За бързи КУЛИНАРНИ въпроси и отговори

  • 33 075
  • 743
  •   1
Отговори
# 690
  • Sofia
  • Мнения: 21 610
Морена, това количество за една пица ли е от 34см, горе-долу
Да, тази в тавата на снимките  - 32см е.

# 691
  • Мнения: 5 091
Морена, това количество за една пица ли е от 34см, горе-долу
Да, тази в тавата на снимките  - 32см е.

Познах я тавичката на Тефал, бях си взела и аз 2 броя засега правя в тях, с камъка не съм се престрашила.

# 692
  • Велико Търново
  • Мнения: 7 703
Покрай тази тема и вас, най-вече, намразих полуготови храни, заготовки за храни и всякакви подобни. Отделно, ми идват толкова вдъхновения като чета тук, че... Нямам думи! Още обаче не смея да снимам и показвам какви ги бъркам вкъщи по други теми! Утре вечер ще се прави пица вкъщи, ясно ми е вече Simple Smile

# 693
  • Мнения: 22 867
Тъй, тъй,  skk007, и мен така ме зарибиха преди ......доста годинки, няма отърване! Grinning Утре снимай пицата и се прехвърли в другата тема! Simple Smile

# 694
  • Мнения: 5 091
Коя е другата тема, да не е някоя за италиански специалитети.

# 695
# 696
  • София
  • Мнения: 11 699
Та....за пиците...да споделя, работя само по тази рецепта, ще я копирам и ще я пусна. Количеството е за две пици, като едното винаги го замразявам, за да имам в наличност, ако ми скимне да правя пица. След малко ще пусна снимки в "Ежедневните кулинарни..." от последната пица, която е интересна и е само с домати и моцарела и се оказа изключително вкусна, даже няма и пармиджано, но си заслужава вниманието.
ТЕСТО
500 г -  брашно за пица - GRANO TENERO TIPO  "ОО"
250 - 300 мл - вода
30 г - свежа мая, или 1 ч . л - френска суха мая ( френската мая , която ползвам, тя се предлага и в магазините , е бързодействаща, затова добавям само 1 ч . л , иначе за това количество брашно друг вид суха мая е 7 г)

# 697
  • Велико Търново
  • Мнения: 7 703
Това изглежда ли ви надеждно?
Ако да как да го опека за да изглежда така 'Simple Smile

# 698
  • Sofia
  • Мнения: 21 610
Това изглежда ли ви надеждно?
Ако да как да го опека за да изглежда така 'Simple Smile
...
То са пилешки или свински късчета месо, което запържваш за кратко (тук може да има и други съставки) и заливаш  със соса.

# 699
  • Мнения: 258
Здравейте, минавам да попитам някой знае ли каква е разликата между погача и питка като понятия? Thinking

# 700
  • Мнения: 6 713
Здравейте,
Какво е правилото за количество сол (в грама) на 1 кг/ 500 гр./100 гр. брашно?
А също и при готвене на ястия - да речем  на1 л. вода или бульон? Най-често с какво отмервате солта?


Здравейте, минавам да попитам някой знае ли каква е разликата между погача и питка като понятия? Thinking

Здравей, не съм съвсем наясно, но мисля че погача се казва, когато е по-официален поводът? Иначе като рецепти не вярвам да има големи разлики.

# 701
  • Sofia
  • Мнения: 21 610
Здравейте,
Какво е правилото за количество сол (в грама) на 1 кг/ 500 гр./100 гр. брашно?
А също и при готвене на ястия - да речем  на1 л. вода или бульон? Най-често с какво отмервате солта?
Не мисля, че има такова правило.
За тестото - нали има разни видове теста.
За ястията пък е толкова въпрос на вкус... и отделно, какво още ще има.

# 702
  • Мнения: 6 713
Ами според мен има поне някакви насоки, например при производството на хляб, едва ли всеки си слага сол колкото му скимне. Аз за тези упътвания питам. Иначе навсякъде е пълно с рецепти - щипка сол, сол на вкус, това не е каквото ме интересува.

# 703
  • In transit
  • Мнения: 11 792
Ами според мен има поне някакви насоки, например при производството на хляб, едва ли всеки си слага сол колкото му скимне. Аз за тези упътвания питам. Иначе навсякъде е пълно с рецепти - щипка сол, сол на вкус, това не е каквото ме интересува.

"Количеството сол в тестото обикновено варира от 1,8 до 2,5% от количеството брашно, в зависимост от рецептите и вида брашно. За повечето печива процентът му е 2%. Има и видове хляб (като тоскански хляб), които не съдържат сол.
Солта играе много важна роля при приготвянето на хляба. Добавянето и към тестото променя ферментативни му свойства. Оказва съпротива и еластичност на тесто и забавя дейността на микробите и тази на ензимите. Тесто без сол ферментира по-бързо и има по-малък капацитет да поддържа форма, като предоставя на крайния продукт по-малък обем (в сравнение с тесто със сол), средата е по-плътна а кората е с по-светъл цвят.
Ако солта е поставена в пряк контакт с дрождите убива клетките, карайки ги да се разкъсат. Забавя дейността на дрождите и млечните бактерии, поради което не е препоръчително да се добавя в преферменти където се развива микрофлора, с изключение на случаите, когато трябва да се забави ферментацията. Наличието на сол в тестото също забавя дейността ензимите и по-специално протеазата и амилазата, отговорни за омекотяването на тестото. "
Извадка превод от книгата Il grande libro del pane. Tutti i segreti della panificazione на Piergiorgio Giorilli.

# 704
  • Русе
  • Мнения: 5 203
Тук можете да изтеглите книгата.
https://disk.yandex.ru/d/ScUINN7_ZF9fDQ

Общи условия

Активация на акаунт