Имате въпроси, свързани с грижата за кожата на децата? Попитайте дерматолог тук!

  • 5 530
  • 154
  •   1
Отговори
# 135
  • Мнения: 478
Здравейте!
Детето ми(в момента на година и 5 мес.) е с атопичен дерматит. Справяхме се доста успешно с кремове+хомеопатия, но от известно време започнаха да се появяват сухи участъци по крачетата. От три месеца водата в нашия град е доста мръсна и официално не е разрешена за пиене. Ползваме я само за къпане. От тогава се появиха и тези сухи обривчета.
Възможно ли е да има връзка между водата и обривите? Благодаря Ви!

# 136
  • Мнения: 37
Здравейте,
Как да третираме обрив предизвикан от горещината?

# 137
  • Мнения: 5 349
Здравейте. Дъщеря ми е на 1 годинкаи 4 месеца. Има АД, предизвикан от непоносимост към млечни храни. Реагира на цитруси и ягоди също. Дали е удачно да направим тест за алергии, защото съм чувала, че до 3 години на детвто не са достоверни?
Благодаря.

# 138
  • Мнения: 2 751
Здравейте, едното ми момиче (2.5г.)получи обрив в задната част на едното краче, придружен със сърбеж. Кожата й е доста бяла и понякога се засушаваше в зоната на памперса, но никога в този вид  и степен. Досега не е проявявала непоносимост към храни, ще помоля за съвет какво би могло да го провокира и да предприемем мерки.
Скрит текст:

# 139
  • Мнения: 2 290
Д-р Петров, бихте ли споделил Вашето мнение за слънцезащитата при децата.
Моите са  на 6 и 7. Няма да излъжа ако кажа, че всяко лято съм в голяма чуденка каква
слънцезащита да използвам за тях/ясно ми е само, че трябва да е с 50-ти фактор/.
Чудя се и дали в градски условия, а това означава всеки ден, да нанасям слънцезащита,
и ,също така, ако е правилно да се нанася дали да го правя и по лицето и по др. открити части на тялото.
Мисля си, че ако го правя вс. ден, то дали пък няма да е вредно за детската кожа, все-пак това си е химия.
Две години ползвам детската слънцезащита на Ла Рош и ,въпреки, че на морето подновявам много често, децата ми се сдобиха с бемчици. Същото е и с два-три  крема, на доста скъпи марки.

# 140
  • Мнения: 4
Здравейте, имам син на 13г., който има доста суха кожа на краката. Аз също съм така, явно е наследил това от мен. Кожата е като нацепена и люспеста. По препоръка на дерматолог съм ползвала Lipicar на Ла Рош. Имаше подобрение. Според Вас този крем става ли за деца. Благодаря предварително за отговора!

# 141
  • София
  • Мнения: 112
Здравейте. На какво се дължи трудно зарастване на ранички следствие разчесване заради сърбеж по кожата? Могат ли да се "изсветлят " петната останали от тези ранички?

# 142
  • Мнения: 2 666
Синът ми е на пет годинки и му излизат по някоя пъпчица по брадичката някои приличат като с гнойно връхче,на какво се дължи и как да ги третирам?

# 143
  • Мнения: 1 904
Как да се заличат стрии на момиче на 15 години? Явно е дефект на кожата, защото няма рязка промяна на теглото, само израстване на височина.

