Етажната собственост - такава, каквато си я направим 8

  • 32 972
  • 777
  •   1
Отговори
# 225
  • Мнения: 2 204
Кой пуска монтирания асансьор в движение - наредбата е ясна- това е ЕС и собствениците. Те го регистрират, те плащат такси за освидетелстване и регистриране.
Ама чакай сега... Тази година ми предстои да бъде завършен на акт 16 нов блок в който имам апартамент на 6 ет.
Искаш да кажеш, че строителят ще ни предаде блока на акт 16, без узаконен асансьор и чак след акт 16 ние, собствениците на апартаменти ще трябва да се събираме и да си узаконим асансьора. Ами ако в началото има купени 10 апартамента от 40 общо, то само тези 10 апартамента ли ще трябва да узаконяват асансьора и да платят всички разходи, а после тези които купят апартаменти ще идват наготово без да са платили и стотинка. Така ли ще се получи на практика?

# 226
  • Мнения: 68 644
Ще ви продаде това което пише в договора ви с него. Не знам какво сте договаряли и подписвали.

Коментирахме различен казус...в който асансьора не е пуснат в експлоатация. И се питаше какво да се прави в този случай. И тогава, и сега, ппепоръчах и препоръчвам, да си види всеки питаш, първо договора с инвеститора, второ строителните книжа на блока.

Няма как да знам тези подробности. Съответно коментар конкретен не е възможен. Само общ.

Последна редакция: нд, 04 апр 2021, 20:12 от teta75

# 227
  • Мнения: 1 032
Ще ви продаде това което пише в договора ви с него. Не знам какво сте договаряли и подписвали.

Коментирахме различен казус...в който асансьора не е пуснат в експлоатация. И се питаше какво да се прави в този случай. И тогава, и сега, ппепоръчах и препоръчвам, да си види всеки питаш, първо договора с инвеститора, второ строителните книжа на блока.

Няма как да знам тези подробности. Съответно коментар конкретен не е възможен. Само общ.

Аз проверих в нашия нотариален акт - то въобще не се споменава асансьор. Други документи нямаме. Още си мисля, че е ангажимент на инвеститора да предаде съоръжението годно за въвеждане в експлоатация, като последното реално е сключването на договор с фирма и от порядъка на няколко стотин лв. Тези 9000 дето в момента се искат явно значат несвършена работа...

# 228
  • Мнения: 68 644
Ако е монтиран, значи е свършена работата. Обикновено се монтира от външна фирма, в процеса на строителство,  с която строител или инвеститор имат сключен договор.
Ще ви трябват техн.спецификации, модела на асансьора - за регистрирането в агензията за техн.надзор.
Ще ги вземете от общината, ще са налични в преписката към РС или в тази за РП-то. Пуснете молба за копия.

Монтиран, наличен ако е, добре.

Оттам насетне ангажимент на ползвателите, тоест на ЕС, е да го пусне в движение. Не може да работи преди да е сключен договор между ЕС и лицензирана фирма. Няма как пуснат в движение да се предаде - това е към Cure, , защото именно ЕС са тези които ще изберат фирмата, с която ще скл.договор и на която ще плащат.

Дадох линк към НАТН..звъннете там и попитайте какво ви е нужно, за да го пуснете, ако искате да го пускате. Дадох и отговори на въпросите какви документи ще ви трябват..в скрийншотове по-назад.

Не става отново ясно 9000 лв за какво са нужни.

Може да пуснете и жалба до този, който е приемал блока -Гл.арх.ири ДНСК, ако сте убедени, че ас.няма монтиран, а е трябвало по стр.книжа да е монтиран.

# 229
  • Мнения: 17
Здравейте, касер на входа съм. Днес ми се обадиха от фирмата за поддръжка на асансьора и ми казаха, че Сим-картата, която е в комуникатора (не знам дали точно така се казва) вече трябва да бъде на абонаментен план, а не както е сега с предплатен. Някой има ли представа от кога е това изискване и защо се налага тази смяна? Благодаря предварително!

# 230
  • Мнения: 68 644
Според това тук ЕС е тази, която избшра ВИДА на сим картата, тоест вие.




Може да звъннете на телефоните на агенцията и да ги попитате. Ето сайта им
https://www.damtn.government.bg/vaprosi-i-otgovori/

За МЕН...не виждам защо да ви поставят такова условие.

# 231
  • Мнения: 17
teta75, Благодаря за бързия отговор. Аз също се учудих, но сега чета, че предплатените карти вече са със срок 60дни и може би това е причината да искат да бъде с абонаментен план.

# 232
  • Мнения: 68 644
Не ми се вярва.... вие нали ще си имате ангажимента да си я подновявате и зареждате така, че да се удължи срока й.

