Рак на белия дроб - тема 7

  • 39 741
  • 763
  •   1
Отговори
# 735
  • Мнения: 1 344
Hope4C, щом рак дори като някакво петно не се вижда на рентгена, защо ли ми тогава всеки 6 мес. правят рентген? Много съм учудена. Разчитам на рентгена, че нямам в белия дроб разсейки....

# 736
  • Мнения: 4 792
Hope4C, щом рак дори като някакво петно не се вижда на рентгена, защо ли ми тогава всеки 6 мес. правят рентген? Много съм учудена. Разчитам на рентгена, че нямам в белия дроб разсейки....

Не мога да отговоря на този въпрос. Начинът на следене зависи от много неща, включително вида онкологично заболяване, стадия, статуса на заболяването (ремисия, стабилно, прогресия), хистологията/биомаркери, лечението и още един куп детайли. За по-разпространените тумори има и протоколи, които описват как да се следят. Важна е и преценката на лекаря.

В темата пишем най-вече за белодробни карциноми, а в конкретния случай се питаше защо метастаза от меланом може да не се вижда на рентген (ако изключим лекарско недоглеждане). И двете патологии - меланом и (Н)ДБК - са агресивни, метастазират и рецидивират лесно, съответно се следят поне със скенер до живот. Дори пациентите в ремисия от 5+ години се скенират с контраст поне веднъж в годината (няма значение има ли/няма ли оплаквания). За други онкологични заболявания не мога да коментирам със сигурност, но мисля, че не при всички следенето е чак толкова интензивно (и като методи, и като регулярност).

# 737
  • Мнения: 1 344
Hope4C, благодаря ти много. Стана така, че разчитаме на мненията във форуми повече от както на лекари, защото недоглеждания от тяхната страна стават все повече...

# 738
  • Мнения: 63
здравейте,
Дано всички пишем добри новини тук! Но и да не са добри винаги - нали сме затова тук да се подгрепяме, няма лесно, трябва много търпение и сила Kissing Heart
Днес майка ми е обсъдила последните кръвни резултати на баща ми с личния лекар и той е казал, че като ги гледа хич не са добре и най-вероятно и скенера няма да е добре. Изследването е направено 12-13 дни след изписване от последната 4-та ХТ + ИТ. Сега на 15,10 ще има КТ, да видим. Ето ги и изследванията:
Скрит текст:
а това са лекарствата (съжалявам за лошото качество):
Скрит текст:

Ако има някой някакви коментари и разсъждение по темата, моля да пише.


С какъв тип рак е? Защото вуйчо ми е с дребноклетъчен и лечението е същото.

# 739
  • Мнения: 4 792
Вуйчо Ви не беше ли на платина, етопозид и ИТ?

Близкият на галита е на платина, пеметрексед и ИТ. Пеметрексед се използва само за аденокарциноми.

# 740
  • Мнения: 63
Вуйчо Ви не беше ли на платина, етопозид и ИТ?


На Платина е + ИТ. Пеметрекседа съм го пропуснала, затова ми се е сторило, че лечението е същото.

Близкият на галита е на платина, пеметрексед и ИТ. Пеметрексед се използва само за аденокарциноми.

# 741
  • Пловдив
  • Мнения: 2 092
Май е време за нова тема.

# 742
  • Мнения: 14 830
Съпругът ми днес е в Токуда. Ще започва новата терапия. Казали са да следим кръвното.
Дано я понесе добре

# 743
  • София
  • Мнения: 1 155
Цитат на: Preslava88
С какъв тип рак е? Защото вуйчо ми е с дребноклетъчен и лечението е същото.
[/quote
Да, аденокарцином е, както е казал Hope4C.

djoleva, стискаме палци!
А също и на майката на rextor!
Mackata03, за Стара Загора лекари не знам, дано сте се насочили вече! Иначе гледам са стадирали, при баща ми след този етап имаше и още една онко комисия ( или съвет ли му казват), която точно определяше кои лекарства и каква стратегия - кое ще е първо, ХТ, ЛТ и т.н., т.е. много важни решения. На този етап трябва да изберете онколог и болница. Също, междувременно сигурно хистология (дано използвам правилния термин) от биопсията ще направят, за да се види дали дали става за ИТ. Успех!

# 744
  • Мнения: 63
Съпругът ми днес е в Токуда. Ще започва новата терапия. Казали са да следим кръвното.
Дано я понесе добре

И ние вчера бяхме в Токуда. Остана за четвърта вливка.

# 745
  • Мнения: 14 830
Съпругът ми днес е в Токуда. Ще започва новата терапия. Казали са да следим кръвното.
Дано я понесе добре

И ние вчера бяхме в Токуда. Остана за четвърта вливка.
Сега ако са и в една стая
На каква терапия е
Съпругът ми за сега е добре, твърди че няма оплаквания

# 746
  • Мнения: 14 830
Днес съпругът ми е по отпуснат, по отпаднал, лежи му се. Притеснявам се но предполагам че е нормално. Обаче се появи едо постоянно хълцане което много го тормози. Дали е от химията и какво да му дам
И апетит няма. А си хапваше.

Последна редакция: пн, 11 окт 2021, 14:37 от djoleva

# 747
  • Мнения: 354
Здравейте включвам се и аз за жалост при вас.Изчетох и по-старите теми и още повече съм объркана.Откриха на баща ми аденокармином на белия дроб 4 стадии( T2N2M1) от насоките ви във форума разбрах че М1 значи метастази.Направена е биопсия ,утре е на ПЕТ скенер и след това  трябва да отиде при професор Михайлова във ВМА. Опитвам се да се ориентирам от вашите мнения какво следва и какви въпроси да зададем.За жалост съм с малко дете и не мога да отида с него,брат ми ще отиде и имам чувството че пак ще се върнат без допълнителна информация а за мвн е важно възможно най-много неща да знам за да се види какво ще е лечението.За сега са му казали единствено че ще е  химиотерапия и нищо повече.Самото откриване че е рак стана съвсем случайно след два дни температура само си мислеше че може да е пневмония и отиде на.снимка.Преди няколко години изкара две пневмонии така и сега си мисля дали още тогава не е имало нещо ама както винаги не са видяли.

# 748
  • Мнения: 1 408
    Джолева,
Има ли киселини? ММ получава такова хълцане като има криза на язвата/жлъчката, с много силни киселини. Квамател, нексиум дали не биха помогнали за успокояване на стомаха ?
Нека почива повече човекът, сменено е лечението, може по-трудно да го понася.
Дано да действа! Heart

# 749
  • Мнения: 14 830
    Джолева,
Има ли киселини? ММ получава такова хълцане като има криза на язвата/жлъчката, с много силни киселини. Квамател, нексиум дали не биха помогнали за успокояване на стомаха ?
Нека почива повече човекът, сменено е лечението, може по-трудно да го понася.
Дано да действа! Heart
Твърди че няма киселини. Иначе имам Нолпаза, сега пи и Деган. Но няма и апетит.

Общи условия

Активация на акаунт