Какво се случва ПРЕДИ менопаузата? Да споделим и да обсъдим. Тема № 13

  • 39 615
  • 770
  •   1
Отговори
# 735
  • Мнения: 20 172
Е те измененията ако са извън канала, тогава цитонамазката може да е нормална. Разсъждавам си де.
В темата за цитонамазките са по-вещи по тези въпроси.

# 736
  • Мнения: 336
При мен точно от ниско желязо и феритин имах ужасяващ косопад. Толкова дълго не го загрях, нито докторката ми, защото и хемоглобина (135), и цялата ми кръвна картина беше супер. И винях жлезата за това, а се оправих веднага щом започнах да пия желязо. Но не сиропчета и спрейчета, а здраво сорбифер дурулес по макс на ден. За три седмици оправих желязото. Косопадът спря на първата седмица още.
Аурора, сорбифера как ти понесе на стомаха и червата? CLA не съм пила, но защо ли ми напомня на вечерната иглика, която при мен се оказа, че повишава естрогена.
И моят косопад е от нискък феритин. Тъкмо го бях закрепила над долна граница и след поредния кръвоизлив хайде наново  кошмарен косопад, задух, тотална липса на енергия. Аман от полипи, кръвоизливи и ниско желязо. Всеки месец ме следи гинеколог и хомеопат, пия цяла камара добавки, спазвам хранителен режим, но решение за полипите няма. Махат един, на негово място още на следващия месец друг. И колко интересно, в редките моменти, когато нямам полип, цикълът ми идва на 30 дни, както в младите ми години. Образува ли се полип обаче - 1 седмица зацапване от 19-ия ден и цикъл, пардон, реки на 25-ия ден.

# 737
  • Мнения: 41
Здравейте изследвах и прогестерона на 21 вия ден ,резултатът е 9.8 ,така като гедам реф стойности май си е в нормаВече съвсем с еобърках при нормални хормони да получавам разни симптоми май ще търся другаде проблема.утре съм и на ендокринолог

# 738
  • тук и там
  • Мнения: 11 533
И аз съм пила желязо,по лекарско предписание.Обаче от него получавах зверски запек.Отделно че и изпражненията се оцветяват. Пих  един месец и го спрях.Нямам спомен да ми е повлияло положително на косопада.Имам и  аз силен косопад ,но по-скоро е сезонен. Всяка година се плаша като започне  сезонния косопад, но още имам коса на главата  де. Пих Приорин и останах доволна.Спря ми косопада,но не мисля че беше от него, по-скоро мина сезона.Доволна бях-защото косата ми беше по-хубава и не толкова суха докато го пиех. В момента не пия нищо за коса,но към края на лятото мисля пак да изпия една опаковка.

# 739
  • Мнения: 10 263
Здравейте изследвах и прогестерона на 21 вия ден ,резултатът е 9.8 ,така като гедам реф стойности май си е в нормаВече съвсем с еобърках при нормални хормони да получавам разни симптоми май ще търся другаде проблема.утре съм и на ендокринолог
Той е в норма за възрастта, но реално е спаднал на половина. Нормалните му нива при млада жена без проблеми са около 20 ng/mL. Така че вероятно е нормално да имаш разни симптоми и неразположения.

# 740
  • Мнения: 1 432
Желязо приемах и приемам Ферофолгама и Тотема ампули . Витамин В12 подезични.
Ако взимам както е по рецепта, имат запичащо действие. Трябва подходящ хранителен режим.
Отделно чай, кафе, мляко не се приемат заедно с желязото /около 2 ч/, т.к. не може да се усвои.
Няма как иначе да се възстанови недостигът в организма. Когато е голям, само с храна не става.

# 741
  • В градината...
  • Мнения: 15 930
Прогестеронът е еинственият хормон, който е добре да е на горната граница. За нашата възраст няма как.

# 742
  • София
  • Мнения: 3 880
Vaiza, добре бях със сорбифера първите 2 седмици, третата ми се появиха газове и вече реших, че е от него и го спрях.
За полипите единственото решение да се махат е всеки път операция ли?

# 743
  • София
  • Мнения: 891
Е, ТАТ е доста над. Пиши да видим Денис какво ще ти каже.
Писала съм й, каза, че имам хипофункция и Хашимото, а според лекарите при Хашимото с такива стойности лечение не се налага.
Според Денис лекарите трябва да кажат защо е висок ТАТ,. а те ми казват, че стойности над 1000 са притеснителни, моите били нормални като за постменопауза.
Аз им обяснявам, че до онзи месец си имах цикъл, но те си знаят тяхното...постменопауза и това е, според повечето от тях, вкл. и изследванията аз нямам цикъл поне от години.

Знам от темата тук, че потвърдена менопауза се води след като цикълът липсва 1 година без прекъсване, а вие сте имали цикъл до преди няколко месеца.
Много често на лекарите не им се занимава да търсят възможните причини. Аз бих се замислила дали този период не съвпада със силен стрес, голяма промяна на режим, хранене, спортуване. При интензивни тренировки е възможно да спре цикъл, поради ниския прогестерон.

# 744
  • Мнения: 336
Vaiza, добре бях със сорбифера първите 2 седмици, третата ми се появиха газове и вече реших, че е от него и го спрях.
За полипите единственото решение да се махат е всеки път операция ли?
Благодаря за отговора, Аурора.
За полипите решението е хистероскопия или абразио, хистероскопията естествено е за предпочитане. 'Дет се вика най-щадящата манипулация, обаче пълна упойка през 3 месеца не е оферта.