Но защо не се обадите в агенцията за техн.надзор, да видите какво ще ви кажат?

А всъщност на договор няма ли да ви е по-изгодно?

# 233
  • Мнения: 17
По-късно ще се обадя в агенцията за техн. надзор.
Може би ще е по-изгодно, пък и няма да следя кога точно изтича срока, а ще си плащам всеки месец, заедно с всички останали сметки. Просто ми стана интересно като се обадяха и ми заявиха, че ТРЯБВА да минем на абонаментен план.

# 234
  • Sofia
  • Мнения: 4 014
teta75, Благодаря за бързия отговор. Аз също се учудих, но сега чета, че предплатените карти вече са със срок 60дни и може би това е причината да искат да бъде с абонаментен план.

Може картата да е била на планове Боб които се коментираше наскоро, че са спрени и ако няма никаква опция за предплатена карта друга към оператора може и това да е причината. Може да звъннете да попитате какъв точно е казуса.

# 235
  • София
  • Мнения: 2 186
Здравейте,
След проведено общо събрание  на ЕС не се стигна до решение да се пристъпи към събиране на дължимите суми от няколко съседи по съдебен ред. Много хора гласуваха " въздържал се", за да не се карали с тях... Е, какво правим тогава - длъжниците чакат да изтече давностния срок и да им отпаднат задълженията. Можем ли да предприемем други стъпки, без решение на ОС? Дайте ми съвет.
Благодаря предварително!

# 236
  • Русе
  • Мнения: 5 347
Първо трябва да поканите длъжниците доброволно да платят. В писмен вид - напр. писмо с обратна разписка. За другото си направете една консултация с юрист или в кантора на частен съдебен изпълнител. Няма да ви откажат.
Зависи от размера на сумите дали е оправдано по съдебен ред да си искате парите.

# 237
  • Мнения: 68 644
А управителя на какво мнение е?

# 238
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 045
Здравейте,
След проведено общо събрание  на ЕС не се стигна до решение да се пристъпи към събиране на дължимите суми от няколко съседи по съдебен ред. Много хора гласуваха " въздържал се", за да не се карали с тях... Е, какво правим тогава - длъжниците чакат да изтече давностния срок и да им отпаднат задълженията. Можем ли да предприемем други стъпки, без решение на ОС? Дайте ми съвет.
Благодаря предварително!

подходът ви е неправилен. нещата трябва да се решени принципно.
в правилника за реда на ЕС се вписва точка, че при неиздължени ... сметки, лицето ще бъде приканено да плати, а при отказ за плащане ще се пристъпи към събиране на сумите по съдебен ред.
така няма да се гласува на всяко събрание  и срещу конкретни лица.
друг вариант (не съм привърженик на такива методи, но понякога се налага) е да обявите, че след като не искат да се съберат парите, то те трябва да се платят от останалите (от изрядните), като се разпределят пропорционално - за месечните - спрямо обитателите, за фонд ремонт - по идеални част.
сигурна съм, че много бързо ще имате съгласието за събиране на парите, но това не е най-разумния ход.

# 239
  • София
  • Мнения: 2 186
А управителя на какво мнение е?
На мнение да се търси съдебна отговорност.
Скрит текст:
Здравейте,
След проведено общо събрание  на ЕС не се стигна до решение да се пристъпи към събиране на дължимите суми от няколко съседи по съдебен ред. Много хора гласуваха " въздържал се", за да не се карали с тях... Е, какво правим тогава - длъжниците чакат да изтече давностния срок и да им отпаднат задълженията. Можем ли да предприемем други стъпки, без решение на ОС? Дайте ми съвет.
Благодаря предварително!
[/ spoiler]
подходът ви е неправилен. нещата трябва да се решени принципно.
в правилника за реда на ЕС се вписва точка, че при неиздължени ... сметки, лицето ще бъде приканено да плати, а при отказ за плащане ще се пристъпи към събиране на сумите по съдебен ред.
така няма да се гласува на всяко събрание  и срещу конкретни лица.
друг вариант (не съм привърженик на такива методи, но понякога се налага) е да обявите, че след като не искат да се съберат парите, то те трябва да се платят от останалите (от изрядните), като се разпределят пропорционално - за месечните - спрямо обитателите, за фонд ремонт - по идеални част.
сигурна съм, че много бързо ще имате съгласието за събиране на парите, но това не е най-разумния ход.
Не знам дали имаме Правилник. Ще проверя.
А за другата идея - също ще се опитам да я реализираме за следващо събрание.
Благодаря за насоките!

Общи условия

Активация на акаунт