# 144
  • Мнения: 5 132
Здравейте, дъщеря ми е с атопичен дерматит. Като бебе получи обриви и зачервявания по вътрешната част на бедрата и на няколко места по тялото. След време изчезнаха и в рамките на няколко години не са се появявали.
Преди около 5 години след прекарана остра вирусна инфекция се появиха зачервявания първо по върховете на пръстите на ръцете /имаха вид на изгоряло, толкова червена и леко набръчкана беше кожата й, точно като изгорена/. Лекарите не успяха да разберат причината. След това се появиха червени и сухи участъци на много места по тялото й /по ръцете, краката, лицето/. След многократни прегледи от дерматолози и алерголог, заключението беше - атопичен дерматит вследствие на слаба имунна система. Вече повече от 5 години пръстите на ръцете й, дланите й и по лицето се зачервяват и кожата е много суха, бели се без да изчезват напълно. Ползва всяка вечер медицинска козметика за атопична кожа, олио, но няма напълно възстановяване на кожата. Има ли начин със специализирана козметика и прием на витамини, на подходящи хранителни добавки да бъде овладян и излекуван атопичния дерматит? Благодаря!

# 145
  • Мнения: 2 614
Здравейте, на какво се дължи появата на лунички на дете на 6г, което винаги лятото е използвало крем с фактор?

# 146
  • Мнения: 1 568
Изтеглени са потребителите, които печелят комплект продукти за грижа за кожата LIPIKAR, подходящи за цялото семейство.

Gift Честито на:

Anna93
Бела
Marinela00


Tada

Очакваме печелившите да се свържат с нас до 18.04.2021 г. на e-mail: igra@bg-mamma.com като упоменат, че са победители в играта "Попитай дерматолог" и напишат потребителското си име, електронната поща, с която са регистрирани във форума и координати за получаване на наградата:
- имена
- личен/служебен адрес или офис на Спиди
- телефон

# 147
  • Мнения: 111
Благодарим на всички за интереса към кампанията! През следващите няколко дни, в отделни публикации, ще ви представим обобщените отговори на д-р Петров.


Д-р Ивайло Петровдерматолог с над 10-годишна практика, със специализации в Германия и Швейцария

Как да предотвратим влиянието на околната среда върху кожата?

Д-р Петров: Единственият познат на съвременната дерматология начин за намаляване на вредното влияние на околната среда върху кожата е да не нарушаваме допълнително естествената защита на кожата – нейната бариерна функция. Най-ефективните методи са: избягване на "хиперхигиената", често омазняване през зимните месеци, поддържане на оптимална влажност в помещенията.

От какво най-често се предизвиква сухотата на кожата? Как да защитим кожата си максимално?
 
Д-р Петров: Най-честата причина за сухота на кожата е прекомерната „хигиена“ – често измиване, продължително измиване, измиване с гореща вода, недостатъчно омазняване на кожата.

Детето ни е с АД и алергия към някои храни. Спазва диета и се маже ежедневно с поддържаща козметика. През колко време е добре да се правят тестове за алергии – кожни и кръвни? И до каква възраст детето би израстнало АД ?

Д-р Петров: Тестовете за алергии са потвърдителни, а не диагностични, т.е. ако родителите забележат изостряне на кожното заболяване след прием на определена храна, се прави тестуване. Ако тестът е положителен, детето има алергия, ако тестът е отрицателен, трябва да се търси друга причина. В болшинството от случаите след тест излиза, че детето е алергично към даден продукт, а родителите не са забелязали реакция на кожата след контакт с него. Това е поради факта, че атопичният дерматит не е чисто алергично заболяване, а само склонност. При 75% от децата АД намалява по тежест с навлизане в пубертета.

Детето ни е с АД/себореен дерматит от бебе. Сега е на 5 г. и от четири години не се бяха появявали рани и петна. С какво биха могли да се третират червени петна, появили се в областа на ушите?

Д-р Петров: АД е вродено състояние, което променя клиничната си проява в различните възрастови групи. Адекватна терапия е възможна след консултация и диагноза.

Дъщеря ми е на 7 г., с бъбречно заболяване нефротичен синдром.
Колко често мога да използвам слънцезащитен крем, кои съставки да избягвам, какви грижи да полагаме за нейната кожа?


