Интериорен и екстериорен дизайн по аматьорски - Тема 72

  • 40 531
  • 776
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: 8 253
...някой пробвал ли е с тебеширена боя или минерална боя да боядисва лакирано дърво. открих този вариант за чамовите си гардероби, които искам бели, и съм във възторг. но все пак от пробвали, ако има, да споделят мнение.
Питай тук https://www.bg-mamma.com/?topic=1296056

# 721
  • Sofia
  • Мнения: 1 852
някой пробвал ли е с тебеширена боя или минерална боя да боядисва лакирано дърво. открих този вариант за чамовите си гардероби, които искам бели, и съм във възторг. но все пак от пробвали, ако има, да споделят мнение.
Трябва да се свали лака с шкурка преди това.

# 722
  • Мнения: 9 944
И аз съм на това мнение, така като гледам паркета е в добро състояние, като се изцикли,
лакира и се запълнят фугите ще "грейне". Струва ми се, че единия клон на дървото пред терасата е изсъхнал, може да се обадиш в Общината, да дойдат и да го отрежат.

За рязането на клона - общината нищо не прави/дава, само взема. Това от собствен опит го казвам.

За клона конкретно - една молба до малката община за рязане на клони (не го пиши в ед. ч., по-добре в множествено), защото има изсъхнали/застрашаващи сградата и минаващите под дървото. Подписана от домоуправителя. Отиваш в общината, плащаш си такса (за проучване от отдел "Екология") - примерно 60-80-100 лв., имат си тарифа. Като мине срокът (примерно 30 дни, зависи за колко бързо си платила),  взимаш си разрешението и си го пазиш. Самото отрязване - има обяви за рязане на клони, важното е, че имаш разрешението. Търсиш най-евтин вариант. Ако някой съсед се разврещи, имаш си тапия. Ако пък сте няколко апартамента, които страдате от този клон/дърво, може да успеете, евентуално, домсъвета да поеме този разход. Но много се съмнявам, че ще успееш. А и ако тръгнеш предварително да питаш съседи, все ще се намери я някой еколог (чиито апартамент, обаче, гледа на другата страна на блока), я някой просто ще ти прави сечено, ей така, за спорта. Така че това е нож с 2 остриета. Ако успееш да убедиш домоуправителя да ти подпише молбата (питай/иди в общината, ако има бланка - да ти дадат), най-добре така.

Не ти е най-спешната работа това, обаче. Но го имай наум за даден момент.

Мокетът сигурно може да се ковне по крайщата, за да не се надига/надипля, като се затисне и от мебели, вероятно няма да има нужда от лепене. Но все пак почисти хубаво паркета от мръсно.

А, сетих се и един принцип - къща се гради от долу нагоре, рухва от горе надолу и се ремонтира (вкл. апартамент) от горе надолу. Т.е. мокетът трябва да го сложиш последен, след оправянето на стените и тавана - тапети и/или боядисване и почистване.

# 723
  • Мнения: 2 934
Мандаринка, аз от личен опит говоря, колкото пъти съм се обаждала за опасно дърво, или несветещи лампи на улицата много бързо действат при нас- до 1-2 дена проблема е решен Simple Smile (ПУ ПУ да не ги урочасам).

# 724
  • Мнения: 9 944
Ами похвали се в коя община е това!
Аз за моята - Оборище, мога да кажа, че след сигнал за изгнило дърво на улицата, са направили проверка и са установили, че дървото е ОК. А то 2/3 от корубата му изгнила, дупка та дупка. При сигнал за клони, които чупят керемидите на сградата, а керемидите падат ли падат, беше отговорено - подайте молба за разрешение за кастрене и след това си ги окастрете сами. И двете неща - и разрешението, и кастренето са за сметка на жалващите се. Нищо че дърветата са на тротоарите, а не в частен имот. То вече 2-3 дървета падат изцяло в моя квартал.

# 725
  • Мнения: 8 253
Мандаринка, аз от личен опит говоря, колкото пъти съм се обаждала за опасно дърво, или несветещи лампи на улицата много бързо действат при нас- до 1-2 дена проблема е решен Simple Smile (ПУ ПУ да не ги урочасам).
Това става, ако дървото е на улицата/тротоара... Ако е 20см в двора - проблем и отговорност на кооперацията, нищо че клона е над улицата. При нас двама съседи оврещяха света, защото отрязахме клон, който не просто беше до фасадата, а влизаше изцяло в терасата и стържеше по прозореца ни. То трябва цялото дърво да се махне, че е на по-малко от 3м от фасадата (реално 40см от края на терасата, от края на стеблото до края на основите на блока 1,40-1,50м), ама "аз съм посадил тази джанка като дете" (дърво на не повече от 20 год, коментар от 60+ годишен съсед), ама здраве да е.

