Студенти в UK - 14

  • 67 148
  • 752
  •   1
Отговори
# 360
  • Мнения: 3 200
Ripple, тази година все още могат "да се промъкнат" студентите от ЕС при определени условия и да плащат таксите за обучение от преди Brexit. Някои бързичко се ориентираха как да измамят системата и получиха pre-settled без да живеят в UK.
Но за 2022-2023 мисля, че вече няма да може. Шотландия за добро или за зло все още е част от Великобритания и това няма скоро да се промени (ако изобщо някога).
Има доста писано по въпроса, но е добре да потърсиш информация на сайтовете на университетите, които те интересуват.
https://www.gov.uk/student-finance/eu-students
https://www.bbc.com/news/uk-scotland-53354933
https://www.mastersportal.com/articles/2843/uk-tuition-fees-for- … after-brexit.html

Стипендии в UK никога не е имало. Не и по начина, който ти си представяш. Някои университети намаляваха таксата на някои студенти при определени условия и наричаха това "стипендия" (Scholarships and bursaries), но няма правило. Вярната информация е винаги на сайта на университета. Там търси.

# 361
  • Мнения: 1 375
Няма стипендии за съжаление...Дъщеря ми завършва тая година бакалавър (Фармакология) в Нотингам. Резултата ѝ е възможно най-висок-1-st Class Honours.Много е доволна.За сега не мисли за магистърска програма...иска да си почине.Ще прави някакъв интершип за два месеца.Кандидатства и на обяви за работа по специалността.
На 9-ти август ѝ свършва договора за квартирата и трябва да си върне ключа...Ех,как минаха тия 3 години,като че ли вчера я закарахме. Остана там, за да поработи малко до края на тоя срок въпреки ,че в университета всичко е приключило.Няма да имат и официално тържество по случай завършването...тъжно и пусто е някак.

Много жалко,че заради ковида децата не можаха да се насладят на истинско студентстване,на пътувания,екскурзии,клубове по интереси,сбирки с хора,социални и ентертаймънт събития и т.н.И въпреки,че имаше и петиция за намаляване на таксата на студентите тъй като от миналата пролет не се посещават активно заниятия,не се използват базите в унитата-намалиха или спряха практиките,лабораториите,затвориха библиотеките,фитнесите,басейните и още каквото се сетите не им уважиха исканията.Прибраха си пълните такси от 9250 паунда...Както и да е, да са живи и здрави.

Последна редакция: нд, 25 юли 2021, 11:20 от Zhani

# 362
  • Варна
  • Мнения: 3 359
Здравейте, може ли да се направи нещо като обобщение, че за децата, които ще кандидатстват през учебната 2022/2023 в UK, без значение къде точно, няма да има никакви финансови облекчения от страна на университетите, освен евентуалната стипендия от ок.9000 паунда, която е около 1/2 от цената за учебна година?
Бях останала с впечатление, че в Шотландия все още важи стария режим и имат автономия при вземане на такива решения, но явно не е така.

Откъде това инфо за стипендии от 9000 паунда ?

Шотландия не знам доколко ще е атрактивна, хем си плащаш сам от джоба, хем една година повече. Хонорованият бакалавър там е 4 години , срещу 3 в Англия. Ето примерен сайт с такси за обучение на Университета в Единбург:
https://www.ed.ac.uk/tuition-fees/find/undergraduate/2021-2022/f … yword=&page=1

Както е писала cool , всеки университет сам си определя таксите и за да се избере университет, ще трябва голямо четене и ровене в сайтовете им. Най - общо казано, таксите в по-лошите университети, започват от около 11 500 паунда , като зависи и от специалността , която ще се учи и стигат до към 38 000 паунда, за медицинските курсове  /може и повече ,зависи и от ранга на университета/ . И още нещо ми направи впечатление , на някои сайтове гледам че пише, че ще има увеличение на таксата всяка по-горна година, примерно с 5 % .

Действително преди, някои университети предлагаха отбивки от таксите във вид на "стипендии" , но дори и да има такива облекчения, пак остават едни големи суми за плащане, защото вече се водим към интернационалните студенти.

Мисия невъзможна ми изглежда вече ученето в ОК.

Zhani, честито за дипломирането на дъщерята и за отличния успех Flowers Hibiscus. Действително, тази година ограби много от преживяванията на децата, че и на родителите. Аз лично, дипломирането на сина , няма да го забравя никога. Беше една от най-силните положителни емоции, които съм имала през живота си.

