Университети в Германия и други държави с немски език 16

  • 54 163
  • 749
  •   1
Отговори
# 420
  • Мнения: 53
Благодаря на всички за помощта! Безценни сте! Съветите ви са изключително полезни за хора като нас с безкрайни въпроси!

# 421
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Забравих да спомена,но и аз препоръчвам да се купи лаптоп от мястото, на което пребиваваш повече - в случая на студентите, това е Германия. Едно, че е по-лесно организационно (това, което се написа за м/унар. гаранция), друго, че в Германия, особено пък при покупка от Амазон, имаш голям шанс да ти оправят неща, които са се развалили не по гаранция, т.е. не се покриват от гаранцията попринцип, но доволният клиент им е по-важен и го правят.

# 422
  • София
  • Мнения: 11 785
Ей много се радвам,че мюнхенската група се увеличава!Никога не съм знаела,,че е многобройна.
Честито на marinarina и нейния младеж!Явно ТУМ си има срокове и държи на тях.
Жилищният проблем е сериозен,дано и той се разреши!
Честито на и на Petia 1234!
Синът ми купи лаптоп от тук преди да замине.Вече се замисля за смяна и вероятно ще го купи от Германия.

# 423
  • Мнения: 11
Здравейте, и аз имам вече записана студентка - Международен мениджмънт в Ройтлинген, немско-американска пътека. Това и беше първото желание и прие него. Първите две години ще учи в Ройтлинген /на немски/, а следващите две в Америка или Канада. Бях най-притеснена за общежитието, но ден-два след като пратихме писмото за прием на Studierendenwerk получи предложение за едностаен апартамент с кухненски бокс и WC. Може би, защото по препоръка от форума при кандидатстването писахме дата за настаняване - 01 септември. И офертата беше такава. Купила съм билети за 7 септември за двете ни. Ще отида да и помогна с настаняването и бюрократичните подробности. А тя се записа за опреснителни курсове по математика от 20 септември, които университета предлага. И покрай тях  - и за всички други мероприятия от Старт седмицата Simple Smile Дано започнат поне присъствено.
Успех на всички новоприети и вече учещи деца. И още веднъж благодарности за изключително полезните съвети във форума, с чиято помощ успяхме сами да се справим с кандидатстудентската кампания. Продължавам да ви чета и разчитам на съветите ви по въпроси, с които сигурно тепърва ще се сблъскваме.

# 424
  • Мнения: 30
Здравейте,търсим настаняване в Йена. Късно кандидатствахме за общежитие и не се надяваме много. WG-тата засега не са много отзивчиви, като търсим вкл.и в съседни градчета (Ваймар). Airbnb е много краен вариант. Всяка друга идея или помощ ще бъдат безкрайно полезни.

# 425
  • столицата
  • Мнения: 3 818
Миналата и тази година проведоха ли се кандидатстудентски изпити за Уни Виена? Детето твърди, че миналата година ги отменили и писали мотивационни писма.

# 426
  • София
  • Мнения: 18 141
Миналата и тази година проведоха ли се кандидатстудентски изпити за Уни Виена? Детето твърди, че миналата година ги отменили и писали мотивационни писма.

Нищо чудно да е било така. И в минали години, без  да е имало корона, се е случвало изпити да не се проведат. Имам спомени, че познато дете разказваше, че решението се взима в движение след  установяване на броя на кандидатите.

Здравейте,търсим настаняване в Йена. Късно кандидатствахме за общежитие и не се надяваме много. WG-тата засега не са много отзивчиви, като търсим вкл.и в съседни градчета (Ваймар). Airbnb е много краен вариант. Всяка друга идея или помощ ще бъдат безкрайно полезни.

Потърсете в Hermsdorf. Някога там живееха мои познати, градчето е на има-няма 15-20 км от Йена.  В Германия това не е голямо разстояние, преодолява се бързо с рейс/влак. Предполагам, че  семестъртикетът ще покрива тази линия. Едната ми дъщеря през цялото следване  за бакалавър  за определени лекции/туториуми/упражнения пътуваше между Нюрнберг и Ерланген, между които разстоянието  е пак такова.

Последна редакция: ср, 25 авг 2021, 21:13 от пенсионирана русалка

# 427
  • столицата
  • Мнения: 3 818
Не съм очаквала,че подобно нещо ще ми се наложи да пиша точно в тази тема, но се оказа, че трябва да пия лекарство, което не се продава в Бг, но го имало в Германия. Изписаха ми рецепта на латиница. Молбата ми е ако някой пътува  до Германия и се връща в сравнително кратък период дали би ми съдействал за закупуването му. Може и на лични да се разберем. Предварително благодаря!

