Започване на бизнес в малък апартамент?

  • 2 564
  • 52
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 16 094
А какво е дропшопинг? Звучи ми като дрехи втора употреба, но май е друго.

# 16
  • Мнения: 12 473
Дропшипинг..))

Онлайн продажби/препродажби..

# 17
  • Мнения: 6 774
Всичко, свързано с ежедневна грижа на деца (ясла, градина), звучи абсурдно да се случва в малък апартамент. Тези деца трябва да имат място за игра, сън, храна, отделно е нужен персонал, поне мед. сестра освен възпитател. Което допълнително ще препълни малкия апартамент. Шумът от такъв тип бизнес би пречил на живущите. Ако се прави легално, разрешителните, които се изискват са много и малък апартамент, не би ги покрил.
При нас има счетоводна къща на етаж 4. Не са шумни, единствено дразнят с постоянното висене да се пуши (или поне мен ме дразнят). Програмисти, уеб дизайнери, копирайтъри познавам много, които имат офиси в жилищни сгради. Тяхната работа не предполага шум, могат да я вършат от всякакви места с добра Интернет връзка и прилични условия. Знам за кол център, обслужващ малък бизнес, който е позициониран в апартамент. Агентите са със слушалки.

# 18
  • София
  • Мнения: 38 613
Аз миналата година бях на интервю в една полу-законна детска градина. Като ги питах за храната, се разтрепериха и казаха, че децата си носят от вкъщи. А бяха с големите претенции за "иновации".
Бяха в една голяма къща.
Позицията беше администратор, а нямаше работно място.
На всичкото отгоре, щом разбраха, че мога да преподавам, се опитаха да ми набутат две групи.
Та мисълта ми е - ако управляваш бизнес и хора, научи се как се прави.

# 19
  • Пловдив
  • Мнения: 3 627
За зъболекарски кабинет е също абсурдно.Първо всички от входа трябва да са съгласни.Второ има редица изисквания и разрешителни на стойност над 2000лв. Достъпът за пациенти също ще е труден ,ако входа се заключва. Проблем е изнасянето и на опасните отпадъци. Напоследък РЗИ искат отделен вход или обособен офисен етаж.

# 20
  • Мнения: 971
Да, зъболекарския кабинет, домашната пекарна, детската градина и много други идеи явно не стават за малък бизнес в апартамент. За разлика от някои щати в USA, тук регулациите са такива, че принуждават хората или да работят нелегално или да се откажат от мечтите си. Защото перото бизнес обект (собствен или нает) е доста голям разход, критериите са високи, липсва помощ от държавата за млади предприемачи, конкуренцията е голяма, повечето неща са открити и разработени. А това значително стеснява кръга на възможностите за малък бизнес и надомна работа, особено в период на криза и стагнация.

След кратко проучване установих, че покупка на имот с няколко помещения е голям риск и струва в пъти повече от началната инвестиция за кредит, регистрация, реклама, разрешителни и т.н. Процедурата за одобрение ми изглежда тромава и има предпоставки за корупция, както и обекта да не бъде одобрен.

Наемането на такъв също е проблем, поради трудността в избора на добра локация за приличен наем, липсата на добра материална база и специфично оборудване, нежелание на собственика за преустройства, риска от това ако потръгне в даден момент да се местиш или да ти откраднат бизнеса.

Модела със закупуване на бизнес също ми се струва с много подводни камъни, тъй като цените за покупка на подобна фирма и наем на помещенията не са ниски, трябва да се направи проверка на историята и задълженията на фирмата, в момента е стагнация и като тегли чертата човек може да се окаже на минус.

Категорично изключвам варианта да стартирам бизнес нелегално, тъй като това значително ограничава каналите за продажби и би ме поставило още в началото в лоша ситуация, а не искам неприятности. Алтернативата е да се кооперираш с някой, но има една добре известна приказка за орташката работа.

Май най-добрата стратегия е: когато незнаеш какво да правиш, не прави нищо :-х

# 21
  • София
  • Мнения: 38 613
Ти пък много бързо се отчая! Като не знаеш нещо - учиш се и крадеш занаят. Ето аз примерно - имам представа от хранителни добавки, имам представа и от школи за език, защото съм работила и в двете сфери. Това са бизнеси, които бих започнала.

# 22
  • Мнения: 971
@Рокстар, харесва ми оптимизма ти Simple Smile

Несъм се отчаял съвсем, но просто "с трици маймуни не се ловят". Ресурсите са ми ограничени и ще имам право само на 1 опит. За момента само чета и трупам знания.

Предпочитам производството пред сферата на услугите и търговията. Ще търся компромисни варианти да започна нещо и постепенно да надграждам.