# 363
  • Мнения: 1 684
Аз се надявам да има отлив от студенти в Англия през идната учебна година и да преосмислят таксите и стипендиите за бъдещите европейски студенти. Все пак не  само такса плащат европейците, а и наеми и храна. Някой студентски градчета може и да се поизпразнят. Вече ако си има голям наплив от Азия, надеждите ми за  бъдещо обучение в Англия няма да намерят почва.

# 364
  • Мнения: 56
Здравейте, извинявам се за намесата, просто искам да споделя. Живея на о Ман, познавам българско семейство, емигрирало предимно заради спонсориране на университет в Англия от Говърмента. Освен прием, разбираемо, следващо изискване е пребиваване на детето от 4 год. на острова. Спрямо семейните доходи финансират и пари за живот. Като студентски възращаем заем остават само 2.500 £, на година. Финансирането не покрива Оксбридж.
Вероятно звуча налудничево, но инфото може да е от полза за друго семейство.

# 365
# 366
  • Мнения: 84
Отсъствието от UK за повече от 6 месеца във връзка с получаване  на статут за уседналост - причини, свързани с короновируса, документи, с които се доказва и т.н.
https://www.gov.uk/guidance/coronavirus-covid-19-eu-settlement-s … ce-for-applicants

# 367
  • Варна
  • Мнения: 6 871
Моята дъщеря продължава да смята и води 'календара'си, не иска да си усложнява живота с доказване на отсъствия. Та по случая си купи билет за 10 септември да се прибира към УК. Иска да си оправят къщата и да се порадва малко на липсата на ограничения. Радвам се, че ме послуша и ще работи само още седмица, че беше решила до края на август да ходи. А почна 3 дни след като се прибра тук... егати почивката и ваканцията. Излиза сутрин в 7 и половина и се прибира в 23,15 , 5 дена в седмицата. Sad

Решила, че и там може да поработва, подала документи някъде си, интервю има тези дни. Но ако заетостта е повече от 20 часа седмично, ще се бием.

# 368
  • Мнения: 1 684
Защо ваканцията да не може да работи повече от 20 часа седмично. Моята си работи по 7 часа на ден в Англия и е много доволна. По този начин , ще си помогне доста , като почнат да учат.

# 369
  • Варна
  • Мнения: 6 871
Елица, през ваканцията е добре, ама тя търси работа за през учебната година. Затова няма да съм съгласна ако има по- голяма заетост.

# 370
  • Мнения: 220
Да си гледат учебниците там, затова сме ги пратили. Аз не бих била ок за работа повече от 10 часа седмично. Тук в Бг може, но там натоварването им е съвсем различно.

# 371
  • Мнения: 3 084
   И аз не го виждам това с 20 часа седмично и натоварено учене. Вярно, кучето скачало според тоягата и има доста хлапета, които работят и повече даже, но мисля, че главната цел е друга.
   Аз на тази възраст работех като изоглавена, но беше въпрос на ... физическо оцеляване.
   Помня, как първата година дъщеря ми е споделяла, че няколко пъти е оставала да спи в библиотеката, защото преценила, че не си струва да се бие път до квартирата за няколко часа сън и после - пак там.

# 372
  • Варна
  • Мнения: 6 871
Ние с баща и сме против да работи през учебната година, няма нужда от това.
Аз също работех като студентка, че дете гледах, че сина го родих на 21, и учех редовно ... но както писа Clotilde, или така - или няма обучение, избор нула. Други години бяха.

В случая става дума за работа в магазина в кампуса, имат един "Фреш", работят студенти там та се надявам да е ок и съобразено.
А диването се инати, не и било удобно да харчи само нашите пари, някаква съвест има в излишък напълно необяснимо и излишно според нас. Знае, че за обучението им сме се погрижили от както са се родили както се казва. А и тя е толкова стисната за разлика от мен... за месец през миналата учебна година харчеше толкова колкото с баща и тук за седмица горе-долу... за храна имам предвид, не е като да и трябват някакви луди пари.

# 373
  • Мнения: 3 200
Само да ви кажа, че ако мислят да остават в UK, е изключително важно да има какво да впишат в CV-то си като работа. Каквато и да е. Дори доброволческа. И колкото повече, толкова повече.
А за опита, който придобиват при кандидатстване - интервюта, каляване на нервите, разочарования и умения да преценяват, няма да отварям дума. Парите са бонус. И те това го знаят прекрасно, както и знаят, че няма смисъл да ви обясняват и убеждават.

# 374
  • Мнения: 1 684
През учебно време и на мен ми се вижда абсурдно да работи. Тези 20 часа, ако и преминават в учене ще и е много по-лесно. Аз за ваканцията писах.

Общи условия

Активация на акаунт