като фомрула се прави за 2 мин и я изяжда за 5, а кърменето е над час.

П.П. Очаквам как сега ще ми обяснят как органите
От болка до болка има разлика. Само ти си знаеш как и колко те боли. Хич не се връзвай на околните и писанията в темата.

От личен опит - раждах без упойка, та не е като да не знам какво е болка. Така както ме боля докато кърмя и часове след това не очаквах да ме боли. Кърмя и рева, буквално, със сълзи. Мъжът ми ме молеше да спра. Цялата се гърчех-голям кеф и за бебето.....успях рака около 40 дни. Аз лично имах сериозни вазоспазми, които при мен не отшумяха, докато не започнах само да цедя и не минаха няколко месеци. Детето ни скоро ще стане на година и все още се цедя (голяма хамалогия, но това е). Можеш да се консултираш с КПК-при повечето жени болката идва от неправилно засукване, при някои и вазоспазми се получават и отшумяват, за съжаление моите се оказаха тип хронични. Имах ги още по време на бременността, но не с такъв интензитет и не ми обърнаха сериозно внимание тогава.
Най-важното е ти пред себе си да си спокойна и да знаеш, ме си направила всичко по силите си.
На  чужд г.., иначе е лесно да се съди и да се дават оценки.

# 62
  • Мнения: 176
Болката я свикнах вече, колкото и мазохистично да звучи. Просто нямам кърма да нахраня детето. Това е. Давам му да хапва колкото има за здраве. Иначе КПК каза, че всичко е ОК. Явно от травмата от раждането и драмите там е секнало всичко. Мен ме е яд, това не разбират всички. Че се постарах, но не става.

Това с акането било също относително при новородено. Като цяло не мисля, че педиатърката греши. Като е чисто, завито, ненаакано и кърмено и реве- значи вероятно иска още храна. И да, дадем ли малко АМ и заспива за 3-4 часа.

Но от вашите огговори отново се случва същото- ти сега нещо бъркаааш, айде потраййй... не знам що за фикс идея и обществен натиск е това кърмене. Имам немалко познати, абсолютно здрави деца на АМ. Както и да е. Днес имам среща с консултантка, да угодя на всички около мен, обещала съм да опитам още няколко дни. Продължава ли така, нямам избор. A и не виждам как е по-удобно и бързо като фомрула се прави за 2 мин и я изяжда за 5, а кърменето е над час.

П.П. Очаквам как сега ще ми обяснят как органите
От болка до болка има разлика. Само ти си знаеш как и колко те боли. Хич не се връзвай на околните и писанията в темата.

От личен опит - раждах без упойка, та не е като да не знам какво е болка. Така както ме боля докато кърмя и часове след това не очаквах да ме боли. Кърмя и рева, буквално, със сълзи. Мъжът ми ме молеше да спра. Цялата се гърчех-голям кеф и за бебето.....успях рака около 40 дни. Аз лично имах сериозни вазоспазми, които при мен не отшумяха, докато не започнах само да цедя и не минаха няколко месеци. Детето ни скоро ще стане на година и все още се цедя (голяма хамалогия, но това е). Можеш да се консултираш с КПК-при повечето жени болката идва от неправилно засукване, при някои и вазоспазми се получават и отшумяват, за съжаление моите се оказаха тип хронични. Имах ги още по време на бременността, но не с такъв интензитет и не ми обърнаха сериозно внимание тогава.
Най-важното е ти пред себе си да си спокойна и да знаеш, ме си направила всичко по силите си.
На  чужд г.., иначе е лесно да се съди и да се дават оценки.

# 63
  • Мнения: 6 920
Кърменето не трябва да боли. Щом има болка,значи нещо не е както трябва. А колкото до кърмата, тя е на принципа на търсенето и предлагането - колкото повече даваш да суче, толкова повече кърма се произвежда. Съвсем нормално е като се дава добавка да намалее. Организма как да разбере колко да произвежда, след като бебето не може да зададе нужното количество.
Пп. Пиша това не толкова за авторката, тя си е взела решение, колкото за други майки, които може да прочетат.

# 64
  • Мнения: 3 328
Просто не е минало достатъчно време  да кажеш това "нямам, не става", за това ти го казват хората, едва ли някой ти е враг и иска просто да те упреква. Комбинацията от кърмене при всяка възможност, масажи, изцеждане, много течности и чай за кърмачки си е изпитана и работи, просто иска време. Когато са толкова малки не могат да засучат винаги правилно, нямат и сила да сучат продължително и заспиват постоянно на гърда.
Все пак мисля че е ти си взела решение, и в това няма нищо лошо. Твое право си е Simple Smile

# 65
  • София
  • Мнения: 697
Кърма рядко “няма”, колкото повече бебето е на гърда, толкова повече кърмата се увеличава, но трябва време. Има случаи (високо ТСХ например), поради които да няма кърма, но те наистина са изключения.
И е факт, ако всичко е наред болка не трябва да има.
Както са ти писали предходните момичета: течности, чай за кърмачки, масажи, често бебето на гърда, цедене на 2 часа (убийствено е, но помага много) и за няколко дни е абсолютно реалистично кърмата да се увеличи драстично при правене на горните.
И спокойствие Simple Smile чай от маточина работеше добре при мен.
Това, ако наистина искаш да кърмиш. Кърма се увеличава, но при някои жени изисква повече усилия в началото.

Последна редакция: пт, 05 фев 2021, 08:42 от Matta

# 66
  • MI
  • Мнения: 11 868
Аличка, изтегли ли бебето? Наддава ли и колко?

# 67
  • Мнения: 661
И моето раждане беше тежко и драматично. Първите два месеца с бебе ги изкарах с чайове, вода, силна храна, масажи, помпи на 2 часа, през нощта навивах будилник. Първо слагах бебето, после помпата и докато помпих държах бебето кожа в кожа. И това нещо 2 месеца с разранени зърна. Да това са нещата, които могат да се направят. При много жени работи това. Аз за тези 2 месеца докарах 60мл на денонощие и накрая се примирих, че кърма така и не дойде. Последвай съветите и опитай, колкото ти сметнеш за нужно. И знай, че няма да си първата, която иска, но не може. Отстоявай твоето си и никой няма право да съди и решава, защото не е на твоето място.

Последна редакция: пт, 05 фев 2021, 10:49 от Mateya Zoe

# 68
  • France
  • Мнения: 13 440
При травматично раждане и силен психологически стрес е напълно възможно да се спре отделянето на кърма. Тогава, каквото и да предприемеш няма да се получи.
Сложихте ли го на везна това бебе?

# 69
  • София
  • Мнения: 3 586
Не успях да дочета всички коментари, но...

Аз родих спешно секцио, мъчеха ме нормално доста часа преди това. Беше просто изтощително психически и физически. Бях в реанимация 15 часа и чак след това бебето беше при мен. В болницата му даваха АМ, на мен кърмата ми слезе на 5тия ден вечерта чак. Той отказа да захапе въобще. Рева, бута се, гърчи се. Давах му АМ вкъщи + изцедена кърма. И това успях само 10 дена. Психически ми дойде в повече. За мен няма никакво удоволствие в кърменето, беше си направо изтезание. И казах майната му, и с АМ се расте. И аз, и брат ми, и племенницата ми сме отгледани на АМ. Нищо ни няма, топ сме. Но аз имах подкрепата на семейството ми да спра, а и покрай този стрес кърмата сама почна да намалява и накрая си спря. ММ като виждаше как се мъча и му идваше нанагорно и на него. Не издържах дори и до срещата с консултант (имах запазен час).

Ами и второто ще си го гледам с АМ. Психиката и спокойствието както на мен, така и на бебето ми е най-важна.
Познати, непознати, всичко живо се интересуваше кърмя ли, ама що не кърмя, ама това преживяване колко е специално. Е, за тях може и да е било, за мен не.

Имам си готова схема вече. Вода в термос, дози разпределени, 2 бутилки. Приготвяне и хапване ми отнема 5-10мин макс. Горе долу следва един режим и знам кога ще хапва и всичко е готово предварително.

# 70
  • Варна
  • Мнения: 36 868
Никога не съм разбирала тоя неистов интерес на куцо и сакато дали някоя жена кърми. Това за мен е супер личен процес. Не им е работа да си врат носовете, направо си е нездрав интерес. Собствената ми майка нито веднъж не попита защо, как и прочие, камо ли да го слушам от други хора.

# 71
  • Мнения: 6 920
Покрай мен пък почти няма кърмещи майки, масиво са на АМ. Имах обратните коментари, защото кърмих до 1,3г. Всякакви изненадани и тн. ама как, ама защо кърмя, ама няма ли да спирам и всякакви тъпизми. Наистина хората не им е работа някой дали кърми и защо.

# 72
  • Мнения: 176
Аз имам Хашимото, но го следих по време на бременността всеки месец и TSH беше в норма с хапчетата, сега чакам да минат 3 седмици от раждането. По-скоро е стрес. Като цяло бебето наддава нормално засега. Ако очакваме 600 грама наддаване в 1 месец, за 12 дни е качило около 300 гр. Но вчера преди и след кърмене мерен беше разликата 25 гр. Ако за над час кърмене и гледане на сериал са излезли 25 мл да ми се наредят всички философи да им обясня как “става тая работа”. Понеже не става особено, радвам се поне, че вече не боли толкова и кърмя с естетична цел, за да не се откажа съвсем: корем и кила. Очевидно не е с цел детето да е наядено, защото го дохранвам с АМ. А и мъжът ми го гледа през вечер по 4-5 часа да спя. С кърма не става това.
От психологическа гледна точка не се препоръчва хранене с кърма, когато детето започва да се осъзнава, а камо ли като може да си поиска с думи. Това пък е другата крайност. Не съм на принципа “то си е мойто, ще си го правя каквото си сакам”, но има огромна разлика между това да правиш нещо против препоръки, на своя глава и това да търсиш изход от обстоятелства.
Някой беше написал по-горе, че било мит това с нямането на кърма. Така си мислех и аз, но като ми се случи и видях, че не е така. А колкото до мачкане и доене, който иска да се дои. Аз на празни гърди остава и да стискам с помпа. Тогава вече трябва да си дам медал... за глупост.

Последна редакция: сб, 06 фев 2021, 10:15 от Alichka_Balichka

# 73
  • MI
  • Мнения: 11 868
Аличка, честно казано, никой тук не се интересува чак толкова дали кърмиш или не. Но тонът ти въобще не ми харесва, защото се пробвахме да ти помогнем. А реално ти съдиш даже по-грубо отколкото теб те съдят, но се оплакваш от хората около теб. До тук се въздържах, но вече е леко прекалено.
Ти не искаш да кърмиш и това е напълно ОК, но не си измисляй оправдания и не обявявай за глупости препоръки, които наистина работят. Всъщност детето ти НЯМА проблем с храненето. Ти имаш с нощното будуване, стимулиране и т.н.  Нямаш повече проблеми с кърменето, отколкото почти всички кърмили децата си. Това е истината. Ти си направила своят избор, и не го обосноваваш по-възпитано от тези които те питат защо не кърмиш. Ако просто беше казала че искаш да се наспиваш, щях да те разбера. Но то всъщност написа най-просташкия пост в темата си. Хайде със здраве и успех и не съди близките си, че като гледам...
От психологическа гледна точка не се препоръчва хранене с кърма, когато детето започва да се осъзнава, а камо ли като може да си поиска с думи. Това пък е другата крайност. Не съм на принципа “то си е мойто, ще си го правя каквото си сакам”, но има огромна разлика между това да правиш нещо против препоръки, на своя глава и това да търсиш изход от обстоятелства.
Някой беше написал по-горе, че било мит това с нямането на кърма. Така си мислех и аз, но като ми се случи и видях, че не е така. А колкото до мачкане и доене, който иска да се дои. Аз на празни гърди остава и да стискам с помпа. Тогава вече трябва да си дам медал... за глупост.

# 74
  • Мнения: 3 328
Детето от самото си раждане на този свят се осъзнава и знае много добре че трябва да яде за да оцелее. Реването са неговите думи в случая за да поиска храната.
Защо винаги смятате хората, които правят нещо по-различно от вас за крайни.

Общи условия

Активация на акаунт