Работа, CV-та, HR-и, съвети - 74

  • 40 950
  • 760
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 1 163
Та относно одита - приятелка туко що направи 6 месеца в тази сфера и й повишиха заплата с почти х2, което според мен е доста.
Не че нещо, но за да вдигнат 2 двойно заплата след 6 месеца явно стартовата е била доста ниска.
На мен след 6 месеца са ми вдигали заплатата с 13% и според ръководството това е супер висок процент.
Имам приятели одитори, в големата 4ка, както в България, така и в чужбина. В Германия са най-добре, стартова заплата, за хора само със стаж, е около 42к евро годишно бруто. Отделно получават бонуси за пропътувани км и т.н. А всяка минута допълнителна работа се заплаща. За Португалия и Испания знам, че далеч не са толкова добре нещата, така че зависи къде е въпросната “чужбина”.

# 61
  • Мнения: 861
Doro,
Моля те, остави ни да считаме, че 800-900лв е ужасна заплата за одитор за която и да е възраст и стаж. Имам чувството, че от джоба си ги вадиш тези заплати и всеки лев ти се къса от сърцето.
На тази заплата за такава длъжност не бих стояла нито в провинцията, а още по-малко в София, заради единия стаж. Ако има такива луди, тяхно право е, но това е подигравка просто. В обикновен офис в провинцията моя приятелка я назначиха след университета на 900 лв. Пише 3 фактури и 3 поръчки седмично, и подрежда папки с документи. След 6 м станаха 1000 лв.

# 62
  • Мнения: 7 737
ама Доро каза точно обратното
Ред соул е с абсурдните мнения за одитор на 900 в София

# 63
  • Мнения: 861
Каза, че е малко повече, което за мен означава макс. 1000 лв., и  "колко да й дават, като току-що е завършила".
После ставали по 2. Ама кога е това после....в бъдещето.
Съжалявам, но не ми е приемливо момиче, завършило в чужбина да работи за 1000 лв в София. Толкова трябва да са в провинцията, и то минималното за тази професия.

# 64
  • Мнения: 3 589
Казах, че е малко повече от 1000. Малко в абсолютна стойност. В проценти не е толкова малко.
Но във форумите всички са примадони и не стават от леглата за по-малко от Х бона. Това ми е ясно и никой не ви кара. Оставете 20годишните "будали" да се унижават с работа за неприемливите 1000 плюс нещо си лева.

А като сте толкова навътре със завършилите в чужбина, как сте пропуснали, че докато завършват повечето са успели и да поработят. А когато стажовете са целенасочени, те са и опит по специалността.  Защото си ценят образованието, имат ясна посока за собственото си развитие и в общия случай не са поработвали в закусвалня, а в сериозни фирми. И ето - от 2 шестмесечни стажа по време на обучението в чужбина, цената/заплатата вече се вдигнала двойно. Защото питахте "кога". Давам пример кога.

Има и лутащи се, които са завършили, поработвали малко в Щатите обща работа, малко на някой остров като аниматори, малко в някое NGO и се чудят кво им се работи, ама са сигурни, че няма да почнат под 1500 нето. Тези се позадържат като свободни електрони  на пазара на труда. Но са малко - бих казала 1 на 7-8. Повечето знаят колко са платили за това образование (не само в пари) и много точно преценяват къде има перспектива в 1000та лева и къде няма такава и в 2000.
Не подценявайте младите образовани хора, те знаят за какво да се върнат и за какво да не се.
А, и още нещо. Интересно е в коя провинция по цял ден си клатиш краката за 1000 лева /чисто, нали/. И без връзки, предполагам. И без консумация Wink

Дайте да я видим тая златна провинция, дето толкова е вдигнала стандарта на нашта мила РОдина.
Преди малко за други стандарти се пишеше.
Да не се окаже, че пак само "форумният стандарт" е висок. Тук сме само умни, красиви, неприлично богати и талантливи 😊

Последна редакция: вт, 13 апр 2021, 01:41 от Doro

# 65
  • Мнения: 5 001
В провинцията има заплати по-високи и от София,само че осигуряването е на по-малко и затова повечето си мислят,че в провинцията пари няма и хората са бедни.А и на външните одитори им правят и подаръци,така ,че и това е  плюс .

# 66
  • Мнения: 3 589
Точно "Осигуряването е на по-малко" е първият бг феномен, който трябва да се изкорени, преди да имаме каквито и да било претенции - за размери и друго.
Допълнително, вчера по новините съобщиха, че се запазва негативният тренд да намалява % на работещото население в България.
Такава икономика няма как да издържа нито здравна, нито пенсионна, нито образователна система - без да се отклонявам в какво състояние са последните.

# 67
  • Мнения: 1 859
Точно "Осигуряването е на по-малко" е първият бг феномен, който трябва да се изкорени, преди да имаме каквито и да било претенции - за размери и друго.
Допълнително, вчера по новините съобщиха, че се запазва негативният тренд да намалява % на работещото население в България.
Такава икономика няма как да издържа нито здравна, нито пенсионна, нито образователна система - без да се отклонявам в какво състояние са последните.

Абсолютно, може би след написаното може да си зададете ясния въпрос - защо няма пари за пенсии?
Отговора ви е малко по-горе.

