Нашите орхидеи – тема 34

  • 30 103
  • 741
  •   1
Отговори
# 345
  • Мнения: 13 805
Флокси, душа, не си я пресушила. Била е с тайско сухо гниене. Аз вандите ги поливам един път на месец зимата и един път на 14 лятото. И не са умрели вече толкова години. Най-старите ми са от2014 май. Последната от миналата есен. Задължително не пулверизирам. От пулверизирам ми заминаха две ванди в зората на натрупването ми на опит. А аз имам огромен опит с ванди. Имам девет живи здрави и цъфтящи , но загинали имам още толкова. В бг често ни ги продават привидно здрави. Всъщност болни без надежда за оцеляване.

# 346
  • Мнения: 5 378
Рени, как веднъж на месец Anguished по голи корени ли са, във ваза или в кошничка? Ако имаш време, моля разкажи ни малко повече.
Аз засега не съм решила как да отглеждам моята, в момента виси на тавана по корени както ми я доставиха. Пръскам или обливам само корените сутрин, до вечерта изглеждат напълно сухи.
 Ако ми споделиш тайната как да я отглеждам с по-рядко поливане, ще съм ти много благодарна! И на мен поливането не ми е сред любимите занимания.

# 347
  • Варна
  • Мнения: 1 951
БоЗеее Heart Eyes
Флоксче, тя пъпката по-голяма от растението Grinning Пък колко корени има... ПУ!Пу! Да не му е уроки на мъничето! Чакам с нетърпение да покажеш цъфтежа Hug
Вандата, както каза Андре по-горе,  лятото я слагам под душа и поливам цялата. Но това е само лятото - у нас е горещо и тя до час-два е изсъхнала. Аз също се страхувам, че не получава достатъчно влага, но това май е от липсата на достатъчно корени, и/или болест, както предполага Рени. Сега е пуснала един много дебел хубав активен корен с доста разклонения, надявам се да се запази такъв и да нараства, че повечето растат до едно време и после се капсулират, по неясни за мен причини....Persevere
Рени присъединявам се към молбата на Флокс за вандата.... Hands Pray Иска ми се да я разбутам и да почистя. Виждам, че стъблото в долната част е като вдървено, а тук-там чета,  е това не е добре.... Вярно ли е, че вандата може да се реже и да оцелява горната част? Това наскоро го прочетох....

# 348
  • София
  • Мнения: 771
ъъъ, аз точно обратното знам - че горна част по-трудно може да оцелее от долна

# 349
  • Варна
  • Мнения: 1 951
Това за фаленопсисите, да. И аз бях изненадана като прочетох за вандата. Беше свързано с гниеща ванда, та съветите бяха да махне долната част, растението можело да оцелее отгоре;  и корени дали някой не беше постнал, израстнали на връхна част ... не съм сигурна, номи се върти нещо такова

# 350
  • Мнения: 6 291
Бях се зарекла за тоя сезон да спирам вече.. но не издържах😍
На тоя преоценен биг лип със засушени пъпки беше моето име написано😎

# 351
  • Мнения: 5 378
Секонд, приказен е. Много да ти е цъфтелив! С орхидеите наистина е - колкото повече, толкова повече. Не можеш да имаш прекалено много Grinning
Абсолютно същия биг лип гледах днес в един магазин, но на него пишеше - гъбясал съм, и не го взех Disappointed И даже не беше намален, иначе  сигурно щях да размисля.
Обикалях ги сума време, да избера някое по-здраво растение, че след фиаското с милтонопсиса от онзи ден, исках нещо хубавичко да си внеса вкъщи.
И в този магазин имаше милтонопсиси, изглеждаха много подозрително и бяха подозрително евтини. Избрах си две фалчета след дъъълго надничане из саксиите. Този път изобщо не съм ги гледала какъв цвят са, само корените и листата им гледах да са здравички. Е, и да не са в жълто-оранжевата гама, че не е моята.

Вещи, аз нали от две седмици чета за ванди от сутрин до вечер Grinning Из форумите няколко мнения съм срещала, където хората между другото уточняват, че растенията им са точно такива, от вкоренена горна част. Някак се изказват сякаш това е недостатък, един вид растението е по-слабо от останалите, но никъде не прочетох конкретно каква е разлката. Според мен няма логика да е различно, на практика това си е абсолютно същото растение...

