Университети в Германия и други държави с немски език 16

  • 55 084
  • 749
  •   1
Отговори
# 405
  • София
  • Мнения: 18 254
Русалке специално за теб рових в разни документи,че това НРН ми говореше нещо.Намерих такова НРН от едно изскедване за пътуване.Обаче убий ме не знам откъде съм го изкарала.Сега няма да мога да заспя,докато не фо разнищя откъде и защо е.

А, Али, мерси, но моля те, легни си, та да не ми тежи на съвестта  будуването ти.. Simple Smile Chrissy ми даде нужното спокойствие. Но ще се пробва разсеяната мома да изкара сертификата през системата, за да дам после инфо тук(ако има заинтересовани) кой е въпросният номер и как се придобива.

# 406
  • София
  • Мнения: 11 805
Не се притеснявай и без това съм нощна птица.Разгадах го.
На резултата най-отдолу си пише НРН,което е 12 цифри.Отделно над НРН-то има едно поле,на което пише Download digital green certificate и направо си го сваляш и разпечатваш без да влизаш специално в his.bg.
Но това касае лабораторията,в която сме били ние.Може и при другите,които качват резултатите в his.bg да е така.
Gant така бях разбрала от сина ми,той летя в началото на юли към Германия.Не съм се задълбочавала да го разпитвам след това.Той имаше и от двата вида маски,че тези с по-високата защита не ги издържа/ше.

Последна редакция: нд, 22 авг 2021, 01:26 от Ali97

# 407
  • София
  • Мнения: 18 254
Ali, мерси, тъкмо влизах да кажа, че натисна девойката директно това зелено поленце и го свали сертификата. За протокола - става дума за лаборатория Рамус. И след това чак прочетох допълнението на снощния ти пост.  Благодаря, всичко вече й е наред Simple Smile

При чекирането сега системата на Райън й даде опция с Drag and drop да си кaчи този дигитален сертификат на Рамус и така бординг картата реално го съдържа като втора страница в  пдф-а.  Незнайно защо,  но с удебелни букви пише, че бордната карта ТРЯБВА да е разпечатана.. С така качения сертификат и двете неща  заедно ще са принтирани.

Последна редакция: нд, 22 авг 2021, 23:26 от пенсионирана русалка

# 408
  • Мнения: 53
Здравейте. Дъщеря ми е приета архитектура в Аахен.  Няма потвърждение за общежитие все още.  Бих искала да попитам
следните неща:
1. В коя банка и каква банкова сметка е най-удачна според вас
2. Телекомуникационна компания - от коя сте доволни?„
3. искаме да купим нов лаптоп за следването. не знаем колко висок клас машина ще върши работа и евентуално от тук или като отиде там да си вземе
Благодаря ви предварително и успех в обучението на всички деца!

# 409
  • Sofia, Bulgaria
  • Мнения: 8
Здравейте, след дълго чакане и дъщеря ми е приета медицина в Аахен. Тези, които са имали интервюта за общежитие, получихте ли предложения вече?

# 410
  • София
  • Мнения: 3 614
Petia1234, честито за приема!
За банковата сметка-моят син си отвори в Комерц. Без такси за обслужване и за теглене от банкоматите на Кеш груп, но чака над месец по пощата та картата, та един пин, та втори, някакво писмо се затри и го пращаха пак. От интернет не може да пазарува с нея, там си действа с българската на Уникредит, в магазините също може. Но немците не могат да си теглят наема сами от нея, затова трябва немска.
 За лаптоп ми се струва, че от тук би било по-изгодно, но не съм сигурна. Той си имаше предварително купен за целта. За телекомуникациите не знам, още кара с Бг картата, но вече само по Месинджър си звъним, защото трупа сметки. Уж търси варианти, но май не твърде сериозно.
За общежитията да посъветвам тези, които още нямат, да проверят тези към католическата църква на KHG Wohnenhaim. Има няколко в Аахен, има и в други градове. Моят кандидатства късно, когато вече беше приет и все още нямаше предложение от Studierendenwerk,  с мотивационно писмо мисля. Поканиха го на интервю  по Скайп и го одобриха 3 дни преди да замине. Няма почти никакви забележки и оплаквания от мястото, а и наема е доста приличен.

