Рак на белия дроб - тема 7

  • 39 750
  • 763
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: 14 830
Несериозно и доста не професионално е от една кръвна картина да съдиш за резултат от скенер. Това за лекаря
Пожелавам всичко да е наред

# 721
  • София
  • Мнения: 1 155
Далеч по-важно е как е баща Ви. Ако е имал кашлица, намаляла ли е? Ако е имал болка някъде, как е сега? Нормално е да е леко отпаднал предвид ПКК и терапията, но има ли други признаци на влошаване/подобрение?
Той не кашля, но толкова го боли, че само да прочисти гърлото се раздира от болка. Това още от преди ХТ и преди да почне ЛТ. (Мисля, че заради болката му го почнаха първо на ЛТ вместо ХТ). Но напоследък като че ли има малко подобрение с болката, беше спрял Окрикодона, даже се беше качвал да шофира онези дни като и главата не му се въртеше. Но тези периоди са на приливи и отливи откакто е в Онкологията. Но от няколко дни пак си иска Оксикодона, по-спокоен е явно като го пие. (Не знам, то нали сития не вярва ба гладния ... това по отношение колко го боли). Иначе си продължава с сбд ойл и разни други добавки и добра храна. Но най-лошото е, че се е обездвижил сам заради болката. Той си беше активен човек, сега като лежи повече то е ясно, че и други неща ще почнат. Но то само да не го боли...
То нали и КТ може да даде " псевдопрогресия" или друго заблуждаване за хода на болестта както Hope4C беше писал, не знам защо пак не го насочиха към ПЕТ скенер, 6 мес. са от предишния скенер. Но, да видим КТ първо де.

# 722
  • Мнения: 813
Псевдопрогресията мисля че се отнася само за имунотерапията.

# 723
  • Мнения: 1 344
Калина, ако разчитам епикризата правилно - изливът е дрениран, тоест нормално е да го няма. Хубаво е, че не се е върнал.

Основната лезия от 3см не е пипана, само е констатирана. Махната е друга, сателитна лезия с размер 2см.

Благодаря и на вас Hope4C и на whitefang че отново свършихте лекарската работа. Тази група и вие в нея са безценни !
Мисля си - този разпад в основния тумор добро ли е, лошо ли е? Това,че се разпада най-вероятно не означава ,че изчезва....
Точно сега гледах клип за този "разпад". Той може да бъде и при други диагнози на бял дроб, които не са злокачествени. Пак образованията, но са с други названия....

# 724
  • Пловдив
  • Мнения: 2 092
На Галита баща и има и имунотерапия заедно с химиото. Но на PET/CT също не може да се различи псевдопрогресия от прогресия,ако е малко "нарастването". "Нарастването" е от лимфоцити и възпаление по периферията на тумора,а лимфоцитите също имат висока метаболитна активност. Та няма особено значение дали ще е CT с контраст или PET/CT, стига да се сравнява със същия тип предишно образно изследване.

emma1_ ,
на Калина баща и има хистологично и имунохистохимично потвърдена диагноза. В случая се касае за туморен разпад ,а не на нещо друго разпад. И на не туморните разпада не е ценрален ,а по периферията. Туморния разпад говори за по-продължително наличен процес , няма да изчезне тумора чрез него и е лош признак,възможно е откъсване на туморни фрагменти ,в който има и "живи" туморни клетки и десименация хематогенна или лимфогенна ,т.е. метастазиране. 

Последна редакция: пт, 01 окт 2021, 22:13 от whitefang

# 725
  • Мнения: 1 344
Иначе при хора, на които им откриха нодули, сенки и карциноми при ПЕТ/КТ и прочее, често с биопсията не се подтвърждават, че е рак...Има много и други болести, които на скенера се виждат същински като рак. Дано да се намери лекарство за това страдание...