# 352
  • Мнения: 15
Момичета имате уникални цветя! Flowers Hibiscus Идвам с един въпрос. Blush Налага се мини орхидеите ми да бъдат преместени на 3 различни места в рамките на 1месец,според вас ще издържат ли целия този стрес от преместването? Tired Face И също знаете ли от къде мога да закупя Лиодоро?

# 353
  • Мнения: X
Идвам да се похваля с нова придобивка, има страхотен нежен аромат
И да попитам опитните, нормално ли е да се набръчква така тази псевдобулба. Купена е преди 15дни от Лидл преоценена. Малкото, зелено расте, когато я купих беше мъничко

# 354
  • Мнения: 5 378
Лейла, имаш предвид,  че саксиите ще са сложени на различно място? Няма да има проблем, стига всяко от трите места да е подходящо за цветя  - да не са на тъмно, на студено и т.н. По-скоро при транспорта може да пострадат, ако говориш за местене от един дом  в друг, например да се изсипе саксията, да се смачка листо и т.н.

Джиджи, прободе ме в сърцето с този милтонопсис Grinning
На булбата може да и е сухо и да е жадна, може и да няма корени, с които да пие наличната вода. А може и всичко да си е наред. Наблюдавай листата за подозрителни петна.
Като виден убиец на камбриеви, спирам дотук със съветите. Даже не мога да те посъветвам какво да НЕ правиш, просто нямам представа Blush

# 355
  • Мнения: X
Phloxx милтонопсисът ми е съвсем нов (подарък от ММ). Каза,че не им разбира и е избирана по аромата Joy и, че такава нямало вкъщи. Камбрията не я знам наскоро я купих и сменях почва и имаше доста корени. Просто проверявах за гъба. Тези петна по листата са така, от както е купена няма развитие. И реших, че няма нужда от лечение. Има вероятност да е жадна, от страх да не я уморя не я пипам.Joy

# 356
  • Мнения: 345
Здравейте, кажете как да процедирам изрязах изсъхналите корени и сега?

# 357
  • Мнения: 5 378
Сега я оставяш на сянка до утре да засъхнат срезовете, и садиш в нов субстрат. Не помня, ако е имала някакъв проблем, сега е моментът да я лекуваш.

# 358
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 987
Едно видео (на испански, но не е много важен езика в случая) на оранжерията за орхидеи на един колекционист от Колумбия. Няколко пъти повтаря да се обърне внимание на реда и разстоянието между саксиите, за добра атмосфера между растенията. Също обяснява, че от долу е мъх, който допринася за климата в оранжерията. Първата секция е за топлолюбивите орхидеи, а следващата е за студенолюбивите. Накрая казва, че целта му е да показва как ги отглежда и да вдъхновява хората да отглеждат и показват с видеа своите питомници орхидеи. Неговите орхидеи участват в експозиции и печели и награди.



Днес се сдобих с една odontoglossum бяла с тъмни точки. Взех я преоценена, в жалко състояние. Суха, суха, с два цветоноса, като единия беше изсъхнал и няколко листа пожълтели. Булбата спаружена, а псевдобилбата (новата) още неоформена. Накиснах я във вода и поизчистих изсъхналото. От останалия цветонос едвам отваря цветовете (има доста пъпки). Като поотвори няколко ще я снимам за да я видите. Корени има доста и са бели. След кисненето някои добиха лек зелен отенък. Дано се справи със стреса и продължи напред.

Последна редакция: нд, 09 май 2021, 22:25 от Angela61

# 359
  • Мнения: 1 652
Здравейте, моля, за помощ. Мъжът ми ми подари ново фалче, хубаво,цъфнало, преполято, с хубави , здрави листа. След месец листата му омекнаха, пресадих в нови кори, махнах гъбата. Направи ми впечатление ,че почти няма корени, но също ,и че има много нови тръгнали корени. Но месец по- късно листата са меки, цветовете си му стоят свежи. Не виждам никакви други вредители. Поливам заедно с другите с киснене,веднъж на 2 седмици някъде. Другите ги гледам от години,цъфнят и се развиват чудесно. Даже едно мини има кейки. Какво може да му е на това фалче, идеи?

Общи условия

Активация на акаунт