# 23
  • София
  • Мнения: 38 613
За производство най-добре си намери някое помещение извън града. Аз отговарях за един цех за Комбуча в Бистрица. Вземи нещо евтинко по индустриалните зони около селата.
Специално за хранителните добавки, в Дупница е пълно с малки производства, някои от тях сменят собственост или наем.
От печатници също разбирам. И те са така - в разни инд. зони.

# 24
  • Мнения: 19 104
Аз като дете ходех на държавна детска градина и по едно време нещо ремонтираха или събаряха сградата, където беше детската градина, и преместиха градината на първия етаж на жилищен блок. Може би повече от един апартамент беше, съединени, но определено на втория и следващите етажи си бяха обикновени жилища.

При две зъболекарки съм ходила, на които кабинетите им бяха в апартаменти. При едната се влизаше по едни метални стъпала не от общия вход, а там, където е мястото на терасата беше направен вход. Естествено, първи етаж беше.

За някои начинания категорично не би бил подходящ апартамент. Може още при зонирането на квартала да има пречки, след това и предназначение на сградата и обекта на собственост, въобще изискванията по ЗУТ. Там и да си покрил изискванията, трябва да имаш и становище за противопожарна безопасност, част ВиК също, да изпълниш изискванията на РЗИ...

# 25
  • София
  • Мнения: 38 613
Аз сега се сещам, че работех в офис в апартамент в жилищна сграда. Апартаментът беше голям, може би заемаше целия етаж. Изрично бяхме предупредени да пазим тишина. И наистина бяхме едни от най-тихите в блока. Отгоре ни топуркаше майка с бебе, отдолу пускаха музика. Но ние бяхме само администрация - цък-цък на компютрите.

# 26
  • Мнения: 2 039
Преди да започнете нещо свое и да влагате пари,поработете поне година при друг,развил подобен бизнес.Така ще научите многа неща и ще прецените дали е за вас.

# 27
  • Мнения: 295
Аз не разбирам проблема все още.

Жилищните сгради са за живеене, не за бизнес. Ако избраният бизнес е приемлив за съвместяване с жилищна сграда, то е логично да е на първия етаж, за да е по-лесно за клиентите. Освен по-лесният достъп, имотите на първи етажи се продават по-често от тези на други етажи и се продават на по-ниска цена. Защо очаквате подкрепа от държавата и какво предлагате насреща?

Ако апартаментът е наличен - дайте го под наем и си наемете подходящо помещение за избраната дейност. Ако апартаментът на среден етаж не съществува, то замислете се, че той би бил не екстравагантен, а лош избор за започване на бизнес.

# 28
  • Мнения: 971
Не би трябвало да е проблем да се развива бизнес на среден и висок етаж, който да не е свързан с вдигане на шум и рискове от пожар, наводнение и др. Просто както казаха по-нагоре това предполага смяна на статута на обекта и искане на разрешения, както и внимателен избор на дейността (не всичко е подходящо). Иначе съвета ви за 1ет. изглежда добър, особено ако обекта има самостоятелен вход, витрина, наличие на сервизни помещения, локация на оживена улица или булевард, приемлива цена, възможност за преустройство, паркоместа и т.н.

От това, което виждам и съм чул оттук-оттам, проблема е в лошото планиране, бюрокрацията, монополите, рекета, липсата на програми/субсидии/отстъпки в облагането, които спъват предприемчивите хора или онези, които мечтаят да стартират собствен бизнес, да създадат работни места и бъдеще за поколенията напред. Ако погледнете сайта на Министерство на икономиката или Агенция по заетостта, няма да намерите нищо в помощ на предприемачеството. Но бързо намерих общи неща на сайта на ЕС и в специализираните форуми като Предприемач.бг.

Да имаш в блока или комплекса си супермаркет, зъболекарски кабинет, детска ясла, ресторант, мед. център, ветеринар, център за обучение, фитнес и др. според мен е по-скоро предимство, отколкото недостатък. Освен това, предполагам никой няма да има нищо напротив, ако бизнеса участва солидарно за озеленяването пред блока, оправянето на тротоара, осветлението, общите части. Виждал съм го в една кооперация.

Последна редакция: пт, 07 май 2021, 21:56 от Пух

# 29
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 426
Аз като дете ходех на държавна детска градина и по едно време нещо ремонтираха или събаряха сградата, където беше детската градина, и преместиха градината на първия етаж на жилищен блок. Може би повече от един апартамент беше, съединени, но определено на втория и следващите етажи си бяха обикновени жилища.


И аз ходех в детска градина в блок. Не са ни местили, просто там беше нашата група, казваха му Филиала на това нещо- трите апартамента на партера бяха съединени, нагоре си беше жилищен блок; многоетажен. Ползвахме площадката пред блока. Ама това в едно друго време, преди 35 години Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт