За бързи КУЛИНАРНИ въпроси и отговори

  • 33 077
  • 743
  •   1
Отговори
# 345
  • Мнения: 10 374
Аз нямам голям опит с маята, с прясната съм претърпявала само провали, но със сухата се оправям, слагам според брашното, както е указано на опаковката на маята или малко намалявам, досега не съм имала провал със сухата.

Последна редакция: нд, 02 май 2021, 20:57 от Poni69

# 346
  • In transit
  • Мнения: 11 801
Пейч, въпреки, че на опаковката на сухата мая пише 7г за 500г, никога не слагам повече от 3-4г за 500г и винаги ми се получава идеален хляб. Просто втасва малко по-дълго време, примерно два часа, не един.
В една книга имаше много хубава таблица колко грама мая да сложиш според времето за втасване. Трябва да я потърся.

# 347
  • Мнения: 9 107
Програмата ми за обикновен хляб, на която става най-хубав, е три часа .
 след като няколко пъти събирах тесто от контейнера в самата машина съм намалила много маята и пак се получава

# 348
  • In transit
  • Мнения: 11 801
Пепи, нямам машина. Моите хлябове си втасват според стайната температура в стаята.

# 349
  • Велико Търново
  • Мнения: 7 703
По погрешка отворих ново Прясно мляко, без да видя че вече има едно отворено. Мога ли да замразя едното, за да не го изхвърля?

# 350
  • под тепетата
  • Мнения: 9 285
Да!

# 351
  • Sofia
  • Мнения: 21 616
По погрешка отворих ново Прясно мляко, без да видя че вече има едно отворено. Мога ли да замразя едното, за да не го изхвърля?
Да, но пък и то (стига да не е домашно) не се разваля лесно, да не кажа изобщо.  В хладилника може да си стои съвсем спокойно с дни...

# 352
  • Русе
  • Мнения: 5 203
Скрит текст:
Пейч, въпреки, че на опаковката на сухата мая пише 7г за 500г, никога не слагам повече от 3-4г за 500г и винаги ми се получава идеален хляб. Просто втасва малко по-дълго време, примерно два часа, не един.
В една книга имаше много хубава таблица колко грама мая да сложиш според времето за втасване. Трябва да я потърся.

Е, ако направиш хубав козунак със същото количество мая и 500 г брашно, би било добре.

https://www.facebook.com/hristos.interesting.things/posts/1380171748673940/

Последна редакция: пн, 03 май 2021, 15:12 от i_peych

# 353
  • In transit
  • Мнения: 11 801
Скрит текст:
Пейч, въпреки, че на опаковката на сухата мая пише 7г за 500г, никога не слагам повече от 3-4г за 500г и винаги ми се получава идеален хляб. Просто втасва малко по-дълго време, примерно два часа, не един.
В една книга имаше много хубава таблица колко грама мая да сложиш според времето за втасване. Трябва да я потърся.

Е, ако направиш хубав козунак със същото количество мая и 500 г брашно, би било добре.

https://www.facebook.com/hristos.interesting.things/posts/1380171748673940/
Може да стане, просто ще втасва доста по-дълго време. Колкото повече се намалява количеството мая в едно тесто, толкова повече се увеличава времето на втасване на крайния продукт.

# 354
  • Русе
  • Мнения: 5 203
Скрит текст:
Скрит текст:
Пейч, въпреки, че на опаковката на сухата мая пише 7г за 500г, никога не слагам повече от 3-4г за 500г и винаги ми се получава идеален хляб. Просто втасва малко по-дълго време, примерно два часа, не един.
В една книга имаше много хубава таблица колко грама мая да сложиш според времето за втасване. Трябва да я потърся.

Е, ако направиш хубав козунак със същото количество мая и 500 г брашно, би било добре.

https://www.facebook.com/hristos.interesting.things/posts/1380171748673940/
Може да стане, просто ще втасва доста по-дълго време. Колкото повече се намалява количеството мая в едно тесто, толкова повече се увеличава времето на втасване на крайния продукт.

Да ме извининиш, но съм Тома неверник. Просто не вярвам да се получи хубав козунак с 3-4 г суха мая за 500 г брашно. По принцип предпочитам да работя с прясна мая когато става въпрос за козунаци.

# 355
  • Sofia
  • Мнения: 21 616
Може да стане, просто ще втасва доста по-дълго време. Колкото повече се намалява количеството мая в едно тесто, толкова повече се увеличава времето на втасване на крайния продукт.
+ 1 ... и се повишават и качеството, и  вкусът. Simple Smile

Пейч, и аз предпочитам жива и ползвам 15г за 500г козунак.

# 356
  • In transit
  • Мнения: 11 801
С жива мая не съм работила от 2-3 години вече. Само със суха. Не виждам разлика, от времето когато съм ползвала жива. Прочети повече за дългото втасване и ще се убедиш в думите ми. Има доста предимства пред традиционното.
Ето ти една рецепта с 8г прясна мая и 750г брашно, но с 16 часов твърд префермент(бига) и 12 часа втасване.

# 357
  • Русе
  • Мнения: 5 203
Скрит текст:
С жива мая не съм работила от 2-3 години вече. Само със суха. Не виждам разлика, от времето когато съм ползвала жива. Прочети повече за дългото втасване и ще се убедиш в думите ми. Има доста предимства пред традиционното.
Ето ти една рецепта с 8г прясна мая и 750г брашно, но с 16 часов твърд префермент(бига) и 12 часа втасване.

Прясната мая придава характерния вкус на мая на печени продукти (за разлика от сухата мая). "Живата мая" ускоряват процеса на ферментация. При сухата е по бавен. /Тук не говоря за различните производители и липсата на стандартизация за 1 г/. За куличите и панетонето са характерни дългите втасвания. При тях предварителната закваска предполага развитието на дрождите. Нужно е малко количество възбудител /мая/. Та въпрос на вкус и време е да чакаме втасването. За козунаците си имам изпитана рецепта.

# 358
  • Мнения: 1 232
Христос Восскресе!

Въпросът ми е, великденските яйца ми се получиха с тъмен жълтък  и в средата имат един бял център  около 2-3 милиметра. Уж ги варих достатъчно.
Може ли да са недосварени?Confounded
Какво да правя?
Воистина Воскресе!
Ако си ги варила 10 минути трябва да си напълно спокойна. Моите малко ги позабравих та отидоха на 12-13 минути и интересното е, че от 30 яйца нямам нито едно счупено, това не беше ми се случвало до сега.

Повече от 12 мин съм ги варила, но не са вкусни!
Дали мога да ги сложа в микровълнова или в конвенционална фурна, за да ги дообработя термично.
Боядисах 90 яйца и да ги изхвърля не ми е добре. Затов апитам.

# 359
  • Мнения: 9 107
и 20 да ги вариш, на вкус няма как да ги промениш. Яйцата от няколко вида рохки, следват нормално сварени и преварени - със синеещ жълтък.  Но ти предлагам различни идеи, в които да вложиш варените яйца. https://pep-4o.blogspot.com/2013/05/blog-post_6.html

Общи условия

Активация на акаунт