Етажната собственост - такава, каквато си я направим 8

  • 33 005
  • 777
  •   1
Отговори
# 735
  • София
  • Мнения: 3 912
Да, ако трябва да се съберат 2500 лева още, то за 1% ид.ч. се получава 25 (2500/100) лева , а за най-малкия апартамент се получава:
25*0,991 = 24,78 лв
за другият:
25*2,16 = 54 лв.
и т.н. умножавате 1% от нужната сума (25 лв.) по процента идеални части на всеки апартамент. Накрая, като ги сумирате, трябва да получите 2500 лева общо.

# 736
  • София
  • Мнения: 9 926
За инсталиране на асансьор в панелен 5 етажен... колко % трябва да са съгласни и съответно 1 и 2 ет как ще се задължат (ако изобщо се вземе решение)?

# 737
  • Мнения: 40 950
Интересен казус. Според мен новият асансьор не е ремонт и дефакто са нови идеални части към блока, които живеещите ще си разделят. Но никой не може да накара никого насила да си купи такива, затова и 1 и 2 етаж спокойно може да са пас. Това е моето мнение, базирано на проста логика, но ми е интересно какво ще каже юрист.

# 738
  • София
  • Мнения: 1 520
За инсталиране на асансьор в панелен 5 етажен... колко % трябва да са съгласни и съответно 1 и 2 ет как ще се задължат (ако изобщо се вземе решение)?
Да разбираме, че в сградата не е имало асансьор и сега ще слагате или е имало и просто го подменяте?

# 739
  • Русе
  • Мнения: 5 347
Мнозинство 67% , обща част - всички дължат пари за него. Как ще се разбереъе с 1 и 2 етаж - трудно, почти невъзможно. Плащате тяхната част от фонд Ремонт например. От неудобство/срам/добра воля се надявате да платят в един момент. Иначе се съдите. Парите не са малко за нова машина.

# 740
  • София
  • Мнения: 5 146
Всички дължат за ремонт и поддръжка. Не мисля, че нов асансьор влиза в горното определение.

# 741
  • Мнения: 2 887
Обаче асансьорът влиза в общите части, нали?

# 742
  • София
  • Мнения: 5 146
Обаче асансьорът влиза в общите части, нали?
Разбира се, настоящият.
Новият е покупка. И нито е ремонт, нито е поддръжка.

# 743
  • Мнения: 2 887
Обаче асансьорът влиза в общите части, нали?
Разбира се, настоящият.
Новият е покупка. И нито е ремонт, нито е поддръжка.
Но всички имат % от общите части в НА. Вкл. и от асансьора.

# 744
  • Мнения: 68 659
Блока с асансьор ли е строен? Не стана ясно.

# 745
  • София
  • Мнения: 5 146
Обаче асансьорът влиза в общите части, нали?
Разбира се, настоящият.
Новият е покупка. И нито е ремонт, нито е поддръжка.
Но всички имат % от общите части в НА. Вкл. и от асансьора.
И аз това казах, и аз имам от нашия.
Но от евентуални бъдещи покупки нямам.

# 746
  • Мнения: 2 887
Блока с асансьор ли е строен? Не стана ясно.

+1.  Отговорът ще реши казуса.

# 747
  • Мнения: 40 950
Блока с асансьор ли е строен? Не стана ясно.

Това е най-важният въпрос. Ако става дума за нов асансьор никой не е длъжен. Това е все едно да надстроят нещо над блока - който иска да дава пари и да строи (след като вземе разрешение обаче).

# 748
  • София
  • Мнения: 9 926
Блока с асансьор ли е строен? Не стана ясно.

+1.  Отговорът ще реши казуса.
не е имало асансьор. Само шахта.

# 749
  • Мнения: 40 950
Ми тогава според мен никой не е длъжен да участва. Те са платили, купили и получили общи части, които не включват асансьор. И сега този проект означава добавяне на нови активи (дялове ОЧ). Ми не искат хората.

Общи условия

Активация на акаунт