Нашите орхидеи – тема 34

  • 30 078
  • 741
  •   1
Отговори
# 330
  • София
  • Мнения: 771
ако някой може да отгледа кейки на минито, това ще е jujasol Wink

# 331
  • Пловдив
  • Мнения: 1 029
ако някой може да отгледа кейки на минито, това ще е jujasol Wink

Благодаря!
Новото мини отвори още цветчета. Днес ги поливах и видях. Даже снимах.


Поздрав за празника с всичките 10.
Скрит текст:





ВЕЩИЦА, много красива бялата Убавица, наредила е цветчетата, като по учебник! А тази, от преди две теми е страхотна красавица, каква е? Аз имам само фаленопсиси. Преди време имах и синьолилава ванда, пантофка и камбрия, но не се справих с тях.
Много обичам да гледам снимките, които качвате всички. Ако може повече, по-добре.

# 332
  • Варна
  • Мнения: 1 951
jujasol, поздравления за минитата Heart Eyes Аз имам само едно от три-четири години, ама май е пътник... Sad Явно самите растения си харесват някого и му се отплащат щедро за грижите Hug

Тази оранжево-червена петнисто-къдрава прелест е вид катлея - Мирмекатавола - Myrmecatavola Frances Fox - Френска лисичка, демек Simple Smile Имам я от две години, за първи път й виждам цвета на живо - досега само в нета. Не мога да й се нарадвам - цветът се променя с всеки изминал ден - в началото беше по-цикламен, а в момента е жълто-оранжев в основата. На всичкото отгоре късно вечерта усетих и много приятен лек аромат.
Пантофките засега не съм ги пробвала дали ще им харесва у нас. Искам първо тези, които имам, да опитомя напълно, да съм сигурна, че знам какво им харесва и да започнат да цъфтят редовно. После вече ще вземам нови видове. Че в момент на ентусиазъм си накупих какви ли не видове, а не мога да ги обгрижа всичките Flushed Целта ми е да имам целогодишно цъфтящи видове.

# 333
  • Пловдив
  • Мнения: 1 029
ВЕЩИЦА, май си права за минитата, че са ме харесали Wink Всичите с изключение на новото са с домашен цъфтеж, а три са с по два цветоноса. Flowers Hibiscus

# 334
  • Мнения: 2 815
jujasol, страхотни са!  Душички малки! Heart Eyes
Кажи как ги гледаш? Пресаждани ли са и в какво. Много искам да завъдя мъници. Имам две дето берат душа от близо година, вече се посъвзеха и може и да ги бъде, но не смея да го кажа дори.

# 335
  • Пловдив
  • Мнения: 1 029
jujasol, страхотни са!  Душички малки! Heart Eyes
Кажи как ги гледаш? Пресаждани ли са и в какво. Много искам да завъдя мъници. Имам две дето берат душа от близо година, вече се посъвзеха и може и да ги бъде, но не смея да го кажа дори.

Не съм ги пресаждала. Както са купени в тези малки пластмасови саксийки са и съм ги сложила в малки чашки или бурканчета (най-малките от горчица) като кашпи. На 8-10 дни ги поливам с накисване, докато корените станат зелени (някъде около 15 мин.) и пулверизирам въздушните корени. Мисля, че е много лесно да ги "завъдиш", купи си няколко (даже в Homemax редовно има намалени само с листенца без цвят, моите повечето са такива) и чакай цъфтеж. По-малко място заемат от големите и са страхотни сладури. Даже двете с прасковенооранжевия цвят се оказаха ароматни с много хубав пролетен аромат. Това последното с жълтата кашпа го купих от Кауфланд, беше останало само то, намалено от 9.99 лв. на 6.99 лв. Като видях, че е в цвят който нямам направо го взех и не съжалявам, много ме радва. Мисля, че успях да те убедя Yum Успех и да качиш снимки.

# 336
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 986
Страхотни минита. Мен не ме харесват и си заминават бързо 😅

# 337
  • Мнения: 13 793
Жужка е кралицата на минитата!

# 338
  • оттам, откъдето започва България
  • Мнения: 10 802
Това последното с жълтата кашпа го купих от Кауфланд, беше останало само то, намалено от 9.99 лв. на 6.99 лв.

Браво на теб, аз пък преди няколко седмици видях, че имаше на 4 лв. малка орхидея, хареса ми, но тъй като за колежки вземам на по 2 лв. намелени големи орхидеи, та си викам, ще чакам.
Да, ама - не, нямаше ги после тези малки (като размер), но големи красоти.
Та, както се казва: Хитрата сврака - с двата крака. Smirk

# 339
  • Бургас
  • Мнения: 2 136
Къде ги продават тия орхидеи за 2-4лв.? У наше село отдавна не съм виждала такива цени.

# 340
  • Мнения: 5 367
Jujasol, направо невероятно е, как всички цъфтят едновременно. Явно наистина много им харесва при теб Heart

Аз идвам да покажа голямата пъпка. Крие си я зад себе си, а аз надничам.


Ако искате да гледате пантофки на топло, ги избирайте с шарени листа. Видовете с чисто зелени листа обичат на по-хладно. Това го четох, но и опита ми го потвърди.

Аз пак имам ванда, първия път и на мен не ми оцеля. Поради страх да не загние, подцених нуждата от вода и я пресуших. Сега се пръскаме всяка сутрин или обливам корените с душ. Виси на около метър от пердето, другия вариант е директно на корниза до/върху пердето.
Трябва ли да мокря и листата понякога? И ако да, с главата надолу ли се суши после? Четох много предупреждения, да не се задържа вода между листата.

# 341
  • Мнения: 2 815
Ох, Phloxx, а пък твоята Малачка-Палечка, направо ми пълни душата! Heart Eyes
Тук в България продават ли се от тези микро-мъници?

# 342
  • София
  • Мнения: 771
Phloxx, аз на вандата не мокря листата (не знам редно или нередно е). А пък ВЕЩИЦА редовно да я дъждува нейната лятото...

# 343
  • оттам, откъдето започва България
  • Мнения: 10 802
Къде ги продават тия орхидеи за 2-4лв.? У наше село отдавна не съм виждала такива цени.

В Кауфланд, когато са "осъдени" (живея в близост до магазина).
Многократно съм купувала за колежки орхидеи "за спасяване".
Може би тази ми дейност ме накара да се радвам и да харесвам орхидеите. Признавам си, обичам цветята, но преди това не съм се впечатлявала от орхидеите. Simple Smile
На работа покрай пандемията не успях да спася едно "мини" и може би затова и сега не го взех, макар и намалено. Unamused
Сега съм сигурна, че другия път, когато видя "мини" орхидея за спасяване, няма да се замисля.

# 344
  • Мнения: 5 367
Ама как се е оживила старата тема Grin

Андре, благодаря! Аз май също няма да посмея да мокря листата засега. При мен и пролетта още не е дошла, студено е. Предната ванда по съвет от интернет я киснех в кофа с вода, само корените де, засега мисля новата само да я обливам. Тази кофа беше купена специално за целта, всеки път я миех, и все не ми се струваше достатъчно чиста Grinning

Сисли, аз поне не съм попадала на такива дребни досега. Моята е от швертер, те продават и по-нестандартни видове и знам че и в България поръчват оттам. Наскоро и друго момиче тук в темата показа подобна, но не съм запомнила откъде.

Общи условия

Активация на акаунт