# 745
  • Мнения: 20 172
През три месеца ли ги хващате тези полипи, много на често  🤔 И как, с ехограф ли?
Ако са малки, не ги ли оставят само на проследяване?

# 746
  • Мнения: 41
Здравейте гинеколога днес каза че и прогестерона ми бил нормален и с една дума проблема не е там ,пак си твърди нейното че било стрес и видиш ли 5 месеца имам аномалии в цикъла пак от стресНаправо ще ме побъркат

# 747
  • Мнения: 1 432
Тези полипи на мен са ми ги откривали по повод обилен цикъл.
И на ехограф се виждат, ако е по- голям, може да излезе извън шийката, и се вижда отдолу. Причините обикновено са хормонални, завишен естроген, занижен прогестерон, стрес и др. фактори. Матката се опитва да ги изхвърли с кръвта, оттам кръвоизлив се получава.
Биват на краче, и на широка основа. първите могат да се отскубнат и изследват веднага, вторите - не. Те се махат или с абразио с кюретата /което е "насляпо"/ или с хистероскопия/под наблюдение с микрокамера/.
/ При добре почистена матка, хормонална спирала не би трябвало да допуска разрастване повторно на лигавицата, но пък има и стр. ефекти при някои. /
Скрит текст:
Цитат
Естрогенното доминиране може да създаде по-висок риск за различни естроген зависими заболявания. Например, повишените нива на естроген са рисков фактор за ендометриоза, предменструален синдром и фиброидни тумори на матката,....
Какви са симптомите при висок естроген?
Когато нивата на естроген и тестостерон в тялото не са в синхрон, това може да предизвика появата на определени симптоми. Те могат да включват: подуване на корема; подуване и болезненост в гърдите; намалено сексуално желание; нередовен менструален цикъл; главоболие; промени в настроението; фиброкистозни образувания в гърдата; наддаване на тегло; косопад; студени крайници; чувство на умора или липса на енергия; затруднения с паметта; проблеми със съня; повишени симптоми на предменструален синдром.
Естрогенно доминиране – симптоми и лечение
https://nutrigen.bg/3160/%D0%B5%D1%81%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%B3%D0 … %B8-%D0%BB%D0%B5/

Последна редакция: чт, 03 юни 2021, 13:22 от Sanea

# 748
  • Мнения: 336
Тези полипи на мен са ми ги откривали по повод обилен цикъл.
И на ехограф се виждат, ако е по- голям, може да излезе извън шийката, и се вижда отдолу. Причините обикновено са хормонални, завишен естроген, занижен прогестерон, стрес и др. фактори. Матката се опитва да ги изхвърли с кръвта, оттам кръвоизлив се получава.
Биват на краче, и на широка основа. първите могат да се отскубнат и изследват веднага, вторите - не. Те се махат или с абразио с кюретата /което е "насляпо"/ или с хистероскопия/под наблюдение с микрокамера/.
/ При добре почистена матка, хормонална спирала не би трябвало да допуска разрастване повторно на лигавицата, но пък има и стр. ефекти при някои. /
Да направя някои доуточнения за да е по-пълна картинката с полипите.
На ехограф полипите в матката се виждат веднага след цикъл или най-много до овулация. След овулация може изобщо да не се видят, защото лигавицата на матката се удебелява и ги скрива. Ако полипът е голям и тогава ще се види, но ако е малък едва ли. Да не говорим, че лекарите не желаят да се ангажират с мнение какво точно виждат в матката, във втората половина на цикъла. Затова е важно да се ходи на гинеколог на 1-ви чист ден след цикъл при обилно кървене, зацапвания и т.н.
Полипът може да се образува не само в матката, но и в канала на шийката на матката. Единствено тогава може да се махне при преглед. Ако е в матката задължително се маха с хистероскопия или абразио.

# 749
  • Мнения: 64
Е, ТАТ е доста над. Пиши да видим Денис какво ще ти каже.
Писала съм й, каза, че имам хипофункция и Хашимото, а според лекарите при Хашимото с такива стойности лечение не се налага.
Според Денис лекарите трябва да кажат защо е висок ТАТ,. а те ми казват, че стойности над 1000 са притеснителни, моите били нормални като за постменопауза.
Аз им обяснявам, че до онзи месец си имах цикъл, но те си знаят тяхното...постменопауза и това е, според повечето от тях, вкл. и изследванията аз нямам цикъл поне от години.

Знам от темата тук, че потвърдена менопауза се води след като цикълът липсва 1 година без прекъсване, а вие сте имали цикъл до преди няколко месеца.
Много често на лекарите не им се занимава да търсят възможните причини. Аз бих се замислила дали този период не съвпада със силен стрес, голяма промяна на режим, хранене, спортуване. При интензивни тренировки е възможно да спре цикъл, поради ниския прогестерон.

Да, и аз така мислех, но при FSH - 95 и Estradiol - 5, цикъл няма как да дойде, защото това е необратим процес или поне така казва конвенционалната медицина. А и преди да изследвам хормони, се опитахме да предизвикаме цикъл с дуфастон, но не се получи. Аз по-скоро се чудя как така се оказах в това положение. Според повечето АГ специалисти, с които се видях, при спада на естрогена, е трябвало да имам много сериозна симптоматика като изпотяване, горещи вълни и т.н., защото всъщност резултатите ми показват постменопауза. Няма доктор, обаче, досега, който да ме е насърчил да търся причината за това ми състояние, а аз искам да знам каква е...

Общи условия

Активация на акаунт