Аз не харесвам бели стени, подтискат ме. Може да е бледо зелено, бледо жълто... а моя хол при аналогично разположение на дърво е малко по-наситен телесен цвят. Изцяло юг, слънце влиза до средата на стаята само зимата и то за кратко, когато е много ниско. С бели мебели сме, на мен си ми е уютно, но се налага  във втрешната част на стаята да се светка лампата над трапезната маса, затова лампите ни са на 2700К, че да не е по-студена от влизащата отвън светлина Simple Smile

Последна редакция: пн, 10 май 2021, 15:03 от peneva_a

# 726
  • София
  • Мнения: 1 429
А, това е снимка на хола в процес на сваляне на тапети, вижда се пода в какво състояние е.
Скрит текст:

елказелка, правилно ли виждам, че холът е с растерен таван? Той в какво състояние е, здрави ли са всички пити? Защото преди да сложите каквото и да било на пода, първо трябва да оправите него и стените. Ако питите не са много захабени и подлежат на хубаво почистване и боядисване, не е зле първо тях да белнете, пък ако решите, можете да сложите на мястото на някои от тях LED-панели, които ще повишат осветеността.
Скрит текст:
На тавана в офиса ми скоро замениха 4 пити с такива панели. Кабинетът е доста тъмен, но става светло като ден с тях.

Относно мокета, на мен направо сив ми изглежда на снимките, с лек примес на синьо. С белите стени в комбинация с някой и друг ярък акцент и зелени растения стаята ще светне, според мен.
Скрит текст:




# 727
  • Мнения: 6 584
Досега не се включвах по тази тема, но определено мокета изглежда много по-приятен цвят, отколкото очаквах.
Не мисля, че дори да се сложи лек нюанс на стените ще е проблем с едно прилично осветление, но не спотово.
Ясно е че при липса на финанси, нещата ще се случват поетапно, но заложете осветлението като приоритет, по възможност с топла светлина. Зелени растения, които виреят на сянка, също ще освежат стаята.

# 728
  • Бургас
  • Мнения: 6 246
Извинявам се, че се намесвам, досега само четях темата, много е полезна. Но имам такъв паркет 40-годишен, изциклихме и го омаслихме, вместо да лакираме. Стана перфектен. Много съм доволна от решението, цикленето не е скъпо много, а да омаслите можете и сами.

# 729
  • Мнения: 42 093
Извинявам се, че се намесвам, досега само четях темата, много е полезна. Но имам такъв паркет 40-годишен, изциклихме и го омаслихме, вместо да лакираме. Стана перфектен. Много съм доволна от решението, цикленето не е скъпо много, а да омаслите можете и сами.

Жената каза, че бюджетът и е ограничен, което решава нещата, при наличие на безплатен мокет. А "не е скъпо", ако към цикленето включим и запълване на фуги и дупки, отива на няколко стотин лева. За някого е дреболия, за друг не. Омасляването може и сам, ама маслото не е евтино също.

# 730
  • пустинята Гоби
  • Мнения: 7 451
Лака пази дървото доста повече от обезмаслителя, не е за всеки честно казано. Не, че има общо с казуса с мокета, просто вметка.

# 731
  • Мнения: 3 182
Tintina, а пренареждаха ли ви паркета? И ние имаме един 40-годишен, обаче са се отворили огромни фуги. Те при последното циклене преди 20 години бяха запълнени, но с времето целият пълнеж се начупи и замина в прахосмукачката. И на мен ми се иска омасляване, обаче ако пак ги запълваме тези фуги, май ще е по-удачно лакиране, защото лакът повече ще ги задрави.

# 732
  • Мнения: 1 844
Покрай темата за цвета на стените да питам и аз нещо отново😁
Първоначално избрахме за детската много бледо жълто, може би нещо от типа на бяло с оттенък на жълто по-скоро. Още не сме стигнали до там така,че има време да го сменим. Пода ще е дъб класик, за мебелите сме се спряли на кремаво и уж жълто. Детето обаче иска зелена стая 😄 предложиха ми вместо жълто зелен цвят, води се киви. Чудя се обаче за стените дали да останем на жълтия оттенък или да го сменим с нещо друго🤔🙄

# 733
  • Мнения: 42 093
Ми като иска зелено, направете му зелени стени. Зеленото успокоява очите и не е лош цвят. След няколко години ще пребоядисате.

# 734
  • Мнения: 1 844
Притеснява ме да не стане много, в обзавеждането ще е само като акцент така или иначе..

Общи условия

Активация на акаунт