Д-р Петров: Терапията с Циклоспорин (Неорал) увеличава риска от дълготрайни увреди на кожата от UV светлина. Препоръчвам използване на защитно облекло – тениски с дълги ръкави с вградена UV защита. Използването на слънцезащитни фактори трябва да се ограничи само до открити части на тялото. В тези случаи слънцезащитни фактори с SPF 50+ са достатъчни.

# 148
  • Мнения: 111
Децата ми имат много светла и чувствителна кожа. Можем ли да ѝ повлияем по някакъв начин? Как да предпазим кожата на децата от слънцето?

Д-р Петров: Единствено чрез избягване на прекомерното изсушаване – с интензивно омазняване през зимата, оптимална фотозащита през лятото и защитно облекло с вградена UV защита.

Кожата на сина ми е доста суха, но от горната страна на дланите често става груба и зачервена и му носи дискомфорт. На какво може да се дължи това?

Д-р Петров: Най-честата причина е честото миене на ръцете и използване на дезинфектант. Желателно е използване на крем след всяко измиване на ръцете.

Може ли да се промени състоянието на кожата само с използването на козметика и без друго лечение? Можем ли чрез храната да променим състоянието на кожата?

Д-р Петров: Опитът ми показва, че в повечето случаи трябва да се елиминират факторите, които водят до отклонения в нормалната функция на кожата. Използването само на козметика не решава напълно проблема.
Да, определено можем да променим състоянието на кожата чрез храната, която поемаме.

Необходимо ли е всекидневното ползването на кремове или мляко за тяло при деца на 10-годишна възраст?

Д-р Петров: Всекидневното използване на кремове не зависи от възрастта на детето, а от състоянието на кожата. Сухата кожа изисква омазняване във всички възрастови групи.

Как да предотвратим редовното подсичане на бебешкото дупе?

Д-р Петров: Подсичането на кожата в памперс зоната се подобрява значително след използване на бариерен, успокояващ крем.

Хидратираме кожата на детето, но понякога има сърбеж, който не овладяваме. Моля за препоръки.

Д-р Петров: Най-честата причина е използването на неоптимален за детето козметичен продукт или вредни „хиперхигиенни“ навици.

Около устата на сина ми (1 г. 6 м.) се появяват червени петна. След време изчезват, но кожата остава грапава. Какъв продукт да използвам?

Д-р Петров: Появата на такъв тип обрив е често състояние в тази възрастова група, дължащо се на дразнене на кожата от продължителен контакт със слюнка. В повечето случаи се повлиява положително от бариерен крем.

# 149
  • Мнения: 111
Имаме дерматит, който ни тормози зимата. Детето се чеше понякога до кръв. С какво може да се овлажни кожата за по-дълъг период от време?

Д-р Петров: Трябва да се използват продукти с по-високо съдържание на липиди, напр. балсам за кожа. Желателно е да се прилагат минимум два пъти дневно.

Кожата на детето ми още от раждането е много суха. До колко пъти на седмица или на ден мога да я мажа с лосиона?

Д-р Петров: Няма ограничение в честотата на намазване, колкото е необходимо, за да се избегне изсушаването.

Как мога да се погрижа за кожата на детето, без да има някакъв конкретен проблем? С хидратиращ продукт удачно ли е?

Д-р Петров: Ако кожата на детето Ви не е суха, няма нужда да използвате продукти за допълнително омазняване.

Почти всеки ден устните на детето са изпръхнали, изсушени, мажем обилно с балсам, за да се успокоят. Има ли вариант да избегнем изсъхването им?

Д-р Петров: Единственият начин е по-честото прилагане на балсам за устни и избягване на честото им облизване

Дъщеря ми е на 11, с много суха, атопична кожа по ръцете, врата и деколтето. С навлизането в пубертета трябва ли да заменим с нещо по-специално грижата за сухата кожа?

Д-р Петров: Не, продуктите за омазняване на кожата са за всички възрастови групи. Не е необходимо да ги сменяте, ако сте доволни от ефекта им.

Общи условия

Активация на акаунт