# 726
  • Мнения: 528
whitefang
"В случая се касае за туморен разпад ,а не на нещо друго разпад. И на не туморните разпада не е ценрален ,а по периферията. Туморния разпад говори за по-продължително наличен процес , няма да изчезне тумора чрез него и е лош признак,възможно е откъсване на туморни фрагменти ,в който има и "живи" туморни клетки и десименация хематогенна или лимфогенна ,т.е. метастазиране"...
- Осимертиниба не би ли трябвало да изчисти всичко, дори и да има метастазиране?

# 727
  • Пловдив
  • Мнения: 2 092
Да.

# 728
  • Мнения: 149
Здравейте на всички,аз се включвам отново. Причината е резултата на татко от биопсията . Чела съм темите назад по няколко пъти,истината обаче е че блокирах и незнам нито какво са правя нито какво да мисля. Имам нужда от съвет и препоръки за добър онколог и то ако може да е в Стара Загора Disappointed Relieved  ще кача снимки ,защото наистина незнам какво да ви питам.



# 729
  • Мнения: 1
Здравейте, мами!

Аз не съм мама, а син; но вашите разговори ми вдъхваха надежда последните 4 месеца, които бяха ад. Накратко - от 4 месеца сме по болници - моята мама се влоши и ходихме в ИСУЛ за снимка. Решиха, че е просто възпаление на бронхите, предписаха й антибиотици.

Един месец по-късно положението продължаваше да се влошава и имахме три престоя в Пета Градска в София. Уж рентгени, нищо не откриха и я лекуваха от друго.

Още един месец по-късно отидохме в Пирогов, където най-после й обърнаха някакво внимание и направиха CT на корем. Намериха, уж, нещо за операция в червата, й я прехвърлиха от вътрешни болести към хирургията. Там направиха и CT на гръден кош, и намериха ТУ формация в бял дроб. Уж била малка. Направиха биопсия на лимфни възли около дроба (без резултат) и я пратиха в белодробната. Там направиха биопсия и, след още няколко седмици излязоха резултати - метастаза в бял дроб от меланома. Ориентирахме се директно към др. Дудов и Сити Клиник, там искаха CT на място, и след резултатите (които изведнъж изкараха образувания 80х60х85мм и лезии навсякъде, след "уж" малки находки от разчитането в Пирогов/Белодробната) онкокомисията отказа да я приеме. Уж платено разглеждане на документи и епикризи, но без много обяснения.

Междувременно имаме тежка анемия (хемоглобина пада с 2 на ден), направиха процедура за отпушване на дроба в Белодробната; и подуване заради запушена горна куха вена (направиха процедура в Сити Клиник на околовръстното тази вечер).

Само до преди 4 месеца мама беше в чудесно здраве и се движеше дори повече от мен! Сега се чувстваме безпомощни, тъй като дори не искат да започнат някакво лечение, било то дори за овладяване на симптомите. Обръщам внимание, че първите 2 месеца по болници, дори след рентгени, не намираха нищо смущаващо. Възможно ли е нещо да се разрастне толкова, в такъв кратък период; или просто никой не си е свършил работата по-рано? Наистина ли е толкова безнадеждно положението? Някой може ли да разчете на прост български следните снимки, или да препоръча някой онколог, който да й обърне внимание?



# 730
  • Мнения: 4 791
Здравейте, rextor. Съжалявам, че по такъв повод пишете във форума.

Относно скенера - положението в торакс (бял дроб, кръвоносни съдове, бронхи, медиастинум) не е добре. Десният бронх е притиснат и частично нарушен, засегнати са и вена кава, дясна пулмонална артерия и медиастинум (лимфните възли в пространството между двата бели дроба). Има и плеврален излив, който може да доведе до чувство на задух. Вижда се и тромб в дясна вена югуларис (което не знам дали не налага лечение първо само по себе си).

Малигненият меланом е един от най-бързо развиващите се солидни тумори. Подобно развитие за 4 месеца не е необичайно. Възможно е на първите образни изследвания - рентгеновите снимки - да не се е виждало ясно какво точно се случва в белия дроб поради две причини. Първо, туморът е бил няколко пъти по-малък. Второ, предвид обхващането на бронх и медиастинум - разположен е относително централно, макар и горе вдясно; това допълнително затруднява забелязването на подобен процес на рентген.