# 428
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
galimar, скоро ще пътувам до Германия, но нямам идея кога бих се връщала към България, но исках да ти кажа, че пратки, изпратени по немските пощи, т.е. пакет по ДХЛ, стига в България за 7-8 дни, на 2 пъти тествано последните месеци. Ако има кой да ти го прати оттам в момента, вероятно ще го имаш другата седмица, дори пътуващ ще ти го донесе пак за толкова.

Ако лекарството е с рецепта, има особености, в смисъл, че немските аптекарки невинаги разчитат българските рецепти и ако не ги разчетат, или ако не пише изрично броя хапчета в опаковка, ти дават най-малката съществуваща опаковка. Също, ако е по-специфично лекарство, ще трябва да се поръча - дали през интернет, дали локално в някоя аптека, но общо взето ще отнеме сходно време. Казвам да го имаш предвид времево.

Пратките на ДХЛ в Бг се доставят със Спиди, реално доставката в Бг отнема 3-4 дни от Летище София до град София, а пратката на ДХЛ от Бавария до София - 5 дни. На два пъти тествано в последните месеци.

Последно, ако не ти е късно, мога да поръчам лекарството (ако е без рецепта, иначе мисля, че искат рецепта оригинал по пощата или в аптеката) и да ти го пратя от 15/16.09 нататък някъде, оттам ще го имаш към края на месеца значи. Ако е с рецепта, може да ми я пратиш или предадеш в София (не помня дали си казвала къде живееш и дали си в Сф и ти), тогава ще я взема и изпълня като се прибера.

# 429
  • София
  • Мнения: 18 141
Не съм очаквала,че подобно нещо ще ми се наложи да пиша точно в тази тема, но се оказа, че трябва да пия лекарство, което не се продава в Бг, но го имало в Германия. Изписаха ми рецепта на латиница. Молбата ми е ако някой пътува  до Германия и се връща в сравнително кратък период дали би ми съдействал за закупуването му. Може и на лични да се разберем. Предварително благодаря!

Ех, Галимар, да беше писала само вчера, днес си каца дъщеря ми от Кьолн, вече е в самолета..

Chrissy, зависи явно от аптеката. Дъщеря ми години наред носеше от Нюрнберг на майка ми липсващо тук лекарство за подагра. Рецептата сме им я пращали по факса или сканирана на мейла.  Но тя в момента си е тук и няма как да отиде във въпросната аптека....

Галимар, третата обаче днес пристига в Манхайм и може утре още да попита дали със сканирана рецепта би станало. Ако да, може да го купи, а за изпращането му насам - ще го мислим после.

Последна редакция: пт, 27 авг 2021, 16:55 от пенсионирана русалка

# 430
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Да, зависи много какво е лекарството. Тези лекарства, за които аз мислех, докато пишех поста, в България са със зелена (?) рецепта, може и друг цвят да е била, но е някакъв знак, че с тях се процедира много рестриктивно заради някои съставки вътре.

# 431
  • София
  • Мнения: 18 141
Да, зависи много какво е лекарството. Тези лекарства, за които аз мислех, докато пишех поста, в България са със зелена (?) рецепта, може и друг цвят да е била, но е някакъв знак, че с тях се процедира много рестриктивно заради някои съставки вътре.
Най-веротяно си права и зависи  от вида на лекарството и рецептата, с която то е изписано. В нашия случай си беше нормална рецепта. И все пак не пречи да се попита дали биха се съгласили.

# 432
  • Мнения: 5 397
galimar , ние ще пътуваме на 06,09 и се прибирсме две седмици по късно. Готова съм да помогна, само кажи подробности. Може и на лични.

# 433
  • Мнения: 30
Здравейте, не сме много наясно как текат сроковете за записване - от момента в който се получи email или от момента в който се получи писмото по пощата и в този случай времето за пристигането му до България влиза ли в този срок. Обратното изпращане също отнема няколко дни за пристигането му в уни и изобщо как се оправяте с тези срокове. Имаме възможност да сменим адреса и да посочим такъв в Германия където да пристигне писмото, но не знам дали това би било по-добре. Това което бихме получили по email съдържа ли всички документи за изпращане ,т.е. да не се налага да чакаме и на хартия.

# 434
  • Мнения: 74
Не съм очаквала,че подобно нещо ще ми се наложи да пиша точно в тази тема, но се оказа, че трябва да пия лекарство, което не се продава в Бг, но го имало в Германия. Изписаха ми рецепта на латиница. Молбата ми е ако някой пътува  до Германия и се връща в сравнително кратък период дали би ми съдействал за закупуването му. Може и на лични да се разберем. Предварително благодаря!
Аз пътувам на 5-ти и се връщам на 9-ти вечерта. Няма проблем да ги взема стига да изпълнят рецептата в Германия.

Последна редакция: пт, 27 авг 2021, 18:44 от MIKSONIA

Общи условия

Активация на акаунт