Държавата ще се оправи като се оправят малките фирмички/има и големи, които те осигуряват на минималната РЗ за съответната длъжност и останалите пари под масата, защото всички българи сме схемаджии и ако може да минем тънко ще е чудно, но пък защо тогава се оплакваме, че бабите ни вземат по има-няма 200лв, а са служили на държавата Х години, нима не заслужават повече?

# 68
  • BG
  • Мнения: 2 217
В провинцията има заплати по-високи и от София,само че осигуряването е на по-малко и затова повечето си мислят,че в провинцията пари няма и хората са бедни.А и на външните одитори им правят и подаръци,така ,че и това е  плюс .

До колкото знам, а и от споделяни мнения на потребители живеещи в страната, заплатите определено са по-ниски там, като обща картина. Предполагам, че може да фирми, които заплащат по-добре от тези в София, но със сигурност са по-скоро изключение, отколкото правило.

# 69
  • София
  • Мнения: 853
Здравейте,
Обмислям да се върна са предишното си работно място. Сегашната ми позиция е на временен договор т.е до завръщане на титуляра /майчинство/. В срлк на изпитване съм. В договора ми пише - предизвестие за напускане променено на 3м. Бях чела, че ако си намеря работа не на срочен ТД, не могат да ме държат 3м. Така ли е?

# 70
  • Мнения: 31
Здравейте,
Моля който има повече опит, споделете какъв е трендът на пазара на труда сега. Мисълта ми е накъде отива, какво се търси като работна ръка сега и в близкото бъдеще?
Аз лично бих искал да си сменя работата, но нямам нито таланти, нито идеи какво и къде би ми харесало повече, пък и никой не ме чака с отворени обятия, нали така Simple Smile
А бих вложил труд, време и желание да науча нещо ново, стига да ми харесва поне малко.
Благодаря!

# 71
  • Мнения: 1 176
А бих вложил труд, време и желание да науча нещо ново, стига да ми харесва поне малко.
Колко би вложил и какво би ти харесало поне малко?
Примерно, видя се, че мед.персонал не достига. Знам и инженери, че се търсят бол. Зависи колко ти се учи. Прекалено обширен и философски е въпроса, така зададен.

# 72
  • София
  • Мнения: 1 056
doni_poni , доста труден въпрос задаваш Laughing Аз лично следя джобс и LinkedIn всеки ден, защото си търся активно работа от този месец, но много свито ми изглежда предлагането. Повече позиции, които срещам са айти, сиреч и програмисти, дивелъпъри и там другите им наименования от тази сфера, търсят се в аутсорсинга с доста различни езици и инженери. Това виждам аз като обяви напоследък, ако греша ме поправете.
За медицинския персонал - да, има недостиг, но заплащането си стои така мизерно, защо като има недостиг?
Аз лично за себе си мога да споделя, че съм завършила ерготерапия с голямо желание и учене, ходене по практики в чужбина, семинари и т.н., но работа като ерготерапевт мога да си намеря евентуално в някой център за деца с проблеми в развитие, аутизъм и т.н., като цяло работата с деца не е за мен (човек с увреждане съм, ходя с две канадки да спомена и това, че това ще обобщи още по-добре защо ми е трудно да си намеря работа), а и + това заплащането за тази длъжност е 800-900 максимум 1000лв за София, което е меко казано смешно. Затова работих почти 2 год в аутсорсинг, сиреч къстъмър съпорт с турски и англисйки език и сега съм в маркетинг сферата, е да ама ми изтича проекта (защото съм по проект за хора с увреждания) и сега търсенето почва отново.
Много е трудно, искам да запиша магистратура, но не знам и аз точно каква...в България е трудно да си намериш свястна работа, а повярвайте ми още по-трудно когато имаш и други видове ограничения...
П.С. Чудех се за някакъв здравен мениджмънт, бих могла добре да го навърша с ерготерапията, която съм завършила, но почти не виждам обяви за работа в администрациите по болниците, което май означава, че и в това много смисъл няма.. Какво ви е мнението?

# 73
  • Мнения: 135
Здравейте,
Обмислям да се върна са предишното си работно място. Сегашната ми позиция е на временен договор т.е до завръщане на титуляра /майчинство/. В срлк на изпитване съм. В договора ми пише - предизвестие за напускане променено на 3м. Бях чела, че ако си намеря работа не на срочен ТД, не могат да ме държат 3м. Така ли е?
Да, справка Кодекс на труда:

"Чл. 327.(1) (Доп. -ДВ, бр. 100 от 1992 г., предишен текст на чл. 327, бр. 58 от 2010 г., в сила от 30.07.2010 г.) Работникът или служителят може да прекрати трудовия договор писмено, без предизвестие, когато:
.................
7. (доп. -ДВ, бр. 100 от 1992 г., изм., бр. 108 от 2008 г.) работи на срочен трудов договор по чл. 68, ал. 1, т. 1 или т. 3 и премине на друга работа за неопределено време; ".

# 74
  • Мнения: 31
по-общ ми беше въпроса, но то е защото не съм се ориентирал Simple Smile благодаря за отговорите ви

Marsala_, кажете моля Ви кое Ви хареса най-много като customer support и кое Ви беше най-неприятното?
Това е позиция, за която бих кандидатсвал примерно, но ме спира това, че предполагам, че си е call center направо. Навремето работих малко в call center и имам ужасни спомени

Последна редакция: вт, 13 апр 2021, 13:25 от doni_poni

Общи условия

Активация на акаунт