Етажната собственост - такава, каквато си я направим 8

  • 32 987
  • 777
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: 68 647
Първо си виж документа за собственост за това помещение - пише ли, че освен него, притежаваш и идеални части от сградата? Ако да, ти си в етажна с-ст, тоест съсобственик на тези общи части.
Все едно че имаш апартамент, като другите...и дължиш да, пари за ремонта им, съобразно твоите ид.части.

Отделният вход - той има значение за другата вноска, която се събира по ЗУЕС- за т.нар.режийни.
Щом е нежил.обект, и с отделен вход- ще плащаш една вноска за режийни.
Ако беше нежил обект, но се влиза към него от общия вход, тогава вноската ти за режийни щеше да е три пъти вноската.
За справка виж членовете за вноската за режийните...чл.45 ли беше, не помня точно.

Но тъй като тук става дума не за режийни, а за ремонт...виж си нот.акт.

Може да възразиш че твоят дял за ремонта не е сметнат по закон , според ид.части, които притежаваш.
Може да оспориш протокола също, ако не е по закон проведено събранието.
Но първо се запознай с протокола де.

Последна редакция: сб, 18 сеп 2021, 08:55 от teta75

# 721
  • Мнения: 371
Здравейте, домоуправител съм в осем етажен вход, на доброволни начала сме, така че не си давам много зор да уча закона, но ни предстои един не много скъп ремонт на асансьора, очаквам "съпротива" от 1 и 2 етаж, та да попитам, макар че доколкото разбрах от Закона, асансьора е обща част, така че би трябвало всички да плащат за него, така ли е? Благодаря!

# 722
  • Мнения: 9 181
Така е по закон. Ама успех Wink не го виждам аз това .... 50 год. в блока при нашите 1,2 и 3 ет. не ползват и НЕ плащат..

# 723
  • Мнения: 68 647
Обща част е, да.

За да не се налага да ги питате, събирайте си предварително сума във фонд ремонт. Когато възникне нужда от ремонт, вземате решение да разходвате от този фонд парите.
Така няма да се налага да ги молите сега да дават пари....и да зависи от тях ще дадат ли, няма ли, защото им харесва/или не им харесва, това какво ще се ремонтира...
А като са дали вече парите, решението за ремонта може и без техните гласове да "мине"...

# 724
  • Пловдив
  • Мнения: 1 053
teta75, точно това е начина.
В нашия вход откакто моя мъж е домоуправител, първи и втори етаж са включени в месечната такса за поддръжка на асансьора. Точно защото е обща част. Единствено ток не плащат. Малко мрънкаха в началото, ама ...
Ние събираме всеки месец пари за фонд ремонт и каквото се налага се прави, а не за всяко нещо кампания по събиране на пари.

# 725
  • София
  • Мнения: 660
На практика фонд ремонти се оказва, че е удобно, за да има някакви налични пари за ремонти. Събраните пари от текущите разходи (на човек и 1 и 2 етаж обикновено не плащат за асансьор) се харчат за месечните разходи.

# 726
  • Мнения: 8 804
На практика фонд ремонти се оказва, че е удобно, за да има някакви налични пари за ремонти. Събраните пари от текущите разходи (на човек и 1 и 2 етаж обикновено не плащат за асансьор) се харчат за месечните разходи.
аз живея в чужбина, тук фирми управляват входовете, имат 2 сметки - едната е за всякакви разноски по жилището - вода, отопление, смет, чистачка, електричество на входа, комисионната за фирмата дори, и др.
Втората сметка е само за ремонти. И на двете сметки излизат годишни отчети и всички собственици ги получават. В отчета на Сметката "Ремонти" можеш да видиш всяко плащане за блока кога и за какво е, и стойността му.

# 727
  • Мнения: 40 914
То и у нас е така.

# 728
  • Мнения: 405
Здравейте.Имам няколко въпроса и ще се радвам да получа от Вас отговор.Четох назад,но не намерих отговор,може да съм го пропуснала някъде.
1. Може ли някой да ми напише формула, по която да изчисля каква сума трябва да се заплаща/събира от апартаментите във Фонд ремонтни дейности? Знам че е свързано с процента на всеки апартамент от общата част
2.Ще извършваме ремонт на входа,като 1/2 от сумата ще се поеме от касата(събираме наем от антрна),но останалата част около 2500лв,трябва да се разпредели между собствениците.Т.като досега не сме събирали пари за фонд Ремонтни дейности,на ОС се реши да се съберат по 100лв от апартамент,но някои ,които не присъстваха не са съгласни.Как мога да изчисля пак процента и сумата ,която всеки апартамент трябва да плати?
3.След като съм определила по колко процента се пада на апартамент дали мога да ги прилагам всеки път ,когато се налага да събираме пари за нещо.По принцип използваме събраните пари от наема за режийни и ремонт,но сега се събраха доста неща и не достигат парите,за това събираме  инцидентно.
Извинявам се за дългия пост,но не ме бива много в изчисленията .За това търся помощ тук.