Трябва Ви читав онколог и нямате време за записване на часове и чакане (според мен). В такава ситуация бих взел тези два листа (хистологията и резултата от скенера) и бих отишъл на място в Сердика - там са проф. Тимчева и д-р Койнов. Друг вариант е доц. Арабаджиев (но той пак е в системата на Аджибадем, където са отказали лечение). Трети вариант е д-р Маринова в Иван Рилски. Четвърти вариант е д-р Мангалджиев в онкодиспансера в Младост. Не бих се прибрал в нас без да стигна до някой от тях.

Съвсем честно - трябва Ви някой смел (дори леко безрасъден) онколог, който евентуално да се съгласи на незабавно лечение (тази седмица). Според мен трябва и консултация със съдов/кардиолог за този тромб. Принципно, за меланом е добре да се направи генетично изследване за мутация в BRAF V600E с цел прицелна терапия (евентуално, при положителен резултат), но в случая не знам дали имате толкова време. Обсъдете това с онколог. По-вероятно е да започнете с имунотерапия, която също дава добри резултати при някои пациенти.

Ако имате други въпроси - пишете. Меланомите и карциномите на бял дроб са с доста сходен биологичен профил (мутационно) и неслучайно се третират подобно. Тоест можем да помогнем с още информация тук.

Желая късмет и здраве на майка Ви.

Последна редакция: ср, 06 окт 2021, 12:01 от Hope4C

# 731
  • Мнения: 1 408
rextor,
 Слушай Hope4С и действай!
Шокирана съм, че проф. Дудов не е поел случая.
Аз съм за проф. ТИМЧЕВА. Доц. Арабаджиев е невероятен лекар също, но турските собственици страшно ги пресират и отказват сложни и скъпи случаи.
Дано майчето ти има късмет и с твоя помощ да се пребори! Heart

# 732
  • Мнения: 528
rextor
Слушай Hope4C !
Тимчева и Койнов са твоите хора!
Дудов е прекрасен специалист , но избягва скъпи лечения.
Прегледа при Тимчева е 80лв, и има шанс да назначи лечение веднага!
Действайте!

# 733
  • Мнения: 813
Здравейте от мен,вчера си минахме месечната визита.Започваме сериозно овладяване на диарията ,защото лекарката каза ,че при положение ,че не сме я овладяло пак ще намаляме лекарството и мама подскочи от стола .Направо Ме хвана срам как ни овикаха,ама и какво няма-с диария,обаче не спира на нагъва домати,плодове и какво ли не.Сега започваме стриктна схема на лекарства ,за да овладеем нещата.Оказс се ,че попринцип и там не е пила много много както трябва,за да "не се трови допълнително" 😑😑😑Много се ядосах ,защото майка ми е интелигентен човек,ръководи може би най-голямата агроаптека в Южна България,но понякога...(дори отказа едното прахче някакво с бананови люспи,защото идвало по 15 лв на ден само то и се разбрахме ако няма ефект тогава да го включим).И след като едната лекарка й обясни,че след определени кг няма да може и лекарство да й изпишат обеща да се стегне.Общо взето минава на диета плюс

3х1 Ентерош
3х1  Смекта
3х1 тазакстан дуо
2х2 Бутарен -пробиотик
3х1 вит.Е за ноктите плюс мазане
2тсблетки витамин а-я, отделно има вит.д с калция,3х2 бронхексим за втечняване на секрета , и май това е.....Ще има бая да гълта хапчета,но от снощи не е ходила до тоалетна.

# 734
  • Мнения: 528
Да споделя нещо интересно за хората на Осимертиниб:
Аспирин  Low dose приеман всекидневно увеличава двойно OS!!!

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32956986/

Общи условия

Активация на акаунт