# 411
  • Мнения: 855
Здравейте, опитах се да търся в тази и предишните теми, но с много слаб успех, та реших да питам директно.
Някой има ли отзиви за докторантурите в FH Burgenland и FAU в Нюрнберг?

# 412
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Незнайно защо,  но с удебелни букви пише, че бордната карта ТРЯБВА да е разпечатана..
Защото се е чекирала през компютър или през телефона, но през сайта на Райън, тогава не получаваш mobile boarding pass. Последния може да имаш само с чекиране през аппа.

Петя1234,

По 1: тези неща се променят, но търсете студентски сметки за до 26-годишни (ако студентът е до 26, естествено), сравнете ги в check24.de, работа з а2-3 минути е - дефинирате си кои критерии са ви важни и сравнявате.  А студентските сметки препоръчвам от гл.т. на това, че или са напълно безплатни, или са с много по-ниски такси от стандартните, няма други съществени разлики.

По 2: с най-добро покритие е Телеком, с най-лошо - тези в мрежата на О2. Телеком е обикновено точно 2х по-скъпо от О2. Водафон са някъде по средата откъм цена, качеството, според мен, не е върховно. Лично аз от години съм в мрежата на О2, защото в Германия има толкова много дупки в мобилното покритие, че реално зависи къде си най-често и каква е най-близката кула до жилището/университета ти, а не средностатистически кое би било най-доброто покритие... Така или иначе в голям град, всеки оператор ще ти върши работа. Поне това е моето мнение.

По 3: с една дума няма как да се каже, зависи какво е обучението. Обикновено на архитектите им трябват силни/мощни лаптопи с големи видеокарти, т.е. лаптопи от 1,8-2к евро нагоре, поне по това, което знам от архитекти, завършили във Франция и Германия. Възможно е, разбира се, да има разлики по университети или нещо, просто това е моята информация.

Последна редакция: нд, 22 авг 2021, 19:56 от chrissy

# 413
  • София
  • Мнения: 18 254
Честито на всички новоприети! Simple Smile Аахен е вече май новият Мюнхен, огромна част от децата на пишещите тук майки/татковци са там Laughing Дано зайците там се сдобият и с общежития. Специално за Аахен да кажа нещо от скорошен опит на девойката с местенето от частно към такова на Щудиренденверк. Ако детето ви разбере за свободна стая някъде и има познат на етажа в това общежитие, да помоли последния да го препоръча на етажната комисия, те  съвещават и ако одобрят кандидата и след интервю, поредността  му в листата вече няма особено значение, важното е само това общежитие да е сред  избраните. Това обяснява учудването ми преди две години защо деца с по-задни позиции в листата получаваха стаи в общежития, а други, по-предно позиционирани - не. Отделно по сайтовете на самите общежития издирвайте телефони на хаусмайстери,  на отговрници по етажите, има такива координати, след което пишете мейли на тях, звънете им..

Chrissy, чекирала се е на компа в сайта на Райън, да, за да свърши всичко накуп, понеже е добавяла и куфар (ей, изнагляват миналите вече покрай нискотарифни авиопревозвачи, преди беше 10-на евро  куфарът с тегло 10 кг, сега е 26-27, та нещо ми спомена девойката, че избрала по-изгодна оферта от куфар + priority  за общо 20) .После иначе и в app-a  си е  изкарала бординг картата. Та  каквото ще да искат, все го има..

Говорят за нараснала заболяваемост, а днес в централата на Рамус нямаше никаква опашка. Да, неделя е, ама все пак. И преди това са били  моите в неделя, доста повече хора е имало.

# 414
  • Мнения: 596
Ние сме писали и преди, за лаптоп според мен е по добре да се купи от Германия ,заради гаранцията. Още когато заминаваше дъщеря ми се чудехме от къде да купим. Тогава мой познат със сервиз за компютри специално ми каза от Германия, защото те имат международна гаранция, но ако се развали и го занесеш в сервиз в Германия ,ще чакат да пристигнат частите от България, защото е купен от тук. Такава била системата /това е информация преди 6год./
За сметка май вече няма никакво значение, тази, която ще е най близо. Превода от Бг е колкото превод в Бг. Дори в Бг май няма значение . Ние открихме в Уникредит, но в Аахен няма такава банка, че да тегли безплатно и ги превеждаме.
Относно оператор и двете ми деца ползват на Лидъл без договор и са доворни.
Не пропускайте да си направите застраховка /не знам как се казва/, за загуба на ключ, направени щети на трети лица. По съвет на chrissy си я направи дъщеря ми, веднага и номер 2 когато пристигна. Така е по спокойно, не дай си боже да се случи нещо.

Последна редакция: пн, 23 авг 2021, 06:47 от big_67

# 415
  • Мнения: 134
Честито на всички новоприети! Simple Smile Аахен е вече май новият Мюнхен, огромна част от децата на пишещите тук майки/татковци са там Laughing Дано зайците там се сдобият и с общежития. Специално за Аахен да кажа нещо от скорошен опит на девойката с местенето от частно към такова на Щудиренденверк. Ако детето ви разбере за свободна стая някъде и има познат на етажа в това общежитие, да помоли последния да го препоръча на етажната комисия, те  съвещават и ако одобрят кандидата и след интервю, поредността  му в листата вече няма особено значение, важното е само това общежитие да е сред  избраните. Това обяснява учудването ми преди две години защо деца с по-задни позиции в листата получаваха стаи в общежития, а други, по-предно позиционирани - не. Отделно по сайтовете на самите общежития издирвайте телефони на хаусмайстери,  на отговрници по етажите, има такива координати, след което пишете мейли на тях, звънете им..
Увеличавам бройката на Мюнхен с един младеж, приет в ТУМ (макар и все още незаписан). В Мюнхен едва ли ще проработи варианта да се обажда/да пише студента на хаусмайстери и/или отговорници за общежитие, но ще го накарам все пак да опита.
Късмет и успех на всички студенти пожелавам!

Последна редакция: пн, 23 авг 2021, 09:43 от marinarina

# 416
  • Под гъбата
  • Мнения: 1 457
Здравейте. Дъщеря ми е приета архитектура в Аахен.  Няма потвърждение за общежитие все още.  Бих искала да попитам
следните неща:
1. В коя банка и каква банкова сметка е най-удачна според вас
2. Телекомуникационна компания - от коя сте доволни?„
3. искаме да купим нов лаптоп за следването. не знаем колко висок клас машина ще върши работа и евентуално от тук или като отиде там да си вземе
Благодаря ви предварително и успех в обучението на всички деца!



Лаптоп ще купуваме от Германия, още не сме избрали с какви параметри ще е. И карта за телефона още няма, но като отиде следващата седмица да се записва ще вземе и такава.Писах ви, на ЛС!

# 417
  • София
  • Мнения: 670
Радвам се, че групата в Аахен се увеличава!!!
Дъщеря ми не си направи банкова сметка - 2-3 пъти се опита, но все нещо не ставаше. Кара си с БГ карта и има Револют.
За телефоните - купува си ваучери, май от Лидл и си запази БГ.
За общежитията - радвам се ,че Русалката разказа инфото. Когато дъщеря ми не получи общежитие първата година, аз бях потресена, че по такъв начин се случва приема в Германия. Сега, благодарение на пандемията, май е по-лесно и като гледам почти всички вече имат общежития.

# 418
  • дядовата ръкавичка
  • Мнения: 3 944
По повод сертификатите за отрицателен тест, сега попаднах на това
https://dnes.dir.bg/obshtestvo/na-letishte-sofiya-otkazvat-da-pr … antigenni-testove

Дано се ограмотят служителите на летището.

# 419
  • София
  • Мнения: 18 254
Цитат на: Айяла link=topic=1326130.msg43351296#msg43351296 date=16297[list
[/list]14444]
По повод сертификатите за отрицателен тест, сега попаднах на това
https://dnes.dir.bg/obshtestvo/na-letishte-sofiya-otkazvat-da-pr … antigenni-testove

Дано се ограмотят служителите на летището.
Точно такива изпълнения имах предвид.
Дъщеря ми излетя сутринта, не са й поискали даже теста..

Общи условия

Активация на акаунт