# 729
  • Мнения: 6 292
3. "след като съм определила"? - Вие трябва да имате тези данни записани в домовата книга след справка в КАИС или с НА на собствениците, не да ги определяте сама? % трябва накрая да правят общо 100. Ако има липсващи проценти (най-често в стари сгради с повече от 1 вход), то тогава приравнявате %, които имате във Вашия вход, към 100%. % не се изменят и винаги на тяхна база се правят изчисленията и пропорционално се събират сумите за ремонтни дейности, как така питате дали може да ги "прилагате", то друга опция няма?!

Пр.: трябва да се съберат 100 лв, моите ид.ч. са 2% от 100 % - плащам 2 лв.

# 730
  • София
  • Мнения: 5 134
1. Формулата е (х / y1 ) . y2 където :

x e 1% от минималната работна заплата към момента. х също така е сумата за Фонд Ремонти, която трябва да плаща това жилище, което има най-малкия процент от общите части. То ти е изходната база за да намериш всички останали. Не знам колко е минималната работна заплата към момента, но за улеснение на обясненията приемаме че е 600 лева. Тоест х е 6 лева и таксата за Фонд Ремонти на изходното жилище е 6 лева.

у1 е процентът общи части, които има същото това изходно жилище. За улеснение в случая приемаме, че то има 2%.

у2 е процентът общи части на всяко следващо жилище поред докато ги минеш всичките.

Пример за партерен апартамент 1 от входа ти, който има примерно 4.1% от общите части : (6/2).4,1 = 3 .4,1 = 12,3 лева за Фонд Ремонти, които плаща апартамент 1 и така наред всички като във формулата сменяш само y2 с процента на съответното жилище.

2. Не, грешно е това и ако някой се почувства ощетен ( съвсем основателно ) ще оспори събранието пред съд и ще успее. Допълнителното плащане в случая е според процентът общи части и не може да е за всички еднакво.
Ако трябва да се досъберат 2500 лева, то с горните проценти от общи части за всяко жилище ( у2) почваш наред :
Апартамент 1, който има 4,1% общи части трябва да плати 4,1% от 2500.
( 2500/100 ) . 4,1 = 25 . 4,1 = 102.50 лева. Жилището с най-малкия процент общи части, което взехме за изходно с двата процента ще плати 50.00 лева и т.н

3. Процентите от общите части са едни и същи винаги за конкретно жилище, да. Не ги определяш ти. Трябва да ги има в домовата книга, а за които липсват там - от нотариални актове. Ако някой отказва или няма - от Общината.

# 731
  • Мнения: 405
RebelHeart 
Според тази формула (х / y1 ) . y2
Да видя да ли съм схванала.Най-малкия апартамент е 0,991%.Следващия апартамент е -2.16%
Следователно (6,5/0,991).2,16=6.4415.2,16=13.91364лв.за фонд ремонтни дейности трябва да плаща апартамента с 2,16%???

# 732
  • София
  • Мнения: 3 908
Да, правилно е.
С първата част на формулата (х / y1) се намира, колко лева е 1% идеални части. В момента, понеже минималната сума по закон е 6,50 лв. (1% от МРЗ), то най-малкият апартамент ще плаща най-малко по  6,50лв., независимо колко % идеални части има.
С втората част (х / y1) . у2 се намира по колко лева ще плаща всеки конкретен апартамент в зависимост от процената си идеални части.
В дадения пример за всеки 1% се плаща 6,56 лв. /имате грешка в изчислението/. Апартаментът с 0,99% плаща 6,50 лв. За всеки следващ  умножавате стойността на единя процент (6,56 лв) по % ид.ч.

# 733
  • София
  • Мнения: 5 134
RebelHeart 
Според тази формула (х / y1 ) . y2
Да видя да ли съм схванала.Най-малкия апартамент е 0,991%.Следващия апартамент е -2.16%
Следователно (6,5/0,991).2,16=6.4415.2,16=13.91364лв.за фонд ремонтни дейности трябва да плаща апартамента с 2,16%???
Бинго! 🙂 Това е логиката, но да, имаш чисто математическа грешка в изчисленията :
(6,5/0,991).2,16 =  6,55903128 . 2.16 = 14,1675076 и закръгляш до стотинка - гледаш третия знак след запетаята и ако е от 0 до 4 закръгляш втория след запетаята надолу и съответно от 5 до 9 нагоре. В случая е 7, тоест таксата е 14.17 лева.

# 734
  • Мнения: 405
Благодаря,наистина съм записала грешно цифрите.Но схванах как да изчисля % за Фонд Ремонти.И след това да изчислявам за определена сума,кой колко трябва да плати според % идеални части от общите.Благодаря.

Общи условия